Eduard Kaiser: Konstantynów.
Niemiecki tekst z początków XX wieku. Tłumaczenie: prof. Rafał Leszczyński
Źródło: Lodzer Zeitung - Jubiläumsschrift 1863-1913. Lodz 2 Dezember 1913
Nasza redakcja dysponuje tłumaczeniem poniższego tekstu dzięki uprzejmości prof. Rafała Leszczyńskiego i śp. ks. Jerzego Spychały.
„Konstantynów” w tłumaczeniu prof. Rafała Leszczyńskiego opiera się na niemieckim tekście zawartym w następującym źródle:
Lodzer Zeitung – Jubiläumsschrift 1863-1913. Lodz 2 Dezember 1913.
Nasza redakcja dysponuje oryginałem wcześniejszej niemieckiej publikacji z sierpnia 1913 roku zawierającym ten sam tekst Eduarda Kaisera (Konstantynow bei Lodz). Ta publikacja (zawierająca po części inne ilustracje), to dodatek do samoistnej gazety Lodzer Zeitung o następującym tytule podanym w winietce na str. pierwszej periodyku:
Sonntags-Beilage zur Nummer 371 der Lodzer Zeitung. Lodz 4. (17.) August 1913
Zaprezentujemy ją w następnym artykule z niniejszego cyklu z okazji 20 lat współpracy Rafała Leszczyńskiego z mediami w Konstantynowie Łódzkim.
KONSTANTYNÓW
Autor: Eduard Kaiser. Tłumaczenie z niemieckiego: Rafał Leszczyński
O dziewięć wiorst na zachód od Łodzi leży miejscowość Konstantynów, posiadająca dawniej prawa miejskie, ale teraz – jako osiedle należąca do gminy Rszew w pow. łódzkim.
Aczkolwiek ta miejscowość ma od 1910 roku bezpośrednie połączenie z Łodzią tramwajem elektrycznym, można więc w ciągu 25-30 minut wygodnie do niej dojechać, to jednak wielu łodzian zna ją tylko z nazwy, a mieszkańcy dalszych okolic Królestwa Polskiego nie znają jej niemal zupełnie, albo mało.
Podobnie jak Łódź i wszystkie sąsiednie miasta przemysłowe: Zgierz, Pabianice, Tomaszów, Aleksandrów, Zduńska Wola, Ozorków itd., Konstantynów od swojego założenia i powstania, jak też w ciągu swoich dziejów, jest miejscowością interesującą dla Niemca i podobnie jak tamte miasta zasługuje na szczególną uwagę, chociaż nie ma nawet stu lat.
Autor wymienia miejsca, obok których przejeżdża tramwaj od strony Łodzi: koszary, tunel kolejowy, las miejski, rzeczkę Łódkę, podmiejskie osiedle Brus z remizą tramwajową odległą o dwie wiorsty od Konstantynowa, wieś Srebrnę.
Po 6-7 minutach tramwaj ze Srebrnej dojeżdża do krańcówki przed piękną, obszerną poczekalnią w środku Małego Rynku.
Uwagę przybysza zwracają natychmiast szerokie ulice i dosyć rozległe targowisko. Wędrując główną ulicą w kierunku zachodnim obok kościoła ewangelickiego, dochodzi się do Dużego Rynku. Ma on prawo do tej nazwy, ponieważ jest długi na 220 sążni i na 140 szeroki.
Po szerokich ulicach i rozległych rynkach widać, że założyciel Konstantynowa, polski szlachcic Ignacy Mikołaj Krzywiec-Okołowicz polecił wytyczyć miasto w wielkiej skali, mając nadzieję, że rozwinie się wielce, co niestety nie spełniło się z powodu rozmaitych okoliczności.
Jak założyciel Tomaszowa – hrabia Antoni Rawita Ostrowski, założyciel Aleksandrowa pod Łodzią – Rafał Bratuszewski, założyciel Zduńskiej Woli – hr. Stefan Złotnicki, założyciel Ozorkowa – Ignacy Starzeński oraz inni właściciele ziemscy spowodowali imigrację rzemieślników niemieckich z zagranicy do zakładanych przez nich miast poprzez nadania ziemi i różne korzystne przywileje, tak też i założyciel Konstantynowa, Mikołaj Krzywiec-Okołowicz obdzielił różnymi przywilejami niemieckich rzemieślników i drobnych przemysłowców, zachęcając tym do osiedlenia i udziału przy zakładaniu miasta.
Pierwszymi przybyszami było ośmiu sukienników z Ozorkowa pochodzących z Niemiec, a teraz osiadłych w Konstantynowie między rokiem 1816 a 1818. Wkrótce po nich wprost z Niemiec przybyła pewna ilość sukienników, między nimi Gotfryd Wende ze Śląska. Był on jednym z pierwszych fabrykantów wyrobów sukienniczych, współzałożycielem i długoletnim prezesem rady parafialnej w konstantynowskim zborze ewangelickim i prowadził we współpracy z ówczesnym pastorem bardzo pożyteczną i owocną działalność na rzecz zboru i dla pożytku całego miasta. Gotfryd Wende dożył 93 lat. Pozostawił dwu synów i dwie córki. Starszy syn Juliusz przejął fabrykę ojca, a drugi - Edward założył w Warszawie księgarnię. Gotfryd Wende jest dziadkiem znanego w Łodzi budowniczego, p. Hansa Wendego.
W zborze konstantynowskim z biegiem czasu działało wielu pastorów, a mianowicie: Rother, Zander, Hermes, Snay, Manitius, Buse, Rosenberg i obecnie Leopold Schmidt.
Konstantynów był początkowo miastem sukienników. W 1831 roku zaczęli przybywać pierwsi tkacze, mianowicie z "niemieckich Czech" [w oryg. Deutschböhmen - R.L.]. Ludwik Geyer, znany założyciel pierwszej wielkiej fabryki w Łodzi, według informacji mieszczan konstantynowskich, zanim jeszcze miał fabrykę w Łodzi, układał się z założycielem Konstantynowa o wzniesienie swej fabryki w Konstantynowie. Ale otrzymał od rządu korzystniejsze warunki w Łodzi, zrezygnował więc z zamiaru zbudowania fabryki w Konstantynowie i pozostał w Łodzi.
Sukiennictwo w Konstantynowie zostało stopniowo wyparte przez tkalnie bawełny, tak więc założony w 1818 roku cech sukienniczy upadł już po dwudziestu latach. W 1834 roku powstał w Konstantynowie cech mistrzów tkackich z własnym domem w Małym Rynku. Współcześnie należy doń około 200 majstrów. Cechmistrzem jest dawny długoletni prezes ewangelickiej rady parafialnej w Konstantynowie, p. Fryderyk Wilhelm Meltzer, a zastępcą p. Karl Flaume. Cech kowali i ślusarzy powstał w 1822 roku, cechmistrzem jest teraz p. Wilhelm Frei, zastępcą p. Tursch. W tymże roku powstał cech stolarzy (cechmistrz p. Johann Reit), cech młynarzy i piekarzy, a w 1818 roku – cech szewski (cechmistrz p. Sikorski). Upadły cechy krawców i rzeźników.
Oprócz Bractwa Strzeleckiego, Ochotniczej Straży Pożarnej, chórów kościelnych - ewangelickiego i katolickiego - znajdują się tu: Kasa Oszczędnościowo-Pożyczkowa, Związek Gimnastyczny, Towarzystwo Upiększania Miasta itd.
Bractwo Strzeleckie powstało w 1823 roku, zaś Ochotnicza Straż Pożarna w 1902.
Zarząd Bractwa Strzeleckiego składa się z następujących panów: 1. prezes – Rudolf Schimoch, 2. Prezes – Teofil Hoffmann, komendant – Julius Müller, wicekomendant - Leopold Arndt, sekretarz – Gustaw Schulz, skarbnik – Paul Beer.
Prezesem Straży jest miejscowy lekarz, dr Boszuchowski, komendantem p. Leopold Abt, zastępcą komendanta p. Leopold Häusler, który w tym roku na własny koszt zbudował strażnicę.
Straż Pożarna posiada na Dużym Rynku piękny ogród, na tymże Rynku na prawo swój posiada Bractwo Strzeleckie. Na Rynku poza ogrodem Straży Pożarnej znajduje się park dla mieszkańców miasta. Dalej w kierunku zachodnim znajduje się duży i ładny park pana W. Matiatko, który dla publiczności stanowi ulubione i najładniejsze miejsce wycieczek i rozrywek.
Współcześnie Konstantynów liczy 500 domów i 12000 mieszkańców. Posiada 15 fabryk i zakładów z napędem mechanicznym, w których jest zatrudnionych około 3000 pracowników. Oprócz owych fabryk istnieje wiele tkalni ręcznych.
Do roku 1869 Konstantynów posiadał prawa miejskie. Od tego roku jest osadą i należy do gminy Rszew, która to wieś leży dwie wiorsty od Konstantynowa. Zarząd gminy, kancelaria gminna, sąd gminny itd. znajdują się jednak w Konstantynowie. Wójtem gminy Rszew jest p. Teodor Meissner, poprzednio naczelnik gminy w Puczniewie, Bełdowie, Aleksandrowie i swój urząd pełni ponad 15 lat. Pisarzem, czyli sekretarzem gminy jest teraz p. Wacław Domowicz. Kancelaria gminy Rszew wcześniej znajdowała się przez pewien czas we wsi Srebrna, skąd w 1871 roku została przeniesiona do Konstantynowa. Teraz Konstantynów rozwija się i kwitnie od otwarcia linii tramwajowej i niedawno też powstało Państwowe Towarzystwo Kredytowe, które udziela kredytów pod zakup nieruchomości. Konstantynów powinien uzyskać połączenie kolejowe z Łodzią i innymi miastami - przyczyniłoby się to bardzo do jeszcze większego jego rozwoju.
Kościół rzymskokatolicki w Konstantynowie został zbudowany w 1826 roku kosztem założyciela, Mikołaja Okołowicza i jego żony Marianny z Piersickich-Łukaszewiczów. Konsekrowany został w 1887 roku przez sufragana warszawskiego Ruszkiewicza.
Konstantynów posiadał ten kościół, pomimo że początkowo nie było samodzielnej parafii. Katolicy mieszkający w Konstantynowie należeli do parafii w Kazimierzu.
W 1841 roku Konstantynów został podniesiony do rangi parafii filialnej. W owym roku wprowadzono księgi kościelne do zapisywania chrztów, ślubów, zgonów itd. Odtąd ta parafia filialna była zarządzana przez poszczególnych zakonników z Lutomierska, gdzie wówczas znajdował się klasztor. Samodzielna parafia katolicka w Konstantynowie powstała dopiero w 1858 roku. Obok przybyłych do Konstantynowa katolików przybyli też niemieccy ewangelicy. Początkowo w Konstantynowie było niewielu polskich katolików. Również dzisiaj są tu jeszcze mniejszością. Także wieś Srebrna ze swymi mieszkańcami – niemieckimi katolikami – należy do parafii w Konstantynowie, do pracy w Konstantynowie był więc kierowany proboszcz znający język niemiecki i potrafiący wygłaszać kazania po niemiecku. Dlatego w Konstantynowie duchowni katoliccy oprócz dwóch byli albo Niemcami, albo niemieckiego pochodzenia i nosili niemieckie nazwiska. Chcemy wymienić wszystkich katolickich duchownych, którzy pełnili funkcje w Konstantynowie.
1) W 1841 roku do 28 listopada tegoż roku – zakonnik Franz Lassner. 2) Od 28 listopada 1841 do końca tego roku – zakonnik Hugolin Wagner. 3) Od 1842 roku do swojej śmierci 5 września 1855 roku – zakonnik Franciszek Skalicki. Umarł na cholerę, która w owym roku grasowała w Konstantynowie i w wielu innych miastach Królestwa Polskiego. Był człowiekiem gorliwym, pilnym i zręcznym, który wszystkie swoje siły ofiarował parafii. Znajdujące się w kościele: ambona, konfesjonał i drewniane balaski przed wielkim ołtarzem zostały wykonane przez niego samego. 4) Od 1855 roku do 21 marca 1870 roku – zakonnik Josef Specht. 5) Od 1870 roku do 26 marca 1891 roku – ks. Vinzenz Biedermann. 6) Od 1891 roku do 1898 roku – ks. Konstantin Volkmann. 7) Od 1898 roku do 1903 roku – ks. Aloys Volkmer. 8) Od 1903 do 1908 roku – ks. Bronisław Cithurus. 9) Od 1908 do 1 marca 1912 roku – ks. Bolesław Dobrogowski. 10) od 1912 roku teraźniejszy duszpasterz – proboszcz Hermann von Schmidt. Ten ostatni był wcześniej wikariuszem w par. Wniebowzięcia Panny Marii w Łodzi, a później proboszczem na Chojnach, gdzie prowadził owocną działalność. Proboszcz Hermann von Schmidt pochodzi ze starej szlachty niemieckiej. Ukończył gimnazjum w Rastenburgu koło Królewca [teraz Kętrzyn – R. L.] i seminarium duchowne w Warszawie. Jego przodek był komendantem twierdzy Gdańsk, kiedy Napoleon szedł z armią na Rosję [raczej w 1807 roku, gdy gen. Dąbrowski zdobywał Gdańsk – R. L.].
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca i w drugi dzień największych świąt, tj. Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Zielonych Świąt w kościele katolickim są kazania w języku niemieckim. Katolicka parafia w Konstantynowie liczy 7000 dusz. Do parafii należą też wsie: Srebrna, Leonów, Złotno, Nowe Złotno, Jagodnica, Niesięcin, Dąbrowa, Krzywiec, Żabiczki, Konstantynówek i dobra Rszew. Mikołaj Krzywiec-Okołowicz i jego żona, którzy zbudowali katolicki kościół, zostali pochowani w bocznej kaplicy tego kościoła. Portrety fundatorów kościoła katolickiego, małżonków Mikołaja i Marianny Okołowiczów, wymalowane farbą olejną na miedzianej blasze, znajdują się w tymże kościele.
W 1895 roku, 17 lutego, potomek Okołowicza, to jest Gustaw Ignacy Mikołaj Krzywiec-Okołowicz zapisał testamentalnie u notariusza Karola Maciejewskiego w Warszawie kwotę 15 000 rubli na renowację i przyozdobienie kościoła katolickiego. Te pieniądze, które teraz razem z odsetkami wzrosły do 20 500 rubli, w 1909 roku zostały złożone w filii Banku Państwowego w Piotrkowie. Kościół, przeto został teraz gruntownie odnowiony.
Autor: Eduard Kaiser. Tłumaczenie z niemieckiego: Rafał Leszczyński
<Publikowano drukiem: „Suplement 43bis” (nr 45, listopad 2000) – samoistny miesięcznik oraz jako dodatek do miesięcznika „Wiadomości - 43bis” (nr 272, 13 listopada 2000), a także: miesięcznik „Wiadomości - 43bis” (nr 763/764, 30 kwietnia/13 maja 2021>
■ 4, 11, 18, 25 maja 2025 godz. 15:00
Z głębi serca dziękuję Ci, Matko Boża,
za to, że codziennie czekasz tu na mnie,
za to, że jesteś, że istniejesz,
po prostu za to, że jesteś Maryją.
Matko Jezusa Chrystusa – bądź pozdrowiona. Amen.
♦ Od 20 lat mieszkańcy okolicy położonej przy skrzyżowaniu ulic Południowej (Konstantynów Łódzki) i Synów Pułku (Łódź) w majowe niedzielne popołudnia spotykają się przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej znajdującej się na polanie położonej przy granicy naszego miasta z Łodzią [w pobliżu wspomnianego skrzyżowania ulic Południowej (Konstantynów Łódzki) i Synów Pułku (Łódź)].
♦ W bieżącym 2025 roku uczestnicy tych tradycyjnych nabożeństw zapraszają na modlitewne spotkania w dniach: 4, 11,
■ Zachęcamy do wywieszenia flagi państwowej. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada 2.05 (w tym roku w piątek). Narodowe Święto Trzeciego Maja w 2025 roku wypada w sobotę. Również w sobotę (3.05) obchodzimy kościelne ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – KRÓLOWEJ POLSKI.
■ 3 maja 2025 (sobota) w kościelne ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – KRÓLOWEJ POLSKI obchodzić będziemy 234 rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.
■ W tym roku w Konstantynowie Łódzkim w ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA Msza św. w intencji Ojczyzny (kościół Narodzenia NMP, pl. Kościuszki 4/5) o godz. 10, po czym przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki i tam kontynuacja obchodów.
W programie:
♦ Występ Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”
♦ Koncert Miejskiej Orkiestry
■ Zakończyły się Mistrzostwa Polski w Pływaniu w kat. Open i Młodzieżowców (Lublin, 28 kwietnia – 1 maja 2025).
■ W tym roku w ogóle zabrakło zawodników UKS Piątka Konstantynów Łódzki.
■ Do rywalizacji w MP zgłoszono 745 (440 M i 305 K) reprezentantów 121 klubów.
W kat. open medale zdobyli zawodnicy 26 klubów.
W kat. młodzieżowca medale zdobyli zawodnicy 20 klubów.
Bernard Cichosz
Źródło: http://megatiming.pl/
■ W Konstantynowie Łódzkim od kilku lat, tradycyjnie 29. kwietnia – w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau przez wojska amerykańskie – ma miejsce upamiętnienie 310 kapłanów i zakonników, którzy 6 października 1941 r. zostali uwięzieni w miejscowym niemieckim obozie, a następnie 30 października wywiezieni do KL Dachau.
■ 29. kwietnia w Polsce obchodzony jest ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
Od kilku lat, co roku, 29. kwietnia w Konstantynowie Łódzkim przy pomniku obok kościoła Narodzenia NMP przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ponadto, w tym
21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7:35, zmarł Papież Franciszek. Miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jeszcze dzień wcześniej przybył na spotkanie z wiernymi, zgromadzonymi na pl. św. Piotra i z balkonu papieskiego udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.
Źródła: (tekst): wpolityce.pl/, (foto): PAP/EPA
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta.
Więcej>>>
https://wpolityce.pl/kosciol/727274-zmarl-papiez-franciszek-odszedl-do-domu-ojca-o-735
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja. Do tej nadziei Kościół wzywa także ludzi współczesnych. Powtarza im niewiarygodną, a przecież prawdziwą nowinę: Chrystus zmartwychwstał! Niech wraz z Nim zmartwychwstaje cały świat! Alleluja!
św. Jan Paweł II, Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, 1986 r.
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
19 kwietnia 2025 w klasie B (w przełożonym meczu 14. kolejki) rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, na wyjeździe, przegrały z Amii II Łódź.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
♦ Kolejka 15: 27 kwietnia 2025 (niedziela) 14.15
KAS II – ŁKS
Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. /…/
Krzyż Chrystusowy to znak naszego zbawienia — znak naszej wiary i znak naszej nadziei.
Grafika via Twitter / Elżbieta Sadowska@Sabina85750074
♦ Na konstantynowskim targowisku przy ul. Sucharskiego zaczęto stawiać metalowe słupki. Piękne, pomalowane na biało-czerwone barwy. Wszyscy sprzedawcy, klienci, kierowcy „zachwycają się” nowym pomysłem magistratu. Dyskutują po co to jest robione i czemu (komu) to służy. Podobno obstawiają też nielegalne zakłady wzajemne polegające na odgadywaniu kto wygrał przetarg na wykonanie tych robót i jaka okazała się stawka za wykonanie jednego słupka (z zamontowaniem wymagającym kucia betonowego podłoża).
Bernard Cichosz
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Łódzka Akademia Futbolu 3:2
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu, u siebie, pokonała Łódzką Akademię Futbolu. To piąte kolejne zwycięstwo KAS, która w wiosennych rewanżach ciągle nie straciła żadnego punktu (bilans bramek w rewanżach: 17:6). Zauważmy jednak, iż przed dzisiejszym meczem konstantynowianie wygrywali z outsiderami klasy okręgowej, ale dzisiejszy rywal to już zespół z górnej połówki tabeli.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
LKS Różyca – Włókniarz Konstantynów Łódzki
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrał z LKS Różyca. o piąta kolejna porażka konstantynowskiego Włókniarza, który w wiosennych rewanżach ciągle pozostaje bez zdobytego punktu z niechlubnym bilansem bramek 3:23. Częściowym usprawiedliwieniem może być to, iż konstantynowianie rywalizowali z zespołami czołówki klasy okręgowej (wszyscy rywale zajmują miejsca od 1. do 6.).
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Włókniarz Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa (gr. 1)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 22 marca 2025 (sobota)
Włókniarz Pabianice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 4:0
♦
Wielki Piątek w Kościele katolickim w roku 2025 przypada 18 kwietnia.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.; to dzień najgłębszej żałoby w Kościele. Wyraża ją liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża – adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi.
Grafika via parafia.radzionkow.pl/
♦ KAS (pn kl. okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KAS (pn klasa B gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa B gr. !): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn IV liga k): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pr I liga m): ■ FB ■ ZPRP ■ ŁZPR ■ 43bis
♦ BHT KKS (pr plażowa Summer Superliga): ■ FB
♦ LIDER (ps): ■ FB ■ ŁZPS ■ 43bis
♦ PIĄTKA (pływanie): ■ FB ■ livetiming.pl
♦ PIĄTKA (pięciobój nowoczesny): ■
Klasa B (Łódź gr. 1)
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
13 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, pokonały Łódzki Klub Sportowy.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki
Klasa B (gr. 1)
RUNDA I
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
Teofilek Łódź – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2:1
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
W tabeli, wśród 11 zespołów, konstantynowski Włókniarz
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. BC
Źródło: IPN
POLECAMY:
■ 2020-04-11
KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
http://www.43bis.media.pl/archiwum,01987,5,2010-4,katyn-ocalic-o
♦ kolejka 20: 12 kwietnia 2025 (sobota)
Włókniarz Konstantynów Łódzki – KAS Konstantynów Łódzki 2:3
12 kwietnia 2025 (sobota), w piłkarskiej klasie okręgowej, Włókniarz Konstantynów Łódzki przegrał z Konstantynowską Akademię Sportu 2:3 (jesienią w derbach Konstantynowa był remis 2:2).
Po rozegraniu 19 kolejek spotkań, wśród 16 zespołów, KAS zajmuje 6. lokatę mając 35 pkt. Natomiast Włókniarz jest 14. Z dorobkiem 14 pkt.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025 (czwartek)
Termy Uniejów – KAS Konstantynów Łódzki 0:3
♦ kolejka 18: 4 kwietnia 2025 (
■ 18 kwietnia 1025 roku nastąpiła koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego, a 10 kwietnia 1525 roku Hołd Pruski. Równe 1000 i 500 lat.
W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego – znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski. W bieżącym roku obchodzimy też 500-lecie Hołdu Pruskiego.
W rocznicę tych wydarzeń 12 kwietnia 2025 w Warszawie odbył się Wielki Marsz 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. W stolicy Polski, w tych obchodach, wzięło udział ponad 100 tys. osób. Wśród uczestników nie zabrakło konstantynowian. Po oficjalnych uroczystościach liczni uczestnicy Wielkiego Marszu spontanicznie udali się pod siedzibę Telewizji Republika.
Marsz rozpoczął się udaną próbą
PRZYPOMINAMY:
■ W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego - znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski.
Bolesław Chrobry przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Ekspansja na Zachód i Wschód - takie były cele polityki zewnętrznej Bolesława Chrobrego. Zajął Milsko i Łużyce, dotarł do Kijowa. Swym następcom wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, jeśli chciało się znaleźć w gronie wybitnych władców.
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Koronacja Chrobrego umocniła
<Relacja w TV Konstantynów>
W piątek 11 kwietnia 2025 odbyła się, już po raz 33., przygotowywana przez konstantynowskich pielgrzymów tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Konstantynowa Łódzkiego (najstarsza w naszym regionie). Rozpoczęła się przed kościołem Miłosierdzia Bożego (przy ul. Łaskiej), następnie trasa przebiegała ulicami: Cmentarną, Moniuszki, Daszyńskiego, Sucharskiego, Krzywiec-Okołowicza, Sadową, Kopernika, ks. Czernika, Zgierską (chodnikiem) do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (przy pl. Kościuszki), gdzie nastąpiło jej zakończenie.
Pomysłodawcą, w 1991 roku, był ówczesny wikariusz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim ks. Kazimierz Woźniak. W naszym mieście zapewne, jako pierwszym w Łódzkiem,
Ukazał się i od godzin popołudniowych w piątek 11 kwietnia 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu świąteczny (Wielkanoc) nr 857/858 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Krótki fragment Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, św. Jan Paweł II z roku 1986
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja.
2/ Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny
PIELGRZYMUJĄC Z JANEM PAWŁEM II. Przemówienie powitalne na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, 1 czerwca 1991, Koszalin-Zegrze Pomorskie (IV pielgrzymka)
3/ Niestety, także wśród wszystkich 52 sklasyfikowanych miast Łódzkiego (łącznie w kat.: wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu oraz miasteczka)
W bieżącym tygodniu (7.04.2025), z kutnowskiego Biura Poselskiego Pauliny Matysiak, nasza redakcja otrzymała (do wiadomości) m.in. Zapytanie nr 2391 w sprawie możliwości wsparcia modernizacji podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk. Na stronie Sejmu RP znajdujemy informację, że otrzymane 4 kwietnia 2025 Zapytanie Poseł Pauliny Matysiak zostało przez Kancelarię Sejmu skierowane do ministra infrastruktury 10 kwietnia 2025.Poniżej tekst Zapytania nr 2391
Zapytanie nr 2391
Zapytanie w sprawie możliwości wsparcia modernizacji
podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z apelem skierowanym do mnie przez Burmistrza Lutomierska oraz podjętą
interwencją w sprawie zachowania
Dziś mija 15 lat od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Delegacja leciała do Rosji na obchody rocznicowe zbrodni katyńskiej. Publikujemy niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowane na tę uroczystość.
Ostatnie przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego nie zdążył wygłosić>>>
PRZYPOMINAMY:
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (ul. Jana Pawła II nr 9) organizuje w roku 2025 wycieczki i wczasy:
1. Góry Opawskie dniach 12-17.05.2025 (sześciodniowa), nocleg: Hotel Gorzelanny Pokrzywna 76 , cena 1650 zł.
W programie: Pałac w Mosznej, Głogówek, Mochów, Nysa, Paczków, Głuchołazy, Góra św. Anny, Kamień Śląski, Opole + dzień na terenie Czech.
2. Podlasie 09-13.06.2025 (pięciodniowa), nocleg w Białymstoku, cena 1560 zł.
W programie: Białystok, Drohiczyn, Choroszcz, Supraśl, Kruszyniany, Sokółka.
3. Kruszwica, Strzelno, Mogilno 28.06.2025 (jednodniowa), cena 165 zł.
W programie: Mysia Wieża, Kolegiata Św, Piotra i Pawła, rejs statkiem po jeziorze Gopło.
4. Kalisz,
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
6 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, u siebie, zremisowały z liderem tabeli Teofilkiem Łódź. Wcześniej łodzianie mieli tylko 4 stracone punkty (1 remis i 1 porażka przy 9 zwycięstwach). Konstantynowianie przed tym meczem mieli 8 porażek i 3 zwycięstwa.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela) 18.30
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
W tabeli, wśród 11 zespołów, KAS II zajmuje 8. miejsce.
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl