Jerzy Kropiwnicki:
11-01-2021 Jaki ma związek p. Prezydent Hanna Zdanowska z tunelem w Łodzi?
Piątkowy Express Ilustrowany zamieścił notatkę „Łódź się rozwija. Głównie w głąb Ziemi”. Notatka zaczyna się od zdania: „Pierwszy tunel pod Łodzią wykopała prezydent Hanna Zdanowska na trasie WZ, drugi PKP PLK do dworca Fabrycznego. Trzeci, rozgałęziający się na dwa kolejne, PKP zaczęły ryć jeszcze w starym roku – ma połączyć Fabryczny z Kaliskim i Żabieńcem. Teraz dowiadujemy się o jeszcze jednym, dla Kolei Dużych Prędkości, który też pobiegnie pod Łodzią. Warto zatem uściślić: owszem p. Prezydent zadecydowała ostatecznie o przebiegu i charakterze tunelu szosowego pod Al. Mickiewicza i Al. Piłsudskiego. W planach przygotowanych za mojej kadencji przez zespół, którego prace z mojego upoważnienia nadzorował p. Wiceprez. W. Tomaszewski, tunel miał sięgać poza „skrzyżowanie Marszałków” i być zasklepiony tak, by utworzyć przestrzeń łączącą północną i południową część Łodzi i jednocześnie zapewnić płynny ruch samochodowy omijający dołem główne obecnie skrzyżowania z ul.ul. Kilińskiego i Rydza Śmigłego (Kopcińskiego). Za kadencji p. H. Zdanowskiej „skorygowano” te plany. Pan Tomaszewski wielokrotnie protestował przeciw tej zmianie na niekorzyść Łodzian. Tyle w pierwszej sprawie.
Co do drugiej – projekt zagłębienia trasy kolejowej między Widzewem a Fabryczną powstał również za mojej kadencji. Wizję takiego rozwiązania przywiozłem ze spotkania z merem bratniego miasta Stuttgartu, gdzie właśnie podjęto realizację podobnego projektu. Udało się przekonać ówczesne władze PKP i PKP PLK do realizacji takiego projektu w naszym mieście korzyściami, jakie odniosą z uzyskania przestrzeni (działek budowlanych) nad przebiegiem torów. Mój Zastępca, stoczył ciężką walkę, już po moim odejściu z Urzędu, by nie dopuścić do unieważnienia przetargu, który ogłosiliśmy w 2009 i zerwania umowy Miasta z Koleją. Udało się. Wbrew woli Administracji Miejskiej, którą kierowała p. H. Zdanowska.
Trzecia sprawa – połączenie Fabrycznej z Kaliską z przystankami w centrum, przy Manufakturze i na Żabieńcu. W nowej wersji miał być jeszcze przystanek w Konstantynowie, ale zablokowali, to wbrew interesom mieszkańców tego miasta, łódzcy prominenci z PO i SLD mający tam działki. Ten projekt w całości był pomysłem p. W. Tomaszewskiego (podjętym we współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP) – za co został w 2006 r. odznaczony Honorową Złotą Odznaką z Diamentem – który koniecznie chciał, by nasze miasto miało takie „mini-metro” łączące dwa systemy kolejowe (rosyjsko-austriacki z pruskim) i mające kilka przystanków w ważnych komunikacyjnie punktach naszego miasta. Zgodziłem się na realizację projektu, chociaż miałem inny priorytet. Nic mi nie wiadomo, by p. Prezydent angażowała się w realizację tego projektu, a niektórzy jej podwładni sprzeciwiali się lokalizacji niektórych przystanków. Zasługi w realizacji tego projektu są po stronie rządu PiS i p. pos. Tomaszewskiego.
Moim priorytetem było włączenie Łodzi w przebieg linii Kolei Dużych Prędkości. Nie było łatwo, gdyż w resorcie Transportu trudno było znaleźć zrozumienie. Pamiętam taką rozmowę, w której wręcz mnie zapytano: „a dlaczego ta linia miałaby przebiegać przez Łódź, skoro bezpośrednio do Poznania jest https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/bliżej?” Na moje stwierdzenie, że Łódź to bardzo duże miasto (wówczas drugie w Polsce) usłyszałem krótkie „Aha”. Udało się przekonać Minister Grażynę Gęsicką (wówczas min. rozwoju regionalnego w rządzie PiS). Interweniowaliśmy u niej razem z innymi samorządami (zwłaszcza Wrocławia) z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na rzecz uwzględnienia studium wykonalności w wydatkowaniu środków unijnych. Sprawę pozytywnego stosunku Rządu przesądził p. Przemysław Gosiewski, wówczas wicepremier w rządzie PiS, z którym miałem na ten temat b.długą rozmowę. Prócz moich starań bardzo w tej sprawie czynny był i p. Cezary Grabarczyk (minister w rządzie PO) i p. Marek Belka (premier w rządzie SLD). Pani Prezydent nie angażowała się w to przedsięwzięcie. Sprawę przesądził ostatecznie obecny rząd PiS. Dla łodzi i jej mieszkańców realizacja tego projektu oznaczać będzie włączenie w główne szlaki komunikacyjne Europy.
POLECAMY:
jerzykropiwnicki.wordpress.com/
■ Nie obowiązuje, podany w uchwale Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim, wzór – składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Konstantynów Łódzki – deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uchyliła Uchwałę Nr XXVII/233/20 Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim z dnia 26 listopada 2020 roku w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Konstantynów Łódzki.
W piątek 15 stycznia 2021 w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego opublikowano Uchwałę NR 47/162/2020 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z dnia 23 grudnia 2
Konstantynowskie koło Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej informuje:
W poniedziałek 18 stycznia oraz w środę 20 stycznia w godzinach 11:00-13:00 wydawane będą paczki żywnościowe na terenie PKGKŁ ul. Jana Pawła. II 46 (budynek C).
Osoby zainteresowane otrzymaniem żywności prosimy o zgłoszenie się po skierowanie do Działu Pomocy Środowiskowej, ul. Sucharskiego 1/3.
Kontakt z PKPS: 510-442-290
Kontakt z MOPS: 42 211-50-58
♦ 35/ 2021-01-16 (sobota) 10.30
UKS Lider Konstantynów Łódzki – WKS Wieluń
■ Zgodnie z opublikowanym niedawno Regulaminem Klubowych Rozgrywek o Mistrzostwo Polski w kategoriach młodzieżowych w sezonie 2020/2021 (na podstawie rankingu województw) z rozgrywek wojewódzkich do rozgrywek ogólnopolskich awansują z Łódzkiego pierwsze cztery zespoły (nie może wśród nich być dwóch drużyn z jednego klubu).
W sobotę 16 stycznia siatkarki UKS Lider Konstantynów Łódzki w rozgrywkach wojewódzkich kadetek zagrają, u siebie, z drużyną WKS Wieluń. Konstantynowianki są na miejscu trzecim, a wielunianki zajmują drugą lokatę (Lider rozegrał 2 mecze mniej). Lider musi skoncentrować się, aby wygrać to spotkanie i nie stracić punktów w następnych, co powinno mu
■ Terminy posiedzeń komisji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (w trybie pracy zdalnej):
♦ 18 stycznia 2021 (poniedziałek) 15.00 KOMISJA MIESZKANIOWA;
♦ 18 stycznia 2021 (poniedziałek) 16.00 KOMISJA REWIZYJNA.
Proponowany porządek posiedzeń komisji:
♦ 18 stycznia 2021 (poniedziałek) 15.00 KOMISJA MIESZKANIOWA
1) Otwarcie posiedzenia, przyjęcie porządku obrad,
2) Rozpatrzenie podań o umieszczenie na liście osób oczekujących na przydział mieszkania,
3) Przekazanie informacji o osobach wnioskujących w sprawie przyspieszenia przydziału lokalu,
4) Przydziały lokali,
5) Sprawy mieszkaniowe,
6) Sprawozdanie z działalności komisji za rok 2020.
7) Przyjęcie planu pracy na rok 2021.
8) Sprawy różne.
♦ 18 stycznia 2021 (poniedziałek) 16.00 KOMISJA REWIZ
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ogłosił nabór na wolne stanowisko (asystent rodziny) w dziale pomocy środowiskowej. Dokumenty aplikacyjne należy złożyć osobiście do 25 stycznia 2021 r. do godz. 11.00.
Szczegóły>>>
<WYSTĄPIENIE POKONTROLNE>
5 stycznia 2021 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi opublikowała na swojej stronie internetowej WYSTĄPIENIE POKONTROLNE kontroli kompleksowej Konstantynowa Łódzkiego. Kontrolą objęto zagadnienia gospodarki finansowej i zamówień publicznych z lat 2018 – 2020 (I półrocze). WYSTĄPIENIE POKONTROLNE nosi datę 17 listopada 2020 i jest skierowane do Burmistrza Miasta oraz do wiadomości Przewodniczącego Rady Miejskiej i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.
Wśród 26 wniosków pokontrolnych znajdujemy kilka dotyczących sportu (9, 10, 12, 16). Są one zgodne z uwagami zawartymi w naszych redakcyjnych publikacjach. O niektórych z tych nieprawidłowości pisaliśmy, w kilku ostatnich latach, wielokrotnie.
Bernard Cichosz
Powstanie organizacji, potocznie nazywanej OSeT, to wiadomość niemal w pełni fantastyczna.
„Na mieście” mówi się, że w Kansas rzeczywiście powstała organizacja, potocznie nazywana OSeT. Oczywiście, chodzi o Obronę Samorządu Terytorialnego (OST). Organizacja działa i już ulotki podpisała. Oto, co w nich napisała.
Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany.
W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z
Bajka o posiedzeniu komisji rady miejskiej, czyli bajdurzenie o bajdurzeniu na posiedzeniu (odcinek drugi, zapewne cdn.)
Przypomnijmy, co w poprzednim numerze napisaliśmy w tej rubryce: Miała to być bajka, czyli (za słownikiem PWN) <<opowiadanie o treści fantastycznej>>, ale nie całkiem chodzi o opowiadanie, ale raczej o opowieści o treści (fantastycznej) dotyczącej posiedzenia jednej z komisji rady miejskiej w jednej z gmin naszego kraju. Więc, niech to będzie bajdurzenie o bajdurzeniu na posiedzeniu.
Dziś odcinek drugi, absolutnie fantastyczny.
Owa komisja zebrała się po raz kolejny i miała zająć się konsekwencjami wynikającymi z otrzymanego od obywatela (zwykłego zatroskanego o każdego radnego) ważnego sygnału (wniosku). Podobno sprawa znów dotyczyła
DRUGI TUNEL KOLEJOWY W ŁODZI
Tunel, na którego projekt przetarg ogłosił właśnie CPK, w przeciwieństwie dla do drążonego już pod Łodzią tunelu średnicowego, ma służyć pociągom dalekobieżnym i kolei dużych prędkości. Swój bieg ma rozpocząć od dworca Łódź Fabryczna w kierunku dworca Łódź Kaliska, a potem pod ulicą Bratysławską do wylotu w okolicach stacji Łódź - Lublinek (linia nr 14). Tunel na być kluczowym elementem tzw. szprychy nr 9, czyli nowej kolejowej trasy z Warszawy przez CPK, Łódź i Sieradz i dalej w stronę Wrocławia i Poznania. Podróż z Łodzi do CPK (okolice Baranowa w aglomeracji warszawskiej - red.) ma trwać około 30 min., do Warszawy 45 mln, zaś do Wrocławia i Poznania poniżej dwóch godzin.
BUDOWA TUNELU KDP PO WYDRĄŻENIU TUNELU
■ Czy władze miasta pomogą trenerowi Eugeniuszowi Czechowi doprowadzić do realizacji budowy boiska do gry w piłkę ręczną plażową? Jego drużyna – nie dysponując w Konstantynowie Łódzkim boiskiem do rozgrywek – już zdobyła w mistrzostwach Polski 2020 punkty zaliczane do Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.
■ Od roku 2021 piłka ręczna plażowa znajdzie się w programie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Ministerstwo Sportu, w ostatnich dniach, przekazało informację o wprowadzeniu od roku 2021 piłki ręcznej plażowej do programu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich. Dotychczas System Sportu Młodzieżowego (SSM) obejmował mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie w kat. wiekowych: junior, junior młodszy i młodzik.
■ W Konstantynowie Łódzkim nie będzie ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o ilość zużytej wody.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uchyliła, podjętą 26 listopada 2020 roku, uchwałę Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
Oznacza to, że nie będzie ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o ilość zużytej wody.
Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim nie dysponuje jeszcze dokumentem RIO uchylającym uchwałę z 26 listopada 2020.
BC
Dla zawodników konstantynowskich klubów trwa przerwa w rozgrywkach. Piłkarze ręczni KKS Włókniarz i siatkarki UKS Lider jeszcze w najbliższy weekend nie mają wyznaczonych spotkań mistrzowskich.
Najpierw do rozgrywek, w sobotę 16 stycznia 2021, przystąpią kadetki Lidera. Potem rywalizację wznowią młodziczki tego klubu (oba zespoły tej kat. wiekowej zagrają swoje turnieje w niedzielę 17 stycznia 2021). Szczypiorniści Włókniarza na parkiet powrócą 23 stycznia (sobota).
O szczegółach napiszemy w dniach poprzedzających zawody.
BC
<Aktualizacja: 2021-01-10>
PRZYPOMINAMY:
K+M+B oraz C+M+B
Dnia 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, nazywane również Świętem Trzech Króli, katolicy w Polsce oraz w innych miejscach na świecie - według tradycji - okadzają po powrocie z kościoła swój dom i umieszczają od strony zewnętrznej na futrynie drzwi wejściowych lub na samych drzwiach napis: „K+M+B" wraz z bieżącym rokiem, zapisywanym tuż za tymi literami albo też pod nimi. Napis ten odczytuje się jako zapis pierwszych liter imion Trzech Mędrców. Wydaje się to zresztą całkiem logiczne, gdyż napis ten piszemy właśnie w Święto Trzech Króli. Coraz więcej osób umieszcza jednak na swoich drzwiach napis „C+M+B”, twierdząc jednocześnie, że jest to pierwotna wersja napisu, będącego w rzeczywistości akronimem słów
Jerzy Kropiwnicki: Ofiarowanie darów Trzech Króli jutro w czasie Mszy św.
Pani Maria Maciaszczyk Prezes Stowarzyszenia „Powrót Trzech Króli”, które założone zostało przez organizatorów Inicjatywy Przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli, uzgodniła, iż w tym roku złożenie darów Trzech Króli będzie miało miejsce w czasie Mszy św. w Achikatedrze o godz. 11.00. Rolę Mędrców-Króli zaproponowała p. pos. Włodzimierzowi Tomaszewskiemu, mnie oraz jednemu z zasłużonych działaczy Stowarzyszenia p. Wojciechowi Łaszkiewiczowi.
ORSZAK TRZECH KRÓLI
to: największe Jasełka na świecie
to: działania edukacyjne i kulturalne
to: przywracanie tradycji
to: oddolne inicjatywy lokalne
to: efekt działania zwykłych ludzi
to: "Kolos, który co roku budzi się 6 stycznia"
Więcej>>>
POLECAMY:
Konstantynowski Chór Cantores w Orszaku Trzech Króli>>>
Dlaczego niektóre flagi w naszym mieście są
ciągle zawinięte, okręcone wokół drzewca?
Ile dni można tego nie zauważać?
A może to już nas nie razi?
Barwy BIAŁO-CZERWONE, podobnie jak godło i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Najczęściej barwy RP są prezentowane, jako flaga (prostokątny płat tkaniny o barwach RP). Szczególną formą ekspozycji barw BIAŁO-CZERWONYCH jest flaga umieszczana na maszcie. Zazwyczaj flagę umieszczamy na drzewcu. Flaga RP może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje.
31 grudnia 2020 zakończyło się głosowanie w akcji #PodBiałoCzerwoną! (pierwotny termin 11 listopada przedłużono do końca roku). Konstantynowianie, już w pierwotnym terminie, zebrali w Sieci wymaganą liczbę głosów. Nasza gmina otrzyma maszt i biało-czerwoną flagę. Okazuje się, że nie dla wszystkich było to zadanie wykonalne. W naszym powiecie nie wykonali go tylko lutomierszczanie. Ciekawostką jest to, że w tym gronie znaleźli się również łodzianie.
Oficjalne ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do 31.01.2021.
Projekt POD BIAŁO-CZERWONĄ ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności
■ Od 1 stycznia 2021 nocna i świąteczna pomoc medyczna:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Pabianice
ul. Jana Pawła II 68, tel. 42 225-36-13.
Od początku roku 2021 pomoc medyczna nie jest już świadczona w konstantynowskim SPZOZ. Teraz konstantynowianie będą mogli ją uzyskać w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. Pabianice ul. Jana Pawła II 68, tel. 42 225-36-13.
W Konstantynowie Łódzkim, pomimo deklaracji dofinansowania przez miasto, nie udało się znaleźć personelu medycznego, który byłby gotów świadczyć tego rodzaju opiekę. Sprawę wyjaśnił na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Społecznej Rady Miejskiej dyrektor SP ZOZ Sławomir Jabłoński. Treść wypowiedzi w nagraniu>>>
https://www.konstantynow.pl/asp/pliki/_db/s_jablonski.mp3
Nocna
I Pielgrzymka do Polski. Fragmenty homilii Świętego Jana Pawła II wygłoszonej w czasie mszy św. odprawionej pod szczytem Jasnej Góry – Częstochowa, 4 czerwca 1979.
1. „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy..."
Przychodzą na myśl te słowa poety, wieszcza, który w inwokacji Pana Tadeusza wyraził to, co znajdowało się w jego sercu i znajduje we wszystkich chyba polskich sercach. „...Co Jasnej bronisz Częstochowy..." – pisał Mickiewicz, przemawiając językiem wiary, a zarazem językiem tradycji narodowej. /…/
Drodzy Bracia i Siostry, umiłowany Episkopacie Polski, z naszym wspaniałym Prymasem na czele!
Tyle razy przybywaliśmy tutaj!
Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Do liturgii Kościoła wprowadził je dość późno papież Pius XI w roku 1931 na pamiątkę 1500. rocznicy soboru w Efezie (431). Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia.
Źródło (tekst i zdjęcie):
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-01.php3
Konstantynowianie powitali Nowy Rok 2021, podobnie jak przed rokiem, fajerwerkami w wielu punktach miasta. Oczywiście najbardziej intensywne odpalanie nastąpiło przez kilka pierwszych minut po północy, ale próby trwały od poprzedniego do wieczoru.
■ STYCZEŃ 2020
# 1. Konstantynowianie powitali Nowy Rok 2020 spontanicznymi zgromadzeniami. Fajerwerki w wielu punktach miasta były bardzo intensywne (i widowiskowe). Rozpoczęły się kilka minut przed północą, a próby trwały od poprzedniego wieczoru.
# 1. Pierwszą bramkę w KŁ, o 11:20 (zapewne najszybsza bramka w 2020 w Polsce) strzelił na stadionie CSiR Michał Wit.
# 6. „Cuda, cuda ogłaszają” – pod takim hasłem w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie przeszły w Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) Orszaki Trzech Króli. W łódzkim Orszaku wzięło udział ok. 20 tys. osób, a całej Polsce – ok. 1,3 mln.
# 8. Cezary Petrus dyrektorem CSiR w KŁ.
# 12. Odbył się
■ NIEDZIELE
■ Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia, piątek)
■ Objawienie Pańskie Trzech Króli (6 stycznia, środa)
■ Wielkanoc (4 kwietnia, NIEDZIELA)
■ Wniebowstąpienie Pańskie (16 maja, NIEDZIELA)
■ Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (3 czerwca, czwartek)
■ Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia, NIEDZIELA)
■ Wszystkich Świętych (1 listopada, poniedziałek)
■ Narodzenie Pana Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie (25 grudnia, sobota)
(Na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego – kan. 1246, od 4.03.2003)
Źródło: www.opoka.org.pl/
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl