• https://KSM
  • https://OPIEKA MEDYCZNA
  • https://Vinyl Vinyl, PEŁNIA ŻYCIA
  • SIP
  • Ksiądz na to zasłużył
  • Fluidy Konstantynowa Fluidy Konstantynowa
  • Ameryka w Kanzas Ameryka w Kanzas
  • LOTNICY NR 2 (205) LUTY 2008
  • Rodzinny Konstantynów Łódzki
  • Kalendarz 2014
  • CONSTANS W PODRÓŻY POETYCKIEJ
  • OMEGA
  • http://www.basen-konstantynow.pl/ WYNIKI
  • Get Adobe Flash player
  • Wirtualny spacer
  • Młody Obywatel
  • KMST
  • POLSKI INTERNET
Konstantynów Łódzki
MIESZKAŃCY i TERYTORIUM

MIESZKAŃCY i TERYTORIUM

Mieszkańcy (tworzący wspólnotę samorządową) i terytorium to gmina.

Mieszkańcy (tworzący wspólnotę samorządową) i terytorium to gmina. Gmina Konstantynów Łódzki ma status miejski. Miasto o powierzchni 27,25 km˛ leży w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, liczy ok. 17,5 tys. mieszkańców.

 
MONOGRAFIA

MONOGRAFIA

„Konstantynów Łódzki. Dzieje miasta” pod redakcją Marii Nartonowicz-Kot
Łódź 2006, ISBN 83–913417–8–X
 

W ENCYKLOPEDIACH

Hasło Konstantynów Łódzki
 
HERB

HERB

 
RYSUNKI GRZEGORZA SZAFULERY

RYSUNKI GRZEGORZA SZAFULERY

Był nadwornym rysownikiem miasta
 
WIDOKÓWKI

WIDOKÓWKI

Łódź nie ma tylu wzorów
 
ZDJĘCIA ARCHIWALNE

ZDJĘCIA ARCHIWALNE

Wyszukane w Internecie
 
ZDJĘCIA WSPÓŁCZESNE

ZDJĘCIA WSPÓŁCZESNE

Z naszych archiwów redakcyjnych
 

TŁUMACZENIA

O Konstantynowie Łódzkim
 

DOKUMENTY

Z historii miasta
 

WSPOMNIENIA

Konstantynowianie o swoim mieście
 
DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA

DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA

 
Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie 2020

 
  • Kontakt

    Redaktor naczelny: Bernard Cichosz 

    ■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl

  • Biuro Ogłoszeń „43bis”

    e-mail: 43bis@post.pl
    Bernard Cichosz tel. 603 44 43 43

  • Miasto z portem lotniczym

    Konstantynów Łódzki to miasto nie tylko niskich podatków, przychylne poetom i kulturze. Największą atrakcją dla podróżujących po świecie jest bliskość Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta (9 kilometrów niezatłoczonej drogi do lotniska pokonuje się samochodem w 10 minut, boeingiem do Londynu dolecimy w 8 kwadransów). Fakt, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się w części na terenie Konstantynowa dla ludzi biznesu będzie bardzo ważny przy podejmowaniu decyzji o miejscu inwestowania. Bogata jest oferta obiektów sportowych. Najpierw była nowoczesna kryta pływalnia i ośrodek rekreacyjny nad stawami, potem piękna hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Oddanie do użytku zespołu boisk Orlik 2012 zostało nagłośnione w mediach ogólnopolskich ("pierwszy Orlik w blokowisku"). Dzisiaj w Konstantynowie Łódzkim jest już drugi Orlik, a na stadionie mamy oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią. Nie można zapominać o bliskości łódzkiej Atlas Areny. 

    Ze wschodu na zachód Konstantynowa biegnie droga wojewódzka nr 710 z linią tramwajową, liniami autobusowymi i mikrobusowymi. Z północy na południe przebiega droga krajowa nr 71 będąca obwodnicą dla Łodzi.

    W ostatnich kilku latach odmieniło się oblicze głównych ulic miasta. Dzisiaj ciąg komunikacyjny wschód - zachód stał się centrum inwestycji handlowych. Jeszcze przed kilku laty w całym mieście był jeden bank. Dzisiaj, jak zauważył jeden z bankowców, Konstantynów ma swoją Wall Street. Samorząd terytorialny stwarzając w Konstantynowie korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Banki na to szybko zareagowały, ulokowało się tu ich już 10. Obok nich powstają nowe placówki handlowe i lokują się znaczące instytucje.

      

    PRZEDSIĘBIORCZY KONSTANTYNÓW

    Miasto Konstantynów Łódzki usytuowane jest na zachód od Łodzi. Graniczy: od wschodu z Łodzią, od południa z gminą Pabianice, od zachodu z gminą Lutomiersk, a od północy z gminą Aleksandrów Łódzki. Leży w dolinie rzeki Ner w obszarze dopływów rzek Łódki i Jasieńca,. Konstantynów jest gminą o charakterze miejskim z terenami upraw rolnych dawnych wsi Niesięcin, Rszew i Rszewek.

     

    Konstantynów jest jednym z dwóch miast powiatu pabianickiego. Ma dobrą komunikację. Ze wschodu na zachód biegnie przez miasto droga wojewódzka nr 710 z linią tramwajową, liniami autobusowymi i mikrobusowymi. Łączy ona Konstantynów ze stolicą województwa – Łodzią, a właściwie z całą zamieszkałą przez około miliona mieszkańców aglomeracją miejską. Z północy na południe przebiega droga krajowa nr 71 będąca obwodnicą dla Łodzi (w przyszłości równolegle pobiegnie trasa S-14 spinająca aglomerację łódzką z krajowym systemem autostrad). Atrakcją Konstantynowa jest bliskość Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i portu lotniczego w Łodzi.

     

    Już 17 grudnia 1910 roku Konstantynów z Łodzią połączono linią tramwajową. Łódź elektryfikowano w roku 1907, a pierwsze w Łodzi, więcej - pierwsze w Królestwie Polskim - tramwaje elektryczne mamy już od 1898 roku. Były one zasilane z własnej elektrowni. Inne miasta zaczynały od konnych. W latach następnych połączyły one Łódź z Pabianicami, Ozorkowem Aleksandrowem, Konstantynowem. Dzisiaj Aleksandrów nie ma już tramwaju, Niepewna jest przyszłość linii tramwajowej w Pabianicach. Inaczej jest w Konstantynowie. Dla Konstantynowa linia tramwajowa jest niezastąpionym środkiem komunikacji z Łodzią.

     

    Konstantynów kojarzy się z najniższymi w województwie podatkami i ze stabilną władzą samorządową. Tu również stawia się na kulturę.
    Na południu miasta nad stawami dla wędkarzy, kajakarzy i amatorów kąpieli znajduje się ośrodek rekreacyjny. W rejonie stadionu i hali - obiektów klubu "Włókniarz" usytuowana jest słynna w całej Łodzi nowoczesna kryta pływalnia miejska.

     

    Nastąpił tu szybki rozwój, bo podatnik nie płaci za dużo. Gazeta z sąsiedniego miasta skomentowała to następująco. Radni z innych gmin powinni brać przykład z Konstantynowa i kierować się najprostszą w biznesie zasadą. Otóż jeśli podatki są niskie, to powstaje więcej przedsiębiorstw, rośnie ilość miejsc pracy, maleje bezrobocie, a do budżetu gminnego wpływa więcej pieniędzy. Samorząd terytorialny stwarzając korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Powstają nowe placówki handlowe i lokują się nowe instytucje.

    Tu jest stabilizacja polityczna. W ostatnich kilkunastu latach pod nieprzerwanymi rządami prawicowych środowisk społecznych skupionych później w stowarzyszeniu Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe nastąpił rozwój inwestycyjny miasta. Wybory władz miasta na wszystkie cztery kadencje oznaczają, że wyborcy głosują tak samo. Tu prawica sprawdziła się w działaniu.
    Miasto jest przychylne kulturze. O tym dowiadujemy się z podtytułu („Konstantynów Kulturalny”) jednego z wydawanych tu miesięczników („Ex Libris 43bis”).

    Od stu lat istnieją: Konstantynowskie Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. Fryderyka Chopina i Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”. Godnym odnotowania jest powstanie przed kilku laty chóru „Cantores Misericordiae Dei”. Tu tętnią życiem Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska dla Dorosłych oraz Biblioteka Miejska dla Dzieci i Młodzieży. Miasto ma Galerię Ogród Sztuki i minimuzeum – Izba Historyczna. Przy każdej okazji możemy posłuchać Miejskiej Orkiestry Dętej, Kapeli Podwórkowej „Konstantynowiacy”, Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Niesięcin” i bawić się wspólnie z Kabaretem Emerytów „Kram”. Oferta dla młodzieży jest jeszcze szersza.

    Konstantynowscy poeci mają możliwość publikacji w istniejącej już kilkanaście lat oficynie wydawniczej. Systematycznie wydaje się tu drukiem kilka gazet, a wśród nich, od roku 1989 „Wiadomości - 43bis” oraz miesięcznik kulturalny „Ex Libris 43bis”. Od kilku lat oficyna regularnie edytuje również czasopisma w internecie.

      

    RYS HISTORYCZNY MIASTA
    Konstantynów powstał na terenie wsi Żabice Wielkie, o której historia wspomina już w XIV wieku (Pierwszym odnotowanym właścicielem Żabic Wielkich był w r. 1364 Mikołaj z Żabic). Dzisiejsza nazwa miasta została nadana osadzie w 1824r., a prawa miejskie w 1830r. Utrata praw miejskich nastąpiła w r. 1870 i ponowne przywrócenie w 1924r. Rozwój włókiennictwa nastąpił po 1821r. i wieś Żabice Wielkie stała się osadą fabryczną. Właściciel wsi Mikołaj Krzywiec-Okołowicz zapewniał osadnikom bardzo dobre warunki gospodarki. Był on uprzednio szambelanem Stanisława Augusta, kilkakrotnie posłem na sejm, posłował również na sejm Królestwa Kongresowego. W Konstantynowie są ślady grodziska z XIV wieku, w 2002 roku odkryto grobowiec sprzed 2500 lat, wcześniej w 2000 roku kilka kilometrów od północnych granic miasta natrafiono na ślady obozowiska człowieka sprzed 8 tys. lat. W mieście znajduje się neogotycki kościół zbudowany w latach 1832 - 33 (obecnie przebudowany), a także domy tkackie z początku XIX w. Na cmentarzu katolickim są mogiły dzieci z Wielkopolski, zmarłych w obozie przejściowym oraz groby żołnierzy rosyjskich z 1914r.
    Akt regulujący gospodarkę miasta i stosunki wewnętrzne jest datowany 30.08.1830r.
    [Publikacja aktualnych aktów prawnych dotyczących powtórnego nadania praw utworzenia miasta i zatwierdzenia herbu znajdują się w Dzienniku Ustaw nr 119 z 1923r. (utw.) i Monitorze Polskim nr 150 z 1937r. (zatw. herbu)].

    TU PATRZY SIĘ DALEJ
    Leżący blisko wielkiej Łodzi Konstantynów to nieduże, ale znane w województwie miasto. Tu stawia się na rozwój gospodarczy i na lokalną samorządność. Jeden z ministrów uczestniczący w odbiorze budynku nowego liceum ocenił, że władze samorządowe pobiły rekord świata w szybkości wykonania inwestycji. Potem pływalnię zrealizowano równie szybko, a nowoczesną ciepłownię wybudowano w kilka miesięcy. Przy głównej, zmodernizowanej równie szybko, arterii komunikacyjnej ulokowało się już kilka banków. Szef jednego z nich podsumował to krótko – konstantynowska Wall Street. Prawicowe środowiska związane z Konstantynowskim Porozumieniem Samorządowym, sprawują władzę w mieście już czwartą kadencję i jak to podkreślił jeden z premierów – potrafią wykorzystać szansę, jaką daje samorządność. Konstantynowskie wybory oznaczają, że wyborcy głosują za niskimi podatkami. A, że miastu w tej sytuacji starcza pieniędzy na racjonalną gospodarkę niech świadczą inwestycje ostatnich lat.
    Chwalą nas mieszkańcy Pabianic, Aleksandrowa i co najważniejsze Łodzi. W samym Konstantynowie wszyscy mamy świadomość ile jeszcze zostało do zrobienia. Ale stawianie na inwestycje to na pewno właściwa droga.

    SZYBKA REALIZACJA INWESTYCJI
    Konstantynów stara się wykorzystać wszelkie możliwości jakie stworzyło wprowadzenie samorządu terytorialnego. W ostatnich kilkunastu latach pod rządami środowisk skupionych dzisiaj w stowarzyszeniu KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE nastąpił rozwój inwestycyjny miasta. W ciągu niespełna dwóch lat oddano do użytku nowoczesny budynek liceum ogólnokształcącego, a potem w jego pobliżu w dwa i pół roku krytą pływalnię. Najbardziej konieczną w mieście inwestycję - ciepłownię gazowo-olejową udało się zrealizować w trzy miesiące. Całe dziesięciolecie charakteryzuje się znaczną poprawą infrastruktury technicznej. Wybudowano wiele kilometrów sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstało również pogotowie ratunkowe, uruchomiono placówki pomocy społecznej. Przygotowano teren pod rozpoczętą już budowę osiedla mieszkaniowego Konstantynów - Południe. Stoją tam już trzy bloki.
    Ostatnie realizowane inwestycje związane są przede wszystkim z gospodarką ściekową i ochroną wód. Będą one kontynuowane.
    Teraz najważniejsze dla nas jest podłączenie kanalizacji miejskiej do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.

    KONSTANTYNOWSKA WALL STREET
    Szybka realizacja inwestycji przez samorząd jest na pewno konieczna. To oszczędność miejskich funduszy i uznanie mieszkańców. Jednak stwarzanie przez samorząd terytorialny innym podmiotom korzystnych warunków do rozwoju gospodarczego jest może największą zasługą obecnych władz miejskich. Konstantynów nie ma dojazdu kolejowego, ale jest lokalnym węzłem drogowym. W ostatnich kilku latach odmieniło się oblicze głównych ulic miasta. Dzisiaj ciąg komunikacyjny wschód - zachód stał się centrum inwestycji. Przed kilku laty w całym mieście był jeden bank. Dzisiaj, jak trafnie zauważył jeden z bankowców, Konstantynów ma swoją Wall Street. Przy głównej trasie w mieście jest kilka banków (większość dysponuje bankomatami). Samorząd terytorialny stwarzając w Konstantynowie korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Banki na to szybko zareagowały. Obok nich powstają nowe placówki handlowe i lokują się nowe instytucje.

    Z KONSTANTYNOWA W ŚWIAT... SAMOLOTEM
    W Konstantynowie działalność gospodarczą prowadzi kilka tysięcy podmiotów. Nie jest łatwo to zauważyć ponieważ większość z nich zajmuje się taką produkcją, do której nie potrzeba wielkich hal. W tym mieście jednak produkuje się także samoloty. Niejeden z mieszkańców nie dowierza, że w Konstantynowie Kazimierz Olszewski już od wielu lat "naprawia i buduje płatowce" jak widnieje to na firmowym napisie. W niewielkim warsztacie codziennie pan Kazimierz z dwoma synami montuje kolejne elementy latających maszyn.
    Kazimierz Olszewski jest, jednym z kilku w Polsce, prywatnym producentem samolotów. Jego firma, chyba jako jedyne w kraju prywatne przedsiębiorstwo, produkuje samoloty dwuosobowe. Zaczynał od składania modeli, potem ukończył kurs szybowcowy, ale do latania była droga daleka i nie do przebycia dla wszystkich. "Gorsi" zostawali "tylko" mechanikami samolotowymi. Pierwszy swój samolot za trzy pensje zbudował z drewna w stolarni na lotnisku Lublinek. Nazwał go "Aerosportem". "Aerosport" napędzany samochodowym silnikiem mógł rozwinąć prędkość 125 km/godz. Nie polatał nim sobie, musiał go sprzedać ponieważ potrzebował pieniędzy na utrzymanie rodziny, którą właśnie założył. Po powrocie z pracy w Afryce kupił sobie dom i na parterze w pokoju mógł już wybudować następny samolot. "Delfin", którego pomysł powstawał w Egipcie i Sudanie, najpierw miał silnik motocykla WSK. Teraz jeszcze "Delfin" od czasu do czasu wznosi się w powietrze, ale już z silnikiem trabanta. Potem był "Aerosport 2", skuter powietrzny "Skaut" i wreszcie pierwszy samolot z lotniczym silnikiem "Rotax" nazwany "KO-8". Z części dostarczonych przez zleceniodawcę zmontował "Pelikana" - pierwszy samolot z tworzyw, poprzednie były z drewna. Przed upadkiem Centralnej Składnicy Harcerskiej produkował dla niej modele do sklejania. Teraz zajmuje się już tylko budową prawdziwych samolotów. Najnowszym produktem jest "For - You". Na ten ostatni samolot Kazimierz Olszewski zrealizował już kilka zamówień i może liczyć na kolejne. Zainteresowanie okazują Niemcy, Anglicy i Belgowie. Z Polaków atrakcyjny wydaje się on dla sportowców startujących w zawodach w lataniu precyzyjnym, ale jeszcze w większym stopniu dla ludzi interesu, którzy dobrze kalkulują i stwierdzają, że kupno maszyny u Kazimierza Olszewskiego lepiej im się opłaca aniżeli wynajęcie samolotu w aeroklubie.

    TU WARTO BYĆ
    Konstantynów Łódzki ma bardzo korzystne położenie z racji bezpośredniego powiązania z Łodzią i jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji. Istnieją terenowe warunki lokalizacji nowego programu kubaturowego. W celu aktywizacji gospodarczej miasta przygotowano dla przyszłych inwestorów różnorodną ofertę terenów, od stosunkowo małych położonych w centrum, do dużych zlokalizowanych w sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych. Znane wszystkim Żabiczki niewątpliwie o wspaniałych walorach krajobrazowych nie są jedynym atrakcyjnym miejscem dla budowy domu mieszkalnego czy też rekreacji. Rośnie zainteresowanie terenami umownie zwanymi Józefów, gdzie występuje zieleń leśna i parkowa. Jest to teren o zróżnicowanej rzeźbie, miejscowe wzniesienia są świetnym punktem widokowym na dolinę Neru i okolice. Na Nerze i Jasieńcu mają powstać zbiorniki wodne o czystości wody pozwalającej na uprawianie sportów wodnych, na rekreacje przybrzeżną, na lokalizacje usług. Czeka na zagospodarowanie i przywrócenie do życia wyposażony w infrastrukturę techniczną teren byłej „Konstilany”
    Podstawowe atuty, którymi miasto chce zachęcić inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć w Konstantynowie, to korzystne położenie, niemałe tereny rekreacyjne z lasami, dobry klimat dla przedsiębiorczości (bliskość Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i tzw. Podstrefa Nowy Józefów)

     

    Bernard Cichosz


    O MIEŚCIE
    Dane statystyczne:
    Ludność 17,5 tys.
    Pow. 27,25 km2
    Użytki rolne 19,29 km2
    Tereny leśne 2,94 km2
    Pozostałe 5,02 km2
    Liczba podmiotów gosp. ok. 1500 

  • najnowsze Wiadomości 43bis