Zasady wypłacania diet przysługujących radnym Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (UCHWAŁA NR II/6/24 RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM)
■ Radni Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim otrzymują miesięczną zryczałtowaną dietę za udział w pracach RM (sesje) oraz stałych komisji RM (posiedzenia). Dieta radnego ma rekompensacyjny charakter wynikający ze sprawowania określonej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia taką osobą.
■ Brak działania rady (niezwołanie sesji w danym miesiącu) czy komisji (niezwołanie posiedzenia w danym miesiącu) nie skutkuje zmniejszeniem diety (mimo niewykonywania przez radnego obowiązków, za które dieta przysługuje).
■ Od niedawna (czerwiec 2024) brak udziału w pracach RM (sesje zwołane w trybie nadzwyczajnym, czyli na wniosek burmistrza lub co najmniej 1/4 ustawowego składu RM) również skutkuje zmniejszeniem diety. Dotyczy to też stałych komisji RM (posiedzenia) odbywających się w związku z sesją zwołaną w trybie nadzwyczajnym.
Radnym przysługuje, za udział w pracach RM (sesje) oraz stałych komisji RM (posiedzenia), zryczałtowana dieta*. Na początku maja 2024 radni Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim podjęli uchwałę w tej sprawie. Po raz pierwszy tego typu uchwała, dotycząca Konstantynowa Łódzkiego, została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Wynika to z uznawania, od niedawna, uchwały w sprawie diet radnych za akt prawa miejscowego. Taki akt normatywny jest objęty nadzorem wojewody. I właśnie Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność zapisu § 2 ust. 4 UCHWAŁY NR II/6/24 RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM z dnia 13 maja 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości i zasad wypłacania diet przysługujących radnym Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim oraz zwrotu kosztu podróży służbowych.
W konsekwencji od niedawna (czerwiec 2024) brak udziału w pracach RM (sesje zwołane w trybie nadzwyczajnym, czyli na wniosek burmistrza lub co najmniej 1/4 ustawowego składu RM) również skutkuje zmniejszeniem diety [dotyczy to też stałych komisji RM (posiedzenia) zwołanych w związku z sesją zwołaną w trybie nadzwyczajnym].
Tak, więc zmniejsza się dietę radnemu za brak udziału w sesji zwyczajnej jak i nadzwyczajnej. Dotyczy to też odpowiednio stałych komisji RM (posiedzenia).
Nie zawsze jednak zmniejsza się dietę radnemu za brak udziału w sesji czy posiedzeniu stałej komisji.
Otóż – wobec braku działania rady (niezwołanie sesji w danym miesiącu) czy komisji (niezwołanie posiedzenia w danym miesiącu) – dieta radnego nie ulega zmniejszeniu mimo niewykonywania swoich obowiązków przez radnego, a to sprzeczne jest z rekompensacyjnym charakterem tego świadczenia.
Do pożądanych i oczekiwanych elementów osobistej aktywności radnego zaliczają się także: inicjatywy uchwałodawcze, interpelacje, zapytania (na piśmie), spotkania z mieszkańcami i dyżury. Jednak, brak aktywności radnego na tym polu nie skutkuje zmniejszeniem diety, bo wspomniane tu elementy osobistej aktywności radnego nie są wprost zaliczone do jego obowiązków (Art. 24. 1. ustawy o samorządzie gminnym: Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany).
Na zakończenie podkreślmy, że dieta powinna być ściśle powiązania z aktywnością radnych w pracach rady i zależna od rzeczywistego wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją. Osoba pełniąca taką funkcję zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawowaniem określonej funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia taką osobą.
Bernard Cichosz
Fot. via gostynska.pl/
…………………………..
* Wypłata diet w formie ryczałtu nadal budzi wiele wątpliwości i z tego powodu kilkakrotnie była poddawana pod rozstrzygnięcie sądów administracyjnych, które uznały ostatecznie taką formę za dopuszczalną. Natomiast w orzecznictwie organów nadzorujących działalność samorządu terytorialnego legalność ustalania diety, jako świadczenia zryczałtowanego nadal jest kwestionowana.
Przypomnijmy, że konstantynowskim radnym Rada Miejska uchwaliła dietę w zryczałtowanej formie (za każdy miesiąc kalendarzowy), ale jednocześnie obowiązują proporcjonalne potrącenia w przypadku braku działań radnego, ale tylko za brak działań będących wynikiem braku jego osobistej aktywności, a nie braku działania rady (niezwołanie sesji w danym miesiącu) czy komisji (niezwołanie posiedzenia w danym miesiącu).
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl