2007-08-28

Joanna Czajkowska
Kolejny marzec - wieczna świeżość życia

ISBN 978-83-923283-7-7
nakład 2000 egz., wydanie I, 2007 r., druk: StarCo
Joanna Czajkowska Kolejny marzec - wieczna świeżość życia

„Kolejny marzec – wieczna świeżość życia” – to ósmy już tomik poezji Joanny Czajkowskiej. Entuzjastów jej poezji z pewnością ucieszył zbiór nowych wierszy, po praktycznie sześcioletniej nieobecności poetki na rynku wydawniczym ("Mój rok" wydany w roku 2006 to tylko 12 wierszy przegotowanych do druku dużo wcześniej).
Tytuł książki nawiązuje do dwóch wierszy - kolejny marzec oraz czułość. Zapytana o genezę tych utworów – autorka powiedziała: „... urodziłam się w marcu i to w marcu zaczyna się dla mnie kolejny rok, wtedy to przyroda zaczyna swój coroczny cykl, budzi się, kiełkuje, rośnie, a proces ten choć powtarzalny i przewidywalny – nieodmiennie mnie zachwyca, może nawet z kolejnym upływającym rokiem bardziej, bo wiem że każdy jego etap jest chwilowy...”.
Najwięcej jest w tym tomiku, zresztą jak zwykle u autorki, prób „zatrzymania” ulotnej chwili, zadumy nad tym co przemija, nad zmiennością, nad cyklicznością i nieodwracalnością życia. W zbiorze znalazły się pełne ciepła wiersze poświęcone dzieciom, mężowi, nie brakuje dedykowanych przyjaciołom. Poetka na wszystkich spotkaniach poetyckich podkreślała, że za każdym wierszem stoi jakieś wydarzenie, jakiś człowiek, jakieś miejsce.
Możemy śledzić liczne kulturowe, religijne i literackie odniesienia, wśród których chyba najbardziej widać fascynację Biblią i metaforyką przypowieści. Nieobce autorce jest też umiłowanie symboliki liczb. Chętnie w swojej poezji zapisuje, postrzeganą przez siebie, „matematyczną” prawidłowość życia.
Joanna Czajkowska pisze nie tylko dla siebie, bo podkreśla: „jeśli ktoś identyfikuje się z moim wierszem, jeśli mówi, że gdyby pisał – napisałby właśnie tak, tak samo – jest to dla mnie największa pochwałą, nadająca radość i sens każdemu pociągnięciu pióra”.     Bernard Cichosz