■ W dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, w całym kraju oraz poza granicami Polski miała miejsce 11. edycja akcji Narodowe Czytanie.
W Konstantynowie Łódzkim, podczas Święta Miasta, Miejska Biblioteka Publiczna zaprezentowała widowisko teatralne „Balladomania”.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”. 3 września 2022 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wspomnianego dzieła Adama Mickiewicza.
Podczas Święta Miasta Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim zaprezentowała widowisko teatralne „Balladomania”. Spektakl był jednym z elementów projektu, na który konstantynowska MBP pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rządowego programu Ballady i romanse.
Do realizacji całego przedsięwzięcia Bibliotece udało się zaangażować konstantynowską młodzież. Anna Walczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim podkreśla, że nie byłoby tego widowiska gdyby nie współpraca ze Szkołą Podstawową nr 1.
— „Balladomania” to autorski scenariusz nauczycielki języka polskiego pani Joanny Szczesio-Gawrońskiej, której serdecznie dziękuję za ogrom wykonanej pracy. Dziękuję za współpracę i otwartość na nowe pomysły panu Arturowi Śnieguckiemu, dyrektorowi SP1. Za wsparcie merytoryczne i pracę nad aktorskim warsztatem naszej młodzieży dziękuję pani Aurelii Sobczak. „Balladomania” to nasze wspólne działanie, które zostanie w sercach i pamięci na długo! – podsumowuje dyrektor Anna Walczak.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze „Ballad i romansów” w warszawskim Ogrodzie Saskim.
— Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię – mówił Andrzej Duda, inaugurując wydarzenie w Warszawie.
— W Polsce romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna – była rozdarta, walczącą o wolność – dodał.
Podkreślał też, że poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie często niezrozumienia w relacji między Polską i innymi państwami, wewnętrzne idealizowane ojczyzny, jej świata, przyrody, obyczaju i ducha miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza.
Prezydent wskazywał również, że Adam Mickiewicz był poetą wspólnotowym – nie tylko polskim, ale poetą narodów.
Pierwsza Dama przypomniała, że „Ballady i romanse” zostały opublikowane w 1822 roku w Wilnie. Małżonka Prezydenta poinformowała też, że tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w aż 70 miejscach w ogarniętej wojną Ukrainie. Agata Kornhauser Duda podała, że Narodowe Czytanie w tym roku odbyło się aż w 250 miejscach poza granicami Polski – m.in. Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii, Maroku.
Na zakończenie Pierwsza Dama podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w Narodowe Czytanie i tym, którzy wzięli w nim udział.
— To, co mnie ujmuje osobiście w Narodowym Czytaniu, to fakt, że każdy może zorganizować to wydarzenie na swój własny, niepowtarzalny sposób – mówiła, dodając, że organizatorzy mają niezwykłą wyobraźnię, są bardzo kreatywni.
— Tak było także w tym roku. Po ulicach chodzili Twardowscy, w lasach i nad brzegami jezior można było zobaczyć nimfy, biblioteki zamieniały się w karczmy Rzym – wymieniała.
Prezydent poinformował, że w przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
—„Nad Niemnem” jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, ale także jest w jakimś sensie polemiką z romantycznym duchem – na ile ten duch kształtując nasze dzieje służy, a na ile przeszkadza – mówił Andrzej Duda.
Opracowanie: Bernard Cichosz
…………………………….
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejscach w Polsce i za granicą. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury. Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Podczas trwania akcji tekst adaptacji ma wyłącznie charakter towarzyszący oraz pomocniczy.
Źródła:
— tekst:
– Balladomania upamiętniła dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (http://biblioteka.konstantynow.pl/24712-2/)
– Narodowe Czytanie (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie)
— zdjęcia:
– Konstantynów Łódzki (https://www.facebook.com/miasto.konstantynowlodzki/)
– Balladomania upamiętniła dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (http://biblioteka.konstantynow.pl/24712-2/)
– Narodowe Czytanie (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie), fot. Przemysław Keler/KPRP
<Aktualizacja: 2022-09-10>