■ Od powstania (5 listopada 1997) KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE (KPS) triumfowało, w latach: 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, kolejno 5 razy w wyborach do rady miejskiej i 5 razy w wyborach burmistrza.
■ Teraz KPS powinno świętować swoje ćwierćwiecze, ale nie będąc u władzy, a nawet nie mając własnego klubu w radzie miejskiej zapewne jubileusz zbędzie milczeniem.
■ Wszystko wskazuje na to, iż w najbliższych wyborach samorządowych zbraknie już szyldu KPS.
■ Dyskretne schodzenie KPS ze sceny samorządowej zaczęło się po przegranych wyborach w roku 2018 (była to podwójna porażka: w wyborach do rady miejskiej i wyborach burmistrza). Jak doszło do tego nokdaunu? Czy nokaut jest nieunikniony? Ratunkiem może być ucieczka do przodu, czyli samorozwiązanie się stowarzyszenia KPS…
■ Pierwsze dwie istotne dla KPS daty: 5 listopada 1997, 21 stycznia 1998
Przed 25 laty, 5 listopada 1997 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli ośmiu ugrupowań gospodarczych, społecznych i politycznych z terenu Konstantynowa Łódzkiego, którzy postanowili – jako członkowie założyciele – utworzyć prawicowe KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE. Założyciele KPS reprezentowali następujące organizacje: ♦ Konstantynowskie Porozumienie Gospodarcze ♦ Konstantynowski Klub Współpraca ♦ Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców ♦ Ruch Odbudowy Polski (struktura miejska) ♦ Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe (struktura miejska) ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Konstilana S.A. ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa ELTOR ŁÓDŹ z/s w Konstantynowie Łódzkim ♦ Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki Sp. z o.o. Te osiem ugrupowań składało się na trzy segmenty stowarzyszenia KPS: 1/ związkowy (trzy organizacje związkowe NSZZ „Solidarność”), 2/ stowarzyszeniowy (trzy stowarzyszenia), 3/ polityczny (dwie partie prawicowe).
21 stycznia 1998 r. KPS zostało zgłoszone do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do wpisu stowarzyszeń zwykłych. Jeszcze przed wyborami samorządowymi w roku 1998 współpracę z KPS podjęły cztery dalsze organizacje: ♦ Komisja Wydziałowa Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" w Konstantynowie Łódzkim ♦ Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (struktura miejska) ♦ Niezależne Zrzeszenie Studentów (struktura miejska) ♦ Koło Przyjaciół Radia Maryja w Konstantynowie Łódzkim.
Po kilku latach funkcjonowania KPS przeobraziło się ze stowarzyszenia zwykłego w rejestrowane (wpis do KRS: 18.09.2001).
■ We władzach KPS nie ma już nikogo z założycieli tego stowarzyszenia
Na szefa pierwszych władz stowarzyszenia KPS wybrano ówczesnego burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, wówczas jeszcze związanego z prawicowym Ruchem Odbudowy Polski Jana Olszewskiego, a dopiero następnie z Platformą Obywatelską. Potem szefami KPS byli burmistrz Henryk Brzyszcz (PO) i przewodniczący rady miejskiej bezpartyjny Andrzej Owczarek.
W tym okresie (1997-2015) sekretarzem zarządu KPS był Bernard Cichosz. Równocześnie zasiadał on we władzach NSZZ „Solidarność”, prawicowego Konstantynowskiego Klubu „Współpraca” i prawicowego ZChN (tu był we władzach wojewódzkich i krajowych). Zauważmy, że te trzy organizacje były filarami każdego z segmentów założycielskich stowarzyszenia KPS. Przypomnijmy, że były to segmenty: związkowy, stowarzyszeniowy i polityczny. Dobrze zorientowani konstantynowscy samorządowcy dostrzegali, jakie to wówczas miało znaczenie na kierunek działań KPS. Jednak 7 lutego 2015 wieloletni sekretarz KPS Bernard Cichosz, jeden z założycieli tego stowarzyszenia, zdeklarowany przeciwnik Platformy Obywatelskiej niespodziewanie nie tylko zrezygnował ze swojej funkcji w KPS, ale również wystąpił w ogóle ze stowarzyszenia KPS. To znów istotna dla KPS data zdarzenia, które niejako zamyka okres zwycięskich wyborów (11 października 1998, 27 października 2002, 12 listopada 2006, 21 listopada 2010, 16/30 listopada 2014) i otwiera czas porażek (21 października 2018).
Teraz szefem KPS jest znów Henryk Brzyszcz (PO). We władzach, po raz pierwszy, zabrakło Andrzeja Owczarka, który przez lata stał na czele stowarzyszenia i nie ma też już nikogo z założycieli, którzy stanowili pierwszy skład zarządu i komisji rewizyjnej, chociaż kilku założycieli jest aktywnych społecznie i zawodowo.
■ Za sprawą KPS nasze miasto stało się „enklawą prawicy w opanowanym w znacznym stopniu przez lewicę województwie łódzkim”. W roku 1998… A co stało się POtem?
Do pierwszego swojego sprawdzianu wyborczego KPS wystartowało w roku 1998, jako reprezentant niemal całej konstantynowskiej prawicy. Zdobyło 18 z 24 mandatów. Przez 20 lat od powstania KPS wygrywało wszystkie wybory do konstantynowskiego samorządu. Komitet wyborczy KPS triumfował 5 razy w wyborach do rady miejskiej (zawsze zdobywając bezwzględną większość mandatów) oraz 5 razy w wyborach burmistrza, w tym 4 razy w wyborach bezpośrednich).
30 października 1998 ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita" w dużym artykule omawiającym pierwsze sesje nowych rad miejskich podkreślił: „Burmistrzem Konstantynowa Łódzkiego został ponownie Włodzimierz Fisiak, reprezentujący prawicowe Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe. <Konstantynów Łódzki> /.../, satelickie miasto Łodzi to enklawa prawicy w opanowanym w znacznym stopniu przez lewicę województwie łódzkim.".
Tu trzeba wspomnieć o współczesnej politycznej „pracy u podstaw” rozpoczętej – już w latach osiemdziesiątych – przez konstantynowian działających w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność”.
Ta „praca organiczna” była wespół kontynuowana – na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – przez konstantynowskich liderów powstającego wówczas Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (śp. Anna Sasko, Grzegorz Lobka, Bernard Cichosz). Wspomniani liderzy ZChN to późniejsi główni inicjatorzy powołania KPS. Pomysł na „pracę u podstaw” przekazał niżej podpisanemu śp. Jarosław Daszkiewicz, założyciel łódzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Zaproponował on powołanie w Konstantynowie oddziału tegoż KIK. Efekty pojawiły się już w pierwszych wyborach, w roku 1990, kiedy jeszcze niezjednoczona prawica zdominowała radę miejską. W tych wyborach, jeszcze pod szyldem Konstantynowskiego Porozumienia Wyborczego (KPW), 9 mandatów uzyskali kandydaci popierani przez Klub Inteligencji Katolickiej, a 3 – przez ZChN.
W latach 1998, 2002, 2006, 2010 i 2014 KPS wygrało wybory do rady zdobywając bezwzględną większość mandatów. Wygrywając pierwszy sprawdzian wyborczy do rady miejskiej w roku 1998 KPS nie miało problemu z wyborem zarządu miasta (przez radę), na czele którego stanął reprezentujący KPS burmistrz. Bezpośrednie już wybory burmistrza, w latach 2002, 2006 i 2010 wygrywał, w pierwszym głosowaniu, kandydat komitetu wyborczego KPS. Dopiero w roku 2014 reprezentant stowarzyszenia KPS do objęcia fotela burmistrza potrzebował drugiej tury głosowania. Wybory z udziałem KPS to najpierw 10 zwycięstw i dopiero ostatnio 2 porażki. Pierwsze przegrane wybory KPS odnotowało w roku 2018 i od razu była to porażka podwójna. Wtedy zaczęło się dyskretne schodzenie stowarzyszenia KPS ze sceny samorządowej.
■ 20 lat bez porażki, ale szyld partyjny narzucany przez PO od razu pogrążał KPS
Apartyjne KPS, zgodnie z wolą inicjatorów jego powołania, miało skupiać siły szeroko rozumianej prawicy. Podkreślamy, że powstało ono z inicjatywy trzech stowarzyszeń i trzech komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” oraz struktur miejskich dwóch partii prawicowych Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego oraz Ruchu Odbudowy Polski. KPS z tymi partiami nie było w ogóle kojarzone, chociaż niezmieniający barw partyjnych reprezentant ZChN był tam, przez wiele lat (1997-2015), sekretarzem zarządu praktycznie odpowiedzialnym za wszelkie poczynania stowarzyszenia.
Stowarzyszenie KPS zaczęto kojarzyć z Platformą Obywatelską dopiero, gdy przeniosła się tam liczna grupa konstantynowskich członków ROP Jana Olszewskiego. Wówczas jeszcze PO można było uważać za partię zdecydowanie prawicową (patrz tzw. Deklaracja Krakowska z 18.05.2003). Przegranie przez PO wyborów parlamentarnych w 2005 rozpoczęło jej kilkunastoletni kurs na lewicowość, dziś już nieskrywaną.
Zauważmy, że KPS zaistniało w życiu publicznym przed Prawem i Sprawiedliwością (PiS powstało 29 maja 2001) i Platformą Obywatelską (PO została założona, jako stowarzyszenie, 24 stycznia 2001, a jako partia polityczna została zarejestrowana 5 marca 2002).
Przez niemal 20 lat KPS zachowywało swoją apartyjność dopóki grupowało wpływowych zwolenników obu tych najsilniejszych partii (PiS, PO).
Wprawdzie apartyjność KPS miała coraz mniejszy zakres, ale stowarzyszenie uzyskiwało poparcie większości konstantynowian. W ciągu 20 lat istnienia KPS triumfowało 5 razy w wyborach do rady miejskiej oraz 5 razy w wyborach burmistrza. Szyld partyjny narzucany przez PO stopniowo pogrążał KPS. Najlepiej to widać po malejącej procentowej zdobyczy mandatów dla KPS w radzie miejskiej, która w pierwszych wyborach KPS wyniosła 75,00% (1998 r.) i 86,67% (2002 r.) i potem płynnie spadała do 33,33% w ostatnich.
Wyniki wyborów z udziałem KPS:
♦ 1998: 18 mandatów na 24 to 75,00%, kandydat KPS zostaje wybrany burmistrzem przez Zarząd Miasta (wybory pośrednie);
♦ 2002: 13 mandatów na 15 to 86,67%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (53,31% głosów, startowało 6 kandydatów);
♦ 2006: 12 mandatów na 15 to 80,00%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (57,92% głosów, starowało 3 kandydatów);
♦ 2010: 9 mandatów na 15 to 60,00%, kandydat KPS burmistrzem po I turze (56,55% głosów, startowało 2 kandydatów)
♦ 2014: 8 mandatów na 15 to 53,33%, kandydat KPS burmistrzem po II turze (54,65% głosów, startowało 3 kandydatów);
♦ 2018: 5 mandatów na 15 to 33,33%, kandydat KPS przegrywa w I turze (39,45% głosów, startowało 2 kandydatów);
Powyższe dane dokumentują skutki polityki PO. W naszym mieście, podobnie zresztą jak w całym kraju, PO popełnia błędy polityczne dostrzegane przez niemal każdego, kto potrafił sam oceniać rzeczywistość. PO nie rozumie powodów wzrostu poparcia dla PiS, które jesienią 2015 roku (25 października) – po ośmiu latach przerwy – znów zdobyło większość mandatów w sejmie i senacie. Tu warto nawiązać do faktu z 7 lutego 2015 (to ponad pół roku przed wyborami parlamentarnymi zwycięskimi dla PiS). Wtedy KPS opuścił wieloletni sekretarz tego stowarzyszenia zdecydowanie przeciwny błędnej drodze KPS, wytyczanej stowarzyszeniu przez konstantynowskich członków PO. Internautom zdziwionym wystąpieniem z KPS sekretarz odpowiedział sam krótkim komentarzem: mądrej głowie dość dwie słowie. Z czasem KPS zupełnie zaniechało prób podjęcia współpracy ze strukturami miejskimi PiS oraz „oczyściło się” z jakichkolwiek wewnętrznych wpływów zwolenników PiS. Pogodziło się z otwartym narzucaniem sobie szyldu partyjnego przez PO nie tylko w bieżącej działalności stowarzyszenia, ale również – i może przede wszystkim – w wyborach samorządowych.
Kandydat KPS w wyborach burmistrza na ostatnią, bieżącą kadencję otrzymał od swojej partii (wówczas należał do PO) „pocałunek śmierci” (opisaliśmy to w numerze 701/702 w artykule Platforma Obywatelska pogrążyła KPS, który w Sieci został umieszczony 2018-10-04).
W roku 2018 otwarte poparcie partii PO zaszkodziło kandydatowi KPS na burmistrza. Wyraźnie przegrał wybory. Równocześnie KPS przegrało też wybory do rady miejskiej. Wprawdzie zdobyło 5 mandatów radnego, ale nie powołało nawet swojego klubu. Z tej piątki Małgorzata Matyjak i Radosław Radwański (członek PO) szybko znaleźli sobie miejsce w gronie zwolenników pogromców KPS. Aneta Malczewska i Sławomir Młynarczyk (dziś w PO) szukali własnej drogi. Wspólnie z Michałem Szymczakiem (startował z listy własnego komitetu) utworzyli opozycyjny klub radnych, który jednak już się rozwiązał (28.03.2022), po opuszczeniu klubu przez M. Szymczaka. Z tej piątki radnych pozostał osamotniony Robert Bujnowicz (członek PO).
Teraz (od 5.11.2022 do 21.01.2023) KPS powinno świętować swoje ćwierćwiecze, ale nie będąc u władzy, a nawet nie mając nawet własnego klubu w radzie miejskiej zapewne zbędzie jubileusz milczeniem.
Pocałunek śmierci, na razie, doprowadził KPS do nokdaunu. Nokaut jest już niemal nieunikniony. Ratunkiem dla KPS może być ucieczka do przodu, czyli samorozwiązanie. Czy nastąpi to jeszcze przed najbliższymi wyborami samorządowymi? Dopełnienie formalności koniecznych do samorozwiązania wymaga nieco aktywności, do której potrzeba cokolwiek przedsiębiorczości. I czasu.
Prędzej czy później, ale KPS skorzysta z ucieczki do przodu. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, iż w tych najbliższych wyborach samorządowych zbraknie już szyldu KPS. Czy, pod partyjnym szyldem PO, stowarzyszenie ma inne wyjście?
Bernard Cichosz
POLECAMY:
2021-12-15 Uczciwość i realizm – to były wyznaczniki aktywności politycznej Jarosława Daszkiewicza
Deklaracja Ideowa PO, Deklaracja Krakowska, Plan Rządzenia. Przypominamy korzenie Platformy Obywatelskiej
PRZYPOMINAMY:
Już w najbliższą niedzielę 27 kwietnia 2025 w Łodzi odbędzie się największe wydarzenie polityczne nadchodzącego weekendu.
♦ Miejsce: Hala Expo Łódź, Aleja Politechniki 4
♦ Czas: 12.00 wejście od godz. 11:00
Popierasz dr. Karola Nawrockiego i chcesz uczestniczyć w wielkiej wyborczej konwencji obywatelskiego kandydata popieranego przez Prawo I Sprawiedliwość?
Można się zarejestrować osobiście lub telefonicznie w:
▪️ dowolnym biurze parlamentarzysty PiS
▪️ sekretariacie partii PiS ul. Piotrkowska 143
#Nawrocki2025 #KarolNawrocki #Łódź Prawo i Sprawiedliwość
PRZYPOMINAMY:
■ Niedługo będziemy rozliczać PIT. Można dzielnemu Maksiowi (choremu na mózgowe porażenie dziecięce) przekazać 1,5% podatku.
W rozliczeniu PIT w rubryce „Numer KRS" wpisz:
0000037904.
W rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%” podaj:
43756 Jasiński Maksymilian.
Prosimy też o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola
„Wyrażam zgodę”.
■ Przez cały rok można przekazywać darowizny na rzecz Maksia:
Odbiorca:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Numer konta bankowego:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem:
43756 Jasiński Maksymilian darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.
Zachęcam do udzielenia pomocy Maksymilianowi Jasińskiemu
Bernard Cichosz
Rodzice Maksa o swoim dziecku:
Maks przyszedł
21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7:35, zmarł Papież Franciszek. Miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jeszcze dzień wcześniej przybył na spotkanie z wiernymi, zgromadzonymi na pl. św. Piotra i z balkonu papieskiego udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.
Źródła: (tekst): wpolityce.pl/, (foto): PAP/EPA
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta.
Więcej>>>
https://wpolityce.pl/kosciol/727274-zmarl-papiez-franciszek-odszedl-do-domu-ojca-o-735
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja. Do tej nadziei Kościół wzywa także ludzi współczesnych. Powtarza im niewiarygodną, a przecież prawdziwą nowinę: Chrystus zmartwychwstał! Niech wraz z Nim zmartwychwstaje cały świat! Alleluja!
św. Jan Paweł II, Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, 1986 r.
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
19 kwietnia 2025 w klasie B (w przełożonym meczu 14. kolejki) rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, na wyjeździe, przegrały z Amii II Łódź.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
♦ Kolejka 15: 27 kwietnia 2025 (niedziela) 14.15
KAS II – ŁKS
Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. /…/
Krzyż Chrystusowy to znak naszego zbawienia — znak naszej wiary i znak naszej nadziei.
Grafika via Twitter / Elżbieta Sadowska@Sabina85750074
♦ Na konstantynowskim targowisku przy ul. Sucharskiego zaczęto stawiać metalowe słupki. Piękne, pomalowane na biało-czerwone barwy. Wszyscy sprzedawcy, klienci, kierowcy „zachwycają się” nowym pomysłem magistratu. Dyskutują po co to jest robione i czemu (komu) to służy. Podobno obstawiają też nielegalne zakłady wzajemne polegające na odgadywaniu kto wygrał przetarg na wykonanie tych robót i jaka okazała się stawka za wykonanie jednego słupka (z zamontowaniem wymagającym kucia betonowego podłoża).
Bernard Cichosz
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Łódzka Akademia Futbolu 3:2
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu, u siebie, pokonała Łódzką Akademię Futbolu. To piąte kolejne zwycięstwo KAS, która w wiosennych rewanżach ciągle nie straciła żadnego punktu (bilans bramek w rewanżach: 17:6). Zauważmy jednak, iż przed dzisiejszym meczem konstantynowianie wygrywali z outsiderami klasy okręgowej, ale dzisiejszy rywal to już zespół z górnej połówki tabeli.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
LKS Różyca – Włókniarz Konstantynów Łódzki
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrał z LKS Różyca. o piąta kolejna porażka konstantynowskiego Włókniarza, który w wiosennych rewanżach ciągle pozostaje bez zdobytego punktu z niechlubnym bilansem bramek 3:23. Częściowym usprawiedliwieniem może być to, iż konstantynowianie rywalizowali z zespołami czołówki klasy okręgowej (wszyscy rywale zajmują miejsca od 1. do 6.).
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Włókniarz Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa (gr. 1)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 22 marca 2025 (sobota)
Włókniarz Pabianice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 4:0
♦
Wielki Piątek w Kościele katolickim w roku 2025 przypada 18 kwietnia.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.; to dzień najgłębszej żałoby w Kościele. Wyraża ją liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża – adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi.
Grafika via parafia.radzionkow.pl/
♦ KAS (pn kl. okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KAS (pn klasa B gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa B gr. !): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn IV liga k): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pr I liga m): ■ FB ■ ZPRP ■ ŁZPR ■ 43bis
♦ BHT KKS (pr plażowa Summer Superliga): ■ FB
♦ LIDER (ps): ■ FB ■ ŁZPS ■ 43bis
♦ PIĄTKA (pływanie): ■ FB ■ livetiming.pl
♦ PIĄTKA (pięciobój nowoczesny): ■
Klasa B (Łódź gr. 1)
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
13 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, pokonały Łódzki Klub Sportowy.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki
Klasa B (gr. 1)
RUNDA I
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
Teofilek Łódź – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2:1
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
W tabeli, wśród 11 zespołów, konstantynowski Włókniarz
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. BC
Źródło: IPN
POLECAMY:
■ 2020-04-11
KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
http://www.43bis.media.pl/archiwum,01987,5,2010-4,katyn-ocalic-o
♦ kolejka 20: 12 kwietnia 2025 (sobota)
Włókniarz Konstantynów Łódzki – KAS Konstantynów Łódzki 2:3
12 kwietnia 2025 (sobota), w piłkarskiej klasie okręgowej, Włókniarz Konstantynów Łódzki przegrał z Konstantynowską Akademię Sportu 2:3 (jesienią w derbach Konstantynowa był remis 2:2).
Po rozegraniu 19 kolejek spotkań, wśród 16 zespołów, KAS zajmuje 6. lokatę mając 35 pkt. Natomiast Włókniarz jest 14. Z dorobkiem 14 pkt.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025 (czwartek)
Termy Uniejów – KAS Konstantynów Łódzki 0:3
♦ kolejka 18: 4 kwietnia 2025 (
■ 18 kwietnia 1025 roku nastąpiła koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego, a 10 kwietnia 1525 roku Hołd Pruski. Równe 1000 i 500 lat.
W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego – znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski. W bieżącym roku obchodzimy też 500-lecie Hołdu Pruskiego.
W rocznicę tych wydarzeń 12 kwietnia 2025 w Warszawie odbył się Wielki Marsz 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. W stolicy Polski, w tych obchodach, wzięło udział ponad 100 tys. osób. Wśród uczestników nie zabrakło konstantynowian. Po oficjalnych uroczystościach liczni uczestnicy Wielkiego Marszu spontanicznie udali się pod siedzibę Telewizji Republika.
Marsz rozpoczął się udaną próbą
PRZYPOMINAMY:
■ W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego - znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski.
Bolesław Chrobry przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Ekspansja na Zachód i Wschód - takie były cele polityki zewnętrznej Bolesława Chrobrego. Zajął Milsko i Łużyce, dotarł do Kijowa. Swym następcom wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, jeśli chciało się znaleźć w gronie wybitnych władców.
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Koronacja Chrobrego umocniła
<Relacja w TV Konstantynów>
W piątek 11 kwietnia 2025 odbyła się, już po raz 33., przygotowywana przez konstantynowskich pielgrzymów tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Konstantynowa Łódzkiego (najstarsza w naszym regionie). Rozpoczęła się przed kościołem Miłosierdzia Bożego (przy ul. Łaskiej), następnie trasa przebiegała ulicami: Cmentarną, Moniuszki, Daszyńskiego, Sucharskiego, Krzywiec-Okołowicza, Sadową, Kopernika, ks. Czernika, Zgierską (chodnikiem) do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (przy pl. Kościuszki), gdzie nastąpiło jej zakończenie.
Pomysłodawcą, w 1991 roku, był ówczesny wikariusz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim ks. Kazimierz Woźniak. W naszym mieście zapewne, jako pierwszym w Łódzkiem,
Ukazał się i od godzin popołudniowych w piątek 11 kwietnia 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu świąteczny (Wielkanoc) nr 857/858 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Krótki fragment Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, św. Jan Paweł II z roku 1986
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja.
2/ Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny
PIELGRZYMUJĄC Z JANEM PAWŁEM II. Przemówienie powitalne na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, 1 czerwca 1991, Koszalin-Zegrze Pomorskie (IV pielgrzymka)
3/ Niestety, także wśród wszystkich 52 sklasyfikowanych miast Łódzkiego (łącznie w kat.: wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu oraz miasteczka)
W bieżącym tygodniu (7.04.2025), z kutnowskiego Biura Poselskiego Pauliny Matysiak, nasza redakcja otrzymała (do wiadomości) m.in. Zapytanie nr 2391 w sprawie możliwości wsparcia modernizacji podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk. Na stronie Sejmu RP znajdujemy informację, że otrzymane 4 kwietnia 2025 Zapytanie Poseł Pauliny Matysiak zostało przez Kancelarię Sejmu skierowane do ministra infrastruktury 10 kwietnia 2025.Poniżej tekst Zapytania nr 2391
Zapytanie nr 2391
Zapytanie w sprawie możliwości wsparcia modernizacji
podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z apelem skierowanym do mnie przez Burmistrza Lutomierska oraz podjętą
interwencją w sprawie zachowania
Dziś mija 15 lat od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Delegacja leciała do Rosji na obchody rocznicowe zbrodni katyńskiej. Publikujemy niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowane na tę uroczystość.
Ostatnie przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego nie zdążył wygłosić>>>
PRZYPOMINAMY:
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (ul. Jana Pawła II nr 9) organizuje w roku 2025 wycieczki i wczasy:
1. Góry Opawskie dniach 12-17.05.2025 (sześciodniowa), nocleg: Hotel Gorzelanny Pokrzywna 76 , cena 1650 zł.
W programie: Pałac w Mosznej, Głogówek, Mochów, Nysa, Paczków, Głuchołazy, Góra św. Anny, Kamień Śląski, Opole + dzień na terenie Czech.
2. Podlasie 09-13.06.2025 (pięciodniowa), nocleg w Białymstoku, cena 1560 zł.
W programie: Białystok, Drohiczyn, Choroszcz, Supraśl, Kruszyniany, Sokółka.
3. Kruszwica, Strzelno, Mogilno 28.06.2025 (jednodniowa), cena 165 zł.
W programie: Mysia Wieża, Kolegiata Św, Piotra i Pawła, rejs statkiem po jeziorze Gopło.
4. Kalisz,
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
6 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, u siebie, zremisowały z liderem tabeli Teofilkiem Łódź. Wcześniej łodzianie mieli tylko 4 stracone punkty (1 remis i 1 porażka przy 9 zwycięstwach). Konstantynowianie przed tym meczem mieli 8 porażek i 3 zwycięstwa.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela) 18.30
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
W tabeli, wśród 11 zespołów, KAS II zajmuje 8. miejsce.
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
6 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały z Amii II Łódź.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki
Klasa B (gr. 1)
RUNDA I
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
Teofilek Łódź – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2:1
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela) 14.45
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki
W tabeli, wśród 11 zespołów, konstantynowski Włókniarz II zajmuje 5. miejsce.
♦ Kolejka 12: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Olimpia Karsznice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 3:5
6 kwietnia 2025, w IV lidze, KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, wygrał z Olimpią Karsznice.
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
IV liga kobiet (gr. łódzka)
♦ Kolejka 11: 29 marca 2025 (sobota)
PTC II Pabianice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 1:4
♦ Kolejka 12: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Olimpia Karsznice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 3:5
Bernard Cichosz
W tabeli, wśród 4 zespołów, konstantynowski Włókniarz zajmuje 3. miejsce.
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl