Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
Czytelnicy „43bis” informują nas, że w konstantynowskiej prasie, chyba w „Gazecie Zahipnotyzowanej” (wrzesień 2011) wyczytali jakoby w Konstantynowie Łódzkim powstał „nowy okręg głosowania” i dlatego w tegorocznych wyborach do sejmu i senatu zagłosować miałoby więcej konstantynowian.
Nasi czytelnicy nie dowierzają, właściwie mają inne zdanie i proszą o sprostowanie tej informacji.
Prostujemy i wyjaśniamy:
Nawet ktoś, komu słoń na ucho nadepnął albo patrzy przez ciemne okulary w niedostatecznie nasłonecznionym pomieszczeniu zauważy różnicę między wypowiadanymi czy napisanymi wyrazami: okręg i obwód. Różnica nie jest ogromna, ale na pewno zauważalna. Gorzej, że dla fachowego pióra redaktora/redaktorki (? - tekst jest niepodpisany) okazała się w ogóle niewyczuwalna.
Słowo okręg, w kontekście wyborów, powinno kojarzyć się nie tylko profesjonaliście, ale każdemu z nas (właśnie za sprawą piszącego profesjonalisty) z kimś wybieranym w okręgu, zaś słowo obwód z miejscem gdzie na tego kandydata do parlamentu czy władz samorządu oddaje się głos.
Duży okręg wyborczy dzieli się na obwody głosowania, aby oddać głos najbliżej miejsca zamieszkania. Kandydaci startują w wyborach w poszczególnych okręgach.
W wyborach parlamentarnych okręgi są duże, dzieli się je na wiele mniejszych obwodów. W wyborach samorządowych najczęściej kilka małych okręgów tworzy jeden obwód głosowania.
Najkrócej hasłowo: w okręgu - wybór zaś w obwodzie - głosowanie.
A poza tym powstanie nowego odrębnego obwodu nie musi oznaczać, że w wyborach zagłosuje więcej konstantynowian.
À propos innych nieścisłości w tekście Nowy okręg głosowania („Gazeta Zahipnotyzowana”), na które zwracają uwagę czytelnicy.
Prostujemy:
Urszula Adaszyńska, kierownik Referatu spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim stwierdziła podczas XI sesji RM (25 sierpnia 2011), że utworzenie w wyborach do parlamentu RP odrębnego obwodu głosowania w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice 3, wynika z faktu, iż obecnie zameldowanych jest tam na pobyt stały 105 kobiet uprawnionych do głosowania, Utworzenie odrębnego obwodu głosowania m.in. w DPS jest wymagane, gdy przebywa tam w dniu wyborów, co najmniej 15 wyborców (a nie gdy przebywa tam ponad 100 osób - jak podaje „GZ”).
Bernard Cichosz
■ Mamy 2 bilety dla naszych Czytelników na koncert Basi Kawy w Konstantynowie Łódzkim! Warunkiem otrzymania gratisowych biletów jest przesłanie mailem na adres redakcji „43bis” (43bis@post.pl) jak najdokładniejszej odpowiedzi na 3 pytania dotyczące emisji pierwszych TELEWIZYJNYCH WIADOMOŚCI – 43bis w sieci kablowej Konstantynowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej:
1/ W którym roku lokalna telewizja TvM (teraz ona już nie nadaje) wyemitowała, w sieci kablowej KSM, pierwsze „Telewizyjne Wiadomości – 43bis”, których wydawcą był Bernard Cichosz?
2/ W jakim to było miesiącu?
3/ W jakich dniach była ta emisja (chodzi o nr 1 „Telewizyjnych Wiadomości – 43bis”)?
Na odpowiedzi czekamy do 17 kwietnia 2025 do godz. 17.00
Najdokładniejsza odpowiedź zostanie
14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Wywieśmy flagi narodowe. Święto Chrztu Polski jest nowym świętem państwowym, obchodzonym od 2019 roku.
U S T A W A
z dnia 22 lutego 2019 r.o ustanowieniu Święta Chrztu Polski
W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, uchwala się co następuje:
Art.1.
Dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski.
Art.2.
Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym.
Art.3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
(Dziennik Ustaw 2019 r. poz. 656
PRZYPOMINAMY:
♦ Nasza Ojczyzna ma ponad 1000 lat, niewiele Państw na świecie może się pochwalić taką tradycją. Dlatego 12 kwietnia musisz być z nami. Unieśmy wysoko Biało-Czerwoną i bądźmy dumni z naszej historii.
(dr Patryk Jaki)
♦ Sarmaci w trudnych okresach Rzeczpospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. Polska jest wyjątkowa. Zachęcam do włączenia się w obchody 1000-lecia koronacji pierwszego Króla Polski oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego.
(prof. Andrzej Nowak)
Źródło (tekst i zdj.): https://1000latpolski.pl/
♦ kolejka 20: 12 kwietnia 2025 (sobota) 18.30
Włókniarz Konstantynów Łódzki – KAS Konstantynów Łódzki
12 kwietnia 2025 (sobota), w piłkarskiej klasie okręgowej, Włókniarz Konstantynów Łódzki podejmie Konstantynowską Akademię Sportu. Jesienią w derbach Konstantynowa był remis 2:2. Teraz, po rozegraniu 18 kolejek spotkań Włókniarz, wśród 16 zespołów, jest 13., a KAS zajmuje 6. lokatę mając 18 pkt. więcej od lokalnego rywala.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 17: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 18: 27 marca 2025 (czwartek)
Termy Uniejów – KAS Konstantynów Łódzki 0:3
♦ kolejka 19: 4 kwietnia
PRZYPOMINAMY:
W piątek 11 kwietnia 2025 odbędzie się, już po raz 33., przygotowywana przez konstantynowskich pielgrzymów tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Konstantynowa Łódzkiego (najstarsza w naszym regionie). Rozpocznie się o godz. 18.30 przed kościołem Miłosierdzia Bożego (przy ul. Łaskiej), następnie trasa przebiegać będzie ulicami: Cmentarną, Moniuszki, Daszyńskiego, Sucharskiego, Krzywiec-Okołowicza, Sadową, Kopernika, ks. Czernika, Zgierską (chodnikiem) do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (przy pl. Kościuszki), gdzie nastąpi jej zakończenie.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych (nie tylko młodzież) do czynnego uczestnictwa.Oczekują też od uczestników zabrania ze sobą lampionów lub innych światełek.
Stacje Drogi Krzyżowej
W tym tygodniu (w piątek), powinien ukazać się świąteczny (Wielkanoc) nr 857/858 konstantynowskich „WIADOMOŚCI - 43bis”. Będzie on kolportowany gratis.
W numerze m.in.:
1/ Krótki fragment Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, św. Jan Paweł II z roku 1986
2/ Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny
3/ Niestety, także wśród wszystkich 52 sklasyfikowanych miast Łódzkiego (łącznie w kat.: wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu oraz miasteczka) opłaty za odpady (per capita) są najwyższe w Konstantynowie Łódzkim…
4/ Poseł Marek Matuszewski skierował do Burmistrza Roberta Jakubowskiego interwencję dot. możliwości naprawy uszkodzonego otoczenia dwóch tablic przed budynkiem przy ul. Łódzkiej 27
5/ Salka parafialna w Srebrnej miejscem
PRZYPOMINAMY:
W środę 9 kwietnia 2025 o godz. 17.00 Konstantynowska Spółdzielnia Mieszkaniowa w wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pabianicach zapraszają wszystkich konstantynowian, do siedziby stowarzyszenia im. Fryderyka Chopina (ul. Zgierska 14), na spotkanie dot. informacji o uchronieniu się przed próbami wyłudzania pieniędzy metodą „na wnuczka”, „listonosza”, „hydraulika”.
BC
■ Mecze będą transmitowane na kanale Facebook Enea Energetyk Poznań – Młodzież: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063696416483
oraz na YouTube Enea Energetyk Poznań
Zdobywając 2. miejsce w 1/8 Mistrzostw Polski MŁODZICZEK UKS Lider Konstantynów Łódzki wywalczył awans do dalszych gier. W 1/4 Mistrzostw Polski MŁODZICZEK (gr. 2, Poznań 5-6.04.2025). Do walki przystąpią 32 drużyny, w tym cztery z Łódzkiego. W 1/4 MP jest 8 grup czterozespołowych. Lider trafił do grupy 2., która zagra turniej w Poznaniu. Zagrają tam:
1/ Enea Energetyk Poznań
2/ UKS LIDER Konstantynów Łódzki
3/ UKS Jasieniak Gdańsk
4/ MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
Dwa najlepsze zespoły awansują do 1/2 MP (16 najlepszych zespołów w kraju).
1/4 Mistrzostw Polski MŁODZICZEK
w
Nie przegap tego wydarzenia!
Jeśli chcesz spędzić wyjątkowy wieczór wypełniony energetyczną muzyką i artystycznym pięknem – nie możesz przegapić koncertu Basi Kawy!
■ Kiedy? 25 kwietnia 2025 r., godz. 19:00
■ Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury, Konstantynów Łódzki, ul. Łódzka 28
■ Bilety: dostępne w bileteriach internetowych:
KupBilecik https://bkb.pl/160565-5d4c5
Biletyna: https://bilety.io/ubanS
Zarezerwuj swoje miejsce już dziś i daj się porwać w muzyczną podróż! Czeka Cię niezapomniany wieczór pełen muzycznej magii.
■ Mamy 2 bilety dla naszych Czytelników na koncert Basi Kawy w Konstantynowie Łódzkim! Czytajcie uważnie wszystkie informacje o koncercie Basi Kawy. Warunki otrzymania gratisowych biletów dopiero po naszej pełnej informacji o
5 kwietnia 2025 (sobota) o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach (ul. Kościuszki 14) spotkanie z KANDYDATEM NA PREZYDENTA RP dr. Karolem Nawrockim.
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.