Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 9.11.2020 roku,
w wieku 69 lat, zmarł
śp. BOGDAN OSIŃSKI
członek Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” od 1990 roku,
zastępca przewodniczącego w latach 1992-2018
oraz wieloletni skarbnik
Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”,
delegat na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”,
były członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”,
odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Wolności i Solidarności
oraz
Medalem za zasługi w walce „O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989”.
Rodzinie składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów
NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim
■ STYCZEŃ 2020
# 1. Konstantynowianie powitali Nowy Rok 2020 spontanicznymi zgromadzeniami. Fajerwerki w wielu punktach miasta były bardzo intensywne (i widowiskowe). Rozpoczęły się kilka minut przed północą, a próby trwały od poprzedniego wieczoru.
# 1. Pierwszą bramkę w KŁ, o 11:20 (zapewne najszybsza bramka w 2020 w Polsce) strzelił na stadionie CSiR Michał Wit.
# 6. „Cuda, cuda ogłaszają” – pod takim hasłem w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie przeszły w Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) Orszaki Trzech Króli. W łódzkim Orszaku wzięło udział ok. 20 tys. osób, a całej Polsce – ok. 1,3 mln.
# 8. Cezary Petrus dyrektorem CSiR w KŁ.
# 12. Odbył się
■ NIEDZIELE
■ Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia, piątek)
■ Objawienie Pańskie Trzech Króli (6 stycznia, środa)
■ Wielkanoc (4 kwietnia, NIEDZIELA)
■ Wniebowstąpienie Pańskie (16 maja, NIEDZIELA)
■ Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (3 czerwca, czwartek)
■ Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia, NIEDZIELA)
■ Wszystkich Świętych (1 listopada, poniedziałek)
■ Narodzenie Pana Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie (25 grudnia, sobota)
(Na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego – kan. 1246, od 4.03.2003)
Źródło: www.opoka.org.pl/
Po rezygnacji Moniki Łakomskiej ze stanowiska dyrektora Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie nowym szefem tej jednostki będzie Małgorzata Kuśmierczyk. Funkcję dyrektora KCPR obejmie 1 stycznia 2021 roku.
Małgorzata Kuśmierczyk ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogika ze specjalizacją w zakresie pracy socjalnej oraz studia podyplomowe z administrowania funduszami unijnymi. Specjalizowała się w dziedzinie organizacji pomocy społecznej. Od roku 1992 była zatrudniona w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Konstantynowie Łódzkim. Najpierw pracowała na stanowisku starszego specjalisty pracy socjalnej, a potem pełniła funkcję kierowniczą. Teraz jest zatrudniona w KCPR.
Małgorzata Kuśmierczyk koordynowała realizowany przez MOPS projekt pn.,,Siedmiomilowy
Monika Łakomska, dyrektor Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie złożyła rezygnację z pełnionej funkcji (rozwiązanie umowy następuje na zasadzie porozumienia stron z dniem 31 grudnia 2020). Kierowała jednostką od 30 lipca 2019 roku. Teraz ma nowe plany zawodowe.
Źródło (tekst i zdj.): www.konstantynow.pl/
To, co dzieje się w Konstantynowie Łódzkim lub dotyczy konstantynowian stara się wiernie odnotować dziennik internetowy „43bis” oraz drukowana prasa lokalna („Wiadomości - 43bis”, „Suplement 43bis", „Ex Libris 43bis”, „Ekspres 43bis”, „Biuletyn - 43bis”). Telegraficzny skrót tego, co prezentowano w całym roku we wspomnianych tytułach redagowanych przez Bernarda Cichosza ujęte jest w opracowaniu pt. ANNO DOMINI w zakładce WIADOMOŚCI publikowanym 31 grudnia każdego roku. Poprzednie lata dostępne są przez zakładkę INICJATYWY / ANNO DOMINI. W druku tekst ANNO DOMINI 2020 pojawi się w lutowym „Suplemencie 43bis" (nr 288) publikowanym pod koniec stycznia 2021 (jako wkładka do „Wiadomości - 43bis” nr 757/758).
BC
Rysunek: Arkadiusz Gacparski
W dniu 29 grudnia 2020 w wieku 62 lat, po długotrwałej chorobie, zmarł Mirosław Golis, były wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki Sp. z o. o.
Mirosław Golis (16.08.1958 – 29.12.2020), absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych w zakresie administracji publicznej był bardzo aktywny w życiu zawodowym i społecznym. Wiele lat pracował w konstantynowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, był członkiem Zarządu Powiatu Pabianickiego i członkiem Zarządu Miasta Pabianic, prowadził też własną działalność gospodarczą. Pełnił m.in. funkcje: prezesa Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej i przewodniczącego Rady Samorządu Gospodarczego Województwa Łódzkiego. Był członkiem zarządu Stowarzyszenia Prywatnych
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne CANTORES zakończyło realizację projektu „Akademia Malucha" - działania edukacyjno-animacyjne. W ramach zadania od września do grudnia odbyło się 60 różnorodnych działań dla 50 dzieci od 1 roku życia. Warsztaty odbywały się w dwóch grupach wiekowych dwa razy w tygodniu. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uczestnicy byli podzieleni na cztery grupy. Projekt obejmujący działania edukacyjno-animacyjne, umożliwił najmłodszym udział w warsztatach artystycznych przy jednoczesnym rozwijaniu kompetencji społecznych. Zaplanowane twórcze warsztaty, połączyły dzieci, ich rodziny, opiekunów i animatorów we wspólnym odkrywaniu sztuki, jako istotnego elementu życia.
Dopełnieniem warsztatów był otwarty bezpłatny
■ W XVI Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2020 wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Konstantynów Łódzki znalazł się na 564. miejscu w Polsce (wśród 874 gmin) i na 28. w woj. łódzkim (wśród 41). Przed rokiem nasze miasto było na 403. pozycji w Polsce i 22. w Łódzkiem.
■ Biorąc pod uwagę, że organizatorzy uznają za laureatów rankingu, nie tylko „medalistów” (poz. 1-3), ale wszystkie gminy na poz. 1-100 (TOP100 dla miast i gmin miejsko-wiejskich oraz o TOP100 dla gmin wiejskich) można zauważyć niekorzystną dla Konstantynowa tendencję. W sześciu ostatnich rankingach tylko raz nasze miasto było wśród laureatów, podczas gdy w poprzednich sześciu rankingach byliśmy laureatami pięciokrotnie.
29 października 2020 dziennik „Rzeczpospolita”
■ W XVI Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2020 wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Konstantynów Łódzki znalazł się na 28.miejscu w woj. łódzkim (wśród 41). Przed rokiem nasze miasto było na 22. pozycji w Łódzkiem.
■ GMINY MIEJSKIE I MIEJSKO-WIEJSKIE województwa łódzkiego
w XVI RANKINGU SAMORZĄDÓW „Rzeczpospolitej” 2020
[poz. w Łódzkiem 2020 (2019) / w Polsce 2020 (2019) punkty <liczba ludności>]
1. (2) / 4. (25) Aleksandrów Łódzki76,09 <32 303>
2. (7) / 9. (158) Stryków 71,53 <10 459>
4. (6) / 47. (119) Uniejów 58,60 <7 010>
5. (28) / 78. (515) Poddębice 54,12 <15 505>
6. (29) / 100. (526) Kutno 51,03 <43 911>
7. (8) / 125. (172) Kamieńsk 48,31 <5 877>
8. (13) / 169. (238) Wolbórz 43,74 <7 841>
9. (10) / 178. (189)
W XVI Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2020 wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Konstantynów Łódzki znalazł się na 564. miejscu w Polsce (wśród 874 gmin). Przed rokiem nasze miasto było na 403. pozycji w Polsce.
Biorąc pod uwagę, że organizatorzy uznają za laureatów rankingu, nie tylko „medalistów” (poz. 1-3), ale wszystkie gminy na poz. 1-100 (TOP100 dla miast i gmin miejsko-wiejskich oraz o TOP100 dla gmin wiejskich) można zauważyć niekorzystną dla Konstantynowa tendencję. W sześciu ostatnich rankingach tylko raz nasze miasto było wśród laureatów, podczas gdy w poprzednich sześciu rankingach byliśmy laureatami pięciokrotnie.
■ RANKING SAMORZĄDÓW „Rzeczpospolitej”
Pozycja Konstantynowa Łódzkiego, w poszczególnych la
Niemal przed dwoma miesiącami wspomnieliśmy, że dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił wyniki swojego najnowszego Rankingu Samorządów 2020 (2020-10-30 Po WSPÓLNOTCIE nowy ranking opublikowała RZECZPOSPOLITA. Niestety, znów jesteśmy bardzo nisko).
Ogłoszony 29 października 2020 XVI Ranking „Rzeczpospolitej” – tak, jak poprzednie – weryfikuje sprawność i skuteczność działań władz lokalnych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju swoich małych ojczyzn. Eksponuje gminy dobrze zarządzane, dbające o trwałość ekonomiczną, środowiskową oraz społeczną.
Wkrótce w trzech artykułach przeanalizujemy sytuacje Konstantynowa Łódzkiego na tle innych gmin w Rankingu „Rzeczypospolitej”:
2020-12-27 Konstantynów Łódzki na 564. miejscu, wśród
I Pielgrzymka do Polski. Fragment przemówienia Świętego Jana Pawła II do młodzieży akademickiej zgromadzonej przed kościołem św. Anny, Warszawa – 3 czerwca 1979.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
/…/ Pomyślcie, młodzi przyjaciele, jaka jest miara serca ludzkiego, skoro napełnić je może tylko Bóg. Duch Święty.
Poprzez studia uniwersyteckie otwiera się przed wami wspaniały świat ludzkiej wiedzy w tylu różnych dziedzinach. W parze z tą wiedzą o świecie rozwija się zapewne i wasza samowiedza. Pytanie o to, kim jestem, stawiacie sobie zapewne już od dawna. Jest to pytanie poniekąd najciekawsze. Pytanie podstawowe. Jaką miarą mierzyć człowieka? Czy mierzyć go miarą sił fizycznych, którymi dysponuje? Czy mierzyć go miarą zmysłów, które
I Pielgrzymka do Polski. Fragment przemówienia do pielgrzymów zgromadzonych na błoniach w Gębarzewie – Gniezno, 3 czerwca 1979
/…/ 2. Drodzy bracia i siostry! Rodacy moi!. /…/
Wiemy, ile w tym dziele wiary wciąż na nowo uświadamianej, wciąż na nowo wprowadzanej w życie każdego pokolenia, zależy od wspólnego wysiłku rodziców, rodziny, parafii, duszpasterzy, kapłanów, katechetów i katechetek, sióstr zakonnych, środowiska, środków przekazu, zwyczajów i obyczajów. Bo przecież i mury, i wieże kościelne, i krzyże przydrożne, i obrazy święte na ścianach domów i izb - wszystko to w jakiś sposób katechizuje. I od tej wielkiej, syntetycznej katechezy życia: przeszłości i teraźniejszości - zależy wiara przyszłych pokoleń. /…/
Nikt z nas nie może nigdy
Bóg się rodzi
Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony,
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony,
Wzgardzony, okryty chwałą;
Śmiertelny, Król nad wiekami;
A Słowo Ciałem się stało,
I mieszkało między nami!
Cóż masz niebo nad ziemiany?
Bóg porzucił szczęście twoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje:
Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo Ciałem się stało,
I mieszkało między nami.
W nędznej szopie urodzony,
Żłób mu za kolebkę dano;
Cóż jest, czem był otoczony?
Bydło, pasterze i siano.
Ubodzy! was to spotkało,
Witać go przed bogaczami,
A Słowo Ciałem się stało,
I mieszkało między nami.
Potem i Króle widziani
Cisną
Ukazał się i od godzin południowych w środę 23 grudnia 2020 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 755/756 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 32 strony. W magazynie, jak zwykle, jako wkładki inne pisma:
EKSPRES 43bis nr 286,
EX LIBRIS 43bis nr 301,
SUPLEMENT 43bis nr 287,
BIULETYN 43bis nr 223.
Dostęp do wersji elektronicznej czasopisma już wkrótce będzie możliwy w naszym portalu w zakładce Wiadomości (prawa szpalta: baner z okładką czasopisma) oraz w zakładce W Sieci (lewa szpalta: rubryka Ostatnio aktualizowane). Numery archiwalne umieszczane są w zakładce Prasa.
Następny numer 757/758 „Wiadomości – 43bis” powinien ukazać się w środę 27 stycznia 2021 roku.
BC
PRZYPOMINAMY:
Konstantynowianie mogą na Pasterkę (24 grudnia, czwartek) wybrać się o 22, 23 lub 24. Mszę w nocy zazwyczaj poprzedza półgodzinne śpiewanie kolęd.
■ 22:00
W Konstantynowie Łódzkim na Pasterkę najwcześniej, o godz. 22:00, możemy się wybrać do kościołów Świętego Józefa Robotnika (ul. Jana Pawła II 31) i Miłosierdzia Bożego (ul. Łaska 61) oraz do kaplicy w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach (UROCZYSKO).
■ 23:00
W KAPLICY SIÓSTR ŚW. RODZINY (na zdj.) (Żabiczki, ul. Poziomkowa 14) tym razem Pasterka o godz. 23:00.
■ 24:00
Tradycyjnie o północy Pasterka sprawowana będzie w kościołach Narodzenia NMP (pl. Kościuszki 4/5) i Nawiedzenia NMP (Srebrna, ul. Kościelna 9)
BC
W poniedziałek, 21 grudnia 2020, upominki świąteczne ufundowane w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pod hasłem „Podzielmy się miłością” zostały wręczone mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębami” w Konstantynowie Łódzkim.
Akcja „Podzielmy się miłością” obejmuje podopiecznych 21 domów pomocy społecznej oraz kombatantów i weteranów z województwa łódzkiego. Trafiają do nich paczki przygotowane przez podmioty ekonomii społecznej z regionu łódzkiego. W ten sposób samorząd województwa chce im pomóc przetrwać ten trudny czas i przy okazji obdarować mieszkańców regionu.
Podczas przekazania prezentów Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa Łódzkiego złożył mieszkańcom i pracownikom
W bieżącym tygodniu ukaże się nr 755/756 konstantynowskich „WIADOMOŚCI - 43bis” (z datą 25-26 (31) grudnia 2020 / 13 stycznia 2021).
W numerze m.in.:
1/ O pułapkach ustaw(k)owych i statut/sowych
W rubryce Szept krzykacza znajdziemy tekst O pułapkach ustaw(k)owych i statut/sowych uzupełniony podtytułem Bajka o posiedzeniu komisji rady miejskiej, czyli bajdurzenie o bajdurzeniu na posiedzeniu (odcinek drugi, zapewne cdn.).
2/ Obrona Samorządu Terytorialnego działa!
W rubryce Zasłyszane w Kansas podobnie jak rubryce Szept krzykacza również tekst fantastyczny Obrona Samorządu Terytorialnego działa!
3/ Duży spadek Konstantynowa Łódzkiego w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”
Ocena zrównoważonego rozwoju Konstantynowa Łódzkiego w minionym roku 2019 wypadła najgorzej
Pierwszy rok VIII kadencji konstantynowskiego samorządu (2018-2019) upłynął pod znakiem podwyżki podatku od nieruchomości (przed rokiem zaznaczyliśmy to, w tytule obszernego artykułu na ten temat). Następstwem podwyżki była bezskuteczna petycją do władz miasta o ponowne przeanalizowanie niektórych elementów stosownej uchwały.
Drugi rok kadencji (2019-2020), z dzisiejszej perspektywy, upłynął pod znakiem trwającej jeszcze renowacji targowiska miejskiego.
Przed rokiem w podtytule wspomnianego artykułu napisaliśmy, że mieszkańcom brakuje łatwo dostępnej informacji o istotnych dla gminy działaniach burmistrza, rady miejskiej i jednostek organizacyjnych gminy.
Teraz można powiedzieć, że w drugim roku kadencji konstantynowskiego samorządu urząd
W grudniu 2020 odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu we wszystkich kat. wiekowych (14, 15, 16, 17-18 lat oraz seniorów i młodzieżowców).
Zawodnicy UKS Piątka Konstantynów Łódzki rywalizowali we wszystkich zawodach z wyjątkiem MP Seniorów i Młodzieżowców. Łączna liczba reprezentantów Piątki zgłoszonych do udziału w Zimowych Mistrzostwach Polski 2020: 16 zaw (7M+9K); liczba obsadzonych konkurencji: 58 (27M+31K) plus 2 (1M+1K) sztafety.
MIEJSCA ZAWODNIKÓW UKS PIĄTKA KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI
[po nazwie konkurencji zajęta pozycja (w nawiasie) oraz dane o rankingu medalowym i punktacji drużynowej]
♦ Zimowe Mistrzostwa Polski 14 lat
(Ostrowiec Świętokrzyski 18-20.12.2020)
− Karol Kryszczuk: 50 m dow. (74), 100 m dow. (102), 100 m klas. (65),
− Karina
PRZYPOMINAMY:
■ Upamiętnijmy Bitwę Warszawską 1920 roku, jej bohaterów oraz triumfatorów. Gmina może otrzymać maszt i biało-czerwoną flagę.
PRZEDŁUŻONY termin końcowy zbiórki głosów poparcia: 31 grudnia 2020 do godz. 23.59.
Projekt POD BIAŁO-CZERWONĄ ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu. Inicjatywa jest realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zaangażowanie mieszkańców jak największej liczby gmin w naszym kraju ma sprzyjać refleksji zarówno nad samym patriotyzmem,
■ W Zimowych Mistrzostwach Polski 2020 pływacy UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobyli 4 medale (0-3-1). Oznacza to, że pełny dorobek w Zimowych MP, w historii konstantynowskiego klubu, wynosi już 102 medale (24-41-37). Były lata (2013, 2012, 2011) z dorobkiem po kilkanaście medali, a rekordowa zdobycz to 21 medali (w roku 2014).
Zakończyły się Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu (14, 15, 16, 17-18 lat oraz Seniorów i Młodzieżowców). Były to dla pływaków najważniejsze imprezy w kraju (nie odbyły się Letnie MP 2020). Zawodnicy UKS Piątka Konstantynów Łódzki rywalizowali we wszystkich kat. wiekowych juniorów (14, 15, 16, 17-18 lat). Zabrakło ich w MP Seniorów i Młodzieżowców).
W MP 2020 pływacy Piątki zdobyli łącznie 4 medale (0-3-1). Wywalczyli
■ 2020-12-20 (niedziela)
Grupa 2 (grała w Łodzi)
♦ MUKS DARGFIL Tomaszów Mazowiecki – MUKS ABiS SP 64-Budowlani Łódź 2:1 (25:15, 21:25, 16:14)
♦ UKS Lider I Konstantynów Łódzki – MUKS DARGFIL Tomaszów Mazowiecki 0:2 (23:25, 19:25)
♦ MUKS ABiS SP 64-Budowlani Łódź – UKS Lider I Konstantynów Łódzki 0:2 (16:25, 14:25)
Grupa 5 (grała w Zduńskiej Woli)
♦ UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola – MUKS Juvenia Rawa Mazowiecka 1:2 (18:25, 25:22, 14:16)
♦ UKS Lider II Konstantynów Łódzki – UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola 2:1 (25:23, 19:25, 15:13)
♦ MUKS Juvenia Rawa Mazowiecka – UKS Lider II Konstantynów Łódzki 0:2 (18:25, 18:25, 0:0)
W rozgrywkach wojewódzkich młodziczek w piłce siatkowej – w trzeciej serii turniejów rundy zasadniczej
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl