■ W dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, w całym kraju oraz poza granicami Polski miała miejsce 11. edycja akcji Narodowe Czytanie.
W Konstantynowie Łódzkim, podczas Święta Miasta, Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentowała widowisko teatralne „Balladomania”.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”. 3 września 2022 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wspomnianego dzieła Adama Mickiewicza.
Podczas Święta Miasta Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim zaprezentowała widowisko teatralne „Balladomania”. Spektakl był jednym z elementów projektu, na który konstantynowska MBP pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rządowego programu Ballady i romanse.
Do realizacji całego przedsięwzięcia Bibliotece udało się zaangażować konstantynowską młodzież. Anna Walczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim podkreśla, że nie byłoby tego widowiska gdyby nie współpraca ze Szkołą Podstawową nr 1.
— „Balladomania” to autorski scenariusz nauczycielki języka polskiego pani Joanny Szczesio-Gawrońskiej, której serdecznie dziękuję za ogrom wykonanej pracy. Dziękuję za współpracę i otwartość na nowe pomysły panu Arturowi Śnieguckiemu, dyrektorowi SP1. Za wsparcie merytoryczne i pracę nad aktorskim warsztatem naszej młodzieży dziękuję pani Aurelii Sobczak. „Balladomania” to nasze wspólne działanie, które zostanie w sercach i pamięci na długo! – podsumowuje dyrektor Anna Walczak.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” w warszawskim Ogrodzie Saskim.
— Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię – mówił Andrzej Duda, inaugurując wydarzenie w Warszawie.
— W Polsce romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna – była rozdarta, walczącą o wolność – dodał.
Podkreślał też, że poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie często niezrozumienia w relacji między Polską i innymi państwami, wewnętrzne idealizowane ojczyzny, jej świata, przyrody, obyczaju i ducha miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza.
Prezydent wskazywał również, że Adam Mickiewicz był poetą wspólnotowym – nie tylko polskim, ale poetą narodów.
Pierwsza Dama przypomniała, że „Ballady i romanse” zostały opublikowane w 1822 roku w Wilnie. Małżonka Prezydenta poinformowała też, że tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w aż 70 miejscach w ogarniętej wojną Ukrainie. Agata Kornhauser Duda podała, że Narodowe Czytanie w tym roku odbyło się aż w 250 miejscach poza granicami Polski – m.in. Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii, Maroku.
Na zakończenie Pierwsza Dama podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w Narodowe Czytanie i tym, którzy wzięli w nim udział.
— To, co mnie ujmuje osobiście w Narodowym Czytaniu, to fakt, że każdy może zorganizować to wydarzenie na swój własny, niepowtarzalny sposób – mówiła, dodając, że organizatorzy mają niezwykłą wyobraźnię, są bardzo kreatywni.
— Tak było także w tym roku. Po ulicach chodzili Twardowscy, w lasach i nad brzegami jezior można było zobaczyć nimfy, biblioteki zamieniały się w karczmy Rzym – wymieniała.
Prezydent poinformował, że w przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
—„Nad Niemnem” jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, ale także jest w jakimś sensie polemiką z romantycznym duchem – na ile ten duch kształtując nasze dzieje służy, a na ile przeszkadza – mówił Andrzej Duda.
Opracowanie: Bernard Cichosz
…………………………….
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejscach w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury. Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Podczas trwania akcji tekst adaptacji ma wyłącznie charakter towarzyszący oraz pomocniczy.
Źródła:
— tekst:
– Balladomania upamiętniła dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (http://biblioteka.konstantynow.pl/24712-2/)
– Narodowe Czytanie (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie)
— zdjęcia:
– Konstantynów Łódzki (https://www.facebook.com/miasto.konstantynowlodzki/)
– Balladomania upamiętniła dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (http://biblioteka.konstantynow.pl/24712-2/)
– Narodowe Czytanie (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie), fot. Przemysław Keler/KPRP
<Aktualizacja: 2022-09-10>
PRZYPOMINAMY:
28 stycznia 2023 r. (sobota) o godz. 16.00 w Konstantynowie Łódzkim (MOK, ul. Łódzka 28) odbędzie się spotkanie z prof. Romualdem Szeremietiewem. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gazety Polskiej i Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim.
Zdjęcia via pl-pl.facebook.com/szeremietiew/
Szeremietiew Romuald, ur. 25 X 1945 w Olmontach k. Białegostoku. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydz. Prawa i Administracji (1972), doktorat z nauk wojskowych (1995), habilitacja (2001).
1966–1970 sekretarz Rady Uczelnianej SD na UWr. (usunięty za protest przeciwko masakrze robotników na Wybrzeżu). 1970–1972 ZSP. 1976–1980 członek WRN w Lesznie.
1973–1978 pracownik Stowarzyszenia PAX, od XI 1975 przew. Oddziału Miejskiego, a po reformie
■ Marek Gaszyński, legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, przez lata zawiązany z Programem 3 Polskiego Radia był znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej. Napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.
Jednego planu nie zdążył zrealizować. W roku 2020 powiedział: Marzy mi się przed śmiercią zrobić film o Niemenie.
■ Moje pokolenie, razem z Markiem Gaszyńskim, miało wspólne sny, które choć na krótko pozwalały wyłączać się z otaczającej nas – Polaków szarej rzeczywistości PRL lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku: Czy wiesz?, Klęcząc przed tobą, Sen o Warszawie…
W piątek, 27 stycznia 2023 w warszawskim
31 stycznia 2023 zakończy pracę w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim kierownik Referatu Ochrony Środowiska Anna Pertkiewicz. Nabór na zwalniające się, za kilka dni, stanowisko został ogłoszony 30 grudnia 2022. Zgłosiły się 3 osoby. 1 lutego pracę na stanowisku szefa wspomnianego referatu powinien podjąć zwycięzca konkursu. Jego nazwisko poznamy zapewne we wtorek 31 stycznia 2023.
BC
Wcześniej niż zapowiadaliśmy ukazał się i od godzin przedpołudniowych w piątek 27 stycznia 2023 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 805/806 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 20 stron. W magazynie, jako wkładki również:
EKSPRES 43bis nr 311,
SUPLEMENT 43bis nr 302/…/310
SUPLEMENT 43bis nr 311/312
Dostęp do wersji elektronicznej wydania drukowanego czasopisma jest możliwy w naszym portalu w zakładce Wiadomości (prawa szpalta: baner z okładką czasopisma). Numery archiwalne umieszczane są w zakładce Prasa.
W numerze m.in.:
1/ Radni proszą Kuratora o rzetelną ocenę nauczyciela, który wepchnął uczennicę do basenu. Wyliczają sukcesy jego wychowanków, ale nic nie piszą o istocie sprawy…
2/ Spośród 15 radnych aż 8 nie potwierdziło
♦ Kolejka 10: 28 stycznia 2023 (sobota) 17.30
56. KKS Włókniarz – SPR PABIKS IMPACT Pabianice
Po kilku tygodniach na parkiet wrócą konstantynowscy szczypiorniści.Do zakończenia I rundy pozostały im 3 spotkania. W sobotę 28 stycznia 20233 w I lidze (gr. C) piłki ręcznej mężczyzn KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, u siebie, zagra z SPR PABIKS IMPACT Pabianice. Konstantynowianie zajmują miejsce 8, ale poszczególne zespoły rozegrały różną liczbę spotkań.
Następne mecze w kolejne soboty (4 i 11 lutego)
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
I liga mężczyzn (grupa C)
♦ Kolejka 1: 24 września 2022 (sobota)
1. Włókniarz – KS AZS AWF Warszawa 37:22 (17:8)
♦ Kolejka 2: 1 października 2022 (sobota)
12.
Szanowni Państwo!
Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej nieposiadający dostępu do sieci kanalizacyjnej.
Właściciele Firm świadczących usługi wywozu nieczystości płynnych z terenu miasta Łodzi oraz gmin ościennych chcą Państwa poinformować, iż ZWiK Sp. z o.o. jako zarządzający Eurozlewnią i właściciel Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, zapewne w porozumieniu z Prezydent Miasta Łodzi, przygotowali dla Państwa prezent noworoczny w postaci kolejnej podwyżki cen ścieków pochodzących ze zbiorników bezodpływowych (szamb).
W okresie od stycznia 2022 r., do stycznia 2023 r., cena wzrosła o 148,94%. Inflacja na dzień dzisiejszy jest na poziomie 18%. Chcielibyśmy, aby Państwa niezadowolenie z nowych cen usług wywozu nieczystości płynnych było kierowane do
Konstantynowska Akademia Sportu po raz trzeci w historii wygrała piłkarski VIII Halowy Turniej o Puchar Starosty Powiatu Pabianickiego. KAS reprezentowali: Michał Abramczyk, Łukasz Antosik, Piotr Baryła, Adrian Bąkowicz, Kacper Golański, Fabian Kasierski, Piotr Marchewka, Paweł Mikołajczyk, Kamil Rutowicz, Piotr Stelmasiak.
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA:
1. KAS Konstantynów
2. Włókniarz I Pabianice
3. GKS I Ksawerów
4. Orzeł Kazimierz
5–8.
Orzeł Piątkowisko
Włókniarz I Konstantynów
Włókniarz II Konstantynów
Włókniarz II Pabianice
9–12.
PTC Pabianice
MKS Mianów
GKS II Ksawerów
Sokół Lutomiersk
BC
Fot. via facebook.com/KonstantynowskaAkademiaSportu
Wieść gminna niesie,
iż niektórzy radni gminy KNZ,
„w imieniu własnym i mieszkańców”,
zamierzają wystosować do sądu pismo
– w sprawie wieloletniego samorządowca –
z prośbą o „dochowanie
należytej staranności w wydaniu
sprawiedliwego werdyktu”.
/bc/
Dzisiaj 18 stycznia 2023 jeden z portali zajmujący się sprawami powiatu pabianickiego ujawnił dane osobowe i udostępnił wizerunek członka Zarządu Powiatu Pabianickiego, któremu postawiono zarzut popełnienia przestępstwa określonego w art. 228 § 1 K.K. w związku z art. 12 K.K.
O sprawie pisaliśmy w naszym portalu jeszcze w grudniu 2022.
BC
Grafika via www.ksoin.pl/
POLECAMY:
2022-12-28 Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego z zarzutem popełnienia przestępstwa. Starosta poinformował Zarząd dopiero po miesiącu
<Darowizny od osób fizycznych na FUNDUSZ WYBORCZY PLATFORMY OBYWATELSKIEJ>
■ Jedyny darczyńca z Konstantynowa Łódzkiego na kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej w r. 2019 to Witold Stępień (26 706 zł).
■ Darczyńcy z innych miejscowości, którzy mogą być związani z naszym miastem: Andrzej Biernat, Lutomiersk (10 000 zł); Waldemar Biliński, Łódź (8 500 zł).
■ Pozostali (poza już wymienionymi) darczyńcy z gmin powiatu pabianickiego to Andrzej Furman (30 000 zł) Krzysztof Habura (1 000 zł), Mariusz Hanczka (1 000 zł), Krzysztof Rąkowski (4 000 zł), Tomasz Stefaniak (20 000 zł), Jacek Wróblewski (3 000 zł) – wszyscy z Pabianic oraz Milena Skrobek (500 zł) z Dłutowa.
Dzisiaj (2023-01-16) portal (gk24.pl) opublikował interesujący artykuł Michała
♦ 42/ 2023-01-12 (czwartek) 18.30
ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź – Lider 3:1 (25:16, 25:12, 21:25, 25:19)
W czwartek 12 stycznia 2023 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrały z ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź. Był to ich ostatni mecz w rundzie zasadniczej.
Konstantynowianki w rundzie zasadniczej wywalczyły drugie miejsce. Wystartują, razem z trzema innymi zespołami, w turnieju finałowym (3-5 lutego 2023), który zadecyduje o czołowych miejscach w końcowej klasyfikacji i awansie do rozgrywek ogólnopolskich.
Z woj. łódzkiego do 1/4 Mistrzostw Polski awansują 3 zespoły.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
UKS Lider Konstantynów Łódzki
Rozgrywki wojewódzkie juniorek (runda zasadnicza)
♦ 2/ 2022-10-02 (niedziela)
SMS Ostrów Łaskovia
W niedzielę 8 stycznia 2023, w kolejnym, szóstym turnieju rundy zasadniczej, Lider I w swoim turnieju w grupie I zajął miejsce drugie, ale już (przed ostatnim siódmym turniejem) zapewnił sobie zwycięstwo po całej rundzie zasadniczej. Lider II zajął, grając u siebie, zajął drugie miejsce w gr. III. Oba zespoły utrzymały się w swoich grupach. W klasyfikacji po sześciu turniejach Lider I umocnił się na pozycji lidera, a Lider II zajmuje miejsce 11. wśród 19 drużyn występujących w tegorocznej rywalizacji młodziczek w Łódzkiem. Do rozegrania jeszcze jedna siódma seria turniejów rundy zasadniczej, we wszystkich pięciu grupach.
■ 2023-01-08 (niedziela)
Kolejność końcowa:
(gr. I w Tomaszowie Mazowieckim)
1. UKS Volley I Łódź
2. UKS Lider I Konstantynów Łód
♦ 37/ 2023-01-08 (niedziela)
Lider – LUKS ASIK Domaniewice 3:0 (25:12, 25:8, 25:13)
W niedzielę 8 stycznia 2023 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały z LUKS ASIK Domaniewice.
Konstantynowianki już wcześniej zapewniły sobie start w turnieju finałowym (3-5 lutego 2023), który zadecyduje o czołowych miejscach w końcowej klasyfikacji.
Ostatni mecz rundy zasadniczej Lider zagra w czwartek 12
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
UKS Lider Konstantynów Łódzki
Rozgrywki wojewódzkie juniorek (runda zasadnicza)
♦ 2/ 2022-10-02 (niedziela)
SMS Ostrów Łaskovia Łask – Lider 3:0 (25:21, 25:14, 25:19).
♦ 5/ 2022-10-09 (niedziela) 10.00
Lider – UMKS Tuszyn 3:1 (25:20, 23:25, 25:20, 25:20)
♦ 9/ 2022-10-16 (niedziela)
WKS Wieluń – Lider
♦ 26/ 2023-01-07 (sobota) 10.30
Lider – ŁKS Siatkówka Żeńska I Łódź 3:1 (17:25, 28:26, 25:21, 25:20)
W sobotę 7 stycznia 2023 kadetki UKS Lider Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały z wiceliderem ŁKS Siatkówka Żeńska I Łódź 3:1. W zakończonej już rundzie zasadniczej konstantynowianki zajęły drugie miejsce w grupie I i uzyskały, bez konieczności walki w turnieju półfinałowym, prawo do gry w turnieju finałowym w rozgrywkach wojewódzkich. W turnieju finałowym (10-12 lutego 2023) zagrają cztery najlepsze drużyny województwa Łódzkiego. Trzy wywalczą awans do rozgrywek ogólnopolskich.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
UKS Lider Konstantynów Łódzki
Rozgrywki wojewódzkie kadetek (runda zasadnicza)
♦ 3/ 2022-10-01 (sobota)
Lider – UKS
♦ 29/ 2023-01-06 (piątek)
SMS Ostrów Łaskovia I Łask – Lider 3:2 (25:21, 16:25, 25:23, 15:25, 15:13)
W piątek 6 stycznia 2023 kadetki UKS Lider Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrały z liderem SMS Ostrów Łaskovia I Łask 2:3. Konstantynowianki, jutro, zagrają ostatni mecz rundy zasadniczej z wiceliderem tabeli ŁKS Siatkówka Żeńska I Łódź. Zwycięstwo (za 3 pkt) zapewni im walkę w finałach rozgrywek wojewódzkich bez gry w turnieju półfinałowym.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
UKS Lider Konstantynów Łódzki
Rozgrywki wojewódzkie kadetek (runda zasadnicza)
♦ 3/ 2022-10-01 (sobota)
Lider – UKS Volley 34 Łódź 3:0 (25:11, 25:15, 25:15)
♦ 4/ 2022-10-08 (sobota)
ŁKS Siatkówka Żeńska II Łódź – Lider 0:3 (20:25, 16:25, 8:25)
♦ 9/
W czwartek 5 stycznia 2023 podczas Walnego Zebrania Członków Konstantynowskiej Akademii Sportu podsumowano kadencję i wybrano nowe władze klubu. Podczas zebrania prezes Jakub Światłowski przedstawił sprawozdanie z działalności KAS w mijającej kadencji. Sprawozdanie finansowe za kadencje 2018-2022 przedstawił Wiceprezes Piotr Stelmasiak.
W skład nowego zarządu klubu, który ukonstytuował się podczas pierwszego zebrania zaraz po Walnym Zebraniu Członków wchodzą 4 osoby.
Nowy zarząd KAS:
Jakub Światłowski – prezes,
Piotr Stelmasiak – wiceprezes,
Piotr Koesling – wiceprezes,
Wojciech Stasiak – członek.
Nowa komisja rewizyjna KAS:
Ewelina Kałużna – przewodnicząca,
Mariusz Topolski – zastępca przewodniczącej,
Łukasz Antosik – członek.
Zarząd
Mój Pan przypomniał mi
cytat z tekstu piosenki napisanej
pół wieku temu, przez kultowego
Steda, czyli Edwarda Stachurę:
Tylko dajcie mu czas,
dajcie czasowi czas.
/bc/
■ Analiza osiągnięć Konstantynowa Łódzkiego w renomowanych rankingach samorządów, na przestrzeni lat i w relacji do ogółu gmin w Polsce pokazuje, że nasza gmina z roku na rok niewątpliwie rozwija się, ale inne gminy rozwijają się szybciej. Czy do końca bieżącej kadencji wystarczy naszemu miastu czasu, aby poprawić tę sytuację?
Renomowane rankingi, od kilkunastu lat, dokumentują rozwój samorządów terytorialnych. Redakcja „43bis”, na ich podstawie, analizuje osiągnięcia Konstantynowa Łódzkiego szczególnie na przestrzeni lat i w relacji do innych gmin. Nasze miasto niewątpliwie z roku na rok rozwija się (minimalna recesja wystąpiła tylko w r. 2020 w dochodach gminy), ale porównanie jego sytuacji w kadencji bieżącej z sytuacją w kadencji minionej (w
Mój Pan mówi,
że wieść gminna niesie,
iż od początku minionego roku
skończyło się, w powiecie,
brylowanie burmistrza Kansas…
/bc/
■ Zamożni konstantynowianie przenoszą się do gminy Lutomiersk. Czy gmina Lutomiersk przyciąga zamożnych konstantynowian, do zamieszkania na swoim terenie, zamożnością (per capita) i rozmachem inwestycji (per capita)? Czy przekonuje ich opinia, iż w gminie Lutomiersk mieszka się lepiej? A może po prostu czują, że jest to „gmina dobra do życia”?
Od kilku lat Konstantynów Łódzki zalicza się do liderów migracji w Łódzkiem, ale to z naszego miasta do gminy Lutomiersk przenoszą się znane osoby piastujące (teraz albo do niedawna) ważne funkcje w samorządzie, czy nawet w parlamencie.
Czy gmina Lutomiersk przyciąga zamożnych konstantynowian, do zamieszkania na swoim terenie, zamożnością (per capita) i rozmachem inwestycji (per capita)?
O większych
Przed rokiem miejscowość Lutomiersk stała się miastem. W powiecie pabianickim mamy, więc: 1 prezydenta, 2 burmistrzów i 4 wójtów.
Z natury rzeczy obie gminy, których organem wykonawczym jest burmistrz (Konstantynów Łódzki i Lutomiersk) znalazły się w tej samej kategorii niemal wszystkich rankingów samorządów [wcześniej tylko w nielicznych klasyfikacjach obie te gminy występowały wspólnie (wkrótce o takim rankingu napiszemy więcej)].
Wyniki rankingów podawane są jednak niemal po roku od zamknięcia okresu bilansowego. Nasza redakcja niekiedy zestawiała osiągniecia obu tych gmin ujmowanych jeszcze w różnych kategoriach. Przypomnijmy tytuły artykułów na ten temat:
♦ Od początku bieżącej kadencji Konstantynów Łódzki ponownie mniej zamożny od Lutomierska…
Zebrane i opracowane przez redakcję „Wiadomości - 43bis” i 43bis”:
■ ŚWIĘTA / DNI / WYDARZENIA 2023
■ NIE TYLKO DNIŚWIĄTECZNE NAKAZANE 2023
■ ŚWIĘTA PAŃSTWOWE 2023
■ DNIWOLNE OD PRACY 2023
■ PATRONI ROKU 2023 USTANOWIENI PRZEZ SEJM
■ NAJWAŻNIEJSZE IMPREZY SPORTOWE 2023
Grafika via www.nippon.com/en/japan-data/h01375/
KALENDARZ WYDARZEŃ SPORTOWYCH NA 2023 ROK
■ STYCZEŃ
♦ 11-29 stycznia - mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn (Polska, Szwecja)
■ LUTY
♦ 22 lutego - 5 marca - mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (Planica)
♦ 22 lutego - kwalifikacje do EuroBasketu 2025 mężczyzn: Polska - Austria
♦ 26 lutego - kwalifikacje do EuroBasketu 2025 mężczyzn: Szwajcaria - Polska
■ MARZEC
♦ 2-5 marca - halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce (Stambuł)
♦ 24 marca - eliminacje do Euro 2024: Czechy - Polska (Praga)
♦ 27 marca - eliminacje do Euro 2024: Polska - Albania (Warszawa)
♦ 31 marca - 2 kwietnia - finał Pucharu Świata w skokach (Planica)
■ KWIECIEŃ
♦ 15-23 kwietnia - mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów (Erywań)
■ MAJ
♦ 12-28 maja - mistrzostwa
Sejm podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2023.
Rok 2023 będzie Rokiem Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego.
20 kwietnia 2023 r. przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego – „jednego z ojców naszej niepodległości, wielkiego syna śląskiej ziemi” – czytamy w dokumencie przyjętym przez posłów. Korfanty był na stałe związanym z chrześcijańską demokracją „wybitnym politykiem, myślicielem społecznym i publicystą” – stwierdził Sejm w uchwale. Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, jako poseł do niemieckiego Reichstagu głośno żądał przyłączenia do Polski ziem zaboru pruskiego, w tym Górnego Śląska.
Dni ustawowo wolne od pracy w roku 2023:
♦ 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
♦ 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piatek)
♦ 9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
♦ 10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
♦ 1 maja – Święto Państwowe (Święto Pracy) (poniedziałek)
♦ 3 maja – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (środa)
♦ 28 maja – pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela)
♦ 8 czerwca – dzień Bożego Ciała (czwartek)
♦ 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (wtorek)
♦ 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
♦ 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
♦ 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl