2025-01-05
Zmarła Teresa Szymańska. Pogrzeb odbędzie się 7 stycznia 2025 (wtorek) w Łodzi

Zmarła Teresa Szymańska. Pogrzeb odbędzie się 7 stycznia 2025 (wtorek) w Łodzi

Teresa Szymańska (1958-2024)

■ 28 grudnia 2024 roku, w wieku 66 lat, zmarła Teresa Szymańska.
■ Uroczystość pogrzebowa śp. Teresy Szymańskiej odbędzie się we wtorek 7 stycznia 2025 o godz. 9:45 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. Św. Wojciecha przy ul. Kurczaki 81 w Łodzi.

   28 grudnia 2024 roku, w wieku 66 lat, zmarła Teresa Szymańska.
   W blogu byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego czytamy:
— Jej Przyjaciele wspominają Ją następującymi słowy:
Była Człowiekiem ogromnego serca, przyjacielem na dobre i na złe, osobą niosącą nieprzeciętne ilości dobra, ciepła i radości. Z NSZZ „Solidarność” związana była od początku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w ramach podziemnej grupy tzw. „wolnych elektronów” niosła pomoc potrzebującym – chorym i pozbawionym pracy. Od pierwszej Mszy za Ojczyznę w 1981 r. związana była ze środowiskiem skupiającym się przy kościele O.O. Jezuitów w Łodzi. Uczestniczyła w pielgrzymkach „Solidarności” – Ludzi Pracy – do Częstochowy. Pielgrzymowała także do wielu innych do parafii (m.in. w Warszawie, Kutnie i Uniejowie) niosących nadzieję w mrocznych czasach prześladowań 1981-1989. Była jedną z organizatorek zbiórki środków na pomoc dla parafii w Głogowcu koło Kutna, aktywnego w tamtych czasach „centrum wolności i solidarności” (zarówno pieniężnych jak i niezbędnego do przetrwania zimy węgla). Uczestniczyła w organizowaniu zbiórek pieniężnych na spłatę kary nałożonej na ks. Marka Łabudę (za uczestnictwo w buncie uczniów w obronie krzyży we Włoszczowej) oraz w dostarczeniu tam zebranej w Łodzi kwoty. Była jedną z organizatorek zbiórki środków pieniężnych niezbędnych dla strajkujących w Stalowej Woli w r. 1988. Współpracowała z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” – RKW/RKO – przy drukowaniu i kolportowaniu gazet i czasopism „drugiego obiegu”, za co została aresztowana i uwięziona. Po zwolnieniu z więzienia została pozbawiona pracy. Po wznowieniu jawnej działalności przez Prezydium ZR w r.1986, a następnie przez Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” w r.1988 opowiedziała się po stronie wybranych w 1981 r. władz Związku i zaangażowała się w prace przy odtwarzaniu struktur NSZZ „Solidarność” w regionie łódzkim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości uczestniczyła w tworzeniu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego w woj. łódzkim – była Członkiem Założycielem ZChN. Była aktywna w Komitecie Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz przywrócenia dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Była aktywnym członkiem stowarzyszenia Powrót Trzech Króli, które organizowało pierwsze uliczne uroczyste przemarsze ulicami Łodzi – Korowody Trzech Króli. Została odznaczona Medalem za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981-4 VI 1989. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

 

   Uroczystość pogrzebowa śp. Teresy Szymańskiej odbędzie się we wtorek 7 stycznia 2025 o godz. 9:45 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. Św. Wojciecha przy ul. Kurczaki 81 w Łodzi.
BC