Pierwszy rok VIII kadencji konstantynowskiego samorządu (2018-2019) upłynął pod znakiem podwyżki podatku od nieruchomości (przed rokiem zaznaczyliśmy to, w tytule obszernego artykułu na ten temat). Następstwem podwyżki była bezskuteczna petycją do władz miasta o ponowne przeanalizowanie niektórych elementów stosownej uchwały.
Drugi rok kadencji (2019-2020), z dzisiejszej perspektywy, upłynął pod znakiem trwającej jeszcze renowacji targowiska miejskiego.
Przed rokiem w podtytule wspomnianego artykułu napisaliśmy, że mieszkańcom brakuje łatwo dostępnej informacji o istotnych dla gminy działaniach burmistrza, rady miejskiej i jednostek organizacyjnych gminy.
Teraz można powiedzieć, że w drugim roku kadencji konstantynowskiego samorządu urząd miejski starał się, w większym stopniu aniżeli przed rokiem, informować mieszkańców o poczynaniach władz gminy. Świadczą o tym publikowane w oficjalnym portalu samorządowym Konstantynowa Łódzkiego dość liczne informacje oparte na materiałach otrzymywanych od jednostek organizacyjnych gminy oraz konstantynowskich klubów sportowych. Szczególnie cieszą (zwłaszcza środowiska sportowe) – umieszczane od kilku miesięcy – dokładne i regularne notki o wydarzeniach sportowych organizowanych przez nasze kluby.
Pojawiły się jednak nowe wyzwania. Nie na wszystkie jest oczekiwana przez mieszkańców reakcja urzędu miejskiego.
W listopadzie 2020 minął drugi rok bieżącej VIII kadencji samorządu terytorialnego wyznaczonej na lata 2018-2023. Wybory odbyły się 21 października 2018 r., natomiast 16 listopada 2018 upłynęła kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ciągu 7 dni od tego terminu odbyły się pierwsze sesje rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim miała miejsce 22 listopada 2018 r.
W pierwszym dwuleciu VIII kadencji rada miejska, podczas 26 sesji podjęła 224 uchwały, burmistrz wydał 556 zarządzeń (tyle opublikowano w BIP-ie do 21.11.2020 włącznie) [odpowiednio w pierwszym roku kadencji: 112 uchwał (podczas 12 sesji), 273 zarządzenia (do 22.11.2019)]. Te dokumenty są uzupełnieniem ustaw sankcjonujących działania władz gminy (tzn. mieszkańców podejmujących rozstrzygnięcia bezpośrednio lub za pośrednictwem organów gminy) na rzecz gminy i w interesie wspólnoty samorządowej. Realizacja tych przedsięwzięć przez całą wspólnotę samorządową wymaga stworzenia tej wspólnocie – przez organy gminy (radę miejską i burmistrza) – warunków współpracy na rzecz dobra gminy. Stwarzanie warunków to nieustanny proces. Na pewno sprzyja mu zachęcanie całej wspólnoty samorządowej do działań na rzecz gminy. Aktywne działania wspólnoty są dowodem dobrej pracy organów gminy na tym obszarze i na pewno wpływają na rozwój gminy. To może mieć decydujące znaczenie przy podsumowaniu każdej kadencji dokonywanym kartą wyborczą. Warto o tym pamiętać.
❶Z dzisiejszej perspektywy drugi rok (listopad 2019 – listopad 2020) trwającej pięcioletniej kadencji samorządu Konstantynowa Łódzkiego upływa pod znakiem renowacji targowiska miejskiego.
Renowacja targowiska miejskiego przy ul. Sucharskiego trwa cztery miesiące, powinna zakończyć się po upływie kolejnych czterech miesięcy. Na razie, jak na tę porę roku, pogoda sprzyja robotom budowlanym. Warto podkreślić, że jest to praktycznie realizacja rozległego nowego obiektu opartego na wybudowaniu zupełnie innej ulicy Sucharskiego wraz z nową infrastrukturą techniczną. Nie pomniejszając roli typowego targowiska trzeba stwierdzić, że jest ono tylko uzupełnieniem wielkich, jak na nasze miasto, robót drogowych. Nie można nie przypomnieć, że połowa pieniędzy na przebudowę ulicy Sucharskiego (według kosztów podanych przed rozpoczęciem budowy) pochodzi z będącego w dyspozycji ministra infrastruktury Funduszu Dróg Samorządowych.
Przez wielu mieszkańców budowa targowiska jest postrzegana łącznie z rewitalizacją pobliskich skwerów. To powiększa rozmach inwestycji. Skwery planowano oddać do użytku 31 października, a teraz terminem wskazanym na tablicy budowy jest 5 grudnia 2020.
Co można jeszcze powiedzieć już teraz, kiedy trwają prace przy renowacji targowiska miejskiego i sąsiadujących z nim skwerów? Na pewno zanosi się na poprawę wizerunku Konstantynowa Łódzkiego już dobrze postrzeganego szczególnie przez osoby pojawiające się w naszym mieście przejazdem. Renowacja i rozbudowa wygląda efektownie. Wprawdzie miłośnicy przyrody narzekają na wycinkę licznych drzew. Teren został przetrzebiony, to widać, ale czynione były starania, aby skutki zminimalizować. Jest i będzie dużo nasadzonych nowych drzew, ale jesienią jeszcze nie robi to wrażenia.
Najważniejsze jednak jest to, jaka będzie opinia użytkowników targowiska i ostateczne koszty budowy.
❷ W drugim roku bieżącej kadencji konstantynowskiego samorządu gminnego jest kontynuowana zmiana obsady kierowniczych stanowisk w jednostkach organizacyjnych gminy oraz w urzędzie miejskim.
Naturalną konsekwencją zmiany personalnej na stanowisku burmistrza są zmiany obsady kierowniczych stanowisk w jednostkach organizacyjnych gminy oraz w urzędzie miejskim. W bieżącej kadencji na te zmiany mają wpływ również inne powody (szczególnie przejścia na emeryturę).
Poprzedni burmistrz należał do Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich latach jego kadencji coraz bardziej próbowała zdominować stowarzyszenie Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe (PO to jedyna partia, która od lat miała swoich kandydatów do RM na listach KPS-u). Upartyjnienie KPS-u zakończyło nieprzerwane pasmo ok. 10 jego zwycięstw wyborczych dotkliwymi porażkami w wyborach samorządowych 2018. Ta ekspansja PO była głównym powodem porażki KPS-u w wyborach rady miejskiej oraz kandydata KPS-u na burmistrza, który wówczas należał do PO, a teraz już z niej wystąpił.
Burmistrz bieżącej kadencji jest bezpartyjny (według naszych redakcyjnych źródeł nigdy nie należał do żadnej partii politycznej).
Zmiany obsady kierowniczych stanowisk w jednostkach organizacyjnych gminy oraz w urzędzie miejskim budzą duże zainteresowanie i ogromne emocje wśród mieszkańców. Niezależnie od powodu i procedury zmiany warto zauważyć, że niemal wszyscy aktualni kierownicy jednostek organizacyjnych (nie analizujemy tu przedszkoli i szkół) to inne osoby aniżeli te, które pełniły owe funkcje pod koniec minionej kadencji. Nowych szefów mają MOPS (od 29.07.2019), KCPR (od 30.07.2019), MOK (od 2.09.2019), MBP (od 30.12.2019), CSiR (od 8.01.2020). Tylko SPZOZ na czas nowej sześcioletniej kadencji (od 2020) ma tego samego szefa, zresztą po wygraniu przez niego konkursu. W bieżącej kadencji nowego szefa ma również Przedsiębiorstwo Komunalne (od 2.01.2019), Straż Miejska (od 2.09.2019). W urzędzie miejskim, po ostatnich wyborach samorządowych, zmieniła się obsada ważnych stanowisk: skarbnika miasta (1.05.2019), sekretarza miasta (już dwukrotnie, ostatnio 28.09.2020), kierowników kilku referatów oraz rzecznika prasowego (4.03.2019). Trzeba dodać, że po ostatnich wyborach struktura organizacyjna urzędu miejskiego została znacząco zmodyfikowana.
❸ Urząd miejski, w większym stopniu aniżeli przed rokiem, informuje o działaniach burmistrza, rady miejskiej i jednostek organizacyjnych gminy oraz o wydarzeniach sportowych. Pojawiły się jednak nowe wyzwania.
Przed rokiem, w podobnym tekście podsumowującym pierwsze 12 miesięcy kadencji samorządu, podkreślaliśmy niewystarczające, ze strony urzędu miejskiego, informowanie mieszkańców. Opisaliśmy to na przykładzie zamierzonego czy przypadkowego braku łatwo dostępnej informacji o podwyżce stawek podatku od nieruchomości. Postawiliśmy tezę, iż jest to swoiste przetestowanie reakcji konstantynowian na taką sytuację. Tezę postawiliśmy śledząc zaradność mieszkańców dysponujących Internetem.
W drugim roku kadencji można zauważyć wiele starań o poprawę opisanej przed rokiem sytuacji, ale teraz pojawiły się nowe wyzwania, głównie pandemia. I na tym obszarze burmistrz i jego służby informacyjne starają się stanąć na wysokości zadania. Niedomaga jednak informacja o rozwoju naszej gminy w odniesieniu do innych gmin w Polsce i w Łódzkiem. W oficjalnym portalu miasta brak w ogóle informacji o prestiżowych rankingach dziennika RZECZPOSPOLITA, dwutygodnika WSPÓLNOTA oraz klasyfikacji zrównoważonego rozwoju POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. A tam sytuacja Konstantynowa Łódzkiego wygląda niepokojąco. Mieszkańcom (a może jeszcze w większym stopniu władzom miasta) potrzeba analizy uwarunkowań takiego stanu rzeczy.
❹ Niepokój budzi coraz niższa, co roku, pozycja Konstantynowa Łódzkiego w najważniejszych klasyfikacjach samorządów (rankingi WSPÓLNOTY, Ranking Samorządów RZECZPOSPOLITEJ oraz Ranking Zrównoważonego Rozwoju POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ).
Nasza redakcja na bieżąco analizuje pozycję Konstantynowa Łódzkiego w prestiżowych klasyfikacjach, do których zaliczają się: rankingi dwutygodnika WSPÓLNOTA, Ranking Samorządów dziennika RZECZPOSPOLITA oraz Ranking Zrównoważonego Rozwoju POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. Analizy dokumentują niebezpieczną dla Konstanntynowa Łódzkiego tendencję w minionym czasie, w niewielkim zakresie obejmującym dwuletni okres pracy obecnych władz gminy. Wspomniane rankingi już przed rokiem dokumentowały najtrudniejszą od lat sytuację gminy. Teraz najnowsze rankingi publikowane w roku 2020, niestety pokazują, że sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąca.
Nasz redakcyjne analizy znalazły się m.in. w artykułach (na końcu tekstu internetowe linki do naszych publikacji na ten temat*):
♦ Konstantynów Łódzki w środku XV Rankingu „Rzeczypospolitej” <nr 727/728>;
♦ W ostatnim roku minionej kadencji (2018) znów niższy poziom rozwoju naszego miasta (Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST 2018 Politechniki Warszawskiej) <nr 735/736>;
♦ Koniec dobrej sześcioletniej tendencji? Konstantynów Łódzki był 143. jest 200. Bliżej nam do outsiderów niż do czołówki (Zamożność samorządów 2019. Ranking dwutygodnika WSPÓLNOTA. Bogactwo samorządów ’20 Ranking dochodów JST per capita w 2019) <nr 747/748>;
♦ Nasze miasto outsiderem inwestycji. Niepokoi również tendencja spadkowa (Wydatki inwestycyjne samorządów 2017-2019. Ranking dwutygodnika WSPÓLNOTA) <nr 751/752>;
♦ Najniższe miejsce Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu wykorzystania środków europejskich (Wykorzystanie środków europejskich przez samorządy 2014-2019. Ranking dwutygodnika WSPÓLNOTA) <nr 753/754>.
W oficjalnym portalu gminy brakuje jakichkolwiek analiz dotyczących uwarunkowań takiego stanu rzeczy. Nieoficjalne tłumaczenie tego, przez rzecznik prasową, pandemią nie ma racji bytu, bo niekorzystne dla Konstantynowa Łódzkiego rankingi pokazują przede wszystkim pozycję naszego miasta na tle innych gmin, które tak samo zmagają się z pandemią, Konstantynowianom pilnie potrzebna jest analiza uwarunkowań takiego stanu rzeczy. Za dwa lata, na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi – jeśli tendencja nie zmieni się bardzo wyraźnie – będzie już za późno.
* LINKI:
♦ 2019-11-19 Obszerniej o XV Rankingu dziennika Rzeczpospolita
♦ 2020-02-17 W ostatnim roku minionej kadencji (2018) znów niższy poziom rozwoju naszego miasta
♦ 2020-10-05 Koniec dobrej sześcioletniej tendencji? Konstantynów Łódzki był 143. jest 200. Bliżej nam do outsiderów niż do czołówki
♦ 2020-10-22 Nasze miasto outsiderem inwestycji. Niepokoi również tendencja spadkowa
♦ 2020-10-29 Najniższe miejsce Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu wykorzystania środków europejskich
❺ Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, spółka Centralny Port Komunikacyjny zgodziła się na wariant wylotu Kolei Dużych Prędkości z Łodzi, który omija Konstantynów Łódzki. Jednocześnie zadeklarowała dofinansowanie odbudowy linii tramwajowej do Konstantynowa i Lutomierska.
Mobilizacja całej naszej wspólnoty samorządowej sprawiła, że realizowana przez CPK linia kolejowa (nr 85) będzie skierowana od dworca Łódź Fabryczna tunelem przebiegającym pod centrum miasta i dworcem Łódź Kaliska, a następnie pod ul. Karolewską i Bratysławską na południowo-wschodnim skraju osiedla Retkinia. Zakończenie tunelu planowane jest w pobliżu istniejącej linii kolejowej (nr 14) na odcinku Łódź Kaliska – Lublinek. Tym samym zgodnie z wolą mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego (petycję podpisało 4258 konstantynowian) Kolej Dużych Prędkości – łącząca Warszawę, CPK, Łódź i Sieradz – ominie nasze miasto. Jednocześnie spółka Centralny Port Komunikacyjny, dbając o dostęp do transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców aglomeracji łódzkiej, zapewni konstantynowianom możność korzystania z transportu szynowego. W tym celu dofinansuje odbudowę linii tramwajowej 43 do Konstantynowa i Lutomierska.
Zadanie zaplanowano do realizacji w latach 2020-2027.
Bernard Cichosz
■ Sześć konstantynowskich klubów sportowych wnioskuje do gminy o dotację na realizację dziesięciu zadań publicznych z zakresu sportu w roku 2021. Łączna kwota wszystkich zadań to niemal 1,5 mln zł. A jaka jest wartość każdego z tych 10 zadań?
W konstantynowskich klubach uprawia się różne sporty (dyscypliny), tylko piłkę nożną kopią zawodnicy KAS-y, KKS Włókniarz, SKS Progres oraz zawodniczki KKS Włókniarz. Kluby szkolą różną liczbę zespołów i zawodników, ale chcemy zaprezentować, niezależnie od wspomnianych uwarunkowań, które z zadań (klubu aplikującego o dotację gminną) wymaga najwięcej środków. W roku 2021 tych zadań jest 10. Zamierza je zrealizować z dotacją gminną 6 konstantynowskich klubów sportowych.
Łączna kwota potrzebna do
■ O dotację na realizację dziesięciu zadań publicznych z zakresu sportu w roku 2021 wystąpiło do gminy Konstantynów Łódzki sześć klubów. Te zadania hasłowo można określić dyscypliną (sportem), na jaką klub chce przeznaczyć pieniądze.
Na początku każdego roku kluby sportowe składają do gminy wnioski o dotację na realizację zadań publicznych z zakresu sportu. W bieżącym roku sześć klubów wnioskuje o dotację do dziesięciu zadań. W poprzednich latach tych klubów było mniej, teraz przybyło KTS Snooker, przed rokiem do tradycyjnej stawki czterech klubów dołączył KS Progres (dotacji nie otrzymał). Te cztery kluby, które od kilku lat wnioskują o dotację to: KKS Włókniarz, UKS Piątka, UKS Lider i z najkrótszym „stażem” Konstantynowska Akademia
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w piłce ręcznej mężczyzn 3-4. miejsce w Łódzkiem i 96-97. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie KKS Włókniarz Konstantynów łódzki zdobył w piłce ręcznej mężczyzn 3-4. miejsce w Łódzkiem i 96-97. w Polsce.
PIŁKA RĘCZNA MĘŻCZYZN
Miejsca wszystkich
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w piłce ręcznej plażowej mężczyzn 4-5. miejsce w Łódzkiem i 41-43. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie KKS Włókniarz Konstantynów łódzki zdobył w piłce ręcznej plażowej mężczyzn 4-5. miejsce w Łódzkiem i 41-43. w Polsce.
PIŁKA RĘCZNA
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin UKS Lider Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w piłce siatkowej kobiet 4. miejsce w Łódzkiem i 32. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie UKS Lider Konstantynów łódzki zdobył w piłce siatkowej kobiet 4. miejsce w Łódzkiem i 32. w Polsce.
PIŁKA SIATKOWA KOBIET
Miejsca wszystkich klubów z Łódzkiego
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w podnoszeniu ciężarów 4. miejsce w Łódzkiem i 45. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki zdobył w podnoszeniu ciężarów 4. miejsce w Łódzkiem i 45-48. w Polsce.
PODNOSZENIECIĘŻARÓW
Miejsca wszystkich klubów
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w pływaniu 6. miejsce w Łódzkiem i 40. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył w pływaniu 6. miejsce w Łódzkiem i 40. w Polsce.
PŁYWANIE
Miejsca wszystkich klubów z Łódzkiego w województwie / w Polsce
1. / 10. UKS
■ W Systemie Sportu Młodzieżowego w klasyfikacji dyscyplin UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył w roku 2020 w pięcioboju nowoczesnym 1. miejsce w Łódzkiem i 3. w Polsce.
W roku 2020 – za osiągniecia w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – następujące dyscypliny (sporty) zdobyły punkty dla Konstantynowa Łódzkiego: pięciobój nowoczesny, pływanie, podnoszenie ciężarów, piłka siatkowa kobiet, piłka ręczna plażowa mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn.
W roku 2020 we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży podsumowanym przez Instytut Sportu w Warszawie UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył w pięcioboju nowoczesnym 1. miejsce w Łódzkiem i 3. w Polsce.
PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY
Miejsca klubów z Łódzkiego w województwie
■ Dyscypliny promujące Konstantynów Łódzki poprzez osiągnięcia w sporcie młodzieżowym:
♦ pięciobój nowoczesny,
♦ pływanie,
♦ podnoszenie ciężarów,
♦ piłka siatkowa kobiet,
♦ piłka ręczna plażowa mężczyzn,
♦ piłka ręczna mężczyzn.
Pisaliśmy już niejednokrotnie o dorobku Konstantynowa Łódzkiego w roku 2020 w rywalizacji objętej Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM). W jednym z artykułów (2021-01-27 Najsłabszy rok naszego sportu młodzieżowego. Największy dorobek ma pięciobój nowoczesny) zaprezentowaliśmy dorobek punktowy naszych klubów w ostatnich siedmiu latach. Podaliśmy tam, w jakich sportach (dyscyplinach) osiągnęły one ten dorobek. Teraz w sześciu kolejnych tekstach zamierzamy przybliżyć naszym czytelnikom dorobek
W dniach 12-13 lutego w Dębicy odbyły się klubowe Mistrzostwa Polski Juniorów (dla zawodników w wieku 14-19 lat). Spośród zgłoszonych do zawodów 20 klubów do rywalizacji przystąpiło 16.
UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył 10. miejsce w Polsce.
PUNKTACJA KLUBOWA
(lp., klub, punkty)
1 UKS G-8 Bielany Warszawa 2043
2 KU AZS UMCS Lublin 1950
3 UKP POLONIA Warszawa 1923
4 UKP UNIA Oświęcim 1908
5 UKS SMS GALICJA Kraków 1746
6 WKS ŚLĄSK Wrocław 1564
7 MKS SMS Victoria Racibórz 1445
8 UKP GRYF Dębica 1398
9 KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1397
10. UKS Piątka Konstantynów Łódzki 1186
11. MKS IKAR Mielec 1066
12. UKS OMEGA Olkusz 893
13. TP Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki 795
14. KP SOKÓŁ Rzeszów 748
15. IUKS MUSZELKA Warszawa 624
16. MKP WODNIK
Zarządzeniem z dnia 9 lutego 2021 roku (opublikowanym w BIP-ie 12.02.2021) Burmistrz powołał komisję ds. oceny wniosków o przyznanie dotacji na realizację zadania publicznego z zakresu sportu na 2021 rok. Komisja ma wnioski ocenić merytorycznie i rekomendować Burmistrzowi podział dotacji.
Skład komisji:
1/ Dorota Tyszka – sekretarz miasta Konstantynowa Łódzkiego, przewodnicząca komisji;
3/ Grzegorz Grzelak – zastępca skarbnika miasta Konstantynowa Łódzkiego;
4/ Paulina Kukielińska – kierownik Referatu Strategii, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim;
5/ Paweł Furtak – inspektor w Referacie Strategii, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim.
Nie podano terminu zakończenia prac komisji.
BC
■ Konstantynowskie kluby sportowe wnioskują o dotację na rok 2021 w łącznej wysokości 872 946,50 zł. W budżecie gminy na ten cel przeznaczono 360 000 zł.
Sześć konstantynowskich klubów złożyło wnioski o dotację na realizację zadania publicznego z zakresu sportu w 2021 roku. Gmina Konstantynów Łódzki na ten cel przeznaczyła kwotę 360 000 zł. Nasze kluby wnioskują o dotację na rok 2021 w łącznej wysokości 872 946,50 zł.
W tym roku, po raz pierwszy od lat wnioski składają kluby, a nie ich sekcje (w przypadku klubów wielosekcyjnych). W większości wniosków jednak każdy sport (dyscyplina) jest wyodrębniona.
Wkrótce więcej szczegółów.
Bernard Cichosz
<Aktualizacja: 2021-02-16 [podana we wcześniej informacji (już usuniętej) kwota o dotację
Od piątku, 12 lutego 2021 roku, konstantynowski basen (ul. Kilińskiego 75, tel. 42 211 19 05) został znów otwarty dla wszystkich chętnych.
Pływalnia będzie udostępniana wszystkim chętnym:
– uczniom szkół podstawowych klas I – III;
– uczniom prywatnych szkół pływania i doskonalenia pływania;
– członkom/zawodnikom klubów sportowych;
– osobom pływającym rekreacyjnie – indywidualnie.
Siłownia funkcjonuje bez zmian, czyli jest dostępna tylko dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.
Harmonogram dostępności basenu dla pływających rekreacyjnie:
■ LUTY 2021
♦ piątek (12.02) od 17.45 do 21.30:
w tym:
17.45 do 18.30 – wolne 4 tory pływackie,
18.30 do 20.00 – BRAK wolnych torów,
20.00 do 21.30 – wolne 6 torów pływackich;
♦
■ Brygadier mgr inż. Władysław Duraj objął funkcję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach z dniem 1 lutego 2021.
Od 1 lutego 2021 Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi wyznaczył brygadiera mgr. inż. Władysława Duraja na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach.
Władysław DURAJ urodził się 29 kwietnia 1962 r. w Łodzi. W wieku 12 lat wstąpił w szeregi OSP Konstantynów w Konstantynowie Łódzkim. Po kilku latach nauki w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przeszedł do drużyny czynnej. W 1983 r. został kadetem w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę w Komendzie Zawodowej Straży Pożarnej w Łodzi, gdzie pracował do 1985
NAJNOWSZA INFORMACJA:
♦ Kolejka 8: Mecz KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki – KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka PLANOWANY na 13 lutego 2021 (sobota) został PRZEŁOŻONY na termin późniejszy.
Po naszym artykule (2021-02-08 Szczypiorniści zagrają już w sobotę) otrzymaliśmy z KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki informację, że zaplanowany na najbliższy weekend mecz konstantynowian jednak nie odbędzie się (u zawodników gości stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem).
Bernard Cichosz
■ Kierownik Biura Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim Beata Kowalczyk wypowiedziała umowę o pracę w Urzędzie Miejskim z dniem 1 lutego 2021.
W styczniu 2021 kierownik Biura Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim Beata Kowalczyk złożyła wypowiedzenie z pracy i od 1 lutego 2021 nie jest już pracownikiem konstantynowskiego magistratu*.
Na stanowisku kierownika Biura RM pracowała od 1 stycznia 2019, wcześniej przez 14 lat była zatrudniona w Starostwie Powiatowym w Pabianicach. Pracowała w zamiejscowym oddziale Wydziału Architektury i Budownictwa w Konstantynowie Łódzkim (przejście ze Starostwa do Urzędu Miejskiego na ważne stanowisko było awansem zawodowym doświadczonego samorządowca).
W ostatnich miesiącach to już nie pierwsze rozstanie
I Pielgrzymka do Polski. Fragment przemówienia Jana Pawła II do Rady Naukowej Episkopatu Polski – Częstochowa, 5 czerwca 1979
/…/ Kościół – zwłaszcza w naszej epoce – musi podejmować tę odpowiedzialność. Musi, po pierwsze, stanowić świadomie o sprawach swojej własnej nauki na poziomie akademickim. Musi, podobnie, z pełną świadomością uczestniczyć w wielkich procesach nauki współczesnej, związanych z działalnością uniwersytetów i wielorakich instytutów, zwłaszcza zaś swoich własnych uniwersytetów i instytutów katolickich.
Rada Naukowa Episkopatu, skupiająca w sobie przedstawicieli wszystkich uczelni katolickich o charakterze akademickim w Polsce, w tym właśnie ma dopomagać Episkopatowi i Kościołowi w naszej Ojczyźnie. Powiedziałbym: społeczeństwu
■ Bieżący weekend jest wolny dla wszystkich zespołów grupy IIIF drugiej ligi piłki ręcznej.
Drugoligowi piłkarze ręczni KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki ostatni mecz mistrzowski zagrali 13 grudnia 2020. Na parkiet mieli powrócić 23 stycznia 2021, ale do dziś nie rozegrali żadnego meczu, nie prowadzili również żadnego treningu na hali. Niektóre zespoły II ligi nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Trenują i rozgrywają mecze mistrzowskie. Włókniarz ma już dwa zaległe spotkania:
♦ Kolejka 6: planowany termin: 23 stycznia 2021 (sobota) 17.30
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki – SPR ROKiS Radzymin
♦ Kolejka 7: planowany termin: 30/31 stycznia 2021
ENEA Orlęta Zwoleń KKS – Włókniarz Konstantynów Łódzki
Bieżący weekend jest wolny dla
<SONDAŻ>
■ Od kwietnia 2021 tramwaje linii 9 nie będą kursować na Zdrowie (z Olechowa dojadą tylko do dworca Łódź Fabryczna). Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim prowadzi sondaż dot. ew. zmiany trasy linii 43A i 43B.
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi spowoduje niebawem wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Zielonej w kierunku pętli tramwajowej na Zdrowiu, co oznacza m.in. skrócenie trasy tramwajów linii nr 9, które będą kursować z Olechowa tylko do dworca Łódź Fabryczna. W konsekwencji w okolicy skrzyżowania Konstantynowska/Krakowska/Krzemieniecka w Łodzi niemożliwa będzie przesiadka z tramwaju nr 9 do kursujących w kierunku Konstantynowa Łódzkiego autobusów linii 43A i 43B.
Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim zachęca mieszkańców do
Wynik spotkania UKS Czwórka Aleksandrów Łódzki – MUKS ABiS SP 64-Budowlani Łódź (3:0) rozegranego w czwartek 4 lutego 2021 przesadził, że kadetki UKS Lider Konstantynów Łódzki nie wywalczyły awansu do turnieju finałowego rozgrywek wojewódzkich. W tym roku Lider nie zdobędzie medalu mistrzostw województwa łódzkiego. Teraz przed naszym zespołem walka o awans do rozgrywek ogólnopolskich, do grona najlepszych 48 drużyn w Polsce. Nasz zespół może to osiągnąć wygrywając baraż, o piąte miejsce w województwie (dwumecz z ŁMLKS ŁASKOVIA Łask, drużyną, która zajęła miejsce trzecie w pierwszej grupie). Baraż, w terminie turnieju finałowego (26-28.02.2021), rozegrany zostanie w formie dwumeczu (w sobotę i niedzielę, piątek i niedziele lub piątek i sobota
❶ Gratulacje, przede wszystkim, należą się zawodnikom konstantynowskich klubów reprezentujących Polskę, którzy zdobywają czołowe miejsca (medale) na najważniejszych międzynarodowych imprezach (IO, MŚ, ME) w dyscyplinach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM).
❷ Gratulacje, to oczywiste, należą się także – za sukcesy w wydarzeniach objętych Systemem Sportu Młodzieżowego (SSM) – wszystkim tym klubom i zawodnikom, którzy zdobyli punkty dla Konstantynowa Łódzkiego we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży prowadzonym przez Instytut Sportu w Warszawie.
❸ Gratulacje należą się również zdobywcom medali MP w dyscyplinach objętych SSM, ale w wydarzeniach nieobjętych SSM (w kat. wiekowych SSM plus seniorzy).
❹ Gratulacje składać należy
O tym, jakie nowości pojawią się w bibliotece zdecydują konstantynowianie. Na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim mieszkańcy zostali zapytani, jakie nowości wydawnicze chcieliby zgłosić do zakupu zarówno z literatury dla dzieci, jaki i dla dorosłych?
Bibliotekarki na bieżąco śledzą nowości wydawnicze, czytają recenzje, śledzą panujące trendy czytelnicze, bo biblioteczny repertuar stawia na nowości. A akcja „Twoja książka w naszej Bibliotece” to zaproszenie do dyskusji mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, wsłuchanie się w opinie czytelników i zachęcenie do dzielenia się opiniami, które z wydawniczych nowości 2021 roku chcieliby znaleźć na bibliotecznych półkach.
Swoje propozycje czytelnicy
PRZYPOMINAMY:
■ W 2021 r. gmina przeznacza na realizację zadania z zakresu sportu 360 000 zł.
■ Wnioski o udzielenie dotacji na realizację zadania z zakresu sportu należy składać do 5 lutego 2021 r.
Utraciło moc Zarządzenie nr 11/2020 Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego z dnia 14 stycznia 2020 roku w sprawie ogłoszenia naboru wniosków na realizację zadania z zakresu sportu.
Z dniem 22 stycznia 2021 wchodzi w życie nowy akt prawny dot. wspomnianej sprawy. Zarządzenie nr 19/2021 Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego z dnia 22 stycznia 2021 w sprawie ogłoszenia naboru wniosków na realizację zadania z zakresu sportu w 2021 roku informuje m.in. o kwocie przeznaczoną na realizację zadania (360 tys. zł) i wyznaczeniu terminu składania wniosków do 5 lutego 2021
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami podejmujemy w bibliotece kolejne działanie. Przede wszystkim chcemy poprawić dostępność do naszego księgozbioru osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W 2020 roku w bramie budynku przy placu Kościuszki 10 został zainstalowany dzwonek, na którego sygnał, bibliotekarka schodzi i odbiera książki, a także przynosi te, które czytelnicy z niepełnosprawnością chcą przeczytać. Na klatce schodowej oraz w bramie zostały zamontowane cztery energooszczędne lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu tak, aby seniorzy nie byli zmuszeni szukać włącznika oświetlenia.
Z początkiem 2021 roku wprowadziliśmy udogodnienie dla osób z dysfunkcją wzroku stosując kontrastowe oznaczenie stopni schodów według zaleceń
Ryszard Szurkowski nie żyje. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii miał 75 lat. Od dwóch lat zmagał się z wieloma zdrowotnymi problemami, po tym jak odniósł bardzo groźny wypadek podczas kolarskich zawodów dla weteranów.
Z Twittera:
Michał Kwiatkowski@kwiato
Legend. The best Polish rider of all times. Ryszard Szurkowski 1946-2021. RIP
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl