■ Przed 35 laty (19 kwietnia 1988) zmarł Jonasz Kofta, polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz. Przed 10 laty opublikowaliśmy tekst Jonasz kochał Polskę (w Sieci pod datą 2013-04-18 oraz w miesięczniku „Ex Libris 43bis” nr 208, kwiecień 2013). Teraz zamieszczamy ten materiał w poszerzonej wersji.
Przyjacielu
Trochę serca nam ubyło
Ile naprawdę
Jeszcze nie wiemy
Pamięć o tobie
Poniesiemy
Zrobimy z nią
Ile umiemy
(„Epitafium dla frajera”)
♦ Jeden z największych poetów polskiej piosenki Jonasz Kofta zmarł przed 35 laty
19 kwietnia 2023 roku mija 35 lat od śmierci Jonasza Kofty, polskiego poety, dramaturga, satyryka, piosenkarza i malarza. Jonasz Kofta, jeden z największych poetów polskiej piosenki, pisał do gotowej muzyki. Najbardziej znane jego szlagiery to: „Jej portret”, „Śpiewać każdy może”, „Kwiat jednej nocy”, „Wakacje z blondynką”, „Autobusy zapłakane deszczem”, „Pamiętajcie o ogrodach”. Jonasz Kofta (właśc. Janusz Kaftal) urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie, zmarł w wyniku powikłań po zakrztuszeniu się podczas posiłku. Miał zaledwie 45 lat. Wcześniej cierpiał na chorobę nowotworową, którą udało mu się wyleczyć.
Zostawił po sobie ponad 600 tekstów – piosenek i wierszy, jedenaście sztuk i scenariuszy teatralnych, obrazy, niezliczoną ilość tekstów pisanych do kultowych audycji radiowych. Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej – poeta zaangażowany.
♦ Trochę serca nam ubyło. Pamięć o tobie poniesiemy. Zrobimy z nią ile umiemy
Jonasz Kofta był uzależniony od czytania. Był chodzącą encyklopedią – tak nazywali go koledzy już w szkole.
Żona Jaga, w radiowej Dwójce, opowiadała o Jonaszu, że uważał siebie za najciężej pracującego lenia.
Piotr Kofta wspominał, że ojciec był pracowitym człowiekiem. Pisanie wcale nie przychodziło mu łatwo. A pisywał dla największych: Hanny Banaszak, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Łucji Prus, Michała Bajora, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego i wielu innych. Zawsze ustawiała się do Kofty bardzo długa kolejka – każda artystka i każdy artysta chciał mieć tekst Jonasza.
Piotr Derlatka, autor pierwszej biografii Jonasza Kofty pisał o twórcy: piekielnie inteligentny ironista, poeta-szyderca zdolny do wychwycenia każdego paradoksu.
Jonasz bardzo lubił radio. Telewizja nużyła go czasami. Natomiast radio było dla niego czymś bliskim. Być może, dlatego, że jego głównym narzędziem było słowo. Mądre słowo.
Stefan Friedmann, który współtworzył z Koftą radiowe cykle „Dialogi na cztery nogi" czy „Fachowcy" wspomina swojego przyjaciela: Miał styl, który go nie opuszczał. Doszukiwał się czegoś mądrego w świecie. Był wielkim optymistą, a to się nam udzielało. Był raczej zawsze uśmiechnięty, chyba że cytował jakiś swój poważny utwór, wtedy poważniał. Jonasz miał dar mówienia.
Jaga Kofta, żona artysty, podkreśla: W Trójce można było wtedy pięknie się bawić. Jonasz kiedyś napisał, że ten, kto potrafi się śmiać, jest jego bratem. Czyli to osoba łagodna, która potrafi rozwiązywać problemy bez agresji. Jest taka, że można się z nią zaprzyjaźnić.
♦ Poeta i dramaturg, satyryk i piosenkarz Jonasz Kofta kochał Polskę
Pisał pięknie o miłości międzyludzkiej i mądrze o miłości Ojczyzny. Potrafił kochać Polskę.
W radiowym Klubie Trójki (19.04.2012) Magda Umer wspominała, jak po jednym z koncertów Jonasz zaprosił kilka osób do pokoju i wygłosił z pamięci, dopiero co napisany, „Szary poemat”. Piosenkarka twierdzi, że to jeden z najważniejszych wierszy na temat naszej Ojczyzny, jaki się przydarzył w ubiegłym wieku. Wtedy (przełom 76/77 roku) był to wiersz głęboko niecenzuralny, więc w czasach PRL nie został opublikowany. To według syna poety Piotra Kofty jedyny otwarcie polityczny utwór, jaki on w ogóle napisał.
Syn poety Piotr Kofta w radiowym Klubie Trójki (19.04.2012) wyjaśniał, że ojciec Jonasza, a jego dziadek był Żydem, który wraz z żoną uciekł w 1939 roku na Kresy (tam, na Wołyniu urodził się artysta, któremu nadano imię Janusz). Piotr ocenia, że ojciec był w jakiejś mierze dzieckiem Holocaustu. W kwestii tożsamości nie do końca był pewny siebie. A potem przyszedł rok 1968 i grunt mu się zachwiał pod nogami. Tym bardziej trzeba docenić fakt, że ani przez chwilę nie pomyślał o wyjeździe z Polski.
Ryszard Marek Groński we wstępie do dwutomowej publikacji Jonasza Kofty Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane (w tym zbiorze jest około 500 tekstów, a co najmniej 300 jest na temat „co to jest miłość?”) pisał:
Dziwne to, zaskakujące – Jonasz zaplątany w życie towarzyskie, niekreujący się na bojownika, reagował na wydarzenia polityczne, pisząc nie do bezpiecznej szuflady, lecz dla słuchaczy, nie oglądając się na cenzurę. „Szary poemat”, jeden z najświetniejszych utworów pióra Kofty, był odpowiedzią na to, co stało się w Radomiu w 1976 roku:
W pancerny waciak zbrojny golem
Nadciąga kartoflanym polem
Krwawy i pusty, bo bez Boga
W gumiak obuta jego noga
A w ręku jego ciężka laga
Którą mu dała władza naga
By odwet wziął i bił, jak umie
Tych wszystkich, których nie rozumie.
„Szary poemat” to długi tekst, ale zacytuję jeszcze końcowy fragment:
Niektórzy piją, by zapomnieć
Ja piję, żeby zapamiętać
Gorzale chwała
Ona z nas czyni dumne anioły upadłe
Pióra w skrzydłach stroszymy
A każdy
Zardzewiały bagnet
Zblakły wypełzłym amarantem
Łuny legendy
Została krew
Czerwona istnie
Gdy na bandażu białym błyśnie
Ojczyzno
Matko
Przebacz
Nam
Ociemniały byt
Tak nam niewiele trzeba
Tak nam za mało wstyd
Butelka świeci jakby siwizną
Być może dnieje
Przysięgam ci
Moja
Ojczyzno
Nigdy
Nie wytrzeźwieję
Ryszard Marek Groński we wstępie do wspomnianej już dwutomowej publikacji pisał o Jonaszu: Świadomość, kim jest, jakie są jego związki z polskością potwierdzone w chwilach próby, wróciły strofami wiersza „W moim domu” recytowanymi na spotkaniach ze słuchaczami. Oto zakończenie tego wiersza.
Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy
Chociaż życie nam układa się nieprosto
Nie możemy rozstać się, trzasnąwszy drzwiami
Moja miła, moja droga
Moja Polsko
W bardzo interesującym portalu www.muzeumjazzu.pl/jonasz-kofta/ czytamy:
— Nazwisko Jonasza Kofty znalazło się na specjalnej liście, na której umieszczano autorów „pod szczególnym nadzorem” PRL-owskiej cenzury. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL publikuje poufną instrukcję cenzorską z 21 lutego 1976 Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, gdzie umieszczono nazwisko Kofty oraz wytyczne: „Wszystkie własne publikacje autorów z tej listy, zgłaszane przez prasę i wydawnictwa książkowe, oraz wszystkie przypadki wymieniania ich nazwisk, należy sygnalizować kierownictwu Urzędu, w porozumieniu z którym może jedynie nastąpić zwolnienie tych materiałów. Zapis nie dotyczy radia i telewizji, których kierownictwo zapewnia przestrzeganie zasad we własnym zakresie. Treść niniejszego zapisu przeznaczona jest wyłącznie do wiadomości cenzorów”.
♦ Nie uważał się za poetę. Ale poetą był. To było widać na zewnątrz, tego nie dało się ukryć
Jeremi Przybora uważał, że dzięki takim autorom, jak Kofta, powojenna Polska stała się „imperium piosenki na najwyższym poziomie". W jednej z wypowiedzi twórca Kabaretu Starszych Panów zaliczył Jonasza Koftę – wraz z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim – do „trójcy wieszczów polskiej piosenki".
Piotr Kofta, wspominał ojca: Ten elegancki mężczyzna z nutą cyganerii to była persona sceniczna. On ją bardzo lubił, ale oczywiście nie był taki na co dzień. Nie był uduchowionym artystą z głową w chmurach, tylko normalnym facetem z poczuciem humoru. Piotr twierdził, że chyba w głębi duszy ojciec nie uważał się za poetę. Ale poetą był. To było widać na zewnątrz, tego nie dało się ukryć.
Dla mojego pokolenia Jonasz Kofta to kultowy twórca i na pewno jeden z kilku największych nieżyjących już poetów polskiej piosenki. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz – w okresie warszawskiej dekady mojego życia – spotkałem Jonasza przemierzającego swoim charakterystycznym krokiem Krakowskie Przedmieście miałem wrażenie, że co krok w jego duszy rodzi się nowy poetycki wers... Dziś, niemal każdego, dnia słuchając jego piosenek i wierszy wyławiam z nich cudowne frazy. Te frazy to poetyckie perełki, zawsze aktualne, chociaż wiele z nich nie opowiada o miłości, a pisane były w jakże odmiennej rzeczywistości czasów PRL-u.
Zawsze warto rzec durniowi, że jest durniem.
Nawet, gdy asekuruje się odgórnie.
Zawsze warto czasem wiedzieć, co się myśli.
I powiedzieć to, nim wszyscy z sali wyszli.
Zawsze warto – żeby kiedyś nie mieć kaca
— zrobić coś, co się być może nie opłaca.
(„Zawsze warto”)
Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron, żaden beton
(„Pamiętajcie o ogrodach”)
Tobie śpiewam
Co zwiesz się nikt
Drzwi do prawdy otworzysz bez kluczy
Nie uwięzi cię ślepy byt
(„Komu bije dzwon”)
Że ci się chciało
Być zakałą
Gdy wystarczało
Głośno klaskać
Że ci się chciało
Widzieć całość
Gdy wystarczała
Biała laska
Że ci się chciało
Być tylko sobą
Zwyczajnie dobro od zła
Odróżniać
Kiedy nikogo
Nie było obok
Tylko służalcza
Szepcząca próżnia
Że ci się chciało
Myśleć tak mało
O swoich własnych
Nielekkich losach
Że ci godności
Wystarczało
By nie dorzucać
Drewna do stosów
Że ci się chciało...
(„Epitafium dla frajera”)
Te piosenki sprzed pół wieku ciągle, a może dziś jeszcze bardziej, prowokują do myślenia. Ale na szczęście myślenia nie zastępują, bo zastąpić nie mogą. Sprawiają, że stajemy się bogatsi. I to w piosenkach Kofty jest najcenniejsze.
♦ Jonasz Kofta umiał idealnie połączyć tekst piosenki z frazą iście poetycką
Jaga Kofta, żona poety twierdzi, że Jonasz był jak tęcza, bo każdy, kto go spotkał, zapamiętał inną barwę.
— Jonasz wstydził się być poetą, dlatego określał siebie jako tekściarza. „Minutę czułem w sobie poetę, a reszta: massa tabulettae" mówił. Nie bardzo wiedział, kim tak naprawdę chciałby być. Nie zdążył. Pisał musicale, dramaty, piosenki, formy kabaretowe… Gdyby żył dłużej, może ta energia poszłaby w jakimś kierunku – zastanawiała się Jaga Kofta.
Bohdan Łazuka, uważa, że świetnym tekściarzem był Wojciech Młynarski, utalentowana była Agnieszka Osiecka. Ocenia jednak, iż wszystkich przebijał Jonasz Kofta.
— On jeden, moim zdaniem, umiał idealnie połączyć tekst piosenki z frazą iście poetycką. Tworzył ballady. Był w jednej osobie poetą i tekściarzem, a „Jej portret” Kofty ze słowami Naprawdę, jaka jesteś, nie wie nikt... uważam, słowo honoru, za najpiękniejszą polską piosenkę powstałą w naszych czasach – ocenia Bohdan Łazuka.
Interesująca jest historia tej piosenki, której słowa Kofta napisał do muzyki Włodzimierza Nahornego. Kompozycja Nahornego krążyła między wieloma tekściarzami przez dwa lata. U Kofty leżała przez pół roku. W końcu, z pomocą przyszła mu żona. Powiedziała mu: Jeżeli tytuł jest „Jej portret”, to wiesz chyba, jakie są kobiety. A on, że nie wie. Jaga na to: No to napisz o tym, że nie wiesz, po prostu. I tym sposobem, wreszcie usiadł i napisał tę piosenkę.
Jej portret
Naprawdę jaka jesteś
Nie wie nikt
Bo tego nie wiesz
Nawet sama ty
W tańczących wokół
Ciemnych lustrach dni
Rozbłyska twój
Złoty śmiech
Przerwany wpół
Czuły gest
W pamięci składam wciąż
Pasjans z samych serc
Naprawdę jaka jesteś
Nie wie nikt
To prawda niepotrzebna
Wcale mi
Gdy nie po drodze
Będzie razem iść
Uniosę twój
Zapach snu
Rysunek ust
Barwę słów
Niedokończony
Jasny portret twój
Uniosę go
Ocalę wszędzie
Czy będziesz przy mnie
Czy nie będziesz
Talizman mój
Z zamyśleń nagłych twych
I rzęs
Obdarowany
Tobą, miła
Gdy powiesz do mnie kiedyś
Wybacz
Przez życie pójdę
Spoglądając wciąż wstecz...
Od 35 lat, od śmierci Jonasza Kofty spoglądam wstecz. Ostatnio, niemal codziennie, słuchając jego piosenek wyławiam z nich cudowne frazy. W moich tekstach często cytuję te perełki. Pamięć o Jonaszu niosę. Robię z nią ile umiem.
Bernard Cichosz
Źródła (tekst i zdj.) via:
www.muzeumjazzu.pl/
www.polskieradio.pl/
trojka.polskieradio.pl/
www.granice.pl/
ogrod-nauk.pl/
♦ kolejka 2: 25 sierpnia 2023 (piątek)
LKS Różyca – KAS 4:1
W piątek 25 sierpnia 2023 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrała z LKS Różyca 1:4.
Przypomnijmy, że w minionym sezonie zespoły startując w różnych grupach klasy okręgowej osiągnęły następujący dorobek punktowy i bramkowy:
gr. Piotrków Trybunalski: 11. LKS Różyca 37 pkt (11-4-15, 55-65)
gr. Łódź: 13. KAS 24 pkt (5-9-16, 35-86)
Natomiast w sezonie 2021/2022 w rywalizacji tych zespołów padły wyniki:
jesień 2021/2022
KAS Konstantynów Łódzki – LKS Różyca 0:3
wiosna 2021/2022
LKS Różyca – KAS Konstantynów Łódzki 1:4
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa
W piątek 25 sierpnia 2023 odbędzie się odsłonięcie pomnika o. Stefana Miecznikowskiego. Popiersie wybitnego kapłana stanie przy kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38 w Łodzi. Członkami Komitetu Honorowego budowy pomnika jest m.in. kilku konstantynowian.
Ojciec Stefan Miecznikowski w latach stanu wojennego był oparciem dla tysięcy łodzian. Pomagał więźniom i internowanym, opiekował się ludźmi pozbawionymi pracy. W grudniu 1981r., po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, powołał do życia Ośrodek Pomocy Więzionym i Internowanym, który działał do roku 1989. Niestrudzenie odwiedzał ośrodki internowania i zakłady karne, niosąc uwięzionym słowa otuchy i pomoc materialną. W każdą niedzielę stanu wojennego w kościele oo.
DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI! Dziękujemy za setki tysięcy gości na Defiladzie i piknikach oraz miliony przed telewizorami. To było imponujące! Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w dniach 12–15 sierpnia w całym kraju odbyły się wojskowe pikniki pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. 15 sierpnia także konstantynowianie, w swoim mieście, uczestniczyli w okolicznościowym pikniku. Kulminacyjnym wydarzeniem centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego była Wielka Defilada „SILNA BIAŁO-CZERWONA”.
■ Więcej (w tym mat. wideo) na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej>>>
POLECAMY także:
■ 2023-08-15
Udany piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona” w Konstantynowie Łódzkim
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie od 14 od 16 maja 2024 roku; wyniki poznamy 3 lipca. Matury pisemne odbędą się od 7 do 24 maja, a ustne od 11 do 25 maja – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Pełny tekst>>>
Od siedmiu lat cena wody i ścieków nie zmieniła się, a przedsiębiorstwo przygotowało inwestycje za 20 mln złotych!
Pomimo szalejącej inflacji i wzrostu wszystkich kosztów przedsiębiorstwo od siedmiu lat nie podnosi ceny wody i ścieków. Tymczasem sąsiednie wodociągi ceny podnoszą. W Konstantynowie Łódzkim nie ma takiej potrzeby, bo sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest dobra. W roku 2022 zysk netto wyniósł 2 mln zł. i był wyższy o 1,6 mln zł w stosunku do roku poprzedniego. Przychody przedsiębiorstwa osiągnęły 21 mln zł. W 2022 roku łączne wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne wyniosły 3 mln zł.
Co zostało zrobione?
– kanalizacja w ul. Norwida o długości 470 m za 937.922 zł,
– połączenie wodociągów ul. Warzywnicza/ Działkowa o długości
Notowanie 2023/2, stan na dzień 1 lipca 2023
Na podstawie II RANKINGU AKTYWNOŚCI RADNYCH (2018-2023)
♦ ♦ Punktacja łączna nieobecności
(sesje i posiedzenia komisji)
<miejsce/ nazwisko, punkty>
1. MŁYNARCZYK Sławomir –153
2. SUDRA Konrad –96
3. SZCZEPANIAK Gabriela –87
4. STELMASIAK Dariusz –75
5. BUJNOWICZ Robert –60
6. SZYMONOWICZ Beata –48
7-8. RADWAŃSKI Radosław –33
7-8. SZYMCZAK Michał –33
9. JAKUBOWSKI Jacek –30
10-12. CZEKAJEWSKA Jadwiga –27
10-12. MALCZEWSKA Aneta –27
10-12. MATYJAK Małgorzata –27
13. JABŁOŃSKA Elżbieta –24
14. ŁOPACIŃSKI Marek –21
15. KORCZYŃSKI Dariusz –15
Lider tego niechlubnego rankingu cząstkowego stracił w KLASYFIKACJI OGÓLNEJ 2023/1 RANKINGU AKTYWNOŚCI RADNYCH najwięcej punktów
II RANKING AKTYWNOŚCI RADNYCH (2018-2023). VIII KADENCJA RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (2018-2023)
Notowanie 2023/2, stan na dzień 1 lipca 2023
W ostatnich sześciu miesiącach (styczeń – czerwiec 2023) w klasyfikacji OGÓLNEJ II Rankingu Aktywności Radnych (2018-2023) nastąpiły duże zmiany w dorobku punktowym oraz znaczące przesunięcia w klasyfikacji, ale na czele i na końcu rankingu pozostali ci sami radni. Z trzeciego na drugie miejsce awansował Dariusz Stelmasiak i do pierwszej lokaty traci tylko 1 pkt.
Podsumowanie rankingu (notowanie 2023/2)
♦ W pierwszej połowie 2023 roku jeden radny wykazał się inicjatywą uchwałodawczą.
Od początku VIII kadencji każdy z radnych wykazał się aktywnością w tym obszarze działań.
♦ W pierwszej połowie 2023
Zdaje się, że jest nieodzowna wielka praca dla kształtowania duchowości małżeństwa, moralności i życia duchowego małżonków. Sakrament zawiera w sobie wyraźne zobowiązania: wierność, miłość, uczciwość. Są to zobowiązania natury moralnej. Małżeństwo-rodzina buduje się na ich gruncie. W ten sposób staje się wspólnotą godną ludzi, prawdziwą wspólnotą życia i miłości. Arką Przymierza z Bogiem w Chrystusie.
Posługa Kościoła Chrystusowego wobec rodziny wytworzyła, poczynając od zarania naszej historii i poprzez wieki, znakomity model rodziny. Wytworzyła też obyczajowość naznaczoną wielkim szacunkiem dla godności kobiety. /…/
Rodzina według zamysłu Bożego jest miejscem świętym i uświęcającym. Na straży tej świętości Kościół stał
<ZDJĘCIA>
19 sierpnia 2023 odbyły się uroczyste obchody 25-lecia Miejskiej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim*. Do konstantynowskiej restauracji Kaprys przybyło kilkudziesięciu członków MOEiR NSZZ „Solidarność” i kilku gości*.
Przewodnicząca konstantynowskiej MOEiR NSZZ „Solidarność” Mirosława Ziaja – wspólnie z przedstawicielami władz krajowych i regionalnych NSZZ „Solidarność” – wręczyła okolicznościowe dyplomy i statuetki założycielom MOEiR NSZZ „Solidarność” oraz związkowcom z najdłuższym stażem. Wśród wyróżnionych były dwie panie, z których setną rocznicę swoich urodzin jedna będzie obchodzić za rok, a druga za 3 lata.
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów
■ Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” obchody swojego 25-lecia wyznaczyła na 19 sierpnia 2023, ale pierwsze okolicznościowe listy gratulacyjne otrzymała już w marcu 2023*.
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim, z okazji swojego jubileuszu 25-lecia przypadającego 18 marca 2023, otrzymała oficjalne gratulacje.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w MEiN – w liście gratulacyjnym – napisał:
Szanowni Państwo!
stały kontakt z konstantynowianami pozwala mi śledzić wydarzenia szczególnie istotne dla lokalnej społeczności. Zbliżający się jubileusz 25-lecia Miejskiej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie
■ Terminarz spotkań piłkarzy ręcznych KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki (I liga mężczyzn gr. C) w sezonie 2023/2024 (runda jesienna) oraz TERMINARZ WSZYSTKICH SPOTKAŃ rundy jesiennej.
■ Zespoły I ligi mężczyzn (grupa C) 2023/2024.
■ Kolejność końcowa I ligi mężczyzn 2022/2023 (gr. C).
■ Lokaty KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki w ostatnich latach.
■ Miejsce piłkarzy ręcznych KKS Włókniarz (seniorzy) w Polsce w Rankingu „43bis”.
■ TERMINY rundy rewanżowej I ligi mężczyzn (grupa C) 2023/2024.
Piłkarze ręczni KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki przystąpią do rozgrywek mistrzowskich sezonu 2023/2024 w weekend 16/17 września 2023. Wtedy na parkiet wyjdą seniorzy rywalizujący w I lidze (gr. C). Konstantynowianie będą podejmować
♦ kolejka 1: 17 sierpnia 2023 (czwartek)
KAS – Victoria Rąbień 1:1
W czwartek 17 sierpnia 2023 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, u siebie, zremisowała z Victorią Rąbień 1:1 (obie bramki z rzutów karnych, brama dla KAS: Piotr Stelmasiak). To był pierwszy mecz pierwszej kolejki „okręgówki”.
Przypomnijmy. W poprzednim sezonie w rywalizacji tych zespołów padły wyniki:
jesień 2022/2023
KAS Konstantynów Łódzki – Victoria Rąbień 2:1
wiosna 2022/2023
Victoria Rąbień – KAS Konstantynów Łódzki 1:0
W minionym sezonie zespoły osiągnęły następujący dorobek punktowy i bramkowy:
9. Victoria Rąbień 36 pkt (11-3-16, 58:80)
13. KAS 24 pkt (5-9-16, 35:86)
Bernard Cichosz
■ 15 sierpnia 2023 żołnierze Wojska Polskiego zaprosili konstantynowian na piknik wojskowy do wspólnego świętowania.
■ Kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi zachęcali do podjęcia nauki w ich szkole (przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 65). Nabór trwa.
<ZDJĘCIA>
Ponad 2 tys. żołnierzy oraz 200 jednostek sprzętu wojskowego wzięło udział w największej od 3 lat defiladzie Wojska Polskiego na warszawskiej Wisłostradzie, a w całym kraju przez cztery dni odbywały się pikniki, pokazy uzbrojenia, występy orkiestr i kina frontowe. Świętowaliśmy z żołnierzami również w Konstantynowie Łódzkim.
15 sierpnia 2023 w Konstantynowie Łódzkim na targowisku miejskim (Mój Ryneczek) Wojsko Polskie zaoferowało
<ZDJĘCIA>
15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (Cudu nad Wisłą) – w Konstantynowie Łódzkim, podobnie jak w całej Polsce – obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Świętujemy również Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w naszym mieście tylko nieliczni mieszkańcy wywiesili flagi naszego państwa. W południe przy pomniku Tadeusza Kościuszki delegacje Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim oraz MOEiR NSZZ Solidarność złożyły kwiaty.
W krótkim wystąpieniu radny powiatu pabianickiego Krzysztof Waligórski zauważył, że historia zatacza koło. Polsce ciągle zagraża imperializm. Dziś, pamięć o Bitwie Warszawskiej pozwala nam lepiej zrozumieć teraźniejszość.
BC
■ 2023-08-14 (poniedziałek)
KKS Włókniarz (klasa A) – KAS (klasa okręgowa) 0:8
W poniedziałek 14 sierpnia na konstantynowskim stadionie CSiR – w II rundzie Pucharu Polski 2023/2024 (szczebel regionalny) – odbyły się piłkarskie derby Konstantynowa Łódzkiego. KKS Włókniarz podejmował Konstantynowską Akademię Sportu.
KAS zdeklasowała Włókniarza 8:0. Przypomnijmy, że w minionym sezonie KAS zajęła 13. miejsce w klasie okręgowej a Włókniarz zdobył 4. lokatę w klasie A.
Rezerwy Włókniarza (klasa B) wycofały się z Pucharu Polski przed meczem II rundy.
BC
■ Inauguracja sezonu 2022/2023 w kasie B:
♦ kolejka 1: 2/3 września 2023
Rokita Rokitnica – Włókniarz II
■ Terminarz spotkań KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2023/2024 (runda jesienna).
■ Pełne nazwy klubów klasy B (Łódź grupa 1).
■ Przypominamy kolejność końcową klasy B 2022/2023.
■ Lokata KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki w ostatnich sezonach.
W sezonie 2023/2024 „nasza” grupa 1 klasy B wystartuje w weekend 2/3 września. To będzie drugi, po trzyletniej przerwie, sezon rezerw KKS Włókniarz w tej klasie rozgrywkowej (w sezonie 2018/2019, po wycofaniu się z klasy okręgowej pierwszego zespołu, rezerwy z klasy B awansowały do klasy A i tam zagrały w następnym sezonie już jako zespół pierwszy, bo rezerwy nie zostały wówczas
■ Inauguracja sezonu 2023/2024 w kasie A:
♦ kolejka 1: 27 sierpnia 2023 (niedziela) 16.00
KS Rębieskie – Włókniarz
■ Terminarz spotkań KKS Włókniarz I Konstantynów Łódzki 2023/2024 (runda jesienna)
■ Pełne nazwy klubów klasy A (Łódź grupa 3).
■ Przypominamy kolejność końcową klasy A 2022/2023.
■ Lokata KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki w ostatnich sezonach.
W sezonie 2023/2024 „nasza” grupa 3 klasy A wystartuje w weekend 26/27 sierpnia. To będzie już piąty sezon KKS Włókniarz w tej klasie rozgrywkowej (po wycofaniu się z klasy okręgowej pierwszego zespołu i awansie rezerw z klasy B).
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
KKS Włókniarz I Konstantynów Łódzki
klasa A (Łódź gr. 3)
♦ kolejka 1: 27 sierpnia 2023 (niedziela)
■ Inauguracja sezonu 2023/2024:
♦ kolejka 1: 17 sierpnia 2023 (czwartek) 20:00
KAS – Victoria Rąbień
■ Terminarz spotkań KAS Konstantynów Łódzki 2023/2024 (runda jesienna).
■ Pełne nazwy klubów klasy okręgowej (Łódź grupa 1).
■ Kolejność końcowa klasy okręgowej w minionym sezonie 2022/2023.
■ Lokata KAS KONSTANTYNÓW ŁODZKI w ostatnich sezonach.
W sezonie 2023/2024 „nasza” grupa piłkarskiej klasy okręgowej (grupa I Łódź) wystartuje w weekend 19/20 sierpnia, ale konstantynowianie swój mecz zagrają już w czwartek 17 sierpnia.
W zaczynającym się sezonie Konstantynowska Akademia Sportu będzie, w klasie okręgowej, rywalizować kolejno po raz czwarty. Zajmowane miejsca w poprzednich sezonach (12/15, 8/18, 13/16) mogą nie imponować
W sezonie piłkarskim 2023/2024 w rozgrywkach mistrzowskich seniorów Konstantynów Łódzki będą reprezentować piłkarze Konstantynowskiej Akademii Sportu (klasa okręgowa, Łódź gr. 1), dwa zespoły piłkarzy KKS Włókniarz [klasa A (Łódź gr. 3) i klasa B (Łódź gr. 1)] oraz zapewne piłkarki KKS Włókniarz (IV liga, gr. łódzka). ŁZPN nie opublikował jeszcze terminarza IV ligi kobiet.
W swoich grupach nasze zespoły będą miały różną liczbę drużyn. W klasie okręgowej zagra 16 zespołów, w klasie A walczyć będzie 12 drużyn, w klasie B uczestniczyć będzie 10 ekip. Takich danych dot. IV ligi kobiet na razie nie opublikowano..
Pierwsze mecze konstantynowian:
■ klasa okręgowa (Łódź gr. 1)
♦ kolejka 1: 17 sierpnia 2023 (czwartek) 20.00
KAS – Victoria
W sezonie piłkarskim 2023/2024 do rozgrywek mistrzowskich seniorów, spośród zespołów z naszego miasta, pierwszy przystąpi zespół Konstantynowskiej Akademii Sportu (klasa okręgowa, Łódź gr. 1). KAS zagra, u siebie, już w czwartek 17 sierpnia z Victorią Rąbień o godz. 20.00.
BC
■ W Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego 2023 Konstantynów Łódzki ma już oficjalnie zaliczone punkty zdobyte przez UKS Lider w OOM [MP w siatkówce plażowej kobiet (jun. mł.)].
Dorobek w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego 2023, dla naszej gminy, prezentowany w bazie wyników Systemu Sportu Młodzieżowego (ssm.insp.waw.pl/) oficjalnie obejmuje już punkty za osiągniecia UKS Lider Konstantynów Łódzki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Mistrzostwach Polski juniorek młodszych w siatkówce plażowej kobiet (kadetki).
Osiągnięcia juniorek młodszych (kadetek) Lidera w OOM w siatkówce plażowej kobiet przysporzyły klubowi i gminie Konstantynów Łódzki 1,00 pkt. Przed rokiem siatkarki plażowe Lidera, w OOM, nie zdobyły pkt.
Tegoroczny dorobek został zgromadzony
CZĘŚĆ DZIEWIĄTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy dziewiątą, zbiorczą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Jest ona zestawieniem dotychczas opublikowanych ośmiu porcji (z aktywnymi linkami do nich).
Zawiera następujące opracowania:
1/ 2023-08-02 Medale Piątki 2022/2023,
2/ 2023-08-03 Medaliści Piątki 2022/2023,
3/ 2022-08-04 „Dorosłe” medale Piątki 2022/2023,
4/ 2023-08-05 „Dorośli” medaliści Piątki 2022/2023,
5/ 2023-08-06 Medale Piątki w historii klubu,
6/ 2023-08-07 Medaliści Piątki w historii klubu,
7/ 2023-08-08 „Dorosłe” medale Piątki w historii klubu,
8/ 2023-08-09 „Dorośli” medaliści Piątki w historii klubu,
Opracowanie: Bernard Cichosz
Źródła: megatiming.pl/ oraz 4
CZĘŚĆ ÓSMA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
■ „Dorośli” medaliści Piątki w historii klubu:
41 (12-12-17)
[w tym: basen: 39 (11-12-16) i wody otwarte: 2 (1-0-1)]:
● Justyna Burska 20 (11-6-3)
● Milena Karpisz 13 (1-2-10)
● Bartosz Skóra 3 (0-1-2)
● Dawid Szwedzki 4 (0-3-1)
● Michalina Zbrojewska 1 (0-0-1)
ŁĄCZNIE: 41 (12-12-17)
w tym wody otwarte:
● Justyna Burska 2 (1-0-1)
Prezentujemy ósmą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Wyodrębniamy w historii klubu „dorosłych” medalistów Piątki (zdobywających medale w mistrzostwach Polski seniorów). Wcześniej już w części czwartej naszego bilansu osiągnięć prezentowaliśmy podobna zdobycz, ale tylko w ostatnim sezonie.
Pierwszy w historii klubu medal
■ Prezydent RP ogłosił termin wyborów. Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października 2023. Po opublikowaniu zarządzenia rozpocznie się kampania wyborcza do sejmu i senatu.
Przypomnijmy, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, wybory samorządowe także miały odbyć się jesienią 2023 roku. To oznaczałoby kumulację wyborów samorządowych i parlamentarnych w jednym terminie. Sejm zdecydował o przesunięciu ich na wiosnę 2024 r. (kadencję samorządu wydłużono do 30 kwietnia 2024 r.). Dokładny termin wskaże Premier Mateusz Morawiecki. Jakie terminy wchodzą w grę? Wybory samorządowe w 2024 roku powinny się odbyć po 31 marca i nie później niż 23 kwietnia. Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się zatem: 7 lub
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl