■ Od powstania (5 listopada 1997) KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE (KPS) triumfowało, w latach: 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, kolejno 5 razy w wyborach do rady miejskiej i 5 razy w wyborach burmistrza.
■ Teraz KPS powinno świętować swoje ćwierćwiecze, ale nie będąc u władzy, a nawet nie mając własnego klubu w radzie miejskiej zapewne jubileusz zbędzie milczeniem.
■ Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych wyborach samorządowych zbraknie już szyldu KPS.
■ Dyskretne schodzenie KPS ze sceny samorządowej zaczęło się po przegranych wyborach w roku 2018 (była to podwójna porażka: w wyborach do rady miejskiej i wyborach burmistrza). Jak doszło do tego nokdaunu? Czy nokaut jest nieunikniony? Ratunkiem może być ucieczka do przodu, czyli samorozwiązanie się stowarzyszenia KPS…
■ Pierwsze dwie istotne dla KPS daty: 5 listopada 1997, 21 stycznia 1998
Przed 25 laty, 5 listopada 1997 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli ośmiu ugrupowań gospodarczych, społecznych i politycznych z terenu Konstantynowa Łódzkiego, którzy postanowili – jako członkowie założyciele – utworzyć prawicowe KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE. Założyciele KPS reprezentowali następujące organizacje: ♦ Konstantynowskie Porozumienie Gospodarcze ♦ Konstantynowski Klub Współpraca ♦ Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców ♦ Ruch Odbudowy Polski (struktura miejska) ♦ Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe (struktura miejska) ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Konstilana S.A. ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa ELTOR ŁÓDŹ z/s w Konstantynowie Łódzkim ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki Sp. z o.o. Te osiem ugrupowań składało się na trzy segmenty stowarzyszenia KPS: 1/ związkowy (trzy organizacje związkowe NSZZ „Solidarność”), 2/ stowarzyszeniowy (trzy stowarzyszenia), 3/ polityczny (dwie partie prawicowe).
21 stycznia 1998 r. KPS zostało zgłoszone do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do wpisu stowarzyszeń zwykłych. Jeszcze przed wyborami samorządowymi w roku 1998 współpracę z KPS podjęły cztery dalsze organizacje: ♦ Komisja Wydziałowa Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" w Konstantynowie Łódzkim ♦ Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (struktura miejska) ♦ Niezależne Zrzeszenie Studentów (struktura miejska) ♦ Koło Przyjaciół Radia Maryja w Konstantynowie Łódzkim.
Po kilku latach funkcjonowania KPS przeobraziło się ze stowarzyszenia zwykłego w rejestrowane (wpis do KRS: 18.09.2001).
■ We władzach KPS nie ma już nikogo z założycieli tego stowarzyszenia
Na szefa pierwszych władz stowarzyszenia KPS wybrano ówczesnego burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, wówczas jeszcze związanego z prawicowym Ruchem Odbudowy Polski Jana Olszewskiego, a dopiero następnie z Platformą Obywatelską. Potem szefami KPS byli burmistrz Henryk Brzyszcz (PO) i przewodniczący rady miejskiej bezpartyjny Andrzej Owczarek.
W tym okresie (1997-2015) sekretarzem zarządu KPS był Bernard Cichosz. Równocześnie zasiadał on we władzach NSZZ „Solidarność”, prawicowego Konstantynowskiego Klubu „Współpraca” i prawicowego ZChN (tu był we władzach wojewódzkich i krajowych). Zauważmy, że te trzy organizacje były filarami każdego z segmentów założycielskich stowarzyszenia KPS. Przypomnijmy, że były to segmenty: związkowy, stowarzyszeniowy i polityczny. Dobrze zorientowani konstantynowscy samorządowcy dostrzegali, jakie to wówczas miało znaczenie na kierunek działań KPS. Jednak 7 lutego 2015 wieloletni sekretarz KPS Bernard Cichosz, jeden z założycieli tego stowarzyszenia, zdeklarowany przeciwnik Platformy Obywatelskiej niespodziewanie nie tylko zrezygnował ze swojej funkcji w KPS, ale również wystąpił w ogóle ze stowarzyszenia KPS. To znów istotna dla KPS data zdarzenia, które niejako zamyka okres zwycięskich wyborów (11 października 1998, 27 października 2002, 12 listopada 2006, 21 listopada 2010, 16/30 listopada 2014) i otwiera czas porażek (21 października 2018).
Teraz szefem KPS jest znów Henryk Brzyszcz (PO). We władzach, po raz pierwszy, zabrakło Andrzeja Owczarka, który przez lata stał na czele stowarzyszenia i nie ma też już nikogo z założycieli, którzy stanowili pierwszy skład zarządu i komisji rewizyjnej, chociaż kilku założycieli jest aktywnych społecznie i zawodowo.
■ Za sprawą KPS nasze miasto stało się „enklawą prawicy w opanowanym w znacznym stopniu przez lewicę województwie łódzkim”. W roku 1998… A co stało się POtem?
Do pierwszego swojego sprawdzianu wyborczego KPS wystartowało w roku 1998, jako reprezentant niemal całej konstantynowskiej prawicy. Zdobyło 18 z 24 mandatów. Przez 20 lat od powstania KPS wygrywało wszystkie wybory do konstantynowskiego samorządu. Komitet wyborczy KPS triumfował 5 razy w wyborach do rady miejskiej (zawsze zdobywając bezwzględną większość mandatów) oraz 5 razy w wyborach burmistrza, w tym 4 razy w wyborach bezpośrednich).
30 października 1998 ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita" w dużym artykule omawiającym pierwsze sesje nowych rad miejskich podkreślił: „Burmistrzem Konstantynowa Łódzkiego został ponownie Włodzimierz Fisiak, reprezentujący prawicowe Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe. <Konstantynów Łódzki> /.../, satelickie miasto Łodzi to enklawa prawicy w opanowanym w znacznym stopniu przez lewicę województwie łódzkim.".
Tu trzeba wspomnieć o współczesnej politycznej „pracy u podstaw” rozpoczętej – już w latach osiemdziesiątych – przez konstantynowian działających w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność”.
Ta „praca organiczna” była wespół kontynuowana – na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – przez konstantynowskich liderów powstającego wówczas Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (śp. Anna Sasko, Grzegorz Lobka, Bernard Cichosz). Wspomniani liderzy ZChN to późniejsi główni inicjatorzy powołania KPS. Pomysł na „pracę u podstaw” przekazał niżej podpisanemu śp. Jarosław Daszkiewicz, założyciel łódzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Zaproponował on powołanie w Konstantynowie oddziału tegoż KIK. Efekty pojawiły się już w pierwszych wyborach, w roku 1990, kiedy jeszcze niezjednoczona prawica zdominowała radę miejską. W tych wyborach, jeszcze pod szyldem Konstantynowskiego Porozumienia Wyborczego (KPW), 9 mandatów uzyskali kandydaci popierani przez Klub Inteligencji Katolickiej, a 3 – przez ZChN.
W latach 1998, 2002, 2006, 2010 i 2014 KPS wygrało wybory do rady zdobywając bezwzględną większość mandatów. Wygrywając pierwszy sprawdzian wyborczy do rady miejskiej w roku 1998 KPS nie miało problemu z wyborem zarządu miasta (przez radę), na czele którego stanął reprezentujący KPS burmistrz. Bezpośrednie już wybory burmistrza, w latach 2002, 2006 i 2010 wygrywał, w pierwszym głosowaniu, kandydat komitetu wyborczego KPS. Dopiero w roku 2014 reprezentant stowarzyszenia KPS do objęcia fotela burmistrza potrzebował drugiej tury głosowania. Wybory z udziałem KPS to najpierw 10 zwycięstw i dopiero ostatnio 2 porażki. Pierwsze przegrane wybory KPS odnotowało w roku 2018 i od razu była to porażka podwójna. Wtedy zaczęło się dyskretne schodzenie stowarzyszenia KPS ze sceny samorządowej.
■ 20 lat bez porażki, ale szyld partyjny narzucany przez PO od razu pogrążał KPS
Apartyjne KPS, zgodnie z wolą inicjatorów jego powołania, miało skupiać siły szeroko rozumianej prawicy. Podkreślamy, że powstało ono z inicjatywy trzech stowarzyszeń i trzech komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” oraz struktur miejskich dwóch partii prawicowych Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego oraz Ruchu Odbudowy Polski. KPS z tymi partiami nie było w ogóle kojarzone, chociaż niezmieniający barw partyjnych reprezentant ZChN był tam, przez wiele lat (1997-2015), sekretarzem zarządu praktycznie odpowiedzialnym za wszelkie poczynania stowarzyszenia.
Stowarzyszenie KPS zaczęto kojarzyć z Platformą Obywatelską dopiero, gdy przeniosła się tam liczna grupa konstantynowskich członków ROP Jana Olszewskiego. Wówczas jeszcze PO można było uważać za partię zdecydowanie prawicową (patrz tzw. Deklaracja Krakowska z 18.05.2003). Przegranie przez PO wyborów parlamentarnych w 2005 rozpoczęło jej kilkunastoletni kurs na lewicowość, dziś już nieskrywaną.
Zauważmy, że KPS zaistniało w życiu publicznym przed Prawem i Sprawiedliwością (PiS powstało 29 maja 2001) i Platformą Obywatelską (PO została założona, jako stowarzyszenie, 24 stycznia 2001, a jako partia polityczna została zarejestrowana 5 marca 2002).
Przez niemal 20 lat KPS zachowywało swoją apartyjność dopóki grupowało wpływowych zwolenników obu tych najsilniejszych partii (PiS, PO).
Wprawdzie apartyjność KPS miała coraz mniejszy zakres, ale stowarzyszenie uzyskiwało poparcie większości konstantynowian. W ciągu 20 lat istnienia KPS triumfowało 5 razy w wyborach do rady miejskiej oraz 5 razy w wyborach burmistrza. Szyld partyjny narzucany przez PO stopniowo pogrążał KPS. Najlepiej to widać po malejącej procentowej zdobyczy mandatów dla KPS w radzie miejskiej, która w pierwszych wyborach KPS wyniosła 75,00% (1998 r.) i 86,67% (2002 r.) i potem płynnie spadała do 33,33% w ostatnich.
Wyniki wyborów z udziałem KPS:
♦ 1998: 18 mandatów na 24 to 75,00%, kandydat KPS zostaje wybrany burmistrzem przez Zarząd Miasta (wybory pośrednie);
♦ 2002: 13 mandatów na 15 to 86,67%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (53,31% głosów, startowało 6 kandydatów);
♦ 2006: 12 mandatów na 15 to 80,00%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (57,92% głosów, starowało 3 kandydatów);
♦ 2010: 9 mandatów na 15 to 60,00%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (56,55% głosów, startowało 2 kandydatów)
♦ 2014: 8 mandatów na 15 to 53,33%, kandydat KPS burmistrzem po II turze (54,65% głosów, startowało 3 kandydatów);
♦ 2018: 5 mandatów na 15 to 33,33%, kandydat KPS przegrywa w I turze (39,45% głosów, startowało 2 kandydatów);
Powyższe dane dokumentują skutki polityki PO. W naszym mieście, podobnie zresztą jak w całym kraju, PO popełnia błędy polityczne dostrzegane przez niemal każdego, kto potrafił sam oceniać rzeczywistość. PO nie rozumie powodów wzrostu poparcia dla PiS, które jesienią 2015 roku (25 października) – po ośmiu latach przerwy – znów zdobyło większość mandatów w sejmie i senacie. Tu warto nawiązać do faktu z 7 lutego 2015 (to ponad pół roku przed wyborami parlamentarnymi zwycięskimi dla PiS). Wtedy KPS opuścił wieloletni sekretarz tego stowarzyszenia zdecydowanie przeciwny błędnej drodze KPS, wytyczanej stowarzyszeniu przez konstantynowskich członków PO. Internautom zdziwionym wystąpieniem z KPS sekretarz odpowiedział sam krótkim komentarzem: mądrej głowie dość dwie słowie. Z czasem KPS zupełnie zaniechało prób podjęcia współpracy ze strukturami miejskimi PiS oraz „oczyściło się” z jakichkolwiek wewnętrznych wpływów zwolenników PiS. Pogodziło się z otwartym narzucaniem sobie szyldu partyjnego przez PO nie tylko w bieżącej działalności stowarzyszenia, ale również – i może przede wszystkim – w wyborach samorządowych.
Kandydat KPS w wyborach burmistrza na ostatnią, bieżącą kadencję otrzymał od swojej partii (wówczas należał do PO) „pocałunek śmierci” (opisaliśmy to w numerze 701/702 w artykule Platforma Obywatelska pogrążyła KPS, który w Sieci został umieszczony 2018-10-04).
W roku 2018 otwarte poparcie partii PO zaszkodziło kandydatowi KPS na burmistrza. Wyraźnie przegrał wybory. Równocześnie KPS przegrało też wybory do rady miejskiej. Wprawdzie zdobyło 5 mandatów radnego, ale nie powołało nawet swojego klubu. Z tej piątki Małgorzata Matyjak i Radosław Radwański (członek PO) szybko znaleźli sobie miejsce w gronie zwolenników pogromców KPS. Aneta Malczewska i Sławomir Młynarczyk (dziś w PO) szukali własnej drogi. Wspólnie z Michałem Szymczakiem (startował z listy własnego komitetu) utworzyli opozycyjny klub radnych, który jednak już się rozwiązał (28.03.2022), po opuszczeniu klubu przez M. Szymczaka. Z tej piątki radnych pozostał osamotniony Robert Bujnowicz (członek PO).
Teraz (od 5.11.2022 do 21.01.2023) KPS powinno świętować swoje ćwierćwiecze, ale nie będąc u władzy, a nawet nie mając nawet własnego klubu w radzie miejskiej zapewne zbędzie jubileusz milczeniem.
Pocałunek śmierci, na razie, doprowadził KPS do nokdaunu. Nokaut jest już niemal nieunikniony. Ratunkiem dla KPS może być ucieczka do przodu, czyli samorozwiązanie. Czy nastąpi to jeszcze przed najbliższymi wyborami samorządowymi? Dopełnienie formalności koniecznych do samorozwiązania wymaga nieco aktywności, do której potrzeba cokolwiek przedsiębiorczości. I czasu.
Prędzej czy później, ale KPS skorzysta z ucieczki do przodu. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, iż w tych najbliższych wyborach samorządowych zbraknie już szyldu KPS. Czy, pod partyjnym szyldem PO, stowarzyszenie ma inne wyjście?
Bernard Cichosz
POLECAMY:
2021-12-15 Uczciwość i realizm – to były wyznaczniki aktywności politycznej Jarosława Daszkiewicza
Deklaracja Ideowa PO, Deklaracja Krakowska, Plan Rządzenia. Przypominamy korzenie Platformy Obywatelskiej
Mój Pan mówi, że Litanię ILE JESZCZE
Jana Kaczmarka teraz trzeba śpiewać przez całą kadencję:
Ile jeszcze zmarnowanych bez sensu okazji?
Ile chamstwa i prostactwa rodem z dzikiej Azji?
Ile wściekłej nienawiści, pychy i głupoty?
Ile przez wyborczą urnę przepchanej miernoty?
/bc/
■ Na razie RAR jest Rankingiem (NIE)aktywności radnych. Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy, 8 sesji rady miejskiej i 19 posiedzeń stałych komisji) w ogóle nie ma inicjatyw uchwałodawczych radnych ani interpelacji do burmistrza. Radnym odnotowano natomiast już 7 absencji na sesjach rady miejskiej oraz 23 nieobecności na posiedzeniach komisji.
Notowanie 2025/1, stan na dzień 1 stycznia 2025
Z początkiem kadencji (2025-2029) zaczynamy III Ranking Aktywności Radnych (2025-2029). Poniżej notowanie pierwsze w kadencji (2025/1).
Podsumowanie rankingu (notowanie 2025/1)
W pierwszych 8 miesiącach bieżącej kadencji żaden radny nie wykazał się inicjatywą uchwałodawczą, której nadano by procedurę (uwzględniono w porządku obrad sesji). Podobnie zabrakło
■ Od początku bieżącej kadencji do końca 2024 roku upłynęło 8 miesięcy. W tym czasie żaden z 15 radnych nie wykazał się inicjatywą uchwałodawczą, której nadano by formalną procedurę.
Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
■ Od początku bieżącej kadencji do końca 2024 roku upłynęło 8 miesięcy. W tym czasie żaden z 15 radnych nie złożył do burmistrza interpelacji. Nie wiadomo też nic o formalnych zapytaniach (pisemnych).
Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
W sezonie 2024/2025 siatkarki UKS Lider Konstantynów Łódzki nie zdobyły żadnego medalu mistrzostw województwa. W rywalizacji w Łódzkiem, we wszystkich kategoriach wiekowych, w których rywalizowały nasze zespoły (juniorki, kadetki, młodziczki) zajęły one czwarte miejsca. Wprawdzie w dwóch kategoriach konstantynowianki awansowały do rozgrywek centralnych, ale to nie spełniło oczekiwań kibiców.
W ostatnich latach w rywalizacji w Łódzkiem siatkarki Lidera regularnie stawały na podium, ale w bieżącym sezonie to podium okazało się dla nich za wysokie. Przed dwoma laty konstantynowianki odniosły spory sukces stając, w mistrzostwach województwa, trzykrotnie na podium (to jedyne takie osiągnięcie).
W sezonie 2022/2023 medale mistrzostw województwa dla
■ W Turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej UKS Lider Konstantynów Łódzki nie wywalczył medalu mistrzostw województwa, ale awansował do 1/8 Finału Mistrzostw Polski w piłce siatkowej.
WYNIKI UKS LIDER (decydujące o miejscach 1-4)
8-9 marca 2025 r. (sobota-niedziela)
♦ UKS Volley 34 Łódź – UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:0 (25:14, 25:22)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:1 (22:25, 25:20, 18:16)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – ŁMLKS Łaskovia Łask 0:2 (20:25, 19:25)
W niedzielę 9 marca 2025 w Łodzi zakończył się turniej finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej (8-9 marca 2024). W pierwszej fazie, w sobotę, grało sześć zespołów, a w niedziele
■ Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy) odbyło się 19 posiedzeń stałych komisji konstantynowskiej rady miejskiej. 10 z 15 radnych „zaliczyło” już nieobecność na posiedzeniu komisji. Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
■ Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy) odbyło się 8 sesji konstantynowskiej rady miejskiej. 7 z 15 radnych „zaliczyło” już nieobecność na sesji. Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
■ W Turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej, z udziałem 6 najlepszych zespołów rundy zasadniczej, w sobotę wyłoniono cztery najlepsze zespoły, które mają już zapewniony udział w 1/8 Finału Mistrzostw Polski, a w niedzielę będą walczyć o medale mistrzostw województwa.
WYNIKI
8 marca 2025 r. (sobota)
− grupa A:
1A. UKS Volley 34 Łódź – ŁKS AZS UMED Łódź 2:0 (25:15, 25:18)
2A. UKS Lider Konstantynów Łódzki – ŁKS AZS UMED Łódź 2:0 (25:10, 25:22)
3A. UKS Volley 34 Łódź – UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:0 (25:14, 25:22)
− grupa B:
1B. Dargfil I Tomaszów Mazowiecki – Dargfil II 2:0 (25:10, 25:6)
2B. Łaskovia Łask – Dargfil II Tomaszów Mazowiecki 2:0 (25:15, 25:9)
3B. Dargfil I Tomaszów Mazowiecki
Mój Pan dziś przypomniał mi tekst, sprzed ponad 20 lat, Wojciecha Młynarskiego Oto wkraczamy:
Ci, którzy się już obłowili,
Tytani krajowych łowisk,
Z nadzieją patrzą co chwilę
W stronę unijnych stanowisk...
Drobnica zaś, plankton lichy
Spogląda z niejakim lękiem,
I także z nadzieją cichą
Taką powtarza piosenkę:
– Pecunia non olet, non olet pecunia,
Czy nakraść się trochę da Unia...?
Na plecach czuć mrówki i głowią się główki:
– Czy w Unii brać będziem łapówki...?
Bo to jest problem, psia go mać,
Niech morał go umai:
Jak ktoś się przyzwyczaił brać,
W rok się nie odzwyczai!
/bc/
Mój Pan co jakiś czas przypomina mi
krótką a trafną frazę Jana Kaczmarka
(z tekstu Grunt żeby jakoś…):
/bc/
■ Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
Przez całe minione 6 lat (2018-2024), w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim, nastąpił wzrost zatrudnienia o 13 osób. Kierujący w tym czasie magistratem burmistrz Robert Jakubowski zwiększył liczbę etatów o ponad 15 (dane według kryteriów GUS uzyskane od UM w Konstantynowie Łódzkim).
Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
Warto zauważyć, że bezpośrednio przed wyborami (w roku 2023) nastąpił nawet minimalny spadek
Ukazał się i od godzin popołudniowych w poniedziałek 1 marca 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 855/856 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Burmistrz Robert Jakubowski zwiększył liczbę etatów o ponad 15 (zatrudnił o 13 osób więcej)
Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
2/ Za śmieci, konstantynowianie płacą najwięcej w Łódzkiem
W Rankingu opłat za odpady komunalne dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki zajął niechlubne pierwsze miejsce w Łódzkiem. W naszej gminie w całym roku 2023 przeciętny mieszkaniec zapłacił, z tytułu opłat za odpady komunalne, 431,02
Laureatami WIELKIEGO BILETU, nagrody honorowej redakcji konstantynowskich „Wiadomości - 43bis” w roku 2025 zostali:
♦ Studio Wokalne Sing&Feel Iwony Starkowskiej
– za wrażliwość na dziedzictwo narodowe naszej Ojczyzny i skuteczną zachętę młodego pokolenia konstantynowian do pielęgnowania swoich talentów wokalnych.
♦ Widzew Fan-Club Konstantynów
– za skuteczne działania na rzecz aktywności patriotycznej środowiska kibiców sportowych oraz pozytywne promowanie Konstantynowa Łódzkiego.
WIELKI BILET jest przyznawany za przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego bilansowane pod koniec roku minionego. W roku 2025 WB „Wiadomości - 43bis” został przyznany po raz 32. Początki tej nagrody honorowej sięgają roku
<ZDJĘCIA>
W niedzielę 2 marca 2025, z okazji przypadającego dzień wcześniej Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbył się główny punkt konstantynowskich obchodów tego święta państwowego. Tradycyjny Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizował Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Narodzenia NMP (pl. Kościuszki) poprzedziła ten Marsz z pl. Kościuszki na cmentarz parafialny do grobu ks. prał. pułkownika Stanisława Czernika ps. „Burza”. Na cmentarzu tradycyjnie odbył się apel poległych.
BC
Fot. Weronika Szymczyk-Langner
POLECAMY:
■ 2025-02-28
Mija 15 lat od zainicjowania, przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działań zmierzających do upamiętnienia „Żołnierzy Niezło
1/8 Mistrzostw Polski KADETEK
w piłce siatkowej, 28.02-1.03.2025
■ WYNIKI SPOTKAŃ UKS LIDER KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (gr. 11)
♦ JKS SMS Jastrzębie – UKS Lider 3:2 (25:16, 24:26, 25:23, 24:26, 15:13)
♦ UKS Lider – Wataha Lubin 3:0 (25:20, 25:19, 25;16)
♦ UKS Jedynka Kluczbork – UKS Lider 0:3 (13:25, 6:25, 21:25)
Zakończyły się rozgrywki 1/8 Finału Mistrzostw Polski kadetek. UKS Lider Konstantynów Łódzki wygrał dwa spotkania i przegrał jedno. To dało konstantynowskim siatkarkom awans do grona 32 najlepszych zespołów Polski, które zagrają w ź Finału Mistrzostw Polski.
■ KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA
1. JKS SMS Jastrzębie (złoty medalista rozgrywek w woj. śląskim)
2. UKS Lider Konstantynňw Łódzki (czwarty zespół w woj. łódzkim)
3. Wataha Lubin (brązowy
PRZYPOMINAMY:
■ W tym roku mija 15 lat od zainicjowania, przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działań zmierzających do upamiętnienia „Żołnierzy Niezłomnych”.
■ Tradycyjnie zapraszamy wszystkich konstantynowian do udziału w Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (2 marca 2025, niedziela).
W niedzielę, 2 marca ulicami Konstantynowa Łódzkiego przejdzie Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uhonorowanie ofiary „Żołnierzy Wyklętych” powinno być obowiązkiem każdego Polaka. Niestety, ciągle jeszcze, upowszechnianie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego w Polsce odbywa się jakoby na przekór i ku niezadowoleniu tych, którym nie w smak troska o historię naszej Ojczyzny.
W tym roku mija 15 lat od zainicjowania, przez
■ IX KADENCJA RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (2024-2029). III RANKING AKTYWNOŚCI RADNYCH (2024-2029)
Zamiar wprowadzenia klasyfikacji aktywności radnych powstał na bazie chęci zaprezentowania działań radnych, ale przede wszystkim tych działań, które wykraczają poza bierną obecność na sesjach i posiedzeniach komisji. W naszym redakcyjnym Rankingu Aktywności Radnych najwyższą punktację uzyskała inicjatywa uchwałodawcza radnego, potem interpelacja do burmistrza. W nowym RAR nie uwzględniamy już dobrze punktowanych spotkań z wyborcami i stałego kontaktu z mieszkańcami, ponieważ aktywność w tym zakresie jest trudna do zweryfikowania. W RAR nie pominęliśmy odejmowania punktów za absencje na sesjach i posiedzeniach komisji (obecność potwierdza radny
„Wyzwalające możliwości nauki, techniki, pracy, ekonomii i działalności politycznej nie przyniosą swych owoców, jeśli nie znajdą swego natchnienia i swej miary w prawdzie i miłości, silniejszych niż cierpienie, a objawionych ludziom przez Jezusa Chrystusa” — te słowa pochodzą z Instrukcji o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu (n. 24), doniosłego dokumentu Stolicy Apostolskiej z ostatnich lat.
Wiadomo, że to orędzie ma swoją osobną historię również w naszych dziejach. I każdy z nas jest wezwany, ażeby do tej trudnej historii dopisał nowy rozdział, nową cząstkę, fragment. „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” — pyta św. Paweł (Rz 8, 31).
A Bóg jest z nami. Eucharystia pozostaje nieustającym tego potwierdzeniem. Jest z nami. Jest Emma
Za miesiąc konstantynowskie zespoły piłki nożnej wznowią rozgrywki mistrzowskie. Poniżej terminy pierwszej kolejki rundy wiosennej.
♦ Klasa okręgowa (kolejka 16):
21/22/23 marca 2025
KAS – Iskra Dobroń
Włókniarz Pabianice – Włókniarz KŁ
♦ Klasa B (kolejka 12):
29/30 marca 2025
ŁAF II – KAS II
Teofilek Łódź – Włókniarz II KŁ
♦ IV liga kobiet (kolejka 11):
29/30 marca 2025
PTC II Pabianice – Włókniarz KŁ
■ W Rankingu opłat za odpady komunalne dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki zajął niechlubne pierwsze miejsce w Łódzkiem. W naszej gminie w całym roku 2023 przeciętny mieszkaniec zapłacił, z tytułu opłat za odpady komunalne, 431,02 zł (per capita). To niemal trzykrotnie więcej aniżeli wynosi opłata w Kamieńsku (149,69 zł), gdzie za odpady mieszkańcy płacą najmniej w Łódzkiem.
W numerze 1/1423 dwutygodnika „Wspólnota” z dnia 11 stycznia 2025 opublikowano Ranking – wysokość opłat za odpady komunalne (dane zapisane w rozdziale 90002 i paragrafie 49 klasyfikacji budżetowej). Z klasyfikacji dowiadujemy się, ile płacił za śmieci w 2023 roku przeciętny mieszkaniec Polski we wszystkich gminach naszego kraju. Oczywiście, nas najbardziej interesuje
W niedzielę zakończył się turniej finałowy rozgrywek wojewódzkich kadetek w piłce siatkowej (Łódź, 14-16 lutego 2025). Zespoły walczyły o medale mistrzostw województwa łódzkiego (wszystkie 4 miały już zapewniony awans do rozgrywek centralnych). UKS Lider Konstantynów Łódzki, w turnieju finałowym, przegrał wszystkie 3 spotkania i zajął 4. miejsce. To oznacza, że kadetki Lidera, podobnie jak juniorki, nie zdobyły medalu mistrzostw województwa łódzkiego (w sezonie 2024/2025).
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA (turniej finałowy)
1. UKS Volley 34 Łódź
2. ŁKS AZS UMED Łódź
3. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
4. UKS Lider Konstantynów Łódzki
■ WYNIKI SPOTKAŃ turnieju finałowego kadetek (14-16 lutego 2025)
♦ 14 lutego 2025
UKS Volley 34 Łódź – ŁKS
13 lutego 2025 roku w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano umowę programową pomiędzy Solidarnością a kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim.
Preambuła umowy Solidarności z kandydatem na prezydenta RP
Dziś na świecie znowu wieje wiatr wolności. Wolności, szacunku dla człowieka i solidarności. Te wartości jak nigdzie indziej skupiają się w idei, która spaja jedyny w swoim rodzaju i znany na całym świecie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. W jubileuszowym roku czterdziestopięciolecia powstania Solidarności ponownie mają one szansę stanowić fundament naszej cywilizacji, tak jak wtedy, kiedy budowały jej wielkość. Właśnie te wartości są dla nas wspólne.
Im większą stanowimy siłę, tym efektywniej możemy
■ W 2025 roku gmina udzieliła wsparcia 9 klubom (poprzednio było ich 8). Ten dodatkowy podmiot to KS Active Movement, w którym uprawiane są sporty taneczne objęte Systemem Sportu Młodzieżowego. Niektóre z dofinansowanych podmiotów oferują konstantynowianom tylko dyscypliny, które nie są objęte SSM. Do tematu powrócimy.
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego podzielił dotację 500 tys. zł na sport w 2025 roku. Poszczególnym klubom realizującym w znaczącej części jedno z zadań własnych gminy (sprawy kultury fizycznej i turystyki) przydzielił kwoty. Te kwoty, już tradycyjnie, nie korespondują z liczbą zawodników w poszczególnych klubach.
Dotacje otrzymały:
♦ KS Włókniarz (196 tys. zł),
♦ UKS Piątka (124,5 tys. zł),
♦ UKS Lider (84 tys. zł),
♦
■ Konstantynowianin, z tytułu opłat za odpady komunalne, płaci rocznie 431,02 zł.
Mieszkańcy 1 gminy w Polsce płacą rocznie za odpady komunalne nawet ponad 2000 zł, ale w 413 gminach ta opłata nie przekracza 200 zł.
Dwutygodnik „Wspólnota”, opierając się na danych budżetowych, przeanalizował wpływy z opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi (zapisane w rozdziale 90002 i paragrafie 49 klasyfikacji budżetowej). Ta analiza posłużyła do sporządzenia kolejnego, dość nietypowego rankingu opłat za odpady komunalne w przeliczeniu na mieszkańca.
Okazuje się, że mieszkańcy 1 gminy w Polsce płacą rocznie za odpady komunalne nawet ponad 2000 zł, ale w 413 gminach (spośród 2243 sklasyfikowanych) ta opłata nie przekracza 200 zł.
Konstantynowianin,
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl