Ukazał się i od godzin popołudniowych w sobotę 1 lutego 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 853/854 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Ktoś podpalił kapliczkę w Srebrnej!
Podsycanie nienawiści („opiłować katolików”) skierowanej, w naszym kraju, głównie do katolików prowadzi od słów do czynów. I nie są to już tylko liczne dewastacje, podpalenia mienia, dochodzi także do zamachów na życie ludzkie.
2/ Ranking (NIE)Aktywności Radnych
Na razie III RAR jest Rankingiem (NIE)aktywności radnych. Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy, 8 sesji rady miejskiej i 19 posiedzeń stałych komisji) w ogóle nie ma inicjatyw uchwałodawczych radnych ani interpelacji do burmistrza. Radnym odnotowano natomiast już 7 absencji na sesjach rady miejskiej oraz 23 nieobecności na posiedzeniach komisji. Więcej na s. 5. Tamże Ocena aktywności radnych (stan na 1.01.2025).
3/ Zauważalna poprawa miejsc w najnowszych rankingach nie jest dostateczna, aby Konstantynów Łódzki wystarczająco poprawił lokatę w całej ostatniej kadencji (2018-2024). Ta zakończona już kadencja (2018-2024) nie dorównała poprzedniej (2014-2018)…
Najnowszy cykl naszego redakcyjnego RANKINGU ZA RANKINGIEM (obejmujący dane za 2023 r.) jest kompletny. Możemy już porównać pełny dorobek kadencji: 2018-2024 i 2014-2018.
4/ W Rankingu PW 2023 Konstantynów Łódzki zajął, najlepsze w historii, 10. miejsce w Polsce
W najnowszym Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej (dane z 2023 roku) nasze miasto odniosło ogromny sukces zajmując 10. miejsce w Polsce i 1. w Łódzkiem. Niestety, zauważalna poprawa miejsc także w najnowszych pozostałych pięciu prestiżowych rankingach nie jest dostateczna, abyśmy wystarczająco poprawili lokatę w całej ostatniej minionej kadencji (2018-2024). Ta kadencja nie dorównała poprzedniej (2014-2018).
5/ W roku 2024 Konstantynów Łódzki zdobył rekordową liczbę punktów i najwyższą pozycję w historii Rankingu SSM, ale dokładna analiza tego dorobku wzbudza uzasadniony niepokój
Na stronach „Suplementu 43bis” nr 335/336 zamieszczamy naszą coroczną analizę osiągnięć konstantynowskiego sportu młodzieżowego dokonaną na bazie danych Instytutu Sportu w Warszawie (Ranking SSM).
6/ FAKTY 2024 istotne dla Konstantynowa Łódzkiego
Na s 4. prezentujemy najistotniejsze dla Konstantynowa Łódzkiego, zdaniem redakcji miesięcznika „WIADOMOŚCI - 43bis” i dziennika „43bis”, fakty roku 2024. Inicjatywa ta zrealizowana jest już po raz 31. Na samym początku: Wyniki wyborów Burmistrza i Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (przeprowadzonych 7 kwietnia 2024) pogłębiły dominację, w naszym mieście, organu wykonawczego (burmistrz) nad stanowiącym i kontrolnym (rada miejska).
7/ ANNO DOMINI po raz 25
ANNO DOMINI to coroczny chronologiczny zapis zdarzeń oparty na wyborze krótkich informacji z tekstów publikowanych w mediach wydawanych przez Bernarda Cichosza. Inicjatywa ta zrealizowana jest już po raz 25. ANNO DOMINI 2024 w „Suplemencie 43bis” nr 325/…/334.
8/ Co miesiąc gmina potrzebuje 31 100 zł na diety konstantynowskich radnych
W konstantynowskiej radzie miejskiej w bieżącej kadencji stawka diety radnego pozostała taka sama, jak pod koniec kadencji minionej. Na s. 5 odpowiedź na pytanie: Dlaczego, na diety radnych, gmina potrzebuje teraz nieco mniej pieniędzy niż poprzednio?
9/ Po raz pierwszy Konstantynów Łódzki zdobył punkty do Rankingu SSM w sportach tanecznych (breaking)
W Mistrzostwach Polski w sportach tanecznych (w konkurencji breaking) w kat. 15-16 lat rozegranych w Poznaniu (30 listopada – 1 grudnia 2024) reprezentanci KS Active Movement Konstantynów Łódzki zajęli lokaty: 6. Tymon Skoneczny, 8. Kalina Rędzikowska, 12. Wiktoria Szyper. Za te osiągnięcia konstantynowscy sportowcy po raz pierwszy zdobyli punkty do Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego.
10/ Drugi, w historii konstantynowskiego pływania, sezon (2024/2025) bez medalu Zimowych MP
W sezonie 2024/2025 podobnie jak w poprzednim (2023/2024), konstantynowscy pływacy nie wywalczyli medalu Zimowych MP w jakiejkolwiek kat. wiekowej. Przed rokiem zdarzyło się to po raz pierwszy. Spadający poziom pływackich osiągnięć Piątki w Zimowych MP powinien budzić niepokój nie tylko w środowisku sportowym naszego miasta.
11/ Juniorki Lidera bez medalu w mistrzostwach województwa
Rywalizację w piłce siatkowej, w Łódzkiem, zakończyły już juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki. W turnieju finałowym nie wywalczyły medalu mistrzostw województwa 2024/2025 i awansu do rozgrywek centralnych.
12/ Zmarła Teresa Szymańska (1958-2024)
Śp. Teresa Szymańska działała w opozycji demokratycznej w okresie PRL, była od początku związana z NSZZ „Solidarność”, współpracowała z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” w Łodzi (RKW/RKO) przy drukowaniu i kolportowaniu prasy „drugiego obiegu”, za co została aresztowana i uwięziona. Została odznaczona Medalem za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989.
13/ Prawda i miłość, silniejsze niż cierpienie
PIELGRZYMUJĄC Z JANEM PAWŁEM II. Przemówienie powitalne na Błoniach w Krakowie, 10 czerwca 1987, Kraków (III pielgrzymka)
POLECAMY.
Bernard Cichosz
Następny numer 855/856 „Wiadomości - 43bis” z datą 28 lutego 2025 powinien być w kolportażu w piątek 28 lutego 2025.
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej:
♦ 113. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 130. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na KORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 17 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej jest nieco lepsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
113. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest wyższe od 130. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na korzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 17 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej:
KADENCJA
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju dziennika „Rzeczpospolita”:
♦ 458. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 224. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 234 miejsca.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu zrównoważonego rozwoju dziennika „Rzeczpospolita” jest gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
458. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest bardzo wyraźnie niższe od 224. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 234 miejsca.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu inwestycji:
♦ 476. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 500. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na KORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 24 miejsca.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu inwestycji jest lepsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
476. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z trzech trzyletnich okresów obejmujących lata 2019-2023) jest nieco wyższe od 500. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z dwóch trzyletnich okresów obejmujących lata 2015-2018). Ta różnica na korzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 24 miejsca.
Konstantynów Łódzki w Rankingu inwestycji:
KADENCJA OSTATNIA MINIONA (2018-2024):
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu dochodów/zamożności:
♦ 252. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 216. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 36 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu dochodów/zamożności dwutygodnika WSPÓLNOTA (podobnie jak w analizowanym już rankingu sportu młodzieżowego) jest gorsza od lokaty w kadencji minionej.
252. miejsce w ostatniej kadencji minionej (wyliczone, jako średnia lat 2019-2023) jest zdecydowanie niższe od 216. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść kadencji bieżącej wynosi 36 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zamożności:
KADENCJA
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego:
♦ 170. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 125. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 45 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu SSM była gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
170. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest wyraźnie niższe od 125. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść kadencji bieżącej wynosi 45 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu SSM:
KADENCJA OSTATNIA MINIONA (2018-2024)
175. miejsce (2019 rok)
173. miejsce (2020 rok)
184. miejsce (2021 rok)
■ Stwierdzenie zawarte w powyższym tytule nie przesądza wprost o ocenie rozwoju Konstantynowa Łódzkiego w czasie. Rozwój naszej gminy postępuje dość szybko, ale nie tak szybko jak ma to miejsce w przypadku wielu innych polskich miast
Analizując miejsca osiągnięte przez Konstantynów Łódzki w 6 ogólnopolskich rankingach w ostatniej minionej (2018-2024) i poprzedniej kadencji (2014-2018) możemy ocenić sytuację naszej gminy na tle innych. Analiza porównuje miejsca naszego miasta w Polsce w całej ostatniej minionej kadencji (pięcioletniej) z lokatami naszej gminy w latach całej czteroletniej kadencji poprzedniej.
Przystępujemy do zaprezentowania naszego PEŁNEGO PODSUMOWANIA analizy sytuacji Konstantynowa Łódzkiego na tle innych miast Polski w pełnych ostatnich
■ Analiza sytuacji Konstantynowa Łódzkiego, na tle innych miast Polski, w ostatnich dwóch minionych kadencjach. Analiza ujęta jest w naszym redakcyjnym RANKINGU RANKINGÓW (6 renomowanych rankingów jest analizowanych łącznie). Poszczególne rankingi nie są bezpośrednio porównywalne między sobą, ale rozpatrywane łącznie w danym roku pozwalają bardzo łatwo wszechstronnie ocenić sytuację naszego miasta na tle innych gmin. Jeszcze cenniejsza do takiej oceny jest analiza RANKINGU RANKINGÓW na przestrzeni czasu.
Analizując miejsca osiągnięte przez Konstantynów Łódzki w 6 ogólnopolskich rankingach w ostatniej minionej (2018-2024) i poprzedniej kadencji (2014-2018) możemy wszechstronnie ocenić sytuację naszej gminy na tle innych. Analiza porównuje miejsca naszego
Od lat redakcja dziennika „43bis” i miesięcznika „Wiadomości - 43bis” analizuje sytuację Konstantynowa Łódzkiego w oparciu o profesjonalne materiały zawarte przede wszystkim w sześciu najbardziej prestiżowych, w opinii ekspertów i publicystów, rankingach jednostek samorządu terytorialnego (jst) w Polsce. Nie wszystkie te rankingi mają takie same metody sporządzania klasyfikacji i nie wszystkie obejmują bezpośrednio porównywalne okresy. Wyjaśniamy to zawsze w NASZYCH RAPORTACH dot. poszczególnych rankingów. Poniżej prezentujemy uaktualnioną (po uwzględnieniu danych za rok 2023) podstawową bazę danych obejmującą miejsca gminy Konstantynów Łódzki w całej (dostępnej) historii sześciu ogólnopolskich najbardziej prestiżowych rankingów sporządzanych
♦ UKS Lider – MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki 2:1 (19:25, 25:23, 15:12)
♦ UKS Volley34 I Łódź – UKS Lider 2:1 (25:17, 26:28, 20:18)
2 lutego 2025 młodziczki UKS Lider Konstantynów Łódzki, w Łodzi, zagrały szósty turniej rundy zasadniczej mistrzostw województwa łódzkiego.
Konstantynowianki walcząc w grupie 1 wśród najlepszych zespołów wygrały pierwszy mecz w turnieju z MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki, co już oznaczało pozostanie wśród najlepszych zespołów i grę w VII turnieju w grupie 1. Drugi mecz Lider przegrał, ale wystarcza mu to do umocnienia się w łącznej klasyfikacji (po sześciu turniejach) na miejscu czwartym (to już zapewnia konstantynowiankom grę w turnieju finałowym z udziałem sześciu najlepszych zespołów po rundzie zasadniczej).
W roku 2024 istotne dla Konstantynowa Łódzkiego, w opinii redakcji miesięcznika „WIADOMOŚCI - 43bis” i dziennika „43bis”, okazały się następujące zdarzenia. Wpływ tych FAKTÓW ROKU może być pozytywny lub negatywny. Efekty tych zdarzeń mogą być natychmiastowe lub składać się na zmiany, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości miasta.
1.WYBORY BURMISTRZA I RADY MIEJSKIEJ
Wyniki wyborów Burmistrza i Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (przeprowadzonych 7 kwietnia 2024) pogłębiły dominację, w naszym mieście, organu wykonawczego (burmistrz) nad stanowiącym i kontrolnym (rada miejska).
2.SPADEK TEMPA ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI I DEWASTACJA PAŃSTWA PRAWA
W 2024 r. nastąpił ogromny spadek tempa rozwoju Polski. Jednocześnie rządząca
♦ 2025-02-01 (sobota) w Konstantynowie Łódzkim
♦ UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola – UKS Lider Konstantynów Łódzki 0:3 (13:25, 15:25, 7:25)
♦ UKS FUKS Sulejów – UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola 1:3 (16:25, 22:25, 25:19; 13:25)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – UKS FUKS Sulejów 3:0 (25:10, 25:11, 25:14)
1 lutego 2025 kadetki UKS Lider Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały turniej półfinałowy i wywalczyły awans do turnieju finałowego. W turnieju finałowym (14-16 lutego) w rywalizacji o medale mistrzostw woj. łódzkiego wystartują cztery drużyny: dwie najlepsze po rundzie zasadniczej (UKS Volley 34 Łódź, MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki) oraz zwycięzca drugiego turnieju półfinałowego rozegranego w Łodzi (ŁKS UMED I Łódź).
BC
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl