Wystawa „Łódź w medalach zamknięta. Wystawa z okazji 600-lecia nadania Łodzi – stolicy Województwa Łódzkiego praw miejskich” prezentowana będzie w terminie od 13 kwietnia do 4 maja 2023 r. w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102.
W dniu 13 kwietnia 2023 r. o godz. 16.30 w sali szkoleniowej (parter) odbędzie się wernisaż, podczas którego twórca kolekcji, dr. n. med. Andrzej Papiewski opowie o swojej pasji i przedstawi najciekawsze eksponaty.
20 stycznia 2006 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi otrzymała – od Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Łódzki im. Kazimierza Stronczyńskiego – Złoty Medal za zasługi dla Numizmatyki Łódzkiej (Uchwała Zarządu Oddziału z dnia 8 grudnia 2005 roku, w 45-lecie istnienia Oddziału Łódzkiego). Kontynuując te chlubne tradycje, Biblioteka nawiązała współpracę z pomysłodawcą wystawy, znanym łódzkim kolekcjonerem, dr. n. med. Andrzejem Papiewskim. Pan Andrzej Papiewski to m.in. członek honorowy i były prezydent „Rotary Club Łódź-Centrum”, członek zarządu Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, członek Polskiego Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór oraz członek wspierający Oddział Łódzki Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Jest laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego (2007) i innych odznaczeń kolekcjonerskich. Od 2022 r. jest członkiem Kapituły wyżej wymienionej nagrody.
W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kolejnym obszarem zainteresowań kolekcjonerskich dr. Papiewskiego stało się medalierstwo. Zgromadzone na wystawie medale (327) poświęcone Łodzi i jej mieszkańcom stanowią zaledwie część liczącej 917 egzemplarzy kolekcji medali o tematyce łódzkiej. Tworzą one panoramiczny obraz miasta i województwa: dokumentują historię, rozwój i życie zwykłych oraz niezwykłych ludzi, którzy budowali i rozwijali tę początkowo średniowieczną wieś w dużą aglomerację miejską w centrum Polski. Łódź jako stolica województwa jest nierozerwalnie związana z regionem. Od ponad 150 lat jest głównym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i akademickim regionu. To właśnie w Łodzi znajdują się siedziby wielu stowarzyszeń i związków. Na wystawie prezentowane są m. in. medale związków sportowych Łódzkiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi czy Okręgowego Związku Gimnastycznego. Medale wybite przez władze województwa (Medal Honorowy Wojewody Łódzkiego), przedsiębiorstwa (Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego w Łodzi), instytucje finansowe (70 Lat PKO na Ziemi Łódzkiej 1930-2000/Powszechna Kasa Oszczędności Oddział Regionalny w Łodzi) oraz medale związane z historią miasta i regionu z czasów II wojny światowej (Armia Krajowa. Okręg – Łódź).
Wystawa „Łódź w medalach zamknięta. Wystawa z okazji 600-lecia nadania Łodzi – stolicy Województwa Łódzkiego praw miejskich” poprzez nietypowe środki przekazu, jakie niewątpliwie stanowią medale, ma wzbudzić zainteresowanie historią naszego miasta i być jednym z pierwszych wydarzeń organizowanych z okazji jubileuszowych obchodów.
Ma uhonorować 600-lecie miasta, dać przegląd dokonań, przypomnieć to, co było i dać nadzieję na przyszłość.
Na wystawie zaprezentowanych jest 327 medali związanych z Łodzią. W 13 gablotach stojących obejrzeć można kolejno: początki miasta, Łódź przemysłową, rzemiosło, handel i usługi, Łódź akademicką, szeroko pojętą kulturę, łódzkie tatry, sztukę, sport, służbę zdrowia i varia łódzkie. Gabloty stojące poświęcone są wybitnym postaciom powiązanym z Łodzią.
Są to: Bohdan Stefanowski, Leon Schiller, Artur Rubinstein, Władysław Strzemiński, Julian Tuwim, Konrad Jażdżewski, Grażyna Bacewicz, Jan Paweł II i Faustyna Kowalska.
Gablota w holu głównym to przede wszystkim prezentacja medali i plakiet o dużych formatach i nietypowych kształtach, zróżnicowanych tematycznie. Są tam również medale sportowe, przyznawane za udział w szalenie popularnych w ostatnich latach ulicznych biegach przez najciekawsze zakątki miasta. Na dolnej półce wyłożone są pozycje poświęcone medalierstwu, które mogą zainteresować obecnych i przyszłych kolekcjonerów.
<Materiał Biura Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi>
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl