■ Przed 25 laty (28 lipca 1998) zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, eseista, dramaturg. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. W latach 80. związany z polską opozycją antykomunistyczną. Twórca, od końca lat 60. XX wieku, był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.
■ W 25 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta nasza redakcja podsumowuje obecność twórczości poety w naszych mediach. Uzupełnieniem są nasze refleksje o tym twórcy, któremu najbardziej w poezji współczesnej podobały się te wiersze, w których słowa nie zatrzymywały na sobie uwagi, ale były oknem otwartym na rzeczywistość. Nam, kolejnym pokoleniom, Książę Polskich Poetów zostawił po sobie swoje wiersze, które zawsze będą oknem otwartym na rzeczywistość.
W kilku swoich tekstach in memoriam moich ulubionych twórców odwołuję się do poezji Zbigniewa Herberta. Te teksty były publikowane w dzienniku internetowym „43bis” oraz w wydaniach papierowych „Wiadomości - 43bis” i Ex librisu 43bis”. Wiersze Herberta pojawiały się też w moich mediach, co miesiąc, w latach 2008 i 2018 (wtedy Sejm dwukrotnie ogłosił je Rokiem Zbigniewa Herberta). Cytatów z poezji tego twórcy nie brakowało też w okolicznościowych artykułach dot. obchodów zdarzeń patriotycznych,. Teraz, w 25 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta, zamierzam przypomnieć te publikacje uzupełniając je nie tylko własnymi refleksjami.
1. Zbigniew Herbert: Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość
/…/
chce mi oszczędzić
kilku lat złudzenia
wie że doczekam
i sam poznam
bez słów zaklęć i płaczu
szorstką
powierzchnię
i dno
słowa
(wiersz Babcia ze zbioru „Epilog burzy”)
Wypowiedź Zbigniewa Herberta z roku 1972 o tym, co podoba mu się w sztuce rymotwórczej:
— Otóż nie mając pretensji do nieomylności, a wypowiadając tylko moje predylekcje, chciałbym powiedzieć, że najbardziej w poezji współczesnej podobają mi się te wiersze, w których dostrzegam coś, co nazwałbym cechą przeźroczystości semantycznej (termin zapożyczony z logiki Husserlowskiej). Owa przeźroczystość semantyczna jest to własność znaku polegająca na tym, że w czasie używania go uwaga jest skierowana na przedmiot oznaczony i sam znak nie zatrzymuje na sobie uwagi. Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość.
(Poeta wobec współczesności, „Odra”1972, nr 11 s. 48-50)
Nam, kolejnym pokoleniom, Książę Polskich Poetów zostawił po sobie swoje wiersze, które zawsze będą oknem otwartym na rzeczywistość.
2. Zbigniewa Herberta przybliżył nam Przemysław Gintrowski
Pisząc, w roku 2013, tekst in memoriam jednego z moich ulubionych twórców, piosenkarza i kompozytora (uzupełniona wersja, opublikowana w 2022 to Przemysław Gintrowski. Szkoda, że tacy wspaniali twórcy odchodzą za wcześnie…) zacytowałem tam kilka wierszy Zbigniewa Herberta, do których napisał on muzykę i sam je śpiewał.
Poeta niechętnie dawał zgodę na śpiewanie swoich tekstów. Gintrowski taką zgodę uzyskał. O współpracy z Herbertem mówił Gintrowski w 2008 roku na antenie Polskiego Radia (cyt. z tekstu „Wielki bard wolności”. Wspomnienie Przemysława Gintrowskiego umieszczonego w portalu www.wprost.pl/):
— Najpierw zacząłem pisać muzykę do wierszy Herberta, potem go poznałem. Któregoś popołudnia w styczniu 1982 roku po prostu zapukałem do drzwi na parterze przy ulicy Promenady, ukłoniłem się i grzecznie powiedziałem, jak się nazywam, co robię i z czym przyszedłem. Kiedy poznałem Herberta i z nim porozmawiałem, wiedziałem, że mam do czynienia nie tylko z wielkim poetą, ale i z wielkim człowiekiem, który w dodatku ma wielkie poczucie humoru. Od tej pory zdałem sobie sprawę, że muszę się liczyć nie tylko z poezją, ale także i z poetą.
Uwieńczeniem pracy nad poezją Herberta jest wydana w 2000 roku płyta „Odpowiedź” zawierająca 16 utworów:
•„Kołatka”
•„Kraj”
•„Cesarz”
•„Damastes z przydomkiem Prokrustes mówi”
•„Prolog”
•„Mur”
•„Sprawozdanie z Raju”
•„Przesłuchanie anioła”
•„U wrót doliny”
•„Potęga smaku”
•„Odpowiedź”
•„Ścieżka”
•„Bajka ruska”
•„Pijacy”
•„Do Marka Aurelego”
•„Prośba”
oraz wydana w 2008 roku płyta „Tren”zawierająca 15 utworów:
•„Wstęp”
•„17 IX”
•„Guziki”
•„Wilki”
•„Prolog”
•„Achilles. Pentezylea”
•„Kaligula”
•„Nike, która się waha”
•„Apollo i Marsjasz”
•„Pan Cogito o cnocie”
•„Kamyk”
•„Małe serce”
•„Brewiarz”
•„Pieśń o bębnie”
•„Tren Fortynbrasa”
Na obu albumach jest, więc 31 piosenek tylko do słów poety.
Piosenka szybciej i łatwiej przebijała się do ucha, potem chętniej sięgamy po tomik z tekstami. Kompozytorzy pieśni do tekstów literackich wspólnie z wykonawcami zrobili dla literatury polskiej więcej od wielu nauczycieli. Bądźmy jednak sprawiedliwi i zacytujmy następujący wpis w Sieci:
― W liceum profesorka na polskim puszczała nam Gintrowskiego. W ten sposób, jako gówniarz, zatraciłem się w twórczości Herberta.
Przemysław Gintrowski (nie tylko śpiewając, ale też recytując) i Zbigniew Herbert (tworząc i nie uginając karku) wspólnie uczyli nas – tych silniejszych – godności i nas – tych słabszych – przyzwoitości. W Internecie łatwo znaleźć nagranie barda recytującego tekst poety:
Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo
bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych
niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy ― oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys
i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie
strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany ― czyż nie było lepszych
strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne
ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy
światło na murze splendor nieba
one nie potrzebują twego ciepłego oddechu
są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy
czuwaj ― kiedy światło na górach daje znak ― wstań i idź
dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę
powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy
bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz
powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku
a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku
idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów
Bądź wierny Idź
(wiersz Przesłanie Pana Cogito ze zbioru „Pan Cogito”)
We wspomnianym moim tekście z roku 2022 (Przemysław Gintrowski. Szkoda, że tacy wspaniali twórcy odchodzą za wcześnie…) powyższy wiersz zacytowałem w całości. W tym samym tekście poświęconym Gintrowskiemu, także w całości, umieściłem inny wiersz Herberta dedykowany Marii Oberc, lwowiance, która znalazła się w Warszawie i walczyła w Powstaniu Warszawskim:
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy
szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać
już nie zostanie agronomem
„Ciemny” a „Świt” ― księgowym
„Marusia” ― matką ,,Grom” ― poetą
posiwia śnieg ich młode głowy
nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać
przegrali dom swój w białym borze
kędy zawiewa sypki śnieg
nie nam żałować ― gryzipiórkom ―
i gładzić ich zmierzwioną sierść
ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
został na zawsze w dobrym śniegu
żółtawy mocz i ten trop wilczy
(wiersz Wilki ze zbioru „Rovigo”)
3. „Zbigniew Herbert, tekściarz pana Gintrowskiego”
Zbigniew Herbert był dla Gintrowskiego idolem. Kompozytor był wielkim fanem twórczości poety. Uważał Herberta, a nie naszych noblistów, za największego polskiego poetę (Nobla otrzymało dwoje polskich poetów: Czesław Miłosz i Wisława Szymborska). Ta opinia Gintrowskiego nie jest odosobniona.
Informacje na ten temat oraz wyjaśnienie śródtytułowego cytatu znajdujemy w Sieci (wprost.pl/) w obszernym tekście („Wielki bard wolności”. Wspomnienie Przemysława Gintrowskiego) dodanym 19.10.2018. Tekst przygotowała redakcja portalu (przy współpracy z Marią Kądzielską) na bazie materiału źródłowego z ukazującego się jeszcze wówczas w wersji papierowej tygodnika „Wprost”:
— W wywiadzie z 2008 roku „Warszawa. Dziś wieczorem o Herbercie” w „Dzienniku” odpowiedział, kim jest dla niego poeta: – Idolem. Jestem wielkim fanem jego twórczości, która charakteryzuje się nie tylko głębią intelektualną, ale też wielką urodą języka i myśli. Bez wahania mogę powiedzieć, że Herbert jest największym polskim poetą. Nie nasi nobliści, tylko właśnie Zbigniew Herbert. To, że nie otrzymał literackiej Nagrody Nobla, tylko świadczy o fundacji, która ją przyznaje i o niczym więcej. Oczywiście jest to moje prywatne zdanie, którego nigdy nie zmienię.
Znana jest również anegdota, jak Gintrowski zaprosił Herberta wraz z żoną na koncert do Muzeum Archidiecezji na Solcu. Poeta się jednak rozchorował i nie przyszedł, przysłał swoją żonę (to co miał najcenniejszego) oraz pocztówkę z pomnikiem Fryderyka Chopina, która była podpisana: „Zbigniew Herbert, tekściarz pana Gintrowskiego”.
4. Zbigniew Herbert: dowodem istnienia potwora są jego ofiary
W naszych redakcyjnych mediach znajdujemy też nie tylko wiersze Zbigniewa Herberta czy ich fragmenty. Często są to tylko refleksje autorów artykułów odwołujące się do myśli poety. Niekiedy pojawiają się one jako motto czy wyłowione, z poezji Herberta, przesłanie.
Pisząc w internetowym dzienniku „43bis” (2020-11-11) o wyreżyserowanym przez siebie widowisku patriotycznym „Rodzina Niepodległa” Tomasz Bieszczad dzieli się m.in. następującymi refleksjami odwołując się do Herberta:
— Wsłuchujemy się w poemat Herberta „Raport z oblężonego miasta” i wiersz „Potwór pana Cogito”. To o nas. Co o tym myśli młodzież, rodzice, Dyrekcja? Czy koronawirus to „potwór”? Dla nas to jakby czas próby, czas egzaminu, czas poligonu. Idziemy pod prąd... żeby znaleźć źródło.
Zacytujmy, więc chociaż fragment wspominanego tu wiersza:
potwór Pana Cogito
pozbawiony jest wymiarów
trudno go opisać
wymyka się definicjom
jest jak ogromna depresja
rozciągnięta nad krajem
nie da się przebić
piórem
argumentem
włócznią
gdyby nie duszny ciężar
i śmierć którą zsyła
można by sądzić
że jest majakiem
chorobą wyobraźni
ale on jest
jest na pewno
jak czad wypełnia szczelnie
domy świątynie bazary
zatruwa studnie
niszczy budowle umysłu
pokrywa pleśnią chleb
dowodem istnienia potwora
są jego ofiary
jest dowód nie wprost
ale wystarczający
rozsądni mówią
że można współżyć
z potworem
(wiersz Potwór pana Cogito ze zbioru „Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze”)
5. „Bądź wierny Idź”. Rok Zbigniewa Herberta na łamach „Ex Librisu 43bis”
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo
bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
(wiersz Przesłanie Pana Cogito ze zbioru „Pan Cogito”)
Już w związku z 10. rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta posłowie przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. Pod koniec tego roku nasz portal zaczął się ukazywać w nowej wersji, dopiero się rozwijał, ale jeszcze w grudniu umieściliśmy tam Przedmioty.
Przedmioty martwe są zawsze w porządku i nic im, niestety, nie można zarzucić. Nie udało mi się nigdy zauważyć krzesła, które przestępuje z nogi na nogę, ani łóżka, które staje dęba. Także stoły, nawet kiedy są zmęczone, nie odważą się przyklęknąć. Podejrzewam, że przedmioty robią to ze względów wychowawczych, aby wciąż nam wypominać naszą niestałość.
(wiersz Przedmioty ze zbioru „Hermes, pies i gwiazda”)
Natomiast w każdym wydaniu (w roku 2008) naszego papierowego miesięcznika „Ex Libris 43bis” znalazł się, w rubryce zatytułowanej Bądź wierny Idź przynajmniej jeden wiersz poety, a zwieńczeniem był, na koniec roku, tekst przemówienia ks. bp. Józefa Zawitkowskiego (Z Białym Orłem spóźnionej nagrody) wygłoszonego nad trumną śp. Zbigniewa Herberta na Powązkach Warszawskich, 31 lipca 1998 r. (cyt. za: mateusz.pl/bpjz/)
Pamięci świętej
Czcigodny Panie Zbigniewie,
Książę Polskich Poetów,
Największy z Orląt Lwowskich,
Z Białym Orłem spóźnionej nagrody.
Przychodzę do Ciebie z Łowicza
z wiązanką peonii - róż ubogich, ze wsi,
z Lipiec od Reymonta i Boryny.
Odchodzisz z Łowicką Pielgrzymką
od Matki Boskiej Anielskiej
"wmieszany między pasterze i grajki
z książeczką wierszy jako gołąb białą,
aby synowi z niej czytała bajki" /por. K. Makuszyński/.
"Umarli też proszą o bajki
o garstkę ziół, o wodę wspomnień
więc po igliwiu, po szelestach
i po zapachu wątłych przędzach
odnajdziesz i odemkniesz
Twój Las Ardeński...
a tamten las jest dla nas i dla was...
Złożyłeś ręce tak, by sen zaczerpnąć
tak jak się czerpie wody ziarno
i przyjdzie Las Ardeński i Zielony Obłok...
z liściastą mową zapomnianą
odpomnisz wtedy białe rano
czekając na otwarcie Bram..." /por. Las Ardeński/.
"I niech się Nike już nie waha
i niech nie wstydzi się wzruszenia.
Jutro o świcie musi Cię odnaleźć
z otwartym sercem zamkniętymi oczyma
z cierpkim obolem Ojczyzny
pod drętwym językiem" /por. Nike, która się waha/.
Umierają ci
"którzy kochają bardziej piękne słowo
niż tłuste zapachy,
ale jest ich na szczęście nie wielu" /Substancja/.
Warszawa Cię zapamięta
"i naród, który trwa
wracając z pełnymi workami że szlaków ucieczki
wznosi łuk tryumfalny
dla pięknych umarłych..." /Substancja/
U wrót doliny ty prosisz anioła
"- schowaj mnie w oku
w dłoniach, w ramionach,
bo ja umarłem i potrzebuję czułości..." /U wrót doliny/
"Bo w tę noc staję boso
przed zatrzaśniętą bramą
tego miasta..." /Moje miasto/.
"pod pachą niosąc niezgrabnie swe skrzydła
jak skrzypce
więc niech Ci śnieżka usypana piaskiem
da ukojenie" /Sprawozdanie z raju/.
"Gdy wejdziesz do nieba
na jasnym promieniu Światłości..."
"Potem budzisz się milczący
w dłoniach bezruchu
w sercu rzeczy..." /Wersety panteisty/.
tam będzie twój dom.
"Dom nad porami roku
pod nieobecną gwiazdą...
nad sypkim popiołem gniazda
dom jak sześcian dzieciństwa
jak kostka wzruszenia..." /Dom/.
Jutro rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Wybiła godzina "W"
Nich Pan pozdrowi
Basię i Krzysia Baczyńskich
i Wszystkich Kolumbów
co "szli na śmierć po kolei
jak kamienie przez Boga Rzucone na szaniec" /J. Słowacki/.
I powiedz im, że już w Polsce przyszedł czas
"byśmy walczyli miłością" /K.K. Baczyński/.
"Ciężko wyznać:
Na taką miłość nas skazali
taką przebodli nas Ojczyzną" /Prolog/
Książę Poetów trudnej Polski
Milkną muzy
gdy poeci idą do nieba
więc wybacz słowa.
Największy z Orląt Lwowskich
Wierny i Niezłomny Warszawiaku
Do zobaczenia u bram Ardeńskiego Lasu
6. Wiersz Zbigniewa Herberta zamieszczony w „43bis” zdjęty przez cenzurę
Także 2018 Sejm ogłosił Rokiem Zbigniewa Herberta (w związku z 20. rocznicą śmierci poety). I znów w każdym wydaniu (w roku 2018) naszego papierowego miesięcznika „Ex Libris 43bis” Zbigniew Herbert miał swoją rubrykę wypełnioną jego wierszem,
Nasz portal (43bis.media.pl) co miesiąc publikował kolejny wiersz poety zamieszczając jednocześnie post z linkiem na Facebooku na fanpage’u strony. Link także był zamieszczany na profilu Bernarda Cichosza. I tam 13 grudnia 2018 natychmiast interweniowała cenzura po zamieszczeniu wiersza Odpowiedź. Post z linkiem do Odpowiedzi stał się niewidoczny dla internautów.
To będzie noc w głębokim śniegu
który ma moc głuszenia kroków
w głębokim cieniu co przemienia
ciała na dwie kałuże mroku
leżymy powstrzymując oddech
i nawet szept najlżejszy myśli
jeśli nas nie wyśledzą wilki
i człowiek w szubie dokołysze
na piersi szybkostrzelną śmierć
poderwać trzeba się i biec
w oklasku suchych krótkich salw
na tamten upragniony brzeg
wszędzie ta sama ziemia jest
naucza mądrość wszędzie człowiek
białymi łzami płacze
matki kołyszą dzieci
księżyc wschodzi
i biały dom buduje nam
to będzie noc po trudnej jawie
ta konspiracja wyobraźni
ma chleba smak i lekkość wódki
lecz wybór by pozostać tu
potwierdza każdy sen o palmach
przerwie sen nagłe wejście trzech
wysokich z gumy i żelaza
sprawdzą nazwisko sprawdzą strach
i zejść rozkażą w dół po schodach
nic z sobą zabrać nie pozwolą
prócz współczującej twarzy stróża
helleńska rzymska średniowieczna
indyjska elżbietańska włoska
francuska nade wszystko chyba
trochę weimarska i wersalska
tyle dźwigamy naszych ojczyzn
na jednym grzbiecie jednej ziemi
lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyncza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół
(wiersz Odpowiedź ze zbioru „Hermes, pies i gwiazda”)
Po mojej interwencji post ponownie znalazł się na Facebooku.
7. Do końca byli wierni. Nie dajmy zginąć poległym. To sprawa smaku
Zbigniew Herbert wytrwale i cierpliwie pracował nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń. Uświadamiał Polakom ich godność i pielęgnował pamięć o przodkach.
Poeta wzbogacił polszczyznę wieloma zdaniami budującymi naszą wyobraźnię. Wprowadził do polszczyzny formułę-przykazanie – słowa „Bądź wierny Idź”. Wśród kilkudziesięciu utworów, które w naszych mediach zamieściliśmy (przede wszystkim w latach 2008 i 2018) łatwo odnajdujemy liczne podobne frazy (z nich zbudowaliśmy powyższy śródtytuł). Warto, więc zacytować krótkie fragmenty kilku, z tych publikowanych przez nas, wierszy.
Gdy było bardzo źle
skakali w oczy naprzeciw
i zamykali je mocno
tak mocno że nie poczuli ognia
który dochodził do rzęs
do końca byli mężni
do końca byli wierni
do końca byli podobni
jak dwie krople
zatrzymane na skraju twarzy
(wiersz Dwie krople ze zbioru „Struna światła”)
życie bulgoce jak krew
cienie tają łagodnie
nie dajmy zginąć poległym –
pamięć przekaże chyba obłok –
wytarty profil rzymskich monet
(wiersz Trzy wiersze z pamięci ze zbioru „Struna światła”)
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo
choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa
(wiersz Potęga smaku ze zbioru „Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze”)
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
(wiersz Guziki ze zbioru „Rovigo”)
i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden
on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania
on będzie Miasto
(tytułowy wiersz ze zbioru „Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze”)
Pełne teksty znajdziemy w Internecie, ale przyjemniej jest trzymać w ręku książkę. Szczególnie polecam retrospektywny tom „Poezji” Zbigniewa Herberta (wydany w KOLEKCJI POEZJI POLSKIEJ XX WIEKU przez Państwowy Instytut Wydawniczy) obejmujący wszystkie zbiory jego wierszy wydane w latach 1956-1998.
8. Od kilku dekad, każdego dnia są przy mnie wiersze Zbigniewa Herberta
W 2021 roku napisałem króciutki tekst Od Andersena do Norwida (z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, 2 kwietnia), w którym znalazło się może najistotniejsze moje odniesienie do twórczości Księcia Polskich Poetów:
— Przed wieloma już laty, ale jako dojrzały człowiek, od mojej jedynej siostry otrzymałem „Epilog burzy” Zbigniewa Herberta. I teraz, od kilku dekad, każdego dnia są przy mnie wiersze Herberta.
To odniesienie staje się bardziej komunikatywne po zapoznaniu się z zacytowanym poniżej całym artykułem, który poprzedziłem moim własnym mottem o wdzięczności wyrażanej najczęściej za późno:
Szkoda, że nie zdążyłem niektórym
bliskim osobom, za ich życia, powiedzieć,
iż kiedyś będę je kochał bardziej niż wówczas.
W samym kilkuzdaniowym tekście już tylko o książkach wypełnionych słowem – znakiem mającym własność polegającą na tym, że w czasie używania go uwaga jest skierowana na przedmiot oznaczony i sam znak nie zatrzymuje na sobie uwagi (pozwoliłem sobie użyć tu sformułowania Herbertowskiego). Słowem, które jest dla mnie oknem otwartym na rzeczywistość.
— W dniu rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (2.04.1805), od roku 1967, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Andersen to jeden z najsłynniejszych baśniopisarzy w dziejach. Jego cudowne „Baśnie" z ilustracjami Jana Marcina Szancera kojarzą mi się z moim dzieciństwem.
„Baśnie" J. Ch. Andersena to moja pierwsza książka (przed ok. 65 laty), prezent od brata Ładysława. Kilka lat później moja siostra śp. Elżbieta podarowała mi „Małą encyklopedię powszechną PWN”, a potem brat Jerzy przybliżył mi wielkość Norwida. Śp. rodzicom, w międzyczasie, zawdzięczam pierwszą lekturę „Trylogii” Sienkiewicza.
Ta krótka refleksja wymaga epilogu ujmującego moje obcowanie z książkami, najpiękniejszymi prezentami, które w życiu otrzymałem. Przed wieloma już laty, ale jako dojrzały człowiek, od mojej jedynej siostry otrzymałem „Epilog burzy” Zbigniewa Herberta. I teraz, od kilku dekad, każdego dnia są przy mnie wiersze Herberta.
Bernard Cichosz
Fot. PAP/CAF/C. Langda
■ Nieopublikowanie w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwał w sprawie diet radnych przyczyną uchylenia tego typu uchwał.
■ W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest ugruntowane stanowisko, zgodnie z którym uchwała w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet radnych jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Do niedawna uchwały w sprawie diet radnych nie były przez gminy traktowane, jako akt prawa miejscowego, jednak to się zmienia po ostatnich kilku rozstrzygnięciach WSA i NSA.
Jeden z Wojewódzkich Sądów Administracyjnych stwierdził nieważność dwóch tego typu uchwał i uchylił oba dokumenty z powodu nieopublikowania ich w wojewódzkim dzienniku urzędowym. WSA powołał się na ugruntowane stanowisko w orzecznictwie
■ W notowaniach rankingowych dwutygodnika WSPÓLNOTA [prezentujących wydatki inwestycyjne (per capita) w ośmiu okresach trzyletnich (od 2013-2015 do 2020-2022)] Konstantynów Łódzki odnotował teraz (w najnowszym notowaniu 2020-2022) najniższą pozycję w historii (w Polsce miejsce 589. wśród 630 i w Łódzkiem 26. wśród 27).
■ W okresie 2020-2022 w stosunku do lat 2019-2019 nasze miasto – wśród ponad 600 MIAST INNYCH (aniżeli wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu) w Polsce – pogorszyło swoje miejsce o 39 pozycji, a w Łódzkiem – wśród 27 MIAST INNYCH – znalazło się niżej o 3 pozycję.
■ Łącznie we wszystkich ośmiu rankingach z przedziału czasowego 2013-2022 nasze miasto obniżyło swoją początkową lokatę, w Polsce, o 309 miejsc. We wspomnianym
PRZYPOMINAMY:
LXX sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim odbędzie się w trybie stacjonarnym w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim (sala obrad na parterze) w dniu 30 listopada 2023 roku (czwartek) o godzinie 13.00
Proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie sesji.
2.Stwierdzenie quorum.
3.Przyjęcie porządku obrad.
4.Przyjęcie protokołu z LXIX sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.
5.Sprawozdanie Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego z działalności między sesjami i realizacji uchwał Rady Miejskiej.
6.Podjęcie uchwały w sprawie zmian budżetu oraz zmian w budżecie gminy Konstantynów Łódzki na 2023 rok.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Konstantynów Łódzki na lata 2023 –
PRZYPOMINAMY:
■ Obrady LXIX sesji Rady Powiatu Pabianickiego w dniu 30 listopada 2023 (czwartek) o godz. 10.00 będą odbywać się w trybie stacjonarnym.
■ Sesja będzie transmitowana online:
http://www.powiat.pabianice.bip.info.pl/dokument.php?iddok=14766&idmp=1223&r=r
30 listopada (czwartek) o godz. 10.00 w „Sali Kominkowej” Starostwa Powiatowego w Pabianicach, ul. Piłsudskiego 2 odbędzie się LXIX Sesja Rady Powiatu Pabianickiego (sesja stacjonarna)
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie obrad LXIX Sesji Rady Powiatu Pabianickiego.
2. Złożenie ślubowania.
3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
4. Informacja Starosty o pracach Zarządu w okresie między sesjami.
5. Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z działalności Inspektora na
♦ 22/ 2023-11-29 (środa) 18.30
LIDER II – Tubądzin Volley MOSiR Sieradz
W piątek 24 listopada 2023 kadetki UKS Lider II Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, zagrają z UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
UKS Lider II Konstantynów Łódzki
KADETKI (grupa 2)
♦ 1/ 2023-09-30 (sobota)
WKS Wieluń – LIDER II 0:3 (18:25, 14:25, 24:26)
♦ 3/ 2023-10-07 (sobota)
LIDER II – UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola 1:3 (25:15, 20:25, 18:25, 19:25)
♦ 7/ 2023-10-14 (sobota)
Tubądzin Volley MOSiR Sieradz – LIDER II 0:3 (13:25, 12:25, 17:25)
♦ 11/ 2023-10-28 (sobota)
LIDER II – UKS FUKS Sulejów 3:1 (25:19, 25:11, 22:25, 25:12)
♦ 12/ 2023-11-03 (piątek)
UKS CZWÓRKA Aleksandrów Łódzki – LIDER II 3:0 (25:22, 25:20, 25:21)
♦ 16/ 2023-11-18
■ W notowaniach rankingowych dwutygodnika WSPÓLNOTA [prezentujących wydatki inwestycyjne (per capita) w ośmiu okresach trzyletnich (od 2013-2015 do 2020-2022)] Konstantynów Łódzki odnotował (w najnowszym notowaniu 2020-2022) najniższą pozycję w historii (teraz w Łódzkiem 26. wśród 27).
Pozycja Konstantynowa Łódzkiego w województwie łódzkim i w kraju (wśród wszystkich MIAST INNYCH woj. łódzkiego)
♦ MIASTA INNE (aniżeli wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu)
{pozycja w Polsce – miasto – średnie wydatki inwestycyjne per capita w zł [w latach 2020-2022 (2019-2021, 2018-2020, 2017-2019, 2016-2018, 2015-2017, 2014-2016; 2013-2015)]}
1. miejsce (1, 1, 1, 4, 1, 1, 1) / 6. (1, 3, 4, 87, 3, 4, 5) Uniejów 3428,13 (4668,05; 3792,38; 3350,11; 1055,85; 2048,45; 2458,69;
■ Reprezentujący KKS Włókniarz dwaj konstantynowianie we władzach Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej: Tomasz Lux w zarządzie, Eugeniusz Czech w komisji rewizyjnej. Prezesem ŁZPR został Marcin Połeć.
27 listopada 2023 roku w Łodzi odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej. 23 delegatów z 11 klubów członkowskich wybrało nowe władze Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej. Prezesem ŁZPR został Marcin Połeć. Nowy zarząd (łącznie z prezesem) liczy 9 osób.
Skład Zarządu ŁZPR (kolejność alfabetyczna):
Jerzy Bończak,
Przemysław Jankowski,
Agnieszka Kowalska,
Wojciech Kuliński,
Tomasz Lux,
Tomasz Morąg,
Mateusz Oklejak,
Sergiusz Przybylski.
Skład Komisji Rewizyjnej ŁZPR:
Eugeniusz Czech,
Mariusz
■ W notowaniach rankingowych dwutygodnika WSPÓLNOTA [prezentujących wydatki inwestycyjne (per capita) w ośmiu okresach trzyletnich (od 2013-2015 do 2020-2022)] Konstantynów Łódzki odnotował (w najnowszym notowaniu 2020-2022) najniższą pozycję w historii (teraz, w Polsce miejsce 589. wśród 630).
Pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu wydatków inwestycyjnych (w Polsce / w Łódzkiem):
280. / 12. (okres: 2013-2015)
378. / 12. (okres: 2014-2016)
…………………………….
490. / 19. (okres: 2015-2017)
510. / 20. (okres: 2016-2018)
…………………………….
531. / 21. (okres: 2017-2019)
564. / 24. (okres: 2018-2020)
…………………………….
550. / 23. (okres: 2019-2021)
589. / 26. (okres: 2020-2022)
Ranking oparty jest na danych ze
■ Najlepsze lokaty w Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców 2023 w Poznaniu, spośród trzech reprezentantów konstantynowskiej Piątki, wywalczył Szymon Iskra:
– kat. open (14+):
5. miejsce (wśród 14 sklasyfikowanych) na 200 m klas.;
– kat. młodzieżowiec:
4. miejsce (wśród 10 sklasyfikowanych) na 200 m klas.,
7. miejsce (wśród 18 sklasyfikowanych) na 50 m klas.
W dniach 23-26. listopada 2023 w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców. UKS Piątka Konstantynów Łódzki reprezentowało 3 zawodników: jeden 19-latek i dwóch 20-latków. Tym razem wśród naszych reprezentantów zabrakło konstantynowskiego multimedalisty Bartosza Skóry (podobnie jak przed rokiem, w Piątce zabrakło tez kobiet). Konstantynowianie zaplanowali
♦ Kolejka 9: 25 listopada 2023 (sobota)
SMS ZPRP I Płock – Włókniarz 36:30 (20:15)
W sobotę 25 listopada 2023 w I lidze (gr. C) piłkarze ręczni KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, zprzerali z SMS ZPRP I Płock.
Konstantynowianie przegrali dotychczas wszystkie 8 spotkań i zajmują ostatnie 13. miejsce w tabeli.
Do rozegrania jeszcze 4 kolejki pierwszej rundy (♦ Kolejka 10: 2/3 grudnia 2023 ♦ Kolejka 11: 9/10 grudnia 2023 ♦ Kolejka 12: 20/21 stycznia 2024 ♦ Kolejka 13: 3/4 lutego 2023)
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
I liga mężczyzn (grupa C)
♦ Kolejka 1: 15 września 2023 (piątek)
Włókniarz – SPR PABIKS IMPACT Pabianice 27:34 (10:18)
♦ Kolejka 2: 23 września 2023 (sob
11/ 2023-11-25 (sobota)
UKS Volley 34 Łódź – LIDER 0:3 (22:25, 19:25, 13:25)
W sobotę 25 listopada 2023 kadetki UKS Lider I Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, wygrały z UKS Volley 34 Łódź. To był piąty mecz mistrzowski pierwszego zespołu kadetek w bieżącym sezonie. Cztery zakończyły się zwycięstwem konstantynowianek, a jeden przegraną 2:3.
Bezpośredni awans do turnieju finałowego (gdzie o medale mistrzostw województwa łódzkiego będą walczyć 4 zespoły spośród 18 startujących) wydaje się bardzo prawdopodobny. Zajęcie gorszej lokaty, w rundzie zasadniczej, niż druga spowoduje konieczność walki w barażach o awans do turnieju finałowego.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
UKS Lider I Konstantynów Łódzki
KADETKI (grupa 1)
1/ 2023-10-07
PRZYPOMINAMY:
W przyszłym tygodniu (zapewne w środę), powinien ukazać się nr 825/826 konstantynowskich „WIADOMOŚCI - 43bis” (z datą 30 listopada 2023).
W numerze m.in.:
1/ Ile osób będzie kandydować na burmistrza?
2/ Konstantynów Łódzki rozwija się, ale XIX Ranking RZECZPOSPOLITEJ (dane za rok 2022) dowodzi, że nasze miasto traci dystans do innych. Już ok. 70% miast ma rozwój bardziej zrównoważony aniżeli my…
3/ W bieżącej kadencji Konstantynów Łódzki wyraźnie słabszy od Pabianic. W minionej bywaliśmy lepsi. Lutomiersk outsiderem najnowszego Rankingu zrównoważonego rozwoju 2022 dziennika RZECZPOSPOLITA.
4/ Tramwaj do Łodzi na pewno nie będzie kursował w r. 2023
5/ Do władz niekiedy trzeba piano (Warto pilnować gminy).
6/ Narodowe Święto Niepodległości.
■ Trenująca w KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki Maria Karolak zajęła 4. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów (Guadalajara, Meksyk 15-23.11.2023) zaliczając, w kategorii do 71 kg, wynik 199 kg (89+110).
■ Przypomnijmy, że Barbara Karolak (również trenująca w KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki) w Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w kat. do lat 15 (Kiszyniów, Mołdawia 1-10 lipca 2023) zdobyła brązowy medal w kat. +81kg zaliczając 164 kg (73+91).
W dniach 15-23 listopada 2023 w Meksyku (Guadalajara) odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. W kategorii do 71 kg Maria Karolak zajęła 4. miejsce dźwigając 199 kg (89+110).
W tej samej kategorii brązowy medal zdobyła
♦ 18/ 2023-11-24 (piątek)
UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola – LIDER II 1:3 (19:25, 25:19, 18:25, 23:25)
W piątek 24 listopada 2023 kadetki UKS Lider II Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, wygrały z UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
UKS Lider II Konstantynów Łódzki
KADETKI (grupa 2)
♦ 1/ 2023-09-30 (sobota)
WKS Wieluń – LIDER II 0:3 (18:25, 14:25, 24:26)
♦ 3/ 2023-10-07 (sobota)
LIDER II – UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola 1:3 (25:15, 20:25, 18:25, 19:25)
♦ 7/ 2023-10-14 (sobota)
Tubądzin Volley MOSiR Sieradz – LIDER II 0:3 (13:25, 12:25, 17:25)
♦ 11/ 2023-10-28 (sobota)
LIDER II – UKS FUKS Sulejów 3:1 (25:19, 25:11, 22:25, 25:12)
♦ 12/ 2023-11-03 (piątek)
UKS CZWÓRKA Aleksandrów Łódzki – LIDER
♦ ♦ ♦ ♦ TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI (wszystkie posiedzenia w trybie zdalnym):
■ Komisja Infrastruktury Społecznej
27 listopada 2023 roku (poniedziałek) o godz. 15.30
■ Komisja Infrastruktury Technicznej i Bezpieczeństwa Publicznego
28 listopada 2023 roku (wtorek) o godz. 15:00.
■ Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
29 listopada 2023 roku (środa) o godz. 15.00.
■ Komisja Budżetu i Finansów
29 listopada 2023 roku (środa) o godz. 15.15
♦ ♦ ♦ ♦ PORZĄDEK POSIEDZEŃ:
■ Komisja Infrastruktury Społecznej
[27 listopada 2023 roku (poniedziałek) o godz. 15.30]
1.Otwarcie posiedzenia, przyjęcie porządku obrad, przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu 23 października 2023 roku (Nr 56).
2.Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
a) ustanowienia programu osłonowego
4/ 2023-11-23 (czwartek)
LIDER – SMS Ostrów Łaskovia I Łask 2:3 (15:25, 25:14, 25:27, 25:20, 14:16)
W czwartek 23 listopada 2023 kadetki UKS Lider I Konstantynów Łódzki, u siebie, przegrały z SMS Ostrów Łaskovia I Łask. To był czwarty mecz mistrzowski pierwszego zespołu kadetek w bieżącym sezonie. Poprzednie trzy zakończyły się zwycięstwem konstantynowianek.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
UKS Lider I Konstantynów Łódzki
KADETKI (grupa 1)
1/ 2023-10-07 (sobota)
LIDER – UKS Volley 34 Łódź 3:0 (25:15, 25:15, 25:15)
4/ 2023-11-23 (czwartek)
LIDER – SMS Ostrów Łaskovia I Łask 2:3 (15:25, 25:14, 25:27, 25:20, 14:16)
6/ 2023-10-28 (sobota)
MUKS 47 LO-Budowlani Łódź – LIDER 0:3 (9:25, 12:25, 17:25)
7/ 2023-11-04 (sobota)
LIDER – ŁKS Siatkówka
W dniach 23-26. listopada 2023 w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców. UKS Piątka Konstantynów Łódzki będzie reprezentować 3 zawodników: jeden 19-latek i dwóch 20-latków, ale nie ma wśród nich konstantynowskiego multimedalisty Bartosza Skóry (tym razem, podobnie jak przed rokiem, w Piątce zabraknie kobiet). Nasi zawodnicy mają zaplanowany udział w 9 wyścigach eliminacyjnych.
Łącznie w zawodach weźmie udział 270 zawodników (160M+110K), którzy będą reprezentować 66 klubów.
W zimowych MP zawodnicy rywalizują zazwyczaj na basenie 25 m, ale w tych zawodach będą pływać na basenie 50 m.
Wyniki Zimowych MP nie są uwzględniane w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego. Inaczej było tylko przed trzema laty,
Lutomiersk, w bieżącej kadencji, jest ciągle zamożniejszy od Konstantynowa Łódzkiego. To spostrzeżenie uzasadniają dane z Rankingu dochodów dwutygodnika WSPÓLNOTA:
1. W każdym z trzech ostatnich lat minionej kadencji (2016, 2017, 2018) gmina Konstantynów Łódzki była zamożniejsza (per capita) od gminy Lutomiersk.
2. W każdym z czterech pierwszych lat bieżącej kadencji (2019, 2020, 2021, 2022) gmina Konstantynów Łódzki jest mniej zamożna (per capita) od gminy Lutomiersk.
Dokładne dane za te lata wyglądają następująco:
♦ ROK 2015:
Konstantynów Łódzki: 2586,54 zł; Lutomiersk: 2675,26 zł
♦ ROK 2016:
Konstantynów Łódzki: 2798,61 zł; Lutomiersk: 2690,55 zł
♦ ROK 2017:
Konstantynów Łódzki: 3075,52 zł; Lutomiersk: 2749,23 zł
♦ ROK 2018:
Konstantynów
■ W najnowszym Rankingu zamożności Konstantynów Łódzki odnotował ogromny spadek. 2022 to najgorszy rok w dwóch ostatnich kadencjach.
Poniżej informacje o miejscu Konstantynowa Łódzkiego w Polsce, w Łódzkiem oraz szersza analiza dochodów samorządów za lata: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016 i 2015 ze szczególnym uwzględnieniem naszego miasta.
Przed rokiem, pełni nadziei na poprawę sytuacji naszej gminy, nasz raport dot. analizy rankingu bogactwa zatytułowaliśmy: W Rankingu zamożności 2021 Konstantynów Łódzki zniwelował stratę z poprzedniego roku, ale musi również odrobić stratę z roku 2019, aby bieżąca kadencja dorównywała minionej. Niestety, sytuacja naszej gminy nie poprawiła się, a stała się drastycznie gorsza.
W najnowszym
■ W najnowszym Rankingu dochodów (zamożności) dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki odnotował, w Łódzkiem podobnie jak w całej Polsce, znaczący spadek. W roku 2022 w woj. łódzkim nasze miasto znalazło się na 20. miejscu. To niżej o 10 pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem 2021. Rok 2022 to najgorszy rok w dwóch ostatnich kadencjach.
W poprzednim artykule na ten temat [2023-11-20 W Polsce: Konstantynów Łódzki na 476. miejscu (wśród 631 gmin)] przybliżyliśmy sytuację naszego miasta w Polsce w Rankingu dochodów (zamożności) MIAST INNYCH dwutygodnika WSPÓLNOTA. Dziś o sytuacji w Łódzkiem.
W najnowszym Rankingu dochodów (zamożności) 2022 – prowadzonym przez dwutygodnika WSPÓLNOTA – gmina Konstantynów Łódzki znalazła się na 20.
■ W najnowszym Rankingu dochodów (zamożności) dwutygodnika WSPÓLNOTA Konstantynów Łódzki odnotował ogromny spadek (o 277 pozycji) w odniesieniu do roku minionego. Rok 2022 to najgorszy rok w dwóch ostatnich kadencjach. To oznacza, że teraz nasze miasto w Rankingu zamożności znalazło się wśród najbiedniejszych.
W najnowszym Rankingu dochodów (zamożności) 2022 – prowadzonym przez dwutygodnika WSPÓLNOTA – gmina Konstantynów Łódzki znalazła się na 476. miejscu w Polsce wśród 631 sklasyfikowanych MIAST INNYCH (aniżeli wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu).
Przed rokiem, pełni nadziei na poprawę sytuacji naszej gminy, nasz raport dot. analizy rankingu bogactwa zatytułowaliśmy: W Rankingu zamożności 2021 Konstantynów Łódzki zniwelował
■ Już przez rok gmina Konstantynów Łódzki oszczędza energię elektryczną, aby zmniejszyć koszty opłaty za oświetlenie ulic.
Od roku (od 21 listopada 2022) Konstantynów Łódzki pozostaje bez oświetlenia ulicznego w godzinach: od północy do 4:00 nad ranem.
Przed rokiem uległ zmianie czas, w którym miejskie latarnie są włączone. Oświetlenie załącza się pół godziny po zachodzie słońca i działa ono do północy, a następnie włącza się je ponownie o godzinie 4:00 nad ranem i wygasza 30 minut przed wschodem słońca. Ograniczenie oświetlenia nie dotyczy skrzyżowania ulic: Łaskiej, Zgierskiej, Łódzkiej i Jana Pawła II. Ograniczenie podyktowane jest oszczędzaniem energii elektrycznej, aby gmina zmniejszyła koszty opłaty.
BC
■ Uczniowie śp. Wacława Parysa Anna Dębska i Przemysław Stelmasiak inicjatorami wniosku w sprawie o uhonorowanie tytułem „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego”. Radny Dariusz Stelmasiak złożył już projekt stosownej uchwały.
W wyniku inicjatywy uczniów śp. Wacława Parysa Anny Dębskiej i Przemysława Stelmasiaka, przekazanej na ręce radnego Dariusza Stelmasiaka, wspomniany radny złożył w Biurze Rady Miejskiej w dniu 17 listopada 2023 wniosek o uhonorowanie tytułem „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego” śp. Wacława Parysa, nauczyciela, trenera, wychowawcy pokoleń piłkarek i piłkarzy ręcznych, który pracował w konstantynowskich klubach: Sokole i Włókniarzu oraz w Szkole Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.
BC
♦ Kolejka 10: 19 listopada 2023 (niedziela)
Zawisza Rzgów – Włókniarz 1:11
W niedzielę 19 listopada 2023 w IV lidze piłki nożnej kobiet KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, rozgromił Zawiszą Rzgów 11:1. W pierwszym meczu tych zespołów w bieżącym sezonie konstantynowianki, u siebie, wygrały ze rzgowiankami jeszcze wyżej 11:0.
To był mecz ostatniej kolejki jesiennej. Zaległy mecz kolejki przedostatniej (Włókniarz – Rekord Brzeziny) odbędzie się dopiero na wiosnę.
Konstantynowianki mają 12 pkt (4-0-3, 31:7).
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
IV liga kobiet (grupa łódzka)
♦ Kolejka 1: 19 września 2023 (wtorek)
PTC II Pabianice – Włókniarz 0:2
♦ Kolejka 2: 23/24 września 2023
Włókniarz – WOLNY
■ 2023-11-19 (niedziela) (gr. 1 w Konstantynowie Łódzkim):
♦ UKS LIDER – ŁKS Siatkówka Żeńska I Łódź 2:1 (19:25, 27:25, 15:10)
♦ UKS LIDER – UKS Volley 34 I Łódź 0:2 (18:25, 17:25)
W niedzielę 19 listopada 2023 młodziczki UKS Lider Konstantynów Łódzki rozegrały, u siebie, II turniej rundy zasadniczej. Konstantynowianki, wśród najlepszych drużyn województwa łódzkiego, zajęły drugie miejsce w grupie I. To oznacza, że III turniej rundy zasadniczej młodziczki Lidera zagrają także wśród najlepszej czwórki Łódzkiego.
II TURNIEJ RUNDY ZASADNICZEJ (gr. 1 w Konstantynowie Łódzkim)
2023-10-29 (niedziela)
Kolejność końcowa:
1. UKS Volley 34 I Łódź
2. UKS Lider I Konstantynów Łódzki
3. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
4. ŁKS Siatkówka Żeńska
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl