■ Główne konstantynowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku zgromadziły zauważalnie znacznie większą (niż w latach minionych) liczbę uczestników. Tradycyjnie odbyły się one 11 listopada na pl. Kościuszki. Poprzedziła je Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP.
■ Z okazji Narodowego Święta Niepodległości KKS Włókniarz zorganizował Turniej piłki ręcznej, a Konstantynowska Akademia Sportu – VIII Turniej Piłki Nożnej NIEPODLEGŁA 2025.
■ Niewątpliwie wydarzeniem tegorocznych obchodów był dwuczęściowy koncert warszawskiej Ferajny z Hoovera, która potrafiła obecnych na pl. Kościuszki zachęcić do wspólnej patriotycznego śpiewu, a niekiedy i tańca.
Więcej zdjęć na:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063305373365&ref=embed_page#
https://www.facebook.com/bernard.cichosz/
W godzinach południowych we wtorek, 11 listopada 2025 na placu Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim tradycyjnie odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 107. rocznicy odzyskania niepodległości zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów przeszli z kościoła na skwer z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Główne konstantynowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku zgromadziły zauważalnie znacznie większą (niż w latach minionych) liczbę uczestników.
Po odegraniu przez Konstantynowską Orkiestrę Dętą hymnu narodowego nastąpiło uroczyste wręczenie: dokumentów potwierdzających przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego. Tym razem, pośmiertnie, wyróżnienie otrzymała wybitna konstantynowska pływaczka Justyna Burska. Wyróżnienie to odebrał brat uhonorowanej Dariusz Burski. Po wystąpieniu burmistrza Roberta Jakubowskiego nastąpiło składanie kwiatów przy pomniku.
Atrakcyjnym akcentem uroczystości była część artystyczna, na którą złożyły się: występ Konstantynowskiej Orkiestry Dętej oraz koncert piosenek patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu warszawskiej Ferajny z Hoovera, która potrafiła obecnych na pl. Kościuszki zachęcić do wspólnej patriotycznego śpiewu, a niekiedy i tańca.
FERAJNA Z HOOVERA jest laureatem Srebrnego BohaterONa w kategorii ,,Pasjonat". Ta nagroda jest przyznawana za podtrzymywanie pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego przy wykorzystaniu wspaniałej formy i energii, które przenoszą nas w klimat tamtych lat.
BohaterON – włącz historię! (https://bohateron.pl/o-nas/o-akcji/) to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Ferajna z Hoovera, to grupa znajomych, którzy spontanicznie połączyli swoje muzyczne talenty, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Założony 1 sierpnia 2014 roku zespół składający się z dziesięciu osób w nietuzinkowy i niezwykle poruszający sposób przywraca pamięć o uczestnikach walk o stolicę, dzieląc się swoją pasją i ogromnymi pokładami energii z innymi. Dlaczego Ferajna z Hoovera? Ponieważ to właśnie na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu można spotkać ich w najważniejsze dla Polski i Warszawy rocznice.
W hali i na boisku piłkarskim CSiR odbyły się okolicznościowe imprezy sportowe. KKS Włókniarz zorganizował Turniej piłki ręcznej, a Konstantynowska Akademia Sportu – VIII Turniej Piłki Nożnej NIEPODLEGŁA 2025.
Bernard Cichosz
Fot. Bernard Cichosz
PS
11 listopada, w konstantynowskich obchodach, zabrakło niektórych mieszkańców naszego miasta. W tym samym czasie uczestniczyli oni w warszawskim Marszu Niepodległości. W tym roku Marsz odbył się pod hasłem „Wielkiej Polski moc to My!”.
B.C.
Z Joanną Czajkowską i Katarzyną Wielgus, autorkami tomiku „Dwa notesy na sonety" rozmawia Bernard Cichosz. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernard Cichosz w lutym 2026.
Zacznijmy od podstawowego pytania: dlaczego akurat sonety? To forma, którą wielu uważa za archaiczną, zamkniętą w muzealnych gablotach.
J: Właśnie dlatego. W świecie literatury, gdzie w zasadzie konwencją jest brak konwencji, sonet jest jak kunsztowna, wycyzelowana konstrukcja, ale też jak szachownica ma swoje reguły, swoje pola, ale w tych ramach można rozegrać nieskończoną liczbę partii i każda jest niepowtarzalna.
K: Ja dodałabym, że sonet zmusza do dyscypliny. Nie można się w nim rozwlekać, trzeba wybrać tylko najważniejsze słowa. To jak destylacja zostaje esencja. Im wyższe wymagania, tym słodszy smak sukcesu,
Konstantynowskie poetki Joanna Czajkowska i Katarzyna Wielgus wspólnie wydały drugi tomik poezji. Teraz w 2026 roku to Dwa notesy na sonety, a pierwszy wspólny nosi tytuł Sonety na dwa głosy (ukazał się w 2014 roku).
Dla Joanny to już szesnasty tomik, dla Katarzyny to drugi. Dwa notesy na sonety oraz Sonety na dwa głosy to publikacje konstantynowskiego Wydawnictwa Bernard Cichosz.
Najnowszą książkę w nakładzie 500 egz. wydrukowała łódzka firma Proxima, Projekt okładki i zdjęcie: Katarzyna Wielgus.
Wkrótce rozmowa z autorkami.
Bernard Cichosz
■ Młodziczki Lidera wśród 32 najlepszych zespołów w Polsce. W Turnieju 1/8 Mistrzostw Polski Młodziczek w piłce siatkowej 2026 UKS Lider Konstantynów Łódzki wygrywając wszystkie trzy mecze wywalczył awans do następnego etapu rozgrywek centralnych (gdzie wystąpią 32 zespoły).
WYNIKI UKS LIDER Konstantynów Łódzki w 1/8 Mistrzostw Polski Młodziczek
♦ MKS Stal Poniatowa – UKS LIDER 1:2 (22:25, 25:20, 8:15)
♦ UKS LIDER – SKPS Dunajec Nowy Sącz 2:0 (27:25, 30:28)
♦ MKS V LO Developres Rzeszów – UKS LIDER 0:2 (23:25, 12:25)
UKS Lider Konstantynów Łódzki, w 1/8 Mistrzostw Polski Młodziczek (gr. 14 – Poniatowa, 28 lutego – 1 marca 2026) wygrywając wszystkie trzy mecze wywalczył awans do 1/4 MP (tu wystąpią 32 najlepsze drużyny w Polsce, w tym wszystkie 4 startujące zespoły z Łódzkiego). To spory
■ W bieżącym roku odbył się X Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To wizytówka konstantynowskich obchodów święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Konstantynowie Łódzkim obchody organizowane są od 2013 r. Głównym organizatorem tego święta jest Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim. W tym roku wśród uczestników Marszu był poseł PiS Marek Matuszewski, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
♦♦♦
Więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/bernard.cichosz/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063305373365&ref=embed_page#
♦♦♦
W niedzielę, 1 marca 2026 roku odbył się Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – główny punkt konstantynowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanych przez Klub „Gazety
Mój Pan zestawił dwa cytaty z tekstów Jacka Kaczmarskiego (Karmaniola, Zegar):
Nienawiść dzieckiem śmiertelnego strachu
A czegóż mają bać się miliony? /…/
Na dwoje wróżą z wahadła
W nakręcanym codziennie zegarze…
/bc/
Laureatami WIELKIEGO BILETU, nagrody honorowej redakcji konstantynowskich „Wiadomości - 43bis” w roku 2026 zostali:
♦ Konstantynowska Akademia Sportu
– za skuteczną pracę organizacyjną oraz sukcesy sportowe zawodników i osiągnięcia zawodowe trenerów.
♦ Znany redakcji Konstantynowianin (ROWERZYSTA – PATRIOTA)
– za działania na rzecz Ojczyzny m. in. poprzez oryginalne propagowanie hasła ZDRAJCY ODDAJCIE POLSKĘ POLAKOM!
Bernard Cichosz
Wpływ FAKTÓW ROKU (najnowsze to 32. edycja) może być pozytywny lub negatywny. Efekty tych zdarzeń mogą być natychmiastowe lub składać się na zmiany, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości miasta.
♦ 1. KAROL NAWROCKI PREZYDENTEM RP
Polska wygrała wybierając obywatelskiego kandydata.
♦ 2. POSTĘPUJĄCA DEWASTACJA PAŃSTWA PRAWA PROWADZONA PRZEZ RZĄD KOALICJI OBYWATELSKIEJ ORAZ OGROMNY WZROST DEFICYTU BUDŻETOWEGO
M. in. zwalczanie niezawisłości sędziów, kwestionowanie ustawowej procedury wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, podważanie statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Z powodu przekroczenia unijnych limitów, Polska objęta jest Procedurą Nadmiernego Deficytu (PND), co nakłada na rząd obowiązek stopniowej redukcji zadłużenia.
♦ 3. SYTUACJA KONSTANTYNOWA ŁÓDZKIEGO
■ Konstantynowski Marsz Pamięci Żołnierzy Niezłomnych ma na celu uczczenie pamięci tysięcy niezłomnych bohaterów, którzy w swojej heroicznej walce przeciwstawiali się sowieckiej okupacji Polski po zakończeniu II Wojny Światowej. Przez komunistów (często rodaków) zostali skazani na śmierć, zapomnienie i potępienie. Niezależnie od rangi, bohaterstwa, zasług dla Ojczyzny w latach 1939-1945 byli odzierani z godności, ośmieszani i bestialsko mordowani.
My, jako spadkobiercy wolnej Polski, pragniemy przywracać tę godność, opowiadać o ich bohaterstwie i nieść ich historię kolejnym pokoleniom mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i okolic naszego miasta.
■ Przypominamy program konstantynowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Zapraszamy do udziału.
Narodowy Dzień Pamięci
Gdy pytasz mnie, czym Ojczyzna jest - odpowiem:
Czyś chociaż raz, chodził po Rynku w Krakowie?
Czyś widział Wawel, komnaty, krużganki?
Miejsca, gdzie przeszłość dodaje ci sił?
Z tej historii wielkiej, dumnej,
z władzy mocnej i rozumnej,
czerpiesz dzisiaj wiarę
w kraju dobry los.
Króla dzwon, co kraj przenika,
mowa Skargi - wzrok Stańczyka,
przeszłość wielka, wzniosła -
To, Ojczyzna twa - to Ojczyzna twa.
Jest jeszcze coś, co ten kraj różni od innych,
w uszach ci brzmi, od najmłodszych lat dziecinnych.
Wypełnia place, ulice i domy.
Znajomy zgiełk - Twoja mowa, co lśni:
Pięknem wierszy Mickiewicza,
powieściami Sienkiewicza,
z tej mowy, jak ze źródła,
czerpiesz siłę swą.
Mądre bajki Krasickiego,
poematy Słowackiego,
przeżyć twych bogactwo -
To, Ojczyzna twa -
■ Konstantynowski Klub „Gazety Polskiej” jest, od początku (2013 r.), organizatorem/współorganizatorem lokalnych obchodów święta państwowego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (ustanowionego na początku 2011 r.). Wizytówką tych obchodów, od kilku lat, stał się Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2026 roku odbędzie się X Marsz (pierwszy był w 2015, nie było Marszu w latach 2018 i 2021).
■ Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim, jako organizator lokalnych obchodów święta państwowego (do dziś nie ma żadnego wsparcia od władz gminy), może liczyć tylko na siebie i wsparcie darczyńców. Dzięki temu obchody są efektowne i mają godny charakter. Czy władze samorządowe kiedyś to docenią? A może zapominają, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym?
♦♦♦
Więcej zdjęć:
https://www.facebook.com/bernard.cichosz/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063305373365&ref=embed_page#
♦♦♦
♦ Czy usytuowanie nowej stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Zgierskiej (teren na północ od ronda w okolicy Niesięcina w pobliżu zjazdu z drogi S14) będzie zgodne z oczekiwaniami kierowców?
Wjazd na teren stacji wykonany zostanie od strony ul. Zgierskiej.
Inwestorem nowej stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Zgierskiej (teren na północ od ronda w okolicy Niesięcina w pobliżu zjazdu z drogi S14) jest Orlen S.A. Wjazd na teren stacji wykonany zostanie od strony ul. Zgierskiej.
Teren budowy graniczy od północy ze składem kruszywa, od zachodu z ulicą Zgierską, od południa z terenem niezagospodarowanym i dalej zjazdem z drogi S14,
Dzisiaj pożegnaliśmy naszego przyjaciela, Adama Stańka. Znaliśmy go na różnych etapach życia, jedni już od podstawówki, inni z gimnazjum, liceum. Jedna z naszych koleżanek napisała wzruszający tekst, który każdy powinien przeczytać. Ku pamięci Adama, który zawsze pozostanie w naszych sercach.
Adamie… Znałam Cię ponad dwadzieścia lat. Od czasów naszej młodości, kiedy wszystko było intensywne, prawdziwe i pierwsze. Byliśmy sobie bliscy duszami – w sposób, którego nie da się łatwo nazwać ani zamknąć w jednej definicji.
Przez wiele lat się nie widzieliśmy. Ciągle odkładaliśmy spotkanie na „kiedyś”. Życie biegło, obowiązki rosły, czas uciekał. A jednak – mimo tej fizycznej odległości – byliśmy razem. Jak emocjonalni przyjaciele, którzy nie potrzebują codzienności, by czuć więź. Byłeś obecny
Nasz tekst sprzed kilku dni (Gdzie zostanie wybudowana nowa stacja paliw w Konstantynowie Łódzkim?) zilustrowaliśmy zdjęciem (z 2002 r.) jednej ze stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim (nie podając dokładnego adresu). Okazało się, że nie dla wszystkich było oczywiste, iż jest to stacja w naszym mieście znajdująca się przy Łódzkiej 57. Zapewne, ujęcie od strony południowej a nie od północnej (gdzie leży jezdnia) było utrudnieniem w przypomnieniu (wyobrażeniu) sobie wyglądu tego obiektu w roku 2002.
Dzisiaj, jako dowód, okładka informatora (s. IV i s. I), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bernard Cichosz w 2002 roku. Informacje tam zawarte do dziś, w sporej części, są aktualne i przydatne (dla zainteresowanych mamy kilka egzemplarzy, kontakt: 43bis@post.pl).
W KONSTANTYNOWSKICH
♦ Czy usytuowanie nowej stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim będzie zgodne z oczekiwaniami kierowców?
Na placu budowy nowej stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim trwają już roboty przygotowawcze. Gdzie powstanie ta stacja napiszemy już wkrótce. Czy będzie ona usytuowana zgodnie z oczekiwaniami kierowców?
W granicach Konstantynowa Łódzkiego funkcjonuje kilka stacji paliw. Najpopularniejsze znajdują się pod poniższymi adresami:
♦ ul. Łódzka 57 (Orlen)
♦ ul. Zgierska 70
♦ ul. Zgierska 110
♦ ul. Lutomierska 120 (MOYA)
I ponadto:
♦ ul. Spółdzielcza 1 (MOYA)
♦ ul. Kolejowa 20
Tekst i zdj. Bernard Cichosz
Na zdjęciu jedna ze stacji paliw w Konstantynowie Łódzkim (foto 2002 r.)
■ Wszystkie poniższe renomowane rankingi analizujemy od lat ze względu na ich profesjonalizm. Najnowsze obejmują już dane za 2024 rok.
W czterech klasyfikacjach uderza pogorszenie, w odniesieniu do innych gmin, pozycji Konstantynowa Łódzkiego. Poprawa zaś dotyczy tylko klasyfikacji dziennika RZECZPOSPOLITA oraz Systemu Sportu Młodzieżowego.
W niektórych rankingach, mimo pogorszenia miejsc, nie jest źle ponieważ w poprzednich klasyfikacjach (zawierających dane do 2023 r.) osiągnęliśmy niekiedy rekordowo wysokie miejsca (Ranking POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ). Zatroskanie budzi jednak pogorszenie, już wcześniej nie najlepszej, sytuacji naszej gminy we wszystkich trzech bardzo transparentnych i solidnie opracowanych klasyfikacjach dwutygodnika WSPÓLNOTA (zamożność, inwestycje, środki UE). Te trzy
■ Teren budowy przy ul. Łódzkiej 10 niewiele zmienił się przez dwa minione miesiące. Teraz przy takim zaawansowaniu robót ekipa budowlana jest zmuszona czekać na poprawę warunków atmosferycznych.
Dokładnie przed dwoma miesiącami (20 grudnia 2025) zamieściliśmy tekst na temat tej budowy (Trwa budowa przy ul. Łódzkiej 10. Czy Mój Dom będzie miał drugi salon?). To był kolejny tekst o budowie w naszym mieście, który wzbudził szerokie zainteresowanie (tak, jak artykuły: Konstantynowski Bicykl odjechał z Łódzkiej? Nie, on się zapadł pod ziemię oraz Budowa przy Zgierskiej 8 w Konstantynowie Łódzkim).
Przypomnijmy, że przy ul. Łódzkiej 10 mieścił się popularny wśród konstantynowian salon firmy Mój Dom. W sierpniu 2023 sklep, do którego klienci udawali się po farby, artykuły do remontu mieszkań
♦ STYCZEŃ 2016, „EX LIBRIS 43bis” NR 241
Jeszcze pożyjecie poeci prawdy
Jeszcze pożyjecie poeci prawdy,
Jeszcze pożyjecie padając z nóg,
Zobaczycie jeszcze jak inni wstają,
Jakby ich prowadził taki sam Bóg.
(Marek Grechuta, Jeszcze pożyjemy)
Markowi Grechucie <za sprawą nagranych przez niego płyt> udało się powiększyć grono zwolenników najmłodszej (wówczas) polskiej poezji. Ta poezja pokazywała piękno ukryte w polskim słowie i podnosiła na duchu. Pozwalała wierzyć, że gdzieś w nas błyszczą gwiazdy poezji, i że gdzieś w nas śpią (Grechuta śpiewał: idą) ludzie niezłomni.
/…/ Muzyka Marka Grechuty <> zgodnie z jego zamiarem dała możliwość innego niż zazwyczaj odczytania poezji. Tak było wtedy i trwa to do dzisiaj, już przez <ponad> pół wieku.
Bernard Cichosz
♦ STYCZEŃ 2006, „EX LIBRIS 43bis” NR 121
W październiku 1995 r. ukazał się debiutancki tomik poezji Joanny Czajkowskiej, zatytułowany Najpierwsze słowo. Zbiorek ten był pierwszą książką wydaną drukiem przez Wydawnictwo Bernard Cichosz, działające w Konstantynowie Łódzkim. Z tej okazji 20 października br. w sali konstantynowskiej restauracji „Relax” odbyło się spotkanie poświęcone 10. rocznicy pierwszej publikacji wspomnianej oficyny wydawniczej. Wraz z jubileuszem Wydawnictwa Bernard Cichosz świętowano 100. wydanie Telewizyjnych Wiadomości – 43 bis, od dwóch lat emitowanych w Konstantynowie Łódzkim. /…/ Henryk Tomczyk
(Ex Libris 43bis cytował: 10 lat w służbie słowu, NIEDZIELA, Edycja łódzka, nr 47 z 20 XI 2005 roku)
♦ STYCZEŃ 1996, „EX LIBRIS 43bis” NR 1
Dlaczego EX LIBRIS?
Sztuka i kultura zyskują na naszych łamach coraz więcej miejsca. Niektóre numery SUPLEMENTU były poświęcone w całości konstantynowskiej kulturze, a w samych WIADOMOŚCIACH nigdy nie pomijaliśmy tematów kulturalnych. Postanowiliśmy o kulturze wydawać oddzielny tytuł, docelowo miałby on ukazywać się co miesiąc. Wszystko zależy od pieniędzy z reklam. A dlaczego kultura? Ponieważ książka od pokoleń była źródłem kultury i sztuki. Może nasz tytuł chociaż o tym przypomni...
Bernard Cichosz
■ Przed trzema dekadami ukazał się pierwszy numer miesięcznika „Ex Libris 43bs” (dokładnie 13.01.1996 r.), autonomicznego dodatku do „Wiadomości - 43bis”.
W samym „Ex Librisie 43bs” zaś obszerny artykuł Czterdzieści sonetów z dwóch notesów Joanny i Katarzyny w jednym tomiku. Jest to rozmowa z Joanną Czajkowską i Katarzyną Wielgus, autorkami tomiku „Dwa notesy na sonety". Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Bernard Cichosz.
Wewnątrz najnowszych „Wiadomości - 43bis” znajduje się dwustronicowy numer 334/…/361 miesięcznika „Ex Libris 43bis”. Formalnie to autonomiczne pisemko. Docelowo już przed 30 laty planowano, że miał być to miesięcznik. I jest! Niestety, ostatnio są to często numery łączone… „Ex Libris 43bs” ma podtytuł KONSTANTYNÓW KULTURALNY. Tematyka kulturalna podejmowana przez
Ukazał się i od godzin popołudniowych w poniedziałek 16 lutego 2026 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr /878 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
■ CO ZNAJDUJE SIĘ W TEKSTACH:
1/
W 2024 r. burmistrz przegonił zastępcę. Za pracę w UM pobrał 289 304,52 zł. Dochody jego zastępcy to łącznie 282 669,01 zł (w tym diety: radnego 6 276 zł i za radę nadzorczą 37 394,28 zł)
Analiza najnowszych oświadczeń majątkowych kierownictwa magistratu (stan na koniec kwietnia 2025 r.)
2/
Wynagrodzenie Burmistrza Roberta Jakubowskiego nie jest już wyższe od pensji Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. I teraz już nie będzie, bo nie może być
Porównanie miesięcznych pensji włodarzy: stolicy Polski (niemal 2 mln mieszkańców) i miasteczka w centrum kraju (niemal 0,02 mln miesz
Klasyfikacja końcowa rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK
1. ŁKS AZS UMED II Łódź
2. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
3. ŁMLKS „Łaskovia” I Łask
4. UKS Lider Konstantynów Łódzki
…………………………………………
5. UKS Volley 34I Łódź
6. UKS Siatka I Zgierz
7. UKS Akademia Siatkówki I Zduńska Wola
8. UMKS Tuszyn
9. ARESM Czwórka Aleksandrów Łódzki
10. MUKS Jedynka Rawa Mazowiecka
11. AS Active Opoczno
12. Smile Academy Sieradz
13. ŁKS AZS UMED I Łódź
14. UKS Lider II Konstantynów Łódzki
15. MUKS „LO 47 – Budowlani” Łódź
16. MUKS Libero Pajęczno
17. UKS Siatka II Zgierz
18. Al-Med Volley Radomsko
19. ŁMLKS Łaskovia II Łask
20. UKS Volley 34 II Łódź
21. UKS 13 Joker Glinka Academy Tomaszów Maz.
22. UKS Fuks Sulejów
23. UKS Akademia Siatkówki II Zduńska Wola
24. ŁKS AZS UMED III Łódź
25.
■ W Turnieju 1/4 Mistrzostw Polski Juniorek w piłce siatkowej 2026 UKS Lider Konstantynów Łódzki nie wywalczył awansu do następnego etapu rozgrywek centralnych (gdzie wystąpi 16 zespołów) i zajął 17-24. miejsce w Polsce.
WYNIKI UKS LIDER w ¼ Mistrzostw Polski Juniorek
♦ Pogoń-Poprad STARY SĄCZ – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 3:1 (25:14, 19:25, 25:22, 25:16)
♦ Agrosolar Orły BIAŁYSTOK – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 1:3 (25:19, 17:25, 22:25, 14:25)
♦ BKS Stal Bielsko-Biała – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 3:0 (25:15, 25:16, 25:15)
♦ GKS Wieżyca 2011 Stężyca – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 2:3 (25:18, 25:22, 22:25, 24:26, 19:21)
Zakończyły się mecze UKS Lider Konstantynów Łódzki w 1/4 Mistrzostw Polski JUNIOREK w piłce siatkowej (12-15.02.2026). Walcząc w grupie VII w Białymstoku siatkarki
♦ W sezonie 2025/2026 (podobnie jak w poprzednim) siatkarki UKS Lider Konstantynów Łódzki nie zdobyły żadnego medalu mistrzostw województwa. W rywalizacji w Łódzkiem, we wszystkich kategoriach wiekowych, w których rywalizowały nasze zespoły (juniorki, kadetki, młodziczki) zajęły one miejsca poza podium. Juniorki i młodziczki zajęły 4. miejsce (i wywalczyły awans do rywalizacji na szczeblu centralnym), a kadetkom nie udało się wywalczyć miejsca w czterozespołowym turnieju finałowym (i nie zagrają w 1/8 Mistrzostw Polski).
♦ Na szczeblu centralnym zakończyły już rywalizację juniorki (zdobyły 17-24. miejsce).
Wprawdzie awans, w dwóch kategoriach, do rozgrywek centralnych to sukces, ale brak medalu w Łódzkiem (po raz drugi z rzędu) smuci kibiców.
♦ W ostatnich latach w rywalizacji w Łódzkiem
■ W Turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej 2026 UKS Lider Konstantynów Łódzki nie wywalczył medalu mistrzostw województwa (podobnie było przed rokiem). Zagra jednak, jako czwarta drużyna w Łódzkiem, w 1/8 Finału Mistrzostw Polski w piłce siatkowej (wystąpią tu 64 zespoły).
WYNIKI UKS LIDER w turnieju finałowym
14-15 lutego 2025 r. (sobota-niedziela)
♦ UKS LIDER Konstantynów Łódzki – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 0:2 (20:25, 15:25)
♦ ŁKS AZS UMED Łódź – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 2:0 (25:16, 25:13)
♦ ŁMLKS Łaskovia Łask – UKS LIDER Konstantynów Łódzki 2:0 (25:19, 25:20)
W niedzielę 15 lutego 2026 w Łodzi zakończył się turniej finałowy rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej (14-15 lutego 2026). Trzy porażki konstantynowianek w turnieju
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl