Swoje wiem i to mój skarb,
wartość jego dobrze znam,
tylko to mi pozostało,
lecz w tych czasach to niemało,
więc go nie odstąpię wam.
Co wy, kurcze, ze mną macie,
namawiacie, zapraszacie,
jak nazywa się ten taniec?
Głową w mur? Grochem w ścianę?
Tańczcie dalej te łamańce,
ja tam z wami nie zatańczę,
bo bym musiał z obrzydzeniem
dać sumieniu wymówienie.
Bo ja swoje wiem i już
i stąd mój psychiczny luz.
Wkrótce mi podrośnie synek,
no i sprawa nie zaginie,
bo ja swoje wiem i już!
(Jan Kaczmarek, „Co moje”)
■ Pisząc w „Paranoi”: Sąsiedzi widząc, co tutaj się dzieje już pewnie myślą by nam znów dokopać oraz w „Kołderce”: ale nie martwmy się sierotki, mama Europa już nam śle... nasenne środki! świetny satyryk, mistrz puenty Jan Kaczmarek, miał nadzieję, że może jest fałszywym prorokiem. Niestety, to się spełniło…
■ W piętnastą rocznicę śmierci przypominam postać Jana Kaczmarka. Cytuję jego piosenkarską twórczość dokumentującą zatroskanie o przyszłość Polski. Przytaczam fragmenty tekstów jego przebojów pełnych zaskakujących spostrzeżeń dotyczących najnowszej historii Ojczyzny. Satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy Europy”. Twórca nie traci jednak nadziei. Eksponuje nam imponderabilia mogące przesądzić o naszej przyszłości: wracajmy do źródeł, przywróćmy Polakom godność…
W listopadzie mija 15 lat od śmierci Jana Kaczmarka (6.06.1945 Lwówek – 14.11.2007 Wrocław) wybitnego polskiego satyryka, piosenkarza i autora ponad 200 piosenek, autora felietonów i opowiadań, współtwórcy wrocławskiego kabaretu „Elita”. Z wykształcenia był magistrem inżynierem elektronikiem. W roku 2013 został patronem jednej z uliczek we wrocławskim Parku Południowym.
Koledzy Jana Kaczmarka z kabaretu „Elita” oraz współpracownicy z Polskiego Radia Wrocław od początku uważali, że był mistrzem w pisaniu tekstów piosenek. Zgodnie doceniali niesamowitą wiedzę humanistyczną Janka, jego niezwykłe oczytanie. Kaczmar potrafił doskonale wykorzystywać swoją wiedzę w twórczości artystycznej.
Leszek Niedzielski z kabaretu „Elita” – udało mi się dłużej porozmawiać z nim w latach siedemdziesiątych, po koncercie „Elity” w klubie studenckim (dziś to APSolut) przy ul. Szczęśliwickiej w Warszawie – widział w Janku (tak, jak inni koledzy z „Elity”) lidera kabaretu. Podkreślał, że jest on niebywale muzykalny, dobrze gra, nie tylko na gitarze, ale również na skrzypcach. Zresztą od gitary i rajdowego śpiewu chyba wszystko się zaczęło. Potem były: estrada, radio i telewizja.
Współzałożyciel „Elity” Tadeusz Drozda pierwszy docenił rajdowe granie i śpiewanie Janka. Niemal zmusił skromnego studenta elektroniki do występów estradowych.
Jerzy Skoczylas, również współtwórca „Elity”, uważał, że kabaret bez skromnego, ale bardzo zdolnego Janka nie zdobyłby tak wielu nagród festiwalowych.
Jan Kaczmarek miał łatwość pisania. Jest zaliczany do największych polskich twórców piosenki, zwłaszcza kabaretowej. Z nieżyjących wymienia się go obok: Marka Grechuty, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej.
W audycji Polskiego Radia „Polska i świat", nadanej w dniu odejścia Jana Kaczmarka (14 listopada 2007 r.) Leszek Niedzielski powiedział o swoim koledze:
— Dobrze, że on się urodził w XX wieku, bo wtedy wynaleziono radio. Miał tak specyficzny głos i jego piosenki były tak charakterystyczne, że to zostanie w archiwach i jeszcze przez wiele lat będziemy mogli go słuchać i brać udział w skeczach, które nagrał.
Jan Kaczmarek jest autorem tekstów ponad 200 piosenek. „Kurna chata”, „Zerowy bilans, czyli pero, pero”, „Czego się boisz głupia”, „Ballada o mleczarzu”, „Do serca przytul psa” to hity, znane każdemu z mojego pokolenia. Wydają się one ciepłe, lekkie, pisane na luzie. Ostatnio niemal całymi dniami z większą uwagą słucham jego innych piosenek – tych, które poruszają trudniejsze tematy. Zresztą analizuję cały zarchiwizowany dorobek Kaczmarka. Z uwagą czytam teksty piosenek, które dziś nabierają nowego wyrazu. Są tak bardzo aktualne!
Pisząc w „Paranoi”: Sąsiedzi widząc, co tutaj się dzieje już pewnie myślą by nam znów dokopać oraz w „Kołderce”: ale nie martwmy się sierotki, mama Europa już nam śle... nasenne środki! Jan Kaczmarek, świetny satyryk, mistrz puenty miał nadzieję, że może jest fałszywym prorokiem. Niestety, to się spełniło…
Jan Kaczmarek interesował się całą historią Polski, ale szczególnie poświęcał czas na zapoznawanie się z dziejami naszej Ojczyzny od XVI wieku do współczesności.
— Ostatnio staram się szukać analogii między II a III Rzeczpospolitą. To jest bardzo wdzięczny temat. Zresztą nasi prominenci chętnie stroją się w piórka. Mamy paru Piłsudskich, Dmowskich. Te analogie są ciekawe. I sporo na ten temat napisałem w ostatnim czasie.
Uznałem, że w piętnastą rocznicę śmierci warto sobie i czytelnikom przypomnieć postać Jana Kaczmarka. Cytuję, więc utrwalone w mej pamięci fragmenty piosenek Jana Kaczmarka jednocześnie dzielę się refleksjami sprzed lat wzbogaconymi o bieżące przemyślenia. Twórczość satyryka, w kontekście bieżących wydarzeń społecznych i politycznych, okazuje się ciągle niezwykle aktualna. Jego piosenki dokumentują zatroskanie o przyszłość Polski. Zawierają zaskakujące spostrzeżenia dotyczące historii Ojczyzny, nawiązują do dziejów z minionych wieków i najnowszych wydarzeń, ze szczególnym spojrzeniem na PRL. Satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy” Europy. Twórca nie traci jednak nadziei. Eksponuje nam imponderabilia mogące przesądzić o naszej przyszłości (powrót do źródeł, przywrócenie Polakom godności).
♦ ZATROSKANIE O PRZYSZŁOŚĆ OJCZYZNY
Ile jeszcze zmarnowanych bez sensu okazji?
Ile chamstwa i prostactwa rodem z dzikiej Azji?
Ile wściekłej nienawiści, pychy i głupoty?
Ile przez wyborczą urnę przepchanej miernoty?
(„Litania: Ile jeszcze”)
Niemal cała twórczość Jana Kaczmarka jest wypełniona troską o Rzeczpospolitą. W piosence „Litania: Ile jeszcze” autor stawia sobie i wszystkim Polakom wiele gorzkich pytań. Poza tymi zacytowanymi powyżej przytaczamy jeszcze dwa:
Ilu głupców się wywyższy nad autorytety?
Ilu się złodziei schowa za immunitety?
Próbujmy udzielić sobie odpowiedzi na te pytania, zwłaszcza w momencie wyboru swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej oraz Parlamentu Europejskiego.
W ostatnich wersach tekstu tej piosenki autor, nie traci nadziei, ale ostrzega Polaków dramatyczną alternatywą.
Tę litanię wciąż będziemy śpiewać gromkim głosem,
a w niedoli cicho mruczeć sobie ją pod nosem,
bo to polska jest litania i to jedno wiemy,
że niestety nie ma końca, póki my żyjemy!
Więc cały czas wszyscy śpiewajmy tę polską litanię mocnym, gromkim głosem, abyśmy kiedyś nie musieli jej niepewnie mruczeć pod nosem.
♦ SPOJRZENIE NA HISTORIĘ POLSKI
Tam gdzie Gopło, tam gdzie Warta,
Puszcze chaszcze i szuwary
Osiedlały się przez wieki
Różne cnoty i przywary.
Więc Gościnność i Odwaga,
Z drugiej strony zaś niestety,
Arogancja Tumiwisizm
Kunktatorstwo i Defetyzm
(„Rodowód”)
Jan Kaczmarek sam podkreślał, że w historii Polski wyszukuje analogii między II a III Rzeczpospolitą. W swojej twórczości umieszczał zaskakujące spostrzeżenia dotyczące historii Ojczyzny, nawiązujące do dziejów z minionych wieków i najnowszych wydarzeń, ze szczególnym spojrzeniem na PRL
W piosence „Rodowód” Jan Kaczmarek prezentuje zaskakujące spojrzenie na historię Polski.
Tu je piwem i nabiałem
Witał wójt Dezynwoltura
I dwie jego córki śmiałe
Lekkomyślność i Brawura
Z Czech przybyła tu Przebiegłość
Z Austro-Węgier Kumoterstwo
Z Francji trójką przydreptały
Wolność Równość i Braterstwo
Czasem wpadał tu zza Odry
Graf von Ordnung vel Porządek
Ale łamał sobie język
No i wracał wnet za Odrę
Przemieszane orientacje
Cnót i zalet wad i przywar
A dalej twórca pisze o tym, co zasiały w naszej Ojczyźnie te „prezenty” (cnoty, zalety, wady, przywary) od ówczesnych Europejczyków…
Wytworzyły tu mutację
Wieża Babel to prawdziwa
Stąd te różne Apostazje
Schizmy oraz Infiltracje
Karkołomne Koalicje
Których nigdzie nie spotkacie
Nie angielskie nie kreolskie
Ruskie pruskie austriackie
Ale nasze nasze swojskie
Nasze polskie i słowiańskie
Chlubne dumne i ostrożne
To znów nazbyt ryzykowne
Płoche albo zbyt „sieriozne"
Podjazdowo partyzanckie
Z tych zasianych przez Europejczyków „prezentów” później wyrosły w Polsce drzewa owocujące cnotami i zaletami, ale przy okazji – za sprawą tychże Europejczyków – w drugiej połowie XX wieku wzrosły pełne wad i przywar chwasty, które dają do dziś okropne zbiory. Niespodziewanie, ale nie dla wszystkich w pierwszych dekadach XXI wieku Europejczycy świadomie i cynicznie te chwasty, rosnące w Polsce, intensywnie kultywują we własnym interesie.
Pisząc o historii najnowszej (PRL), w piosence „Nie wszystko było złe”, autor swoją ironię mistrzowsko puentuje.
Nie wszystko było złe, nie wszystko,
malowała nam się piękna przyszłość,
gdyby los nam pięciolatkę dał kolejną
byśmy was zamalowali na olejno!
A więc macie nasze pełne przebaczenie,
macie nasze polityczne rozgrzeszenie,
za pokutę żyjcie sobie i sto lat,
lecz na Kubie lub przypuśćmy w Kraju Rad!
Podobnie odebrać można piosenkę „Na roli”.
Była sobie kiedyś wioska
taka jakich innych sto,
mimo obowiązku dostaw
jakoś wychodziło to.
Kułak gnębił tam biedniaka,
wyzyskiwał go i cześć,
i był ten wyzysk brutalny,
ale było też co jeść.
I jako tako wszystko szło.
I komu to przeszkadzało?
/…/
Zapalcie światła dla SKR-ów,
róbcie wycieczki do PGR-ów,
by chłop wróciwszy uświadomiony,
pokochał ten układ scalony.
♦ NIECZYSTA GRA „MAMY” EUROPY
Szarpią kołderkę w tę i w tę
jak oszalała mdła siłaczka,
mama obmyśla rozkład miejsc
i chyba marznie też biedaczka!
Trudno naciągnąć w chłodną noc
to jeden wielki śmiech na sali,
sąsiedzi, co mają nasz koc,
udają, że nie pożyczali!
I tak od lat śpi nam się źle,
ale nie martwmy się sierotki,
mama Europa już nam śle...
nasenne środki!
(„Kołderka”)
W „Kołderce” satyryk uczula nas na nieczystą grę „mamy” Europy, ironizuje, aby się nie martwić, bo mama Europa już nam śle... nasenne środki!. Wtedy, kiedy to pisał Polacy mogli czuć się według jego określenia „sierotkami”.
Wezwanie sprzed dwóch dekad zawarte w zakończeniu piosenki „Nasza Europa” nabiera bolesnej aktualności dziś, kiedy Unia Europejska pokazuje prawdziwe oblicze.
A czas do przodu leci i lata też trop w trop,
no i dla dobra dzieci czas wreszcie krzyknąć STOP!
Odwagi i fantazji, nastał ostatni czas
inaczej stepy Azji wkrótce pochłoną nas!
A przecież to Europa, tak bogata,
poniklowana złota, pępek świata,
twoja i moja, nasza, wspólny obszerny dom.
Czy dla nas ta Europa…?
(„Nasza Europa”)
Dziś sytuacja w Europie jest dalej trudna, ale mimo wszystko optymistyczna (prawica zdobyła władzę w Szwecji, we Włoszech, w ich ślady może pójść nawet Holandia).
Wróćmy jeszcze do piosenki „Litania: Ile jeszcze”, gdzie autor pyta z ogromną troską i niepokojem o los naszej Ojczyzny. Uważny słuchacz, nawet w gorzkich słowach, zauważy zawsze obecną u satyryka nadzieję na lepszą przyszłość:
lle jeszcze będzie nowych Rzeczypospolitych
wyniesionych z pęt niewoli na wolności szczyty?
Ile razy zmowa zmiecie nas rusko-teutońska,
wymazując z mapy świata dumne słowo Polska?
Ta nadzieja jest jednak uwarunkowana koniecznością zdecydowanego działania. Podjęcie tego działania musi poprzedzić odpowiedź na najistotniejsze pytanie o los naszej Ojczyzny w Europie:
Czy dla nas ta Europa…?
♦ IMPONDERABILIA MOGĄ BYĆ DECYDUJĄCE
Gdzie nasza godność z kart powieści
ku pokrzepieniu serc i dusz… /…/
Lecz trzeba wracać wciąż do źródeł,
choć wiary w sens powrotu brak,
choć perspektywy mdłe i chude,
choć gorzki dziś nadziei smak!
Póki się tli iskierka życia,
dopóki w żyłach płynie krew,
nasz syzyfowy model bycia
ma karkołomny, ale sens!
(„Godność”)
Jan Kaczmarek pisząc w „Paranoi” (oczywiście paranoi brukselskiej):
Sąsiedzi widząc co tutaj się dzieje
Już pewnie myślą by nam znów dokopać
I znów zostaną popioły i zgliszcza
Znów nowe rany i blizny głębokie
oraz w zakończeniu „Kołderki”:
ale nie martwmy się sierotki,
mama Europa już nam śle...
nasenne środki!
polski satyryk nie tracił nadziei. Pocieszał się, że może jest fałszywym prorokiem.
Jedna pociecha wciąż świta mi w myślach
Że może jestem fałszywym prorokiem
Fałszywym prorokiem
Niestety gorzkie proroctwo po części, już się spełniło…
Co więc dalej? Autor znów nie traci nadziei. W „Godności” uważny czytelnik czy słuchacz odnajdzie wyraźną nutkę nadziei:
Lecz trzeba wracać wciąż do źródeł,
choć wiary w sens powrotu brak,
choć perspektywy mdłe i chude,
choć gorzki dziś nadziei smak!
Czy w brukselskim eurokołchozie ma to w ogóle sens, czy jest możliwe? Na to pytanie Jan Kaczmarek odpowiedział sobie i nam zdecydowanie TAK!
Póki się tli iskierka życia,
dopóki w żyłach płynie krew,
nasz syzyfowy model bycia
ma karkołomny, ale sens!
Jest wiele pracy przed Polakami, ale trzeba pamiętać też o imponderabiliach (nadzieja, powrót do źródeł, godność). Imponderabilia mogą przesądzić o przyszłości Polski i pomóc w uratowaniu chrześcijańskiej cywilizacji Europy.
Na zakończenie trzeba powtórzyć wersy z „Naszej Europy”.
A czas do przodu leci i lata też trop w trop,
no i dla dobra dzieci czas wreszcie krzyknąć STOP!
Bernard Cichosz
Foto: PAP/Edmund Radoch)
■ W Konstantynowie Łódzkim od kilku lat, tradycyjnie 29. kwietnia – w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau przez wojska amerykańskie – ma miejsce upamiętnienie 310 kapłanów i zakonników, którzy 6 października 1941 r. zostali uwięzieni w miejscowym niemieckim obozie, a następnie 30 października wywiezieni do KL Dachau.
■ 29. kwietnia w Polsce obchodzony jest ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
Od kilku lat, co roku, 29. kwietnia w Konstantynowie Łódzkim przy pomniku obok kościoła Narodzenia NMP przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ponadto, w tym
21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7:35, zmarł Papież Franciszek. Miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Jeszcze dzień wcześniej przybył na spotkanie z wiernymi, zgromadzonymi na pl. św. Piotra i z balkonu papieskiego udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.
Źródła: (tekst): wpolityce.pl/, (foto): PAP/EPA
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta.
Więcej>>>
https://wpolityce.pl/kosciol/727274-zmarl-papiez-franciszek-odszedl-do-domu-ojca-o-735
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja. Do tej nadziei Kościół wzywa także ludzi współczesnych. Powtarza im niewiarygodną, a przecież prawdziwą nowinę: Chrystus zmartwychwstał! Niech wraz z Nim zmartwychwstaje cały świat! Alleluja!
św. Jan Paweł II, Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, 1986 r.
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
19 kwietnia 2025 w klasie B (w przełożonym meczu 14. kolejki) rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, na wyjeździe, przegrały z Amii II Łódź.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
♦ Kolejka 14: 19 kwietnia 2025 (sobota)
Amii II Łódź – KAS II 4:2
♦ Kolejka 15: 27 kwietnia 2025 (niedziela) 14.15
KAS II – ŁKS
Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. /…/
Krzyż Chrystusowy to znak naszego zbawienia — znak naszej wiary i znak naszej nadziei.
Grafika via Twitter / Elżbieta Sadowska@Sabina85750074
♦ Na konstantynowskim targowisku przy ul. Sucharskiego zaczęto stawiać metalowe słupki. Piękne, pomalowane na biało-czerwone barwy. Wszyscy sprzedawcy, klienci, kierowcy „zachwycają się” nowym pomysłem magistratu. Dyskutują po co to jest robione i czemu (komu) to służy. Podobno obstawiają też nielegalne zakłady wzajemne polegające na odgadywaniu kto wygrał przetarg na wykonanie tych robót i jaka okazała się stawka za wykonanie jednego słupka (z zamontowaniem wymagającym kucia betonowego podłoża).
Bernard Cichosz
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Łódzka Akademia Futbolu 3:2
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu, u siebie, pokonała Łódzką Akademię Futbolu. To piąte kolejne zwycięstwo KAS, która w wiosennych rewanżach ciągle nie straciła żadnego punktu (bilans bramek w rewanżach: 17:6). Zauważmy jednak, iż przed dzisiejszym meczem konstantynowianie wygrywali z outsiderami klasy okręgowej, ale dzisiejszy rywal to już zespół z górnej połówki tabeli.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025
♦ kolejka 20: 18 kwietnia 2025 (piątek)
LKS Różyca – Włókniarz Konstantynów Łódzki
18 kwietnia 2025 w piłkarskiej klasie okręgowej Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, przegrał z LKS Różyca. o piąta kolejna porażka konstantynowskiego Włókniarza, który w wiosennych rewanżach ciągle pozostaje bez zdobytego punktu z niechlubnym bilansem bramek 3:23. Częściowym usprawiedliwieniem może być to, iż konstantynowianie rywalizowali z zespołami czołówki klasy okręgowej (wszyscy rywale zajmują miejsca od 1. do 6.).
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Włókniarz Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa (gr. 1)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 22 marca 2025 (sobota)
Włókniarz Pabianice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 4:0
♦
Wielki Piątek w Kościele katolickim w roku 2025 przypada 18 kwietnia.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.; to dzień najgłębszej żałoby w Kościele. Wyraża ją liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej jest uroczysta adoracja krzyża – adoracja Syna Bożego, który oddał życie za zbawienie wszystkich ludzi.
Grafika via parafia.radzionkow.pl/
♦ KAS (pn kl. okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa okręgowa gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KAS (pn klasa B gr. 1): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn klasa B gr. !): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pn IV liga k): ■ FB ■ ŁZPN ■ 90 minut ■ Reg Fut ■ 43bis
♦ KKS (pr I liga m): ■ FB ■ ZPRP ■ ŁZPR ■ 43bis
♦ BHT KKS (pr plażowa Summer Superliga): ■ FB
♦ LIDER (ps): ■ FB ■ ŁZPS ■ 43bis
♦ PIĄTKA (pływanie): ■ FB ■ livetiming.pl
♦ PIĄTKA (pięciobój nowoczesny): ■
Klasa B (Łódź gr. 1)
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
13 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, pokonały Łódzki Klub Sportowy.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki
Klasa B (gr. 1)
RUNDA I
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
Teofilek Łódź – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2:1
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela)
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 0:4
W tabeli, wśród 11 zespołów, konstantynowski Włókniarz
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. BC
Źródło: IPN
POLECAMY:
■ 2020-04-11
KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
http://www.43bis.media.pl/archiwum,01987,5,2010-4,katyn-ocalic-o
♦ kolejka 20: 12 kwietnia 2025 (sobota)
Włókniarz Konstantynów Łódzki – KAS Konstantynów Łódzki 2:3
12 kwietnia 2025 (sobota), w piłkarskiej klasie okręgowej, Włókniarz Konstantynów Łódzki przegrał z Konstantynowską Akademię Sportu 2:3 (jesienią w derbach Konstantynowa był remis 2:2).
Po rozegraniu 19 kolejek spotkań, wśród 16 zespołów, KAS zajmuje 6. lokatę mając 35 pkt. Natomiast Włókniarz jest 14. Z dorobkiem 14 pkt.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KAS Konstantynów Łódzki
Klasa okręgowa grupa 1 (Łódź)
RUNDA II
♦ kolejka 16: 21 marca 2025 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Iskra Dobroń 2:1
♦ kolejka 17: 27 marca 2025 (czwartek)
Termy Uniejów – KAS Konstantynów Łódzki 0:3
♦ kolejka 18: 4 kwietnia 2025 (
■ 18 kwietnia 1025 roku nastąpiła koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego, a 10 kwietnia 1525 roku Hołd Pruski. Równe 1000 i 500 lat.
W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego – znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski. W bieżącym roku obchodzimy też 500-lecie Hołdu Pruskiego.
W rocznicę tych wydarzeń 12 kwietnia 2025 w Warszawie odbył się Wielki Marsz 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500-lecia Hołdu Pruskiego. W stolicy Polski, w tych obchodach, wzięło udział ponad 100 tys. osób. Wśród uczestników nie zabrakło konstantynowian. Po oficjalnych uroczystościach liczni uczestnicy Wielkiego Marszu spontanicznie udali się pod siedzibę Telewizji Republika.
Marsz rozpoczął się udaną próbą
PRZYPOMINAMY:
■ W tym roku mija tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego - znakomitego wojownika, władcy, a także pierwszego króla Polski.
Bolesław Chrobry przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Ekspansja na Zachód i Wschód - takie były cele polityki zewnętrznej Bolesława Chrobrego. Zajął Milsko i Łużyce, dotarł do Kijowa. Swym następcom wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, jeśli chciało się znaleźć w gronie wybitnych władców.
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku.
Koronacja Chrobrego umocniła
<Relacja w TV Konstantynów>
W piątek 11 kwietnia 2025 odbyła się, już po raz 33., przygotowywana przez konstantynowskich pielgrzymów tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Konstantynowa Łódzkiego (najstarsza w naszym regionie). Rozpoczęła się przed kościołem Miłosierdzia Bożego (przy ul. Łaskiej), następnie trasa przebiegała ulicami: Cmentarną, Moniuszki, Daszyńskiego, Sucharskiego, Krzywiec-Okołowicza, Sadową, Kopernika, ks. Czernika, Zgierską (chodnikiem) do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (przy pl. Kościuszki), gdzie nastąpiło jej zakończenie.
Pomysłodawcą, w 1991 roku, był ówczesny wikariusz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim ks. Kazimierz Woźniak. W naszym mieście zapewne, jako pierwszym w Łódzkiem,
Ukazał się i od godzin popołudniowych w piątek 11 kwietnia 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu świąteczny (Wielkanoc) nr 857/858 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Krótki fragment Orędzie wielkanocne „Urbi et orbi”, św. Jan Paweł II z roku 1986
Ostatnie słowo Boga w sprawie ludzkiego losu to nie śmierć, lecz życie; nie rozpacz, lecz nadzieja.
2/ Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny
PIELGRZYMUJĄC Z JANEM PAWŁEM II. Przemówienie powitalne na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, 1 czerwca 1991, Koszalin-Zegrze Pomorskie (IV pielgrzymka)
3/ Niestety, także wśród wszystkich 52 sklasyfikowanych miast Łódzkiego (łącznie w kat.: wojewódzkie, powiatowe i na prawach powiatu oraz miasteczka)
W bieżącym tygodniu (7.04.2025), z kutnowskiego Biura Poselskiego Pauliny Matysiak, nasza redakcja otrzymała (do wiadomości) m.in. Zapytanie nr 2391 w sprawie możliwości wsparcia modernizacji podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk. Na stronie Sejmu RP znajdujemy informację, że otrzymane 4 kwietnia 2025 Zapytanie Poseł Pauliny Matysiak zostało przez Kancelarię Sejmu skierowane do ministra infrastruktury 10 kwietnia 2025.Poniżej tekst Zapytania nr 2391
Zapytanie nr 2391
Zapytanie w sprawie możliwości wsparcia modernizacji
podmiejskiej linii tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki-Lutomiersk
Szanowny Panie Ministrze,
w związku z apelem skierowanym do mnie przez Burmistrza Lutomierska oraz podjętą
interwencją w sprawie zachowania
Dziś mija 15 lat od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku Smoleńsk-Północny rozbił się rządowy samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Delegacja leciała do Rosji na obchody rocznicowe zbrodni katyńskiej. Publikujemy niewygłoszone przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowane na tę uroczystość.
Ostatnie przemówienie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego nie zdążył wygłosić>>>
PRZYPOMINAMY:
Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (ul. Jana Pawła II nr 9) organizuje w roku 2025 wycieczki i wczasy:
1. Góry Opawskie dniach 12-17.05.2025 (sześciodniowa), nocleg: Hotel Gorzelanny Pokrzywna 76 , cena 1650 zł.
W programie: Pałac w Mosznej, Głogówek, Mochów, Nysa, Paczków, Głuchołazy, Góra św. Anny, Kamień Śląski, Opole + dzień na terenie Czech.
2. Podlasie 09-13.06.2025 (pięciodniowa), nocleg w Białymstoku, cena 1560 zł.
W programie: Białystok, Drohiczyn, Choroszcz, Supraśl, Kruszyniany, Sokółka.
3. Kruszwica, Strzelno, Mogilno 28.06.2025 (jednodniowa), cena 165 zł.
W programie: Mysia Wieża, Kolegiata Św, Piotra i Pawła, rejs statkiem po jeziorze Gopło.
4. Kalisz,
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
6 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy Konstantynowskiej Akademii Sportu, u siebie, zremisowały z liderem tabeli Teofilkiem Łódź. Wcześniej łodzianie mieli tylko 4 stracone punkty (1 remis i 1 porażka przy 9 zwycięstwach). Konstantynowianie przed tym meczem mieli 8 porażek i 3 zwycięstwa.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
Konstantynowska Akademia Sportu II
Klasa B (gr. 1)
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
ŁAF II – KAS II 11:2
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela) 18.30
KAS II – Teofilek Łódź 2:2
W tabeli, wśród 11 zespołów, KAS II zajmuje 8. miejsce.
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
6 kwietnia 2025, w klasie B, rezerwy KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały z Amii II Łódź.
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki
Klasa B (gr. 1)
RUNDA I
♦ Kolejka 12: 30 marca 2025 (niedziela)
Teofilek Łódź – Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2:1
♦ Kolejka 13: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Amii II Łódź 5:0
♦ Kolejka 14: 13 kwietnia 2025 (niedziela) 14.45
Łódzki Klub Sportowy – Włókniarz II Konstantynów Łódzki
W tabeli, wśród 11 zespołów, konstantynowski Włókniarz II zajmuje 5. miejsce.
♦ Kolejka 12: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Olimpia Karsznice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 3:5
6 kwietnia 2025, w IV lidze, KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, wygrał z Olimpią Karsznice.
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2024/2025
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
IV liga kobiet (gr. łódzka)
♦ Kolejka 11: 29 marca 2025 (sobota)
PTC II Pabianice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 1:4
♦ Kolejka 12: 6 kwietnia 2025 (niedziela)
Olimpia Karsznice – Włókniarz Konstantynów Łódzki 3:5
Bernard Cichosz
W tabeli, wśród 4 zespołów, konstantynowski Włókniarz zajmuje 3. miejsce.
Zdobywając 4. miejsce w 1/4 Mistrzostw Polski MŁODZICZEK (gr. 2, Poznań 5-6.04.2025) UKS Lider Konstantynów Łódzki zajął 25:32. miejsce w kraju i nie awansował do dalszych gier.
1/4 Mistrzostw Polski MŁODZICZEK
w piłce siatkowej, 5-6.04.2025)
■ GRUPA 2 (Poznań)
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA
1. UKS Jasieniak Gdańsk
2. Enea Energetyk Poznań
3. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
4.
UKS LIDER Konstantynów Łódzki
Dwa najlepsze zespoły awansowały do 1/2 MP (16 najlepszych zespołów w kraju).
WYNIKI
5 kwietnia 2025 (sobota)
♦ 1. Enea Energetyk Poznań – MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:0 (25:18, 25:15)
♦2. UKS LIDER Konstantynów Łódzki
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl