Swoje wiem i to mój skarb,
wartość jego dobrze znam,
tylko to mi pozostało,
lecz w tych czasach to niemało,
więc go nie odstąpię wam.
Co wy, kurcze, ze mną macie,
namawiacie, zapraszacie,
jak nazywa się ten taniec?
Głową w mur? Grochem w ścianę?
Tańczcie dalej te łamańce,
ja tam z wami nie zatańczę,
bo bym musiał z obrzydzeniem
dać sumieniu wymówienie.
Bo ja swoje wiem i już
i stąd mój psychiczny luz.
Wkrótce mi podrośnie synek,
no i sprawa nie zaginie,
bo ja swoje wiem i już!
(Jan Kaczmarek, „Co moje”)
■ Pisząc w „Paranoi”: Sąsiedzi widząc, co tutaj się dzieje już pewnie myślą by nam znów dokopać oraz w „Kołderce”: ale nie martwmy się sierotki, mama Europa już nam śle... nasenne środki! świetny satyryk, mistrz puenty Jan Kaczmarek, miał nadzieję, że może jest fałszywym prorokiem. Niestety, to się spełniło…
■ W piętnastą rocznicę śmierci przypominam postać Jana Kaczmarka. Cytuję jego piosenkarską twórczość dokumentującą zatroskanie o przyszłość Polski. Przytaczam fragmenty tekstów jego przebojów pełnych zaskakujących spostrzeżeń dotyczących najnowszej historii Ojczyzny. Satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy Europy”. Twórca nie traci jednak nadziei. Eksponuje nam imponderabilia mogące przesądzić o naszej przyszłości: wracajmy do źródeł, przywróćmy Polakom godność…
W listopadzie mija 15 lat od śmierci Jana Kaczmarka (6.06.1945 Lwówek – 14.11.2007 Wrocław) wybitnego polskiego satyryka, piosenkarza i autora ponad 200 piosenek, autora felietonów i opowiadań, współtwórcy wrocławskiego kabaretu „Elita”. Z wykształcenia był magistrem inżynierem elektronikiem. W roku 2013 został patronem jednej z uliczek we wrocławskim Parku Południowym.
Koledzy Jana Kaczmarka z kabaretu „Elita” oraz współpracownicy z Polskiego Radia Wrocław od początku uważali, że był mistrzem w pisaniu tekstów piosenek. Zgodnie doceniali niesamowitą wiedzę humanistyczną Janka, jego niezwykłe oczytanie. Kaczmar potrafił doskonale wykorzystywać swoją wiedzę w twórczości artystycznej.
Leszek Niedzielski z kabaretu „Elita” – udało mi się dłużej porozmawiać z nim w latach siedemdziesiątych, po koncercie „Elity” w klubie studenckim (dziś to APSolut) przy ul. Szczęśliwickiej w Warszawie – widział w Janku (tak, jak inni koledzy z „Elity”) lidera kabaretu. Podkreślał, że jest on niebywale muzykalny, dobrze gra, nie tylko na gitarze, ale również na skrzypcach. Zresztą od gitary i rajdowego śpiewu chyba wszystko się zaczęło. Potem były: estrada, radio i telewizja.
Współzałożyciel „Elity” Tadeusz Drozda pierwszy docenił rajdowe granie i śpiewanie Janka. Niemal zmusił skromnego studenta elektroniki do występów estradowych.
Jerzy Skoczylas, również współtwórca „Elity”, uważał, że kabaret bez skromnego, ale bardzo zdolnego Janka nie zdobyłby tak wielu nagród festiwalowych.
Jan Kaczmarek miał łatwość pisania. Jest zaliczany do największych polskich twórców piosenki, zwłaszcza kabaretowej. Z nieżyjących wymienia się go obok: Marka Grechuty, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej.
W audycji Polskiego Radia „Polska i świat", nadanej w dniu odejścia Jana Kaczmarka (14 listopada 2007 r.) Leszek Niedzielski powiedział o swoim koledze:
— Dobrze, że on się urodził w XX wieku, bo wtedy wynaleziono radio. Miał tak specyficzny głos i jego piosenki były tak charakterystyczne, że to zostanie w archiwach i jeszcze przez wiele lat będziemy mogli go słuchać i brać udział w skeczach, które nagrał.
Jan Kaczmarek jest autorem tekstów ponad 200 piosenek. „Kurna chata”, „Zerowy bilans, czyli pero, pero”, „Czego się boisz głupia”, „Ballada o mleczarzu”, „Do serca przytul psa” to hity, znane każdemu z mojego pokolenia. Wydają się one ciepłe, lekkie, pisane na luzie. Ostatnio niemal całymi dniami z większą uwagą słucham jego innych piosenek – tych, które poruszają trudniejsze tematy. Zresztą analizuję cały zarchiwizowany dorobek Kaczmarka. Z uwagą czytam teksty piosenek, które dziś nabierają nowego wyrazu. Są tak bardzo aktualne!
Pisząc w „Paranoi”: Sąsiedzi widząc, co tutaj się dzieje już pewnie myślą by nam znów dokopać oraz w „Kołderce”: ale nie martwmy się sierotki, mama Europa już nam śle... nasenne środki! Jan Kaczmarek, świetny satyryk, mistrz puenty miał nadzieję, że może jest fałszywym prorokiem. Niestety, to się spełniło…
Jan Kaczmarek interesował się całą historią Polski, ale szczególnie poświęcał czas na zapoznawanie się z dziejami naszej Ojczyzny od XVI wieku do współczesności.
— Ostatnio staram się szukać analogii między II a III Rzeczpospolitą. To jest bardzo wdzięczny temat. Zresztą nasi prominenci chętnie stroją się w piórka. Mamy paru Piłsudskich, Dmowskich. Te analogie są ciekawe. I sporo na ten temat napisałem w ostatnim czasie.
Uznałem, że w piętnastą rocznicę śmierci warto sobie i czytelnikom przypomnieć postać Jana Kaczmarka. Cytuję, więc utrwalone w mej pamięci fragmenty piosenek Jana Kaczmarka jednocześnie dzielę się refleksjami sprzed lat wzbogaconymi o bieżące przemyślenia. Twórczość satyryka, w kontekście bieżących wydarzeń społecznych i politycznych, okazuje się ciągle niezwykle aktualna. Jego piosenki dokumentują zatroskanie o przyszłość Polski. Zawierają zaskakujące spostrzeżenia dotyczące historii Ojczyzny, nawiązują do dziejów z minionych wieków i najnowszych wydarzeń, ze szczególnym spojrzeniem na PRL. Satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy” Europy. Twórca nie traci jednak nadziei. Eksponuje nam imponderabilia mogące przesądzić o naszej przyszłości (powrót do źródeł, przywrócenie Polakom godności).
♦ ZATROSKANIE O PRZYSZŁOŚĆ OJCZYZNY
Ile jeszcze zmarnowanych bez sensu okazji?
Ile chamstwa i prostactwa rodem z dzikiej Azji?
Ile wściekłej nienawiści, pychy i głupoty?
Ile przez wyborczą urnę przepchanej miernoty?
(„Litania: Ile jeszcze”)
Niemal cała twórczość Jana Kaczmarka jest wypełniona troską o Rzeczpospolitą. W piosence „Litania: Ile jeszcze” autor stawia sobie i wszystkim Polakom wiele gorzkich pytań. Poza tymi zacytowanymi powyżej przytaczamy jeszcze dwa:
Ilu głupców się wywyższy nad autorytety?
Ilu się złodziei schowa za immunitety?
Próbujmy udzielić sobie odpowiedzi na te pytania, zwłaszcza w momencie wyboru swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej oraz Parlamentu Europejskiego.
W ostatnich wersach tekstu tej piosenki autor, nie traci nadziei, ale ostrzega Polaków dramatyczną alternatywą.
Tę litanię wciąż będziemy śpiewać gromkim głosem,
a w niedoli cicho mruczeć sobie ją pod nosem,
bo to polska jest litania i to jedno wiemy,
że niestety nie ma końca, póki my żyjemy!
Więc cały czas wszyscy śpiewajmy tę polską litanię mocnym, gromkim głosem, abyśmy kiedyś nie musieli jej niepewnie mruczeć pod nosem.
♦ SPOJRZENIE NA HISTORIĘ POLSKI
Tam gdzie Gopło, tam gdzie Warta,
Puszcze chaszcze i szuwary
Osiedlały się przez wieki
Różne cnoty i przywary.
Więc Gościnność i Odwaga,
Z drugiej strony zaś niestety,
Arogancja Tumiwisizm
Kunktatorstwo i Defetyzm
(„Rodowód”)
Jan Kaczmarek sam podkreślał, że w historii Polski wyszukuje analogii między II a III Rzeczpospolitą. W swojej twórczości umieszczał zaskakujące spostrzeżenia dotyczące historii Ojczyzny, nawiązujące do dziejów z minionych wieków i najnowszych wydarzeń, ze szczególnym spojrzeniem na PRL
W piosence „Rodowód” Jan Kaczmarek prezentuje zaskakujące spojrzenie na historię Polski.
Tu je piwem i nabiałem
Witał wójt Dezynwoltura
I dwie jego córki śmiałe
Lekkomyślność i Brawura
Z Czech przybyła tu Przebiegłość
Z Austro-Węgier Kumoterstwo
Z Francji trójką przydreptały
Wolność Równość i Braterstwo
Czasem wpadał tu zza Odry
Graf von Ordnung vel Porządek
Ale łamał sobie język
No i wracał wnet za Odrę
Przemieszane orientacje
Cnót i zalet wad i przywar
A dalej twórca pisze o tym, co zasiały w naszej Ojczyźnie te „prezenty” (cnoty, zalety, wady, przywary) od ówczesnych Europejczyków…
Wytworzyły tu mutację
Wieża Babel to prawdziwa
Stąd te różne Apostazje
Schizmy oraz Infiltracje
Karkołomne Koalicje
Których nigdzie nie spotkacie
Nie angielskie nie kreolskie
Ruskie pruskie austriackie
Ale nasze nasze swojskie
Nasze polskie i słowiańskie
Chlubne dumne i ostrożne
To znów nazbyt ryzykowne
Płoche albo zbyt „sieriozne"
Podjazdowo partyzanckie
Z tych zasianych przez Europejczyków „prezentów” później wyrosły w Polsce drzewa owocujące cnotami i zaletami, ale przy okazji – za sprawą tychże Europejczyków – w drugiej połowie XX wieku wzrosły pełne wad i przywar chwasty, które dają do dziś okropne zbiory. Niespodziewanie, ale nie dla wszystkich w pierwszych dekadach XXI wieku Europejczycy świadomie i cynicznie te chwasty, rosnące w Polsce, intensywnie kultywują we własnym interesie.
Pisząc o historii najnowszej (PRL), w piosence „Nie wszystko było złe”, autor swoją ironię mistrzowsko puentuje.
Nie wszystko było złe, nie wszystko,
malowała nam się piękna przyszłość,
gdyby los nam pięciolatkę dał kolejną
byśmy was zamalowali na olejno!
A więc macie nasze pełne przebaczenie,
macie nasze polityczne rozgrzeszenie,
za pokutę żyjcie sobie i sto lat,
lecz na Kubie lub przypuśćmy w Kraju Rad!
Podobnie odebrać można piosenkę „Na roli”.
Była sobie kiedyś wioska
taka jakich innych sto,
mimo obowiązku dostaw
jakoś wychodziło to.
Kułak gnębił tam biedniaka,
wyzyskiwał go i cześć,
i był ten wyzysk brutalny,
ale było też co jeść.
I jako tako wszystko szło.
I komu to przeszkadzało?
/…/
Zapalcie światła dla SKR-ów,
róbcie wycieczki do PGR-ów,
by chłop wróciwszy uświadomiony,
pokochał ten układ scalony.
♦ NIECZYSTA GRA „MAMY” EUROPY
Szarpią kołderkę w tę i w tę
jak oszalała mdła siłaczka,
mama obmyśla rozkład miejsc
i chyba marznie też biedaczka!
Trudno naciągnąć w chłodną noc
to jeden wielki śmiech na sali,
sąsiedzi, co mają nasz koc,
udają, że nie pożyczali!
I tak od lat śpi nam się źle,
ale nie martwmy się sierotki,
mama Europa już nam śle...
nasenne środki!
(„Kołderka”)
W „Kołderce” satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy” Europy, ironizuje, aby się nie martwić, bo mama Europa już nam śle... nasenne środki!. Wtedy, kiedy to pisał Polacy mogli czuć się według jego określenia „sierotkami”.
Wezwanie sprzed dwóch dekad zawarte w zakończeniu piosenki „Nasza Europa” nabiera bolesnej aktualności dziś, kiedy Unia Europejska pokazuje prawdziwe oblicze.
A czas do przodu leci i lata też trop w trop,
no i dla dobra dzieci czas wreszcie krzyknąć STOP!
Odwagi i fantazji, nastał ostatni czas
inaczej stepy Azji wkrótce pochłoną nas!
A przecież to Europa, tak bogata,
poniklowana złota, pępek świata,
twoja i moja, nasza, wspólny obszerny dom.
Czy dla nas ta Europa…?
(„Nasza Europa”)
Dziś sytuacja w Europie jest dalej trudna, ale mimo wszystko optymistyczna (prawica zdobyła władzę w Szwecji, we Włoszech, w ich ślady może pójść nawet Holandia).
Wróćmy jeszcze do piosenki „Litania: Ile jeszcze”, gdzie autor pyta z ogromną troską i niepokojem o los naszej Ojczyzny. Uważny słuchacz, nawet w gorzkich słowach, zauważy zawsze obecną u satyryka nadzieję na lepszą przyszłość:
lle jeszcze będzie nowych Rzeczypospolitych
wyniesionych z pęt niewoli na wolności szczyty?
Ile razy zmowa zmiecie nas rusko-teutońska,
wymazując z mapy świata dumne słowo Polska?
Ta nadzieja jest jednak uwarunkowana koniecznością zdecydowanego działania. Podjęcie tego działania musi poprzedzić odpowiedź na najistotniejsze pytanie o los naszej Ojczyzny w Europie:
Czy dla nas ta Europa…?
♦ IMPONDERABILIA MOGĄ BYĆ DECYDUJĄCE
Gdzie nasza godność z kart powieści
ku pokrzepieniu serc i dusz… /…/
Lecz trzeba wracać wciąż do źródeł,
choć wiary w sens powrotu brak,
choć perspektywy mdłe i chude,
choć gorzki dziś nadziei smak!
Póki się tli iskierka życia,
dopóki w żyłach płynie krew,
nasz syzyfowy model bycia
ma karkołomny, ale sens!
(„Godność”)
Jan Kaczmarek pisząc w „Paranoi” (oczywiście paranoi brukselskiej):
Sąsiedzi widząc co tutaj się dzieje
Już pewnie myślą by nam znów dokopać
I znów zostaną popioły i zgliszcza
Znów nowe rany i blizny głębokie
oraz w zakończeniu „Kołderki”:
ale nie martwmy się sierotki,
mama Europa już nam śle...
nasenne środki!
polski satyryk nie tracił nadziei. Pocieszał się, że może jest fałszywym prorokiem.
Jedna pociecha wciąż świta mi w myślach
Że może jestem fałszywym prorokiem
Fałszywym prorokiem
Niestety gorzkie proroctwo po części, już się spełniło…
Co więc dalej? Autor znów nie traci nadziei. W „Godności” uważny czytelnik czy słuchacz odnajdzie wyraźną nutkę nadziei:
Lecz trzeba wracać wciąż do źródeł,
choć wiary w sens powrotu brak,
choć perspektywy mdłe i chude,
choć gorzki dziś nadziei smak!
Czy w brukselskim eurokołchozie ma to w ogóle sens, czy jest możliwe? Na to pytanie Jan Kaczmarek odpowiedział sobie i nam zdecydowanie TAK!
Póki się tli iskierka życia,
dopóki w żyłach płynie krew,
nasz syzyfowy model bycia
ma karkołomny, ale sens!
Jest wiele pracy przed Polakami, ale trzeba pamiętać też o imponderabiliach (nadzieja, powrót do źródeł, godność). Imponderabilia mogą przesądzić o przyszłości Polski i pomóc w uratowaniu chrześcijańskiej cywilizacji Europy.
Na zakończenie trzeba powtórzyć wersy z „Naszej Europy”.
A czas do przodu leci i lata też trop w trop,
no i dla dobra dzieci czas wreszcie krzyknąć STOP!
Bernard Cichosz
Foto: PAP/Edmund Radoch)
■ Od początku bieżącej kadencji do końca 2024 roku upłynęło 8 miesięcy. W tym czasie żaden z 15 radnych nie złożył do burmistrza interpelacji. Nie wiadomo też nic o formalnych zapytaniach (pisemnych).
Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
W sezonie 2024/2025 siatkarki UKS Lider Konstantynów Łódzki nie zdobyły żadnego medalu mistrzostw województwa. W rywalizacji w Łódzkiem, we wszystkich kategoriach wiekowych, w których rywalizowały nasze zespoły (juniorki, kadetki, młodziczki) zajęły one czwarte miejsca. Wprawdzie w dwóch kategoriach konstantynowianki awansowały do rozgrywek centralnych, ale to nie spełniło oczekiwań kibiców.
W ostatnich latach w rywalizacji w Łódzkiem siatkarki Lidera regularnie stawały na podium, ale w bieżącym sezonie to podium okazało się dla nich za wysokie. Przed dwoma laty konstantynowianki odniosły spory sukces stając, w mistrzostwach województwa, trzykrotnie na podium (to jedyne takie osiągnięcie).
W sezonie 2022/2023 medale mistrzostw województwa dla
■ W Turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej UKS Lider Konstantynów Łódzki nie wywalczył medalu mistrzostw województwa, ale awansował do 1/8 Finału Mistrzostw Polski w piłce siatkowej.
WYNIKI UKS LIDER (decydujące o miejscach 1-4)
8-9 marca 2025 r. (sobota-niedziela)
♦ UKS Volley 34 Łódź – UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:0 (25:14, 25:22)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:1 (22:25, 25:20, 18:16)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – ŁMLKS Łaskovia Łask 0:2 (20:25, 19:25)
W niedzielę 9 marca 2025 w Łodzi zakończył się turniej finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej (8-9 marca 2024). W pierwszej fazie, w sobotę, grało sześć zespołów, a w niedziele
■ Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy) odbyło się 19 posiedzeń stałych komisji konstantynowskiej rady miejskiej. 10 z 15 radnych „zaliczyło” już nieobecność na posiedzeniu komisji. Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
■ Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy) odbyło się 8 sesji konstantynowskiej rady miejskiej. 7 z 15 radnych „zaliczyło” już nieobecność na sesji. Wkrótce więcej w pierwszym notowaniu Rankingu (NIE)Aktywności Radnych w bieżącej kadencji.
BC
■ W Turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich MŁODZICZEK w piłce siatkowej, z udziałem 6 najlepszych zespołów rundy zasadniczej, w sobotę wyłoniono cztery najlepsze zespoły, które mają już zapewniony udział w 1/8 Finału Mistrzostw Polski, a w niedzielę będą walczyć o medale mistrzostw województwa.
WYNIKI
8 marca 2025 r. (sobota)
− grupa A:
1A. UKS Volley 34 Łódź – ŁKS AZS UMED Łódź 2:0 (25:15, 25:18)
2A. UKS Lider Konstantynów Łódzki – ŁKS AZS UMED Łódź 2:0 (25:10, 25:22)
3A. UKS Volley 34 Łódź – UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:0 (25:14, 25:22)
− grupa B:
1B. Dargfil I Tomaszów Mazowiecki – Dargfil II 2:0 (25:10, 25:6)
2B. Łaskovia Łask – Dargfil II Tomaszów Mazowiecki 2:0 (25:15, 25:9)
3B. Dargfil I Tomaszów Mazowiecki
Mój Pan dziś przypomniał mi tekst, sprzed ponad 20 lat, Wojciecha Młynarskiego Oto wkraczamy:
Ci, którzy się już obłowili,
Tytani krajowych łowisk,
Z nadzieją patrzą co chwilę
W stronę unijnych stanowisk...
Drobnica zaś, plankton lichy
Spogląda z niejakim lękiem,
I także z nadzieją cichą
Taką powtarza piosenkę:
– Pecunia non olet, non olet pecunia,
Czy nakraść się trochę da Unia...?
Na plecach czuć mrówki i głowią się główki:
– Czy w Unii brać będziem łapówki...?
Bo to jest problem, psia go mać,
Niech morał go umai:
Jak ktoś się przyzwyczaił brać,
W rok się nie odzwyczai!
/bc/
Mój Pan co jakiś czas przypomina mi
krótką a trafną frazę Jana Kaczmarka
(z tekstu Grunt żeby jakoś…):
/bc/
■ Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
Przez całe minione 6 lat (2018-2024), w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim, nastąpił wzrost zatrudnienia o 13 osób. Kierujący w tym czasie magistratem burmistrz Robert Jakubowski zwiększył liczbę etatów o ponad 15 (dane według kryteriów GUS uzyskane od UM w Konstantynowie Łódzkim).
Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
Warto zauważyć, że bezpośrednio przed wyborami (w roku 2023) nastąpił nawet minimalny spadek
Ukazał się i od godzin popołudniowych w poniedziałek 1 marca 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 855/856 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Burmistrz Robert Jakubowski zwiększył liczbę etatów o ponad 15 (zatrudnił o 13 osób więcej)
Na koniec października 2024 w UM w Konstantynowie Łódzkim było zatrudnionych 87 osób (liczba etatów: 86,25), natomiast na koniec października 2018: 73 osoby (liczba etatów: 71,15).
2/ Za śmieci, konstantynowianie płacą najwięcej w Łódzkiem
W Rankingu opłat za odpady komunalne dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki zajął niechlubne pierwsze miejsce w Łódzkiem. W naszej gminie w całym roku 2023 przeciętny mieszkaniec zapłacił, z tytułu opłat za odpady komunalne, 431,02
Laureatami WIELKIEGO BILETU, nagrody honorowej redakcji konstantynowskich „Wiadomości - 43bis” w roku 2025 zostali:
♦ Studio Wokalne Sing&Feel Iwony Starkowskiej
– za wrażliwość na dziedzictwo narodowe naszej Ojczyzny i skuteczną zachętę młodego pokolenia konstantynowian do pielęgnowania swoich talentów wokalnych.
♦ Widzew Fan-Club Konstantynów
– za skuteczne działania na rzecz aktywności patriotycznej środowiska kibiców sportowych oraz pozytywne promowanie Konstantynowa Łódzkiego.
WIELKI BILET jest przyznawany za przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego bilansowane pod koniec roku minionego. W roku 2025 WB „Wiadomości - 43bis” został przyznany po raz 32. Początki tej nagrody honorowej sięgają roku
<ZDJĘCIA>
W niedzielę 2 marca 2025, z okazji przypadającego dzień wcześniej Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, odbył się główny punkt konstantynowskich obchodów tego święta państwowego. Tradycyjny Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizował Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Narodzenia NMP (pl. Kościuszki) poprzedziła ten Marsz z pl. Kościuszki na cmentarz parafialny do grobu ks. prał. pułkownika Stanisława Czernika ps. „Burza”. Na cmentarzu tradycyjnie odbył się apel poległych.
BC
Fot. Weronika Szymczyk-Langner
POLECAMY:
■ 2025-02-28
Mija 15 lat od zainicjowania, przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działań zmierzających do upamiętnienia „Żołnierzy Niezło
1/8 Mistrzostw Polski KADETEK
w piłce siatkowej, 28.02-1.03.2025
■ WYNIKI SPOTKAŃ UKS LIDER KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI (gr. 11)
♦ JKS SMS Jastrzębie – UKS Lider 3:2 (25:16, 24:26, 25:23, 24:26, 15:13)
♦ UKS Lider – Wataha Lubin 3:0 (25:20, 25:19, 25;16)
♦ UKS Jedynka Kluczbork – UKS Lider 0:3 (13:25, 6:25, 21:25)
Zakończyły się rozgrywki 1/8 Finału Mistrzostw Polski kadetek. UKS Lider Konstantynów Łódzki wygrał dwa spotkania i przegrał jedno. To dało konstantynowskim siatkarkom awans do grona 32 najlepszych zespołów Polski, które zagrają w ź Finału Mistrzostw Polski.
■ KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA
1. JKS SMS Jastrzębie (złoty medalista rozgrywek w woj. śląskim)
2. UKS Lider Konstantynňw Łódzki (czwarty zespół w woj. łódzkim)
3. Wataha Lubin (brązowy
PRZYPOMINAMY:
■ W tym roku mija 15 lat od zainicjowania, przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działań zmierzających do upamiętnienia „Żołnierzy Niezłomnych”.
■ Tradycyjnie zapraszamy wszystkich konstantynowian do udziału w Marszu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (2 marca 2025, niedziela).
W niedzielę, 2 marca ulicami Konstantynowa Łódzkiego przejdzie Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uhonorowanie ofiary „Żołnierzy Wyklętych” powinno być obowiązkiem każdego Polaka. Niestety, ciągle jeszcze, upowszechnianie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego w Polsce odbywa się jakoby na przekór i ku niezadowoleniu tych, którym nie w smak troska o historię naszej Ojczyzny.
W tym roku mija 15 lat od zainicjowania, przez
■ IX KADENCJA RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (2024-2029). III RANKING AKTYWNOŚCI RADNYCH (2024-2029)
Zamiar wprowadzenia klasyfikacji aktywności radnych powstał na bazie chęci zaprezentowania działań radnych, ale przede wszystkim tych działań, które wykraczają poza bierną obecność na sesjach i posiedzeniach komisji. W naszym redakcyjnym Rankingu Aktywności Radnych najwyższą punktację uzyskała inicjatywa uchwałodawcza radnego, potem interpelacja do burmistrza. W nowym RAR nie uwzględniamy już dobrze punktowanych spotkań z wyborcami i stałego kontaktu z mieszkańcami, ponieważ aktywność w tym zakresie jest trudna do zweryfikowania. W RAR nie pominęliśmy odejmowania punktów za absencje na sesjach i posiedzeniach komisji (obecność potwierdza radny
„Wyzwalające możliwości nauki, techniki, pracy, ekonomii i działalności politycznej nie przyniosą swych owoców, jeśli nie znajdą swego natchnienia i swej miary w prawdzie i miłości, silniejszych niż cierpienie, a objawionych ludziom przez Jezusa Chrystusa” — te słowa pochodzą z Instrukcji o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu (n. 24), doniosłego dokumentu Stolicy Apostolskiej z ostatnich lat.
Wiadomo, że to orędzie ma swoją osobną historię również w naszych dziejach. I każdy z nas jest wezwany, ażeby do tej trudnej historii dopisał nowy rozdział, nową cząstkę, fragment. „Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” — pyta św. Paweł (Rz 8, 31).
A Bóg jest z nami. Eucharystia pozostaje nieustającym tego potwierdzeniem. Jest z nami. Jest Emma
Za miesiąc konstantynowskie zespoły piłki nożnej wznowią rozgrywki mistrzowskie. Poniżej terminy pierwszej kolejki rundy wiosennej.
♦ Klasa okręgowa (kolejka 16):
21/22/23 marca 2025
KAS – Iskra Dobroń
Włókniarz Pabianice – Włókniarz KŁ
♦ Klasa B (kolejka 12):
29/30 marca 2025
ŁAF II – KAS II
Teofilek Łódź – Włókniarz II KŁ
♦ IV liga kobiet (kolejka 11):
29/30 marca 2025
PTC II Pabianice – Włókniarz KŁ
■ W Rankingu opłat za odpady komunalne dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki zajął niechlubne pierwsze miejsce w Łódzkiem. W naszej gminie w całym roku 2023 przeciętny mieszkaniec zapłacił, z tytułu opłat za odpady komunalne, 431,02 zł (per capita). To niemal trzykrotnie więcej aniżeli wynosi opłata w Kamieńsku (149,69 zł), gdzie za odpady mieszkańcy płacą najmniej w Łódzkiem.
W numerze 1/1423 dwutygodnika „Wspólnota” z dnia 11 stycznia 2025 opublikowano Ranking – wysokość opłat za odpady komunalne (dane zapisane w rozdziale 90002 i paragrafie 49 klasyfikacji budżetowej). Z klasyfikacji dowiadujemy się, ile płacił za śmieci w 2023 roku przeciętny mieszkaniec Polski we wszystkich gminach naszego kraju. Oczywiście, nas najbardziej interesuje
W niedzielę zakończył się turniej finałowy rozgrywek wojewódzkich kadetek w piłce siatkowej (Łódź, 14-16 lutego 2025). Zespoły walczyły o medale mistrzostw województwa łódzkiego (wszystkie 4 miały już zapewniony awans do rozgrywek centralnych). UKS Lider Konstantynów Łódzki, w turnieju finałowym, przegrał wszystkie 3 spotkania i zajął 4. miejsce. To oznacza, że kadetki Lidera, podobnie jak juniorki, nie zdobyły medalu mistrzostw województwa łódzkiego (w sezonie 2024/2025).
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA (turniej finałowy)
1. UKS Volley 34 Łódź
2. ŁKS AZS UMED Łódź
3. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
4. UKS Lider Konstantynów Łódzki
■ WYNIKI SPOTKAŃ turnieju finałowego kadetek (14-16 lutego 2025)
♦ 14 lutego 2025
UKS Volley 34 Łódź – ŁKS
13 lutego 2025 roku w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano umowę programową pomiędzy Solidarnością a kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim.
Preambuła umowy Solidarności z kandydatem na prezydenta RP
Dziś na świecie znowu wieje wiatr wolności. Wolności, szacunku dla człowieka i solidarności. Te wartości jak nigdzie indziej skupiają się w idei, która spaja jedyny w swoim rodzaju i znany na całym świecie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. W jubileuszowym roku czterdziestopięciolecia powstania Solidarności ponownie mają one szansę stanowić fundament naszej cywilizacji, tak jak wtedy, kiedy budowały jej wielkość. Właśnie te wartości są dla nas wspólne.
Im większą stanowimy siłę, tym efektywniej możemy
■ W 2025 roku gmina udzieliła wsparcia 9 klubom (poprzednio było ich 8). Ten dodatkowy podmiot to KS Active Movement, w którym uprawiane są sporty taneczne objęte Systemem Sportu Młodzieżowego. Niektóre z dofinansowanych podmiotów oferują konstantynowianom tylko dyscypliny, które nie są objęte SSM. Do tematu powrócimy.
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego podzielił dotację 500 tys. zł na sport w 2025 roku. Poszczególnym klubom realizującym w znaczącej części jedno z zadań własnych gminy (sprawy kultury fizycznej i turystyki) przydzielił kwoty. Te kwoty, już tradycyjnie, nie korespondują z liczbą zawodników w poszczególnych klubach.
Dotacje otrzymały:
♦ KS Włókniarz (196 tys. zł),
♦ UKS Piątka (124,5 tys. zł),
♦ UKS Lider (84 tys. zł),
♦
■ Konstantynowianin, z tytułu opłat za odpady komunalne, płaci rocznie 431,02 zł.
Mieszkańcy 1 gminy w Polsce płacą rocznie za odpady komunalne nawet ponad 2000 zł, ale w 413 gminach ta opłata nie przekracza 200 zł.
Dwutygodnik „Wspólnota”, opierając się na danych budżetowych, przeanalizował wpływy z opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi (zapisane w rozdziale 90002 i paragrafie 49 klasyfikacji budżetowej). Ta analiza posłużyła do sporządzenia kolejnego, dość nietypowego rankingu opłat za odpady komunalne w przeliczeniu na mieszkańca.
Okazuje się, że mieszkańcy 1 gminy w Polsce płacą rocznie za odpady komunalne nawet ponad 2000 zł, ale w 413 gminach (spośród 2243 sklasyfikowanych) ta opłata nie przekracza 200 zł.
Konstantynowianin,
■ Rozwój Konstantynowa Łódzkiego postępuje dość szybko, ale wolniej niż ma to miejsce w przypadku większości polskich miast. W ostatniej minionej kadencji (w odniesieniu do kadencji poprzedniej) nasza gmina, w porównaniu z innymi, ma: mniejsze osiągniecia w sporcie młodzieżowym (jednak z tej dziedziny ciągle może być dumna), notuje gorsze tempo wzrostu dochodów, nieco więcej inwestuje, słabiej wykorzystuje środki UE, ogromnie traci dystans w poziomie zrównoważonego rozwoju wg dziennika „Rzeczpospolita” oraz może chlubić się nieco lepszym poziomem zrównoważonego rozwoju w notowaniach Politechniki Warszawskiej.
■ W RANKINGU RANKINGÓW sytuacja Konstantynowa Łódzkiego wypada na NIEKORZYŚĆ ostatniej minionej kadencji (w odniesieniu do poprzedniej). Ta różnica
1. ŁKS AZS UMED Łódź
2. SMS Ostrów Łaskovia I Łask
3. UKS Volley 34 Łódź
4. UKS Lider Konstantynów Łódzki
5-6. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
MUKS LO 47 – Budowlani Łódź
7-8. UKS Ozorków
SMS Ostrów Łaskovia II Łask
9. WKS Wieluń
10. LUKS Asik Domaniewice
11. Tubądzin Volley MOSiR Sieradz
BC
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu wykorzystania środków UE:
♦ 520. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 451. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 69 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu wykorzystania środków UE jest gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
520. miejsce w ostatniej kadencji minionej (wyliczone, korzystną dla tej kadencji, metodą ekstrapolacji) jest zdecydowanie niższe od 451. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, niekorzystną dla tej kadencji, metodą ekstrapolacji). Ta różnica na niekorzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 69 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu wykorzystania środków UE:
KADENCJA
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl