Dzięki wieloletniej współpracy zarówno z Rafałem Leszczyńskim, „opiekunem starych książek, rękopisów i pergaminów”, jak i śp. ks. prał. Jerzym Spychałą, „koneserem sztuki kościelnej” nasza redakcja dysponuje tłumaczeniem niemieckiego tekstu KONSTANTYNÓW Eduarda Kaisera.
Prof. Rafał Leszczyński wspomina, w jaki sposób natrafił na jubileuszowe wydanie z grudnia 1913 r. niemieckiej gazety „Lodzer Zeitung" wydawanej w Łodzi od 1863 do 1915 roku, zawierającej artykuł o powstaniu i rozwoju Konstantynowa. Podaje też w skrócie zawartość tego tekstu.
– Egzemplarze „Lodzer Zeitung" przechowuje Biblioteka Uniwersytecka w Łodzi, aczkolwiek ze sporymi lukami. Na szczęście zachowało się specjalne wydanie jubileuszowe, przygotowane na 50-lecie tej gazety, tzw. Jubiläumsschrift, przedstawiające w szeregu artykułów ozdobionych licznymi, teraz już zabytkowymi, fotografiami szczegóły z powstawania miast przemysłowych w okręgu łódzkim, a zwłaszcza rolę Niemców w rozwoju tych miast. Mnie, zaś fragment tego wydawnictwa odnoszący się do Konstantynowa dostarczył śp. ks. kan. Jerzy Spychała, na każdej swojej placówce duszpasterskiej zwracający uwagę na pamiątki przeszłości. O jego poszanowaniu dla zabytków świadczy opieka, jaką nad nimi roztoczył kierując Muzeum Archidiecezji Łódzkiej; są też wśród nich stare książki, rękopisy i pergaminy, którymi ja się opiekowałem na prośbę ks. dyrektora. W naturalny, więc sposób do mnie zwrócił się ks. Spychała z prośbą o ocenę wartości niemieckiego artykułu o Konstantynowie i ewentualne jego przetłumaczenie, gdyby okazał się interesujący.
Tekst przypomina okoliczności założenia Konstantynowa, jako osady przemysłowej, jej rozwój, opisuje powstanie straży pożarnej i rozmaitych stowarzyszeń, przybliża życie kościelne. Opisuje i ocenia rozmaite obiekty zabudowy miejskiej, np. ładny wygląd poczekalni tramwajowej, imponującą szerokość głównej ulicy, która łączy dwa rynki, wspomina o publiczności szukającej rozrywki w parku. Krótko mówiąc kreśli szczegółowe obrazki i epizody, jakie zapewne są znane badaczom Łodzi przemysłowej i okolicznych miejscowości, ale nie są znane szerokim kręgom mieszkańców Konstantynowa.
Bernard Cichosz
Na zdj. Rafał Leszczyński i ks. Jerzy Spychała podczas uroczystości wręczenia WIELKIEGO BILETU 2015 (fot. Demko Kacper)
<Aktualizacja: 2021-09-01>
POLECAMY:
2020-04-27 Koneser sztuki kościelnej
2021-08-31 Rafał Leszczyński, opiekun starych książek, rękopisów i pergaminów
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl