■ W Konstantynowie Łódzkim (w centrum handlowym Galeria Konstantynów przy ul. Jana Pawła II nr 11/13), od połowy września 2024, mamy salon sprzedaży firmy Empik.
■ Najsłynniejszym Empikiem w Polsce był warszawski salon mieszczący się przy Nowym Świecie (kamienica na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu). Otwarto go 22 lipca 1951 roku. Został zamknięty na początku 2022 r. Kultowy warszawski salon Empiku działał cały czas w tym samym miejscu siedem dekad, w tym niemal pięć dekad, pod czujnym okiem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (dosłownie i w przenośni).
Firma Empik S.A. powstała w 1991 roku w wyniku transformacji ustrojowej po uchwaleniu 22 marca 1990 przez Sejm ustawy o likwidacji Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”. Zlikwidowana RSW (po jej przekształceniu), stała się częścią przedsiębiorstwa Empik.
RSW w latach swojego funkcjonowania (1973-1990) była obok pośrednich dotacji budżetowych i składek członkowskich jednym z głównych źródeł bieżących dochodów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wypłacając corocznie wysokie dywidendy (zwykle w miesięcznych ratach), których wysokość ustalał Komitet Centralny PZPR.
Od 1952 roku siedziba KC PZPR mieściła w nowym gmachu przy ul. Nowy Świat 6/12 (na końcu naszego artykułu wyjaśnimy, że to istotny drobiazg). Mniejsze dotacje płynęły również do organizacji będących formalnymi współwłaścicielami koncernu. Inną formą wykorzystywania RSW przez PZPR było zatrudnianie w koncernie funkcjonariuszy partyjnych na fikcyjnych etatach. RSW była dotowana z budżetu państwa korzystając z kredytów udzielanych na warunkach preferencyjnych oraz znacznych ulg w podatkach.
Fundamentem merytorycznym nowo powstałego przedsiębiorstwa Empik jest jednak Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK, Klub MPiK, Empik).
Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (najpopularniejszy skrót: Empik*) to polska sieć domów kultury i księgarni założona w 1948 r. przez Zarząd Główny RSW. W 1991 Klub MPiK stał się fundamentem nowo powstałego przedsiębiorstwa Empik.
Salony Klubu MPiK, przez kilka dekad na przełomie XX i XXI wieku były kultowymi miejscami działalności handlowej, spotkań towarzyskich, funkcjonowania ówcześnie dominującej kultury mającej spory wpływ na rozwój życia społecznego.
Salony Klubu MPiK prowadziły czytelnie prasy, klubokawiarnie, księgarnie, kursy języków obcych, działalność imprezowo-wystawienniczą. Powstały we wszystkich dużych miastach.
W klubach sprzedawano głównie prasę polską oraz pochodzącą z krajów bloku wschodniego, przede wszystkim ZSRS. Do placówek KMPiK na bieżąco dostarczano więc m.in. „Prawdę”, „Izwiestija”, „Rudé právo”, czy też jedyną polskojęzyczną radziecką gazetę codzienną „Czerwony Sztandar”. Towarzyszył im szeroki wybór periodyków tematycznych z tychże krajów. Okazjonalnie nabywać można było także publikacje zachodnie. Znacznie szerszy ich wybór znajdował się natomiast w obszernych czytelniach wchodzących w skład większości klubów, z których korzystać można było bezpłatnie, ale za pozostawieniem dowodu tożsamości „pod zastaw”. Kluby wyposażone były także w kawiarenki. Szatnie wykorzystywano do ekspozycji wystaw artystycznych i miejsc spotkań z autorami lub artystami lub jako miejsca kameralnych koncertów. Pierwszy klub powstał w 1948 r. w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. funkcję dyrektora sieci pełniła działaczka ruchu komunistycznego, członek PZPR Helena Michnik (, właściwie Hinde Michnik, później Hinda Michnik-Rosenbusch).
Od połowy września 2024 w Konstantynowie Łódzkim funkcjonuje salon sieci sprzedaży firmy Empik S.A. Konstantynowska placówka (w centrum handlowym Galeria Konstantynów przy ul. Jana Pawła II nr 11/13) jest czynna: poniedziałek-sobota 9.00-20.00, niedziela handlowa 10.00-17.00.
Najsłynniejszym polskim Empikiem był warszawski salon mieszczący się przy Nowym Świecie 15/17 (kamienica na rogu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu). Otwarto go 22 lipca 1951 roku. Został zamknięty na początku 2022 r. (nie sprostał propozycji nowej umowy dzierżawy, którą przedstawili urzędnicy). W swojej historii miał wspaniałe momenty, które uczyniły go niezwykle popularnym w niektórych grupach społecznych. W złotych dla fonografii latach 90. po autograf popularnych artystów kolejka ciągnęła się przez całe wnętrze budynku i kończyła się dopiero na zewnątrz.
Kultowy warszawski salon Empiku działał w kamienicy na rogu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich siedem dekad, w tym niemal pięć dekad, pod czujnym okiem KC PZPR (dosłownie i w przenośni), albowiem w 1952 r., po drugiej stronie Nowego Światu (za skrzyżowaniem z Alejami Jerozolimskimi – wówczas było to tylko zwykłe skrzyżowanie, bo Rondo Charles’a de Gaulle’a powstało w 1961 r.) wybudowano siedzibę KC PZPR. Gmach ten – popularnie określany, jako „Biały Dom” lub „Dom pod Baranami” (oficjalnie: Dom Partii) – został wybudowany z obligatoryjnych składek (cegiełek) rozprowadzanych wśród całego polskiego społeczeństwa.
Tekst i fot. 1: Bernard Cichosz
Zdj. arch.: architektura.muratorplus.pl/
♦ Czy rekordowa liczba punktów w Rankingu SSM 2024 (wynikająca z dorobku sportów niszowych) oznacza, że rozwój konstantynowskiego sportu zmierza w dobrym kierunku?
Sportami najpopularniejszymi wśród kibiców najbardziej są zainteresowani sponsorzy, a to oznacza nie tylko pomoc dla klubów, ale i dla budżetu gminy. Czy władze gminy to lekceważą czy nie chcą tego dostrzegać?
■ Konstantynów Łódzki zdobył już ponad 43 punkty w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego 2025, ale zanim zaprezentujemy ten dorobek warto zauważyć niepokojące zjawiska w konstantynowskim sporcie dostrzegane na podstawie dokładnej analizy Rankingu SSM 2024 i lokalnych wydarzeń oraz bardzo interesujących danych zawartych w raporcie „Sponsoring sportowy oczami kibiców” opracowanego, dla
<RAPORT i WZÓR zgłoszenia do debaty>
■ Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego, którzy chcieliby zabrać głos w debacie nad raportem o stanie gminy, składają do przewodniczącej rady miejskiej pisemne zgłoszenie, poparte podpisami, co najmniej 20 osób. Zgłoszenia należy składać do 25 czerwca 2025 roku (środa) do godz. 16.00.
Debata nad Raportem o stanie gminy Konstantynów Łódzki 2024 odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim zaplanowanej na 26 czerwca 2025 roku (czwartek).
Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie składa do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób (w gminie do 20.000 mieszkańców). Zgłoszenie mieszkańców do udziału w debacie
Ukazał się i od godzin popołudniowych w piątek 13 czerwca 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 861/862 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
■ W numerze teksty:
1/ Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną małoletniej uczennicy
Sąd Rejonowy w Pabianicach w II Wydziale Karnym uznał, że T.K. będąc nauczycielem wychowania fizycznego, podczas prowadzenia lekcji na basenie Centrum (…) w K. „wepchnął do wody stojącą na skraju basenu małoletnią J.D. naruszając w ten sposób jej nietykalność cielesną, to jest czynu wypełniającego dyspozycję art. 217 § 1 kk.”
To nie koniec postępowania w sprawie nauczyciela T.K. W dniu 24 czerwca 2025 r. (wtorek), powinno odbyć się posiedzenie Komisji Dyscyplinarnej przy Wojewodzie
W ostatnich dniach mieszkańcy gminy konstantynowianom najlepiej znanej (gminy KNZ) znów bardzo często poruszają temat opisany przez niżej podpisanego w artykule Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną małoletniej uczennicy. „Wiadomości – 43bis” otrzymały, z Sądu Rejonowego w Pabianicach, prawomocny wyrok w sprawie T.K.
Wcześniej mniej zorientowani mieszkańcy gminy KNZ nie znali orzeczenia sądu. Co więcej byli nieświadomie (lub może nawet świadomie) wprowadzani w błąd co do treści zawartych w wyroku sądu. Docierały do nich szczątkowe informacje, których nie mogli lub nie chcieli sprawdzić. Tylko niektórzy zwracali się do mediów, które przecież mają łatwiejszy dostęp do tego typu informacji. To może nie dziwić albowiem niektórzy mieszkańcy gminy
Mój Pan powiedział:
/bc/
■ Sąd Rejonowy w Pabianicach w II Wydziale Karnym uznał, że T.K. będąc nauczycielem wychowania fizycznego, podczas prowadzenia lekcji na basenie Centrum (…) w K. „wepchnął do wody stojącą na skraju basenu małoletnią J.D. naruszając w ten sposób jej nietykalność cielesną, to jest czynu wypełniającego dyspozycję art. 217 § 1 kk.”
■ To nie koniec postępowania w sprawie nauczyciela T.K. W dniu 24 czerwca 2025 r. (wtorek), powinno odbyć się posiedzenie Komisji Dyscyplinarnej przy Wojewodzie Łódzkim, która swoje wcześniejsze postępowanie zawiesiła do czasu otrzymania wyroku sądowego (przesłanego już Komisji pismem z dn. 2 kwietnia 2025 r.).
28 maja 2025 redakcja „Wiadomości – 43bis” otrzymała z Sądu Rejonowego w Pabianicach wyrok (z dnia 2 kwietnia
Pogrzeb śp. Tadeusza Piątkowskiego odbędzie się w Konstantynowie Łódzkim. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w środę 4 czerwca 2025 o godzinie 13:30 w kaplicy przy kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Cmentarnej 2 (róg Łaskiej 1).
Tadeusz Piątkowski zmarł w dniu 31 maja 2025, w wieku 90 lat.
BC
1. W słowach waszego powitania usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny. Jest to głos nowy. Daje on świadectwo Rzeczypospolitej suwerennego narodu i społeczeństwa. Przez wiele lat czekaliśmy na to, aby ten głos mógł zabrzmieć w całej swojej autentyczności, aby stał się wyrazem historycznego urzeczywistnienia tego, co tak wiele kosztowało wysiłków i ofiar.
Pozwólcie, że odpowiadając na wasze słowa, złożę zarazem hołd tym wszystkim synom i córkom naszej Ojczyzny, którzy dla tej wielkiej sprawy nie szczędzili siebie. Trzeba by otworzyć wielką księgę dziejów, poczynając od 1 września 1939 r., aby ich wszystkich tutaj przywołać. Księga pamięci, która się nie przedawnia. Zapis heroizmu. Dziedzictwo niezniszczalne. "Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga" (Mdr
Śp. Tadeusz Piątkowski (31.08.1934, Stanisławów– 31.05.2025, Pabianice) przez ponad 20 lat był przewodniczącym Miejskiej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim (początkowo była to Komisja Wydziałowa Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" w Konstantynowie Łódzkim.).
Z zawodu akustyk radiowy, w roku 1991 przeszedł na emeryturę. Był radnym Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim w kadencji: IV (2002-2006) i V (2006-2010). Wiele czasu poświęcał dla swojego miasta.
W 1998 r. zorganizował od podstaw miejską strukturę NSZZ Solidarność skupiającą emerytów i rencistów . Został wybrany na jej przewodniczącego. O tego czasu związkowcy sami dla siebie organizują wszelkie przedsięwzięcia społeczne, kulturalne
KAROL NAWROCKI - NAJLEPSZE WYPOWIEDZI Z GODZINY ZERO
Zapraszamy na skrót z najlepszymi wypowiedziami Karola Nawrockiego w Godzinie Zero!
https://www.youtube.com/watch?v=D9AdKfqZIsk
Tadeusz Kubiak
Wiersz na dzień matki
W zielonych oczach Matki
świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.
W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.
W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz – Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.
A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu
Źródło:
tekst: zwierciadlo.pl/
zdjęcie: portalsamorzadowy.pl/
■ 4, 11,18, 25 maja 2025 godz. 15:00
Z głębi serca dziękuję Ci, Matko Boża,
za to, że codziennie czekasz tu na mnie,
za to, że jesteś, że istniejesz,
po prostu za to, że jesteś Maryją.
Matko Jezusa Chrystusa – bądź pozdrowiona. Amen.
♦ Od 20 lat mieszkańcy okolicy położonej przy skrzyżowaniu ulic Południowej (Konstantynów Łódzki) i Synów Pułku (Łódź) w majowe niedzielne popołudnia spotykają się przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się na polanie położonej przy granicy naszego miasta z Łodzią [w pobliżu wspomnianego skrzyżowania ulic Południowej (Konstantynów Łódzki) i Synów Pułku (Łódź)].
♦ W bieżącym 2025 roku uczestnicy tych tradycyjnych nabożeństw zapraszają na modlitewne spotkania w dniach: 4, 11,
<ZDJĘCIA>
■ W sobotę 17 maja 2025, na cmentarzu rzymskokatolickim Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim (ul. Łaska 61), odbyła się uroczysta ceremonia oznaczenia, tabliczką „Grób weterana”, mogiły Józefa Sąsiadka – żołnierza II Rzeczypospolitej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i podkomendnego generała Władysława Sikorskiego . Wydarzenie to stało się nie tylko lokalnym aktem pamięci, lecz także symbolicznym przypomnieniem o tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność odradzającej się Polski.
W uroczystości udział wzięli: burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, jego zastępca, sekretarz miasta, kapelan parafii wojskowej z Łodzi, przedstawiciel łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także rodzina
■ Dla rodzin więzionych i pomordowanych oraz już bardzo nielicznych żyjących osób, które doznały cierpienia zadawanego przez Niemców w tym obozie tragedie z tamtych lat trwają nadal. Za sprawą naszej czytelniczki z Konstantynowa Łódzkiego, do redakcji „43bis”, skierowano list, w którym 89-letnia więźniarka Lager in Konstantinow do dziś bezskutecznie próbuje wyjaśnić losy swojej siostry, która również przebywała w tym niemieckim obozie. Do tej sprawy powrócimy.
■ 17 maja 2025 podczas corocznej uroczystości, tym razem w XV rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Pomnika upamiętniającego ofiary niemieckiego obozu Lager in Konstantinow (obozu zlokalizowanego przy ul. Łódzkiej 27 w Konstantynowie Łódzkim w latach 1940-1943) spotkały się rodziny więzionych
W XV rocznicę odsłonięcia pomnika
■ W sobotę 17 maja 2025 roku w Konstantynowie Łódzkim odbyła się coroczna uroczystość. Tym razem była to już XV rocznica odsłonięcia i poświęcenia Pomnika upamiętniającego ofiary niemieckiego obozu Lager in Konstantinow (obozu zlokalizowanego przy ul. Łódzkiej 27 w Konstantynowie Łódzkim w latach 1940-1943). Rozpoczęła się ona Mszą św. o godz. 10:00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Łaskiej 61. Po Mszy św. nastąpiło przejście na cmentarz (ul. Łaska 61) pod pomnik. Wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów zakończyły uroczystość. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojewody łódzkiego, władz Konstantynowa Łódzkiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodziny
♦ W odpowiedzi na interpelację (z dn. 21 marca 2025) radnego Marcina Młynarczyka, dotyczącą liczby miejsc schronienia w Konstantynowie Łódzkim (mieście niemal 20-tysięcznym), zastępca burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Łukasz Napieralski podał iż w „miejscach doraźnego schronienia” może schronić się 1160 osób.
W odpowiedzi brak informacji o miejscach ukrycia i schronach w naszym mieście.
♦ Gdzie jest najbliższy schron?
Aby zobaczyć, gdzie jest najbliższy schron w twojej okolicy, należy wejść do aplikacji "Schrony", a następnie wpisać swój adres i ustalić promień poszukiwań. Obiekty na mapie zostały podzielone na trzy kategorie: miejsca doraźnego schronienia (MDS), miejsca ukrycia (U), schrony (S).
Do sprawy powrócimy.
Bernard C
Ukazał się i od godzin popołudniowych w piątek 16 maja 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 859/860 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
■ W numerze m.in.:
1/ Nasz ryneczek coraz piękniejszy i bardziej funkcjonalny. Osadzane są piękne, pomalowane na biało-czerwone barwy, metalowe słupki. Wszyscy „zachwyceni” pomysłem magistratu
W rubryce Warto pilnować gminy oprócz tytułowego tekstu jeszcze: Klub radnych KOALICJA DLA KONSTANTYNOWA ŁÓDZKIEGO (3 osoby): złożył dwie interpelacje i trzy zapytania, a KLUB ROBERTA JAKUBOWSKIEGO (11 osób): nie przedstawił żadnych interpelacji i zapytań.
2/ W niemal 20-tysięcznym Konstantynowie Łódzkim mamy tylko 1160 „miejsc doraźnego schronienia”
W rubryce
■ Marianna Grynia wraz z rodzicami i rodzeństwem i trafiła do obozu w Konstantynowie Łódzkim w kwietniu 1941 roku. Po wojnie poświęciła dziesiątki lat na dokumentowanie niemieckich zbrodni, wydając kilka książek będących nieocenionym źródłem wiedzy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Jej osobiste archiwa, pełne oryginalnych dokumentów i świadectw, są bezcennym skarbem przekazanym w 2024 roku do Archiwum Akt Nowych.
♦ Marianna Grynia (1928, Ruszkowo – 6 stycznia 2025, Konstancin?) – w czasie okupacji więźniarka niemieckiego obozu (Lager in Konstantinow) założonego w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Łódzkiej 27 przez okupantów w przedwojennej fabryce włókienniczej łódzkich przemysłowców K. Steinerta i braci Schweikert. Jej ojciec był inwalidą
■ W dniu 17 maja (sobota) 2025 r. o godz. 12.00 na konstantynowskim cmentarzu rzymskokatolickim pw. Narodzenia NMP (ul. Łaska 61) odbędzie się uroczystość oznaczenia mogiły Józefa Sąsiadka tabliczką „Grób weterana”.
Znajdująca się na konstantynowskim cmentarzu rzymskokatolickim pw. Narodzenia NMP (ul. Łaska 61) mogiła Józefa Sąsiadka (grób: kw. 15-linia 2 nr 56) została uznana przez Instytut Pamięci Narodowej za grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski. Obiekt wpisano do tworzonej przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Łodzi ewidencji (pod numerem ewidencyjnym 10265). Uroczystość oznaczenia mogiły tabliczką ,,Grób weterana" odbędzie się w dniu 17 maja (sobota) 2025 r. o godz. 12.00.
Józef Sąsiadek (ur. 1894 w Załoźcach) to były
W niedzielę 11 maja 2025 w salce parafialnej w Srebrnej (parafia Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kościelna 9) odbyło się spotkanie z polskim parlamentarzystą. Tym razem był to poseł Marcin Przydacz. Tematem spotkania były rozważania na temat bezpieczeństwa, praworządności oraz analiza bieżących wydarzeń związanych z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Polsce.
Poseł podkreślał istotną rolę, jaką odgrywa zaangażowanie wszystkich obywateli, którym leży na sercu dobro Polski w bieżącą kampanię wyborczą i konieczność włączenia się w inicjatywy związane z ochroną nadchodzących wyborów.
W trakcie niedzielnego spotkania obecni podnieśli szereg istotnych kwestii m.in. dot. ochrony granicy, wojny na Ukrainie, czy ostatnich wydarzeń z zakresu
Kardynał Robert Prevost został 8 maja 2025 r wybrany nowym papieżem przyjmując jednocześnie imię Leona XIV. Kardynałowie wybrali nowego papieża już drugiego dnia konklawe.
Sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika, pochodzi z Ameryki Północnej. Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha.
Jego zawołaniem biskupim są słowa „In Illo uno unum” – słowa św. Augustyna z Objaśnień do Psalmu 127, podkreślające,
■ KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki (dorobek)
♦ JESIEŃ (8 pierwszych kolejek): 5 pkt (1-2-0, 10:33)
♦ WIOSNA (8 pierwszych kolejek): 0 pkt (0-0-8, 3:29)
6 maja 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki zagrał ósmy mecz rundy rewanżowej. Tym samym przekroczył półmetek wiosny. Teraz wiosenny i sumaryczny dorobek punktowy wygląda bardzo słabo, ale rywale w pozostałych do końca sezonu 7 meczach będą zdecydowanie mniej wymagający niż dotychczasowi. Warto jednak porównać dorobek punktowy w odpowiednich okresach jesienią i wiosną. Po pierwszych ośmiu jesiennych kolejkach Włókniarz konstantynowski miał 5 pkt przy stosunku bramek 10:33. Teraz w pierwszych ośmiu wiosennych kolejkach Włókniarz nie zdobył żadnego punktu
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl