■ Czy radni zapoznali się z CAŁĄ podstawą programową* wprowadzanej do szkół edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży?
W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (pkt 11.) umieszczono podjęcie uchwały w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2025 rok, w której znajduje się przeznaczenie pieniędzy gminy m.in. na edukację zdrowotną dzieci i młodzieży.
W ostatnich tygodniach Polacy protestowali. W swoich petycjach wnioskowali o:
1) pozostawienie w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”, w którym edukacja seksualna osadzona jest w kontekście małżeństwa i rodziny;
2) niewprowadzanie do szkół nowego, obowiązkowego przedmiotu „edukacja zdrowotna”, obejmującego edukację seksualną, względnie – usunięcia z jej programu zagadnień dotyczących edukacji seksualnej i wychowania seksualnego, w tym w szczególności nawiązujących do:
a) przerywania ciąży oraz antykoncepcji,
b) pojęć płci psychicznej kulturowej lub społecznej (gender), rozróżniania tożsamości „cispłciowej” oraz transpłciowej,
c) zagadnień równości, tolerancji, różnorodności, sprowadzających się do afirmacji stylu życia grup definiujących się w oparciu o pojęcia „ekspresji seksualnej”, „orientacji seksualnej” lub „tożsamości płciowej”;
3) wreszcie – poszanowanie konstytucyjnej zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców, poprzez pozostawienie dobrowolnymi tych zajęć w szkołach, które obejmują tematykę wychowania w dziedzinie życia seksualnego (edukacji seksualnej).
Po tych protestach postawa przedstawicieli rządu stała się otwarta na ustępstwa. Jest szansa, że edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży nie będzie obowiązkowym przedmiotem.
Teraz Burmistrz i Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim zamierzają finansowo wspierać tzw. edukację zdrowotną dzieci i młodzieży?
Czy radni zapoznali się z CAŁĄ podstawą programową edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży?
Bernard Cichosz
Grafika via allegro.pl/
………………………………………….
* Podstawa programowa wprowadzanej do szkół edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży jest ujęta w projekcie rozporządzenia w sprawie podstaw programowych, które wycofa ze szkół nieobowiązkowe WDŻ, a wprowadzi obowiązkowe zajęcia z „edukacji zdrowotnej”.
POLECAMY:
Uwagi do projektów rozporządzeń Ministra Edukacji dotyczących likwidacji wychowania do życia w rodzinie i wprowadzenia do szkół przedmiotu "edukacja zdrowotna"