Na stronie internetowej Łódzkiego Domu Kultury można przeczytać, że Bernard Cichosz nie ustaje w wymyślaniu i - co ważniejsze - realizowaniu kolejnych inicjatyw (WIERSZE NA BIS). Znaczące przedsięwzięcia to rzeczywiście pomysł i realizacja. Na czym polegają te najbardziej znaczące przedsięwzięcia promowane w gazetach konstantynowskiego redaktora?
PODRÓŻ POETYCKA to coroczny konkurs dla poetów, w którym główną nagrodą jest Wielki Bilet miesięcznika kulturalnego „Ex Libris 43bis” przyznawany również za inne osiągnięcia artystyczne. Poetów zapraszamy do udziału w PODRÓŻY (regulamin konkursu) co roku w okresie 1.01 do 31.05.
Sam konkurs dla poetów jest pomysłem Joanny Czajkowskiej, ale do wymyślenia nazw: konkursu i nagrody głównej przyznaje się tylko redaktor naczelny. Nie należy tego wyróżnienia mylić z WIELKIM BILETEM „Wiadomości - 43bis” przyznawanym za przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego przez jury składające się z wojewody łódzkiego, marszałka województwa łódzkiego, burmistrza Konstantynowa Łódzkiego i redaktora naczelnego „Wiadomości - 43bis”.
Inicjatywa KTO JEST KIM ze wszystkich tu prezentowanych jest najmniej zaawansowana. Na razie to pomysł i przygotowania do realizacji. Zamiarem jest wydanie publikacji z biogramami znanych ludzi, których życie związane jest teraz z Konstantynowem Łódzkim. Pierwszym etapem ma być materiał w Internecie. FAKTY ROKU to układana subiektywnie przez redakcję „Wiadomości - 43bis” lista najważniejszych 10 wydarzeń i zjawisk (gospodarczych, społecznych, kulturalnych) z ostatnich 12 miesięcy, które miały lub mogą mieć znaczny wpływ na życie konstantynowian. FAKTY ogłaszane są po zakończeniu roku kalendarzowego. ANNO DOMINI natomiast to chronologiczny coroczny zapis zdarzeń oparty na wyborze krótkich informacji z tekstów publikowanych w prasie Bernarda Cichosza. Pod poważnym hasłem CERTYFIKATY (zaproponowanym przez przedsiębiorcę Marka Tomasza Wasiaka) kryją się potwierdzenia zasług za następujące akcje: FIRMY WIELKIEGO FORMATU (za zasługi na rzecz lokalnej komunikacji społecznej), FIRMY Z KULTURĄ (za zasługi na rzecz kultury) i FIRMY Z KLASĄ (za zasługi na rzecz oświaty). PRO BENE FACTIS... to tylko skrót, którego pełne brzmienie przytoczmy najpierw po polsku: Za dobre czyny należą się najwyższe podziękowania i pamięć (Pro bene factis debemus maximas grates memoriamque). Łacińska nazwa tej inicjatywy, na życzenie redakcji, jest dziełem prof. Rafała Leszczyńskiego. MILION ZA NAUKĘ to nazwa historyczna konkursu z czasu, kiedy przed dewaluacją rzeczywiście płaciliśmy milion za najlepsze świadectwo maturalne osobie mieszkającej w Konstantynowie Łódzkim, a uczącej się i egzamin maturalny zdającej poza swoim miastem. Ta nagroda istniała 21 lat. W roku 2013 zastąpiła ją inna nagroda, także pieniężna, PECÚNIA. PECÚNIA jest przyznawana przez redakcję „WIADOMOŚCI - 43 bis" za bardzo dobre wyniki w nauce w gimnazjum i kontynuowanie nauki w konstantynowskim LO. PECÚNIA to jeden z elementów szerszego przedsięwzięcia Bernarda Cichosza prowadzonego od lutego roku 2013 (a właściwie od 31 stycznia 2013, kiedy Rada Powiatu Pabianickiego podjęła uchwałę w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim). To przedsięwzięcie redaktora „43bis” jest prowadzone pod hasłem Bez LO ani rusz! A hasło jest modyfikacją firmowej dewizy Bez 43bis ani rusz! promującej gazety Wydawnictwa Bernard Cichosz. Inicjatywa Bez LO ani rusz! jest dopełnieniem społecznej akcji pn. NIE DLA ZAMKNIĘCIA LICEUM W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (wydarzenie to utworzył Karol Krakowski, wówczas uczeń klasy trzeciej LO, na Facebooku 6 lutego 8:34 i oznajmił jego sukces 15.03.2013). Inicjatywa Bez LO ani rusz! ciągle trwa i nabiera szerszego zasięgu. Najpierw podjęła ją kierowana przez Henryka Ulachę Rada Prywatnych Przedsiębiorców organizując m.in.: darmową wycieczkę do Brukseli (dla absolwentów gimnazjum z klasy najliczniej reprezentowanej w naszym LO) oraz zakup podręczników i zeszytów.
Darmowa wycieczka do Brukseli za zwycięstwo w rankingu Wybieramy nasze LO organizowanym przez redakcję „Wiadomości - 43bis” najpierw obejmowała tylko uczniów . Za sprawą redakcji wspomniana nagroda przysługuje również wychowawcy zwycięskiej klasy. Ranking Wybieramy nasze LO stał się jeszcze atrakcyjniejszy z racji ustanowienia przez RPP i redakcję nagrody finansowej dla wychowawczyń kilku klas gimnazjalnych najliczniej reprezentowanych w naszym LO (w roku szkolnym 2013/2014).
Potem władze Konstantynowa Łódzkiego zadeklarowały dla LO pomoc finansową i zachęciły trzy łódzkie uczelnie do patronatu nad LO. Kolejnym akcentem są notatniki dla licealistów ufundowane przez drukarnię StarCo.
Przedsięwzięcie Bez LO ani rusz! ma swoje miejsce przede wszystkim na łamach prasy Wydawnictwa Bernard Cichosz. Teksty redaktora naczelnego promujące konstantynowskie liceum i zachęcające do działań na rzecz LO inspirują, dokumentują i spinają wszystkie wspomniane wydarzenia. Skuteczność przedsięwzięcia Bez LO ani rusz! zależy od każdego z nas. Pełne efekty będą dostrzegalne za kilka lat.
W rozbudowie jest PODIUM DLA MEDALISTÓW oraz w przygotowaniu RANKING WITRYN. Konstantynów Łódzki w Internecie. Redakcja "43bis" będzie sukcesywnie dokumentować najważniejsze osiągnięcia konstantynowskich sportowców. Zdobywane przez nich medale mistrzostw Polski będą przepustką do wejścia na nasze Podium dla medalistów. Będziemy też oceniać i klasyfikować witryny zawierające przydatne informacje o Konstantynowie Łódzkim. Zaczniemy od kategorii: szkoły i przedszkola.
Są jeszcze inicjatywy tutaj nie udokumentowane - może mniej istotne, warto jednak je wymienić. Są to m.in.:
* darmowa reklama nowych firm (KTO PIERWSZY TEN LEPSZY),
* promowanie firm sponsorujących DNI KONSTANTYNOWA ŁÓDZKIEGO,
* wspólne lody z absolwentami konstantynowskich liceów,
* promowanie osiągnięć twórców konstantynowskich,
* strony redagowane przez szkoły i przedszkola.
I nie koniec na tym… BC
■ Pełna kolekcja UKS Piątka (po sezonie 2022/2023)
PŁYWANIE Mistrzostwa Polski. Podsumowanie osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki (stan na dzień 2023-07-31)
Prezentujemy zbiorczy bilans osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Jest to zestawienie opublikowanych oddzielnie ośmiu części (z aktywnymi linkami do nich).
Zawiera następujące opracowania:
1/ 2023-08-02 Medale Piątki 2022/2023,
2/ 2023-08-03 Medaliści Piątki 2022/2023,
3/ 2022-08-04 „Dorosłe” medale Piątki 2022/2023,
4/ 2023-08-05 „Dorośli” medaliści Piątki 2022/2023,
5/ 2023-08-06 Medale Piątki w historii klubu,
6/ 2023-08-07 Medaliści Piątki w historii klubu,
7/ 2023-08-08 „Dorosłe” medale Piątki w historii klubu,
Wybieramy nasze LO to ranking organizowany przez redakcję „Wiadomości - 43bis”, w którym wspólnie z redakcją nagrody zorganizowała kierowana przez Henryka Ulachę Rada Prywatnych Przedsiębiorców. Nagrodami w pierwszej edycji (2013) rankingu Wybieramy nasze LO były: darmowa wycieczka do Brukseli (dla absolwentów gimnazjum z klasy najliczniej reprezentowanej w naszym LO w roku szkolnym 2013/2014 oraz dla wychowawczyni tej klasy). Dodatkowo RPP i redakcja ustanowiły nagrody finansowe dla trzech wychowawców klas gimnazjalnych najliczniej reprezentowanych w naszym LO w roku szkolnym 2013/2014 (wyróżnieni zrezygnowali z nagród).
RANKING redakcji „Wiadomości - 43bis”
(ilość absolwentów z poszczególnych klas gimnazjum kontynuujących naukę w konstantynowskim LO)
20
Przedsięwzięcie Bez LO ani rusz! ma swoje miejsce przede wszystkim na łamach prasy Wydawnictwa Bernard Cichosz. Teksty promujące Liceum Ogólnokształcące im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim, dające się połączyć tym wspólnym hasłem Bez LO ani rusz! inspirują, dokumentują i spinają wszystkie działania na rzecz konstantynowskiego liceum od dnia 31.01.2013.
Polecamy:
■ 2013-04-26
Pękła setka
29 gimnazjalistów określiło konstantynowskie LO jako pierwszy preferencyjny wybór - oni powinni być spokojni, dla nich miejsce na pewno się znajdzie
■ 2013-04-24
Z Lutomierska do LO!
Gmina Lutomiersk informuje o naborze do konstantynowskiego LO
■ 2013-04-24
Z Szadku do LO!
Gmina Szadek zaprasza do konstantynowskiego
PECÚNIA to nagroda pieniężna ustanowiona przez redakcję „WIADOMOŚCI - 43 bis" w maju 2013 roku. Nagrodę otrzymuje absolwent gimnazjum z najlepszym świadectwem ze średnią powyżej 4,5 podejmujący naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim. Redakcja może zdecydować, w zależności od zgłoszeń, o przyznaniu większej ilości nagród. Nagrodę redakcji „WIADOMOŚCI - 43 bis" może otrzymać absolwent dowolnego (nie tylko konstantynowskiego) gimnazjum. Nagroda jest wręczana w Dniu Edukacji Narodowej.
2013 - Milena KARPISZ (5,22 - G1) i Anna NITA (5,11 - G1)
Kto płaci aż milion za naukę? Dzisiaj już nie milion, ale kiedyś „WIADOMOŚCI - 43bis” tyle płaciły...
Maturzyści biorący udział w konkursach redakcji "WIADOMOŚCI - 43 bis" (średnia powyżej 4,5 ze wszystkich przedmiotów teraz już na obu świadectwach, mieszkający w Konstantynowie Łódzkim, a uczący się i egzamin maturalny zdający poza swoim miastem) walczyli najpierw o milion złotych, a po denominacji o 100 zł. Teraz od roku 1999 nagroda wynosi 300 zł. Ze względu na denominację i tę "podwyżkę" nieaktualne jest już określenie "milionerzy" ale pod tym hasłem kontynuujemy konkurs. W nawiasie informacja o średniej z ocen na obu świadectwach - ukończenia i maturalnym oraz ukończonej szkole średniej w Łodzi i podstawowej w Konstantynowie Łódzkim.
<Ta
PRO BENE FACTIS (Pro bene factis debemus maximas grates memoriamque Za dobre czyny należą się najwyższe podziękowania i pamięć) to ustanowiona 2 marca 2015 roku nagroda honorowa (określana skrótowo Pro bene factis…). Nagroda jest przyznawana pośmiertnie – przez redakcję „Wiadomości - 43bis” – osobom, które godną pracą w słusznej sprawie były związane z Konstantynowem Łódzkim lub jego mieszkańcami (wcześniej była to redakcyjna lista Pro bene factis…, na której umieszczano nazwiska osób wyróżnionych). Redaktor naczelny „Wiadomości – 43bis” jest zobowiązany do popularyzacji dokonań osób uhonorowanych nagrodą. Proklamacja wpisu powinna mieć miejsce w szczególnych okolicznościach.
7 grudnia 2004 po raz pierwszy z okazji piętnastolecia
Konstantynowska prasa wydawana przez Bernarda Cichosza ustanowiła zasady przyznawania trzech typów certyfikatów. Dwa z nich są już przyznawane.
FIRMA WIELKIEGO FORMATU
W Konstantynowie Łódzkim ukazuje się kilka gazet, z których większość z jest gratisowa. Tę możliwość stwarzają podmioty dające ogłoszenia. Redakcja „Wiadomości – 43bis” jest szczególnie wdzięczna za reklamy o znaczącej powierzchni. One decydują o istnieniu pisma, ale też nadają mu efektowny wygląd. Firmy dające kolorowe całostronicowe reklamy to dla redakcji po prostu firmy wielkiego formatu. „Wiadomości – 43bis” ustanowiły specjalne wyróżnienie FIRMA WIELKIEGO FORMATU. Certyfikat ten jest przyznawany podmiotom, które głównie w tej formie (chociaż nie tylko) wspomagają gazety
To, co dzieje się w Konstantynowie Łódzkim lub dotyczy konstantynowian wiernie odnotować stara się prasa lokalna wydawana przez Bernarda Cichosza: dwutygodnik „Wiadomości - 43bis” (teraz ukazują się podwójne numery tylko raz w miesiącu), miesięcznik „Suplement 43bis", miesięcznik kulturalny „Ex Libris 43bis”, pisma nieregularne „Ekspres 43bis” i „Biuletyn - 43bis” (oba praktycznie są miesięcznikami) oraz oczywiście dziennik internetowy „43bis” (www.43bis.media.pl). Za czasów swojego funkcjonowania zdarzenia te prezentowały również „Telewizyjne Wiadomości 43bis” emitowane w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku
Redakcja „WIADOMOŚCI - 43bis” co roku (pierwszy raz w 1994) przypomina najważniejsze dla Konstantynowa Łódzkiego, jej subiektywnym zdaniem, wydarzenia (mogą to też być dające się wspólnie ująć procesy) gospodarcze, społeczne, kulturalne z ostatnich 12 miesięcy, które miały lub mogą mieć znaczny wpływ na życie mieszkańców. Wpływ tych FAKTÓW ROKU, nie tylko lokalnych, może być pozytywny lub negatywny. Efekty tych zdarzeń mogą być natychmiastowe lub składać się na zmiany, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości miasta.
„Wiadomości - 43bis" zapoczątkowały regularną coroczną ocenę wydarzeń od 1994 roku, a pismo ukazuje się od grudnia 1989 roku. Brakuje więc oceny kilku wcześniejszych lat. Spróbujmy to pobieżnie nadrobić.
Oczywiście
Wszyscy chcemy wiedzieć KTO JEST KIM - tu w Konstantynowie Łódzkim - też. Zaczynamy tworzyć podstawy do informatora, który umożliwi nam własną publikację o wybranych mieszkańcach naszego miasta. „Kto jest kim w Konstantynowie Łódzkim” ma być leksykonem sporządzonym w układzie alfabetycznym, obejmie głównie mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, ale znajdziemy też biogramy ludzi, których życie związane jest z naszym miastem, chociaż tutaj nie mieszkają. Kryterium podstawowym jest aktualny związek z Konstantynowem wyrażający się miejscem zamieszkania lub pracy w Konstantynowie (ew. dla potrzeb Konstantynowa).
Strona ta będzie uzupełniana, także na podstawie sugestii czytelników. Zaczęliśmy od listy obecnych i byłych członków władz samorządu terytorialnego,
Za przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego redakcja „WIADOMOŚCI - 43bis" przyznaje nagrodę honorową WIELKI BILET (nie należy jej mylić z podobną nagrodą miesięcznika „EX LIBRIS 43bis” przyznawaną głównie w konkursie literackim PODRÓŻ POETYCKA).
Spośród wszystkich akcji prowadzonych przez redakcję „WIADOMOŚCI - 43bis" ta honorująca przedsięwzięcia szczególnie cenne dla miasta jest chyba najpopularniejsza wśród czytelników, cieszy się uznaniem wśród nagrodzonych. O jej prestiżu zapewne przesądza skład jury. Obecnie tworzą je: wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego i redaktor naczelny „WIADOMOŚCI - 43 bis".
Zdobywcy WIELKIEGO BILETU „WIADOMOŚCI - 43bis"
(za inicjatywy
Konstantynowski miesięcznik "Ex Libris 43bis" zainteresowanym twórczością literacką organizuje co roku bezpłatną PODRÓŻ POETYCKĄ. Najlepszemu podróżnikowi-poecie biorącemu udział w tym konkursie przyznaje się już od roku 1994 nagrodę honorową WIELKI BILET (nie należy jej mylić z podobną nagrodą miesięcznika "WIADOMOŚCI 43bis" przyznawaną w konkursie za przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego).
Co roku w numerze styczniowym pisma ogłaszany jest konkurs pod hasłem PODRÓŻ POETYCKA i do 31 maja redakcja czeka na wiersze. W tym współzawodnictwie o WIELKI BILET miesięcznika "Ex Libris 43bis" udział biorą poeci polscy mieszkający na różnych kontynentach. Z zagranicy nadchodziły już prace z Anglii, Austrii, Belgii, Cypru, Francji, Hiszpanii,
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Zaczęło się od jednej kartki
Jednokartkowe czasopismo, które ukazało się w Konstantynowie Łódzkim 13 grudnia 1989 roku nie mogło być nazywane gazetą. Teraz zawsze ponad 50 stron - to już gazeta! Ale jeszcze wtedy zaledwie po kilku latach obecności gazetki na rynku wydawniczym redaktor naczelny „Wiadomości - 43bis”, wspólnie z dziennikarzami poważnych tytułów, został zaproszony do łódzkiej telewizji. Tam w swoim programie Wojciech Słodkowski nazwał „Wiadomości - 43bis” gazetą legendą.
W podtytule było to wtedy jeszcze PISMO CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW NSZZ SOLIDARNOŚĆ. Tytuł programowego artykułu PRZETRWALIŚMY w pierwszym numerze krótko kwitował wyjście ludzi Solidarności z podziemia. Gazetka z góry zakładała, że będzie zajmować się sprawami Konstantynowa i jego mieszkańców:
"WIADOMOŚCI - 43bis" mają być pismem lokalnym, które być może uaktywni mieszkańców Konstantynowa, zwróci uwagę władz miasta na nie dostrzegane dotychczas problemy. Zamierzamy przede wszystkim informować o wydarzeniach lokalnych, o sprawach naszej społeczności. Chcemy sygnalizować dążenia, potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Otwieramy swoje łamy na ogłoszenia i informacje od zainteresowanych instytucji i obywateli. Od czytelników oczekujemy pomocy w postaci własnych inicjatyw oraz reakcji na poruszane zagadnienia. Podejmując sprawy całego miasta, a nie tylko związkowców naszego przedsiębiorstwa, mamy świadomość, że jest to nie tylko nasze prawo, ale też i moralny obowiązek ("Celem Związku jest: ...wpływ na kształtowanie polityki gospodarczej i społecznej" - § 6 statutu NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"). Do wiosny '89 walczyliśmy o swoje istnienie, o swoją tożsamość. Naszym programem była walka o prawo do istnienia Związku, o prawo do istnienia opozycji. W tamtych warunkach stwarzało to już alternatywę wobec samodzielnie panującego systemu tzw. realnego socjalizmu. Dzisiaj to nie może nam wystarczyć. Musimy uczestniczyć w życiu publicznym, społecznym i politycznym naszego miasta i kraju.. Chcemy zaprezentować własne zdanie dotyczące tych dziedzin życia. Aktualnym tematem jest samorząd lokalny. /.../
I tak już pozostało.
Lokalne czasopisma szybko pojawiają się na rynku wydawniczym i szybko z niego znikają. Co robić, żeby lokalne pisemko utrzymało się na rynku wydawniczym? Na przykładzie konstantynowskiego tytułu można spróbować odpowiedzieć - połączyć w jednej osobie wszystkie możliwe funkcje: wydawcy, redaktora naczelnego, dziennikarza, fotoreportera i jeszcze samemu opracować szatę graficzną, zrobić korektę, zapewnić ogłoszenia, kolportaż, analizę rynku wydawniczego i jeśli nie ma się zdolności do rysunku, uzyskać zgodę na bezpłatne reprodukowanie prac od Arkadiusza Gacparskiego. No i jeszcze jedno. Konieczna jest wytrwałość. Tego zawsze redaktor "WIADOMOŚCI - 43bis" życzy konkurencji. Pojawiała się ona w Konstantynowie, ale nie potrafiła wydać więcej niż kilka numerów swojego pisma. Natomiast "WIADOMOŚCI-43bis" (tak, tak, to numer tramwaju z Łodzi do Konstantynowa) nieprzerwanie ukazują się już ponad 20 lat. Z czasem pojawiały się dodatki, później zarejestrowane jako autonomiczne pisma.
Nie tylko ukazywanie się gazet jest sukcesem Bernarda Cichosza - wydawcy i jednoosobowej redakcji. Na łamach "WIADOMOŚCI - 43bis" udało mu się zainicjować wiele przedsięwzięć. Piszemy o nich obok. Ale gazetka to był pierwszy pomysł!
Dziennik „43bis”
Adres REDAKCJI i BIURA OGŁOSZEŃ:
ul. Sucharskiego 15/21
95-050 Konstantynów Łódzki
Wydawca i redaktor naczelny:
Bernard Cichosz, tel. 603 44 43 43
dyżur: pn. - pt. 17–21, sob. 11–15
(tel. 42 211 43 43, 42 211 18 16)
Konstantynowska prasa wydawana przez Bernarda Cichosza w wersji internetowej zaistniała w wakacje roku 1998 (www.polska.lex.pl./prasa/43bis).
Od maja 2000 roku pięć drukowanych tytułów (WIADOMOŚCI - 43bis, SUPLEMENT 43bis, BIULETYN 43bis, EX LIBRIS 43bis i EKSPRES 43bis) tego konstantynowskiego wydawcy miało już swoje miejsce w sieci pod aktualnym adresem www.43bis.media.pl. W Sądzie Okregowym w Łodzi dziennik "43bis" został wpisany do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 704 w dniu 18.01.2002 r.
Od 24 października 2008 roku ten portal wygląda zupełnie inaczej aniżeli wcześniej. Nie jest on już internetową wersją pięciu drukowanych czasopism. Teraz „43bis” (www.43bis.media.pl) to autonomiczny internetowy dziennik. Wprawdzie portal zawiera i będzie zawierał teksty ze wspomnianych gazet (i odwrotnie), ale w zmienionym samoistnym układzie, jest więc samodzielnym pismem aktualizowanym na bieżąco (także w soboty i niedziele) z szybszą i obszerniejszą niż w gazetach drukowanych prezentacją kolorowych zdjęć.
Czytelnicy lokalnych gazet lubią o sobie przeczytać choćby tylko wzmiankę, ale o wiele większą satysfakcję sprawia im oglądanie na naszych łamach siebie lub kogoś bliskiego. W gazecie drukowanej ograniczona powierzchnia nie pozwala na publikację oczekiwanej przez czytelnika ilości zdjęć. Ta szansa pojawia się na łamach dziennika internetowego "43bis". Zdjęcia w prasie drukowanej wydawanej przez Bernarda Cichosza dokumentują lokalne wydarzenia z ostatnich lat w Konstantynowie Łódzkim. Tu w dzienniku internetowym, na tej stronie jest podobnie. Fotoreportaże uzupełniają opis zdarzeń. Na stronie określonej jako galeria znajdą się fotografie związane nie tylko z bieżącymi wydarzeniami.
Szybka i regularna aktualizacja dotyczy następujących stron: wiadomości i ogłoszenia. Inne - będą uzupełniane okolicznościowo.
Wielu zamiejscowym osobom, zwłaszcza łodzianom, Konstantynów Łódzki kojarzy się raczej z linią tramwajową (43BIS to numer linii łączącej te miasta już blisko sto lat). Dla konstantynowian "43bis" oznacza również tytuł konstantynowskiej gazety (WIADOMOŚCI - 43bis na rynku wydawniczym są obecne 20 lat). Ciekawostką jest jednak to, że kiedyś dzieci z konstantynowskiego przedszkola zapytane co to jest „43bis" prawie wszystkie, a było ich na spotkaniu blisko 50, odpowiedziały, że to „nasza gazeta", a żadne nie skojarzyło tego najpierw z tramwajem. Czyżby wszystkie dzieci jeździły tylko samochodami?
Bernard Cichosz
Wydawca i redaktor naczelny "43bis"
Rozpowszechnianie informacji zamieszczonych w naszym dzienniku "43bis" będzie mile widziane pod warunkiem podania źródła i adresu internetowego tego źródła (w internecie adres powinien być aktywny).