2024-10-25
Już w sobotę 26 października: Wyjątkowa historia Armenii

Już w sobotę 26 października: Wyjątkowa historia Armenii

Konferencja naukowa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddział w Łodzi

■ Dzieje Armenii to nie tylko historia jej założyciela Haika, który pokonał biblijnego władcę Nimroda, na południowym brzegu jeziora Van, prawie 4 tys. lat temu, ale to także historia narodu, który rozwijał się, gdy opadły wody po Potopie i który na swym terytorium miał słynną górę Ararat czy obszar słynnego biblijnego ogrodu Eden.
■ 26 października 2024 (w godz. 10--15) w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi ( (ul. św. Stanisława Kostki 14) zaplanowano konferencję naukową „Wyjątkowa historia Armenii”.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem konferencji jest ks. dr Roman Piwowarczyk – autor bestselerowej książki „Arka Noego odnaleziona”. Honorowy patronat: ks. kard. Grzegorz Ryś oraz Ambasada Armenii w Polsce. Organizator konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi.
   „Wyjątkowa Historii Armenii” to tytuł kolejnej, organizowanej przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, konferencji naukowej.
   Dzieje Armenii to nie tylko historia jej założyciela Haika, który pokonał biblijnego władcę Nimroda, na południowym brzegu jeziora Van, prawie 4 tys. lat temu, ale to także historia narodu, który rozwijał się, gdy opadły wody po Potopie i który na swym terytorium miał słynną górę Ararat czy obszar słynnego biblijnego ogrodu Eden. To także bardzo bogata historia ewolucji pisma ormiańskiego zakończona wprowadzeniem alfabetu przez Mesropa Masztoca w roku 405. Historia ta to również wyjątkowo spleciona historia Ormian z ich wiarą w Boga. To właśnie w Armenii po raz pierwszy powstały struktury kościelne wokół, wybudowanej w 301 r., najstarszej katedry świata w Eczmiadzynie. O wyjątkowej głębi tej wiary świadczy wiele znaków jak choćby dużo przepięknych, do dziś zachowanych kamiennych kościołów z wyjątkowo pięknie rzeźbionymi krzyżami (Chaczkarami). I jeszcze wiele innych tematów można by wymieniać, które dla wielu są pasjonującymi opowieściami.
   Wszystkich zainteresowanych poznawaniem bardzo starej i pasjonującej, a zarazem trudnej historii zapraszamy w sobotę dn. 26.10.2024 (w godz. 10-15) do Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Plan konferencji:
1. Powitanie: ks. dr Roman Piwowarczyk, Prezes KSD Łódź.
2. Słowo Rektora WSD w Łodzi ks. dr. Tomasza Liszewskiego.
3. Słowo Konsula Armenii w Polsce Rafała Chomy.
4. Prof. Argam Aivazian: Nahiczewan miasto lokalizacji grobu Noego.
5. Prof. Krzysztof Stopka UJ: Najstarsze podania o Armenii w ujęciu Mowsesa z Chorenu.
6. Prof. Andrzej Pisowicz: Mowses Chorenacy, najwybitniejszy historyk starożytnej Armenii.
7. Ks. prof. Janusz Królikowski: Teatyn Clemente Galano 1611-1666 apostoł Ormian we Lwowie.
8. Ks. prof. Józef Naumowicz: Dlaczego Armenia świętuje razem Narodzenie i Chrzest Jezusa 6 stycznia?
9. Ks. dr Roman Piwowarczyk: Powstanie Armenii w kontekście czasów przedpotopowych.
10. Maciej Bohosiewicz Prezes Fundacji Ormiańskiej: Prezentacja Ormiańskiego Muzeum Wirtualnego.
11. Red. Jan Gać wiceprezes KSD Łódź: Prezentacja wyprawy do Armenii szlakami Arki Noego.
12. Red. Tomasz Bieszczad, skarbnik KSD: Dyskusja i zakończenie Konferencji.
BC (źródło: mat. prasowy organizatorów konferencji)
Na zdj. fragment plakatu Mirosława Olszyckiego