■ Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego
■ Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek”, tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.
■ W Polsce podstawą prawną dla świadectwa charakterystyki energetycznej jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Wprowadza ona życie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w tej samej sprawie.
Od końca kwietnia 2023 bieżącego roku (dokładnie od 28 kwietnia 2023) jest obowiązek dołączenia kopii świadectwa energetycznego w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) "na własny użytek", tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.
Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
1. Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:
•zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
•zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
•wynajęty.
Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku (obowiązek ten funkcjonuje w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r., wcześniej (od 2009 r.) obowiązek ten funkcjonował w ustawie Prawo budowlane).
Bernard Cichosz
Fot. via money.pl/ (Fotolia, JFL Photography)
Więcej na portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii:
■ Świadectwa charakterystyki energetycznej
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej
Tamże:
♦ Wzór_świadectwo_charakterystyki_energetycznej_budynku_
świadectwo_charakterystyki_energetycznej_budynku_edyt.pdf 0.20MB
♦ Wzór_świadectwo_charakterystyki_energetycznej_części_budynku_
świadectwo_charakterystyki_energetycznej_części_budynku_edyt.pdf 0.21MB
♦ Pytania i odpowiedzi 19.04.2023 r.
Pytania_i_odpowiedzi_19042023_r(1).docx 0.05MB
■ Rozwój Konstantynowa Łódzkiego postępuje dość szybko, ale wolniej niż ma to miejsce w przypadku większości polskich miast. W ostatniej minionej kadencji (w odniesieniu do kadencji poprzedniej) nasza gmina, w porównaniu z innymi, ma: mniejsze osiągniecia w sporcie młodzieżowym (jednak z tej dziedziny ciągle może być dumna), notuje gorsze tempo wzrostu dochodów, nieco więcej inwestuje, słabiej wykorzystuje środki UE, ogromnie traci dystans w poziomie zrównoważonego rozwoju wg dziennika „Rzeczpospolita” oraz może chlubić się nieco lepszym poziomem zrównoważonego rozwoju w notowaniach Politechniki Warszawskiej.
■ W RANKINGU RANKINGÓW sytuacja Konstantynowa Łódzkiego wypada na NIEKORZYŚĆ ostatniej minionej kadencji (w odniesieniu do poprzedniej). Ta różnica
1. ŁKS AZS UMED Łódź
2. SMS Ostrów Łaskovia I Łask
3. UKS Volley 34 Łódź
4. UKS Lider Konstantynów Łódzki
5-6. MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
MUKS LO 47 – Budowlani Łódź
7-8. UKS Ozorków
SMS Ostrów Łaskovia II Łask
9. WKS Wieluń
10. LUKS Asik Domaniewice
11. Tubądzin Volley MOSiR Sieradz
BC
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu wykorzystania środków UE:
♦ 520. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 451. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 69 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu wykorzystania środków UE jest gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
520. miejsce w ostatniej kadencji minionej (wyliczone, korzystną dla tej kadencji, metodą ekstrapolacji) jest zdecydowanie niższe od 451. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, niekorzystną dla tej kadencji, metodą ekstrapolacji). Ta różnica na niekorzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 69 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu wykorzystania środków UE:
KADENCJA
♦ UKS Lider – MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki 1:2 (23:25, 25:17, 10:15)
♦ UKS Lider – ŁMLKS Łaskovia I Łask 2:0 (25:20, 25:17)
9 lutego 2025 młodziczki UKS Lider Konstantynów Łódzki, w Łodzi, zagrały siódmy (ostatni) turniej rundy zasadniczej mistrzostw województwa łódzkiego.
Konstantynowianki walcząc w grupie 1, wśród najlepszych zespołów, przegrały pierwszy mecz w turnieju z MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki. W drugim spotkaniu konstantynowianki pokonały ŁMLKS Łaskovia I Łask i zajęły w turnieju trzecie miejsce. W całej rundzie zasadniczej Lider wywalczył czwarte miejsce i zagra o medale mistrzostw województwa (wśród sześciu najlepszych drużyn).
Wyniki spotkań VII turnieju:
♦ UKS Volley 34 I Łódź – ŁMLKS Łaskovia I Łask 2:1
Oglądając 28. posiedzenie Sejmu RP mój Pan skomentował wystąpienie posła z południowych okolic Kansasu:
To doskonały przykład świadomego mijania się z prawdą.
Jednak bez udziału świadomości…
/bc/
W bieżącym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury poseł z Pabianic Krzysztof Habura z KO zagłosował za odrzuceniem obywatelskiego projektu #TakDlaCPK
Kto był ZA odrzuceniem?
– posłowie KO:
▪️Krzysztof Habura <WYSTĄPIENIE POSŁA W SEJMIE>
▪️Dominik Jaśkowiak
▪️Piotr Kandyba
▪️Małgorzata Kołodziejczak
▪️Stanisław Lamczyk
▪️Jolanta Niezgodzka
▪️Karolina Pawliczak
▪️Marek Pietrzczyk
▪️Mariusz Popielarz
▪️Krystyna Sibińska
▪️Marek Sowa
▪️Franciszek Sterczewski
▪️Krzysztof Truskolaski
▪️Bartosz Zawieja
– posłowie Polski 2050:
▪️Rafał Kasprzyk
▪️Barbara Oliwiecka
▪️Mirosław Suchoń
▪️Kamil Wnuk
– posłowie PSL:
▪️Marek Sawicki
▪️Henryk Smolarz
Najlepszym
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej:
♦ 113. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 130. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na KORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 17 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej jest nieco lepsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
113. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest wyższe od 130. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na korzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 17 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju Politechniki Warszawskiej:
KADENCJA
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju dziennika „Rzeczpospolita”:
♦ 458. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 224. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 234 miejsca.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu zrównoważonego rozwoju dziennika „Rzeczpospolita” jest gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
458. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest bardzo wyraźnie niższe od 224. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 234 miejsca.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zrównoważonego rozwoju
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu inwestycji:
♦ 476. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 500. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na KORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 24 miejsca.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu inwestycji jest lepsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
476. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z trzech trzyletnich okresów obejmujących lata 2019-2023) jest nieco wyższe od 500. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z dwóch trzyletnich okresów obejmujących lata 2015-2018). Ta różnica na korzyść ostatniej minionej kadencji wynosi 24 miejsca.
Konstantynów Łódzki w Rankingu inwestycji:
KADENCJA OSTATNIA MINIONA (2018-2024):
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu dochodów/zamożności:
♦ 252. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 216. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 36 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu dochodów/zamożności dwutygodnika WSPÓLNOTA (podobnie jak w analizowanym już rankingu sportu młodzieżowego) jest gorsza od lokaty w kadencji minionej.
252. miejsce w ostatniej kadencji minionej (wyliczone, jako średnia lat 2019-2023) jest zdecydowanie niższe od 216. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść kadencji bieżącej wynosi 36 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu zamożności:
KADENCJA
■ Konstantynów Łódzki w Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego:
♦ 170. MIEJSCE w ostatniej kadencji minionej (2018-2024)
♦ 125. MIEJSCE w kadencji poprzedniej (2014-2018)
Różnica na NIEKORZYŚĆ ostatniej kadencji minionej wynosi 45 miejsc.
W ostatniej minionej kadencji pozycja Konstantynowa Łódzkiego w Rankingu SSM była gorsza od lokaty w kadencji poprzedniej.
170. miejsce w ostatniej minionej kadencji (wyliczone, jako średnia z lat 2019-2023) jest wyraźnie niższe od 125. miejsca w kadencji poprzedniej (wyliczone, jako średnia z lat 2015-2018). Ta różnica na niekorzyść kadencji bieżącej wynosi 45 miejsc.
Konstantynów Łódzki w Rankingu SSM:
KADENCJA OSTATNIA MINIONA (2018-2024)
175. miejsce (2019 rok)
173. miejsce (2020 rok)
184. miejsce (2021 rok)
■ Stwierdzenie zawarte w powyższym tytule nie przesądza wprost o ocenie rozwoju Konstantynowa Łódzkiego w czasie. Rozwój naszej gminy postępuje dość szybko, ale nie tak szybko jak ma to miejsce w przypadku wielu innych polskich miast
Analizując miejsca osiągnięte przez Konstantynów Łódzki w 6 ogólnopolskich rankingach w ostatniej minionej (2018-2024) i poprzedniej kadencji (2014-2018) możemy ocenić sytuację naszej gminy na tle innych. Analiza porównuje miejsca naszego miasta w Polsce w całej ostatniej minionej kadencji (pięcioletniej) z lokatami naszej gminy w latach całej czteroletniej kadencji poprzedniej.
Przystępujemy do zaprezentowania naszego PEŁNEGO PODSUMOWANIA analizy sytuacji Konstantynowa Łódzkiego na tle innych miast Polski w pełnych ostatnich
■ Analiza sytuacji Konstantynowa Łódzkiego, na tle innych miast Polski, w ostatnich dwóch minionych kadencjach. Analiza ujęta jest w naszym redakcyjnym RANKINGU RANKINGÓW (6 renomowanych rankingów jest analizowanych łącznie). Poszczególne rankingi nie są bezpośrednio porównywalne między sobą, ale rozpatrywane łącznie w danym roku pozwalają bardzo łatwo wszechstronnie ocenić sytuację naszego miasta na tle innych gmin. Jeszcze cenniejsza do takiej oceny jest analiza RANKINGU RANKINGÓW na przestrzeni czasu.
Analizując miejsca osiągnięte przez Konstantynów Łódzki w 6 ogólnopolskich rankingach w ostatniej minionej (2018-2024) i poprzedniej kadencji (2014-2018) możemy wszechstronnie ocenić sytuację naszej gminy na tle innych. Analiza porównuje miejsca naszego
Od lat redakcja dziennika „43bis” i miesięcznika „Wiadomości - 43bis” analizuje sytuację Konstantynowa Łódzkiego w oparciu o profesjonalne materiały zawarte przede wszystkim w sześciu najbardziej prestiżowych, w opinii ekspertów i publicystów, rankingach jednostek samorządu terytorialnego (jst) w Polsce. Nie wszystkie te rankingi mają takie same metody sporządzania klasyfikacji i nie wszystkie obejmują bezpośrednio porównywalne okresy. Wyjaśniamy to zawsze w NASZYCH RAPORTACH dot. poszczególnych rankingów. Poniżej prezentujemy uaktualnioną (po uwzględnieniu danych za rok 2023) podstawową bazę danych obejmującą miejsca gminy Konstantynów Łódzki w całej (dostępnej) historii sześciu ogólnopolskich najbardziej prestiżowych rankingów sporządzanych
♦ UKS Lider – MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki 2:1 (19:25, 25:23, 15:12)
♦ UKS Volley34 I Łódź – UKS Lider 2:1 (25:17, 26:28, 20:18)
2 lutego 2025 młodziczki UKS Lider Konstantynów Łódzki, w Łodzi, zagrały szósty turniej rundy zasadniczej mistrzostw województwa łódzkiego.
Konstantynowianki walcząc w grupie 1 wśród najlepszych zespołów wygrały pierwszy mecz w turnieju z MUKS Dargfil I Tomaszów Mazowiecki, co już oznaczało pozostanie wśród najlepszych zespołów i grę w VII turnieju w grupie 1. Drugi mecz Lider przegrał, ale wystarcza mu to do umocnienia się w łącznej klasyfikacji (po sześciu turniejach) na miejscu czwartym (to już zapewnia konstantynowiankom grę w turnieju finałowym z udziałem sześciu najlepszych zespołów po rundzie zasadniczej).
W roku 2024 istotne dla Konstantynowa Łódzkiego, w opinii redakcji miesięcznika „WIADOMOŚCI - 43bis” i dziennika „43bis”, okazały się następujące zdarzenia. Wpływ tych FAKTÓW ROKU może być pozytywny lub negatywny. Efekty tych zdarzeń mogą być natychmiastowe lub składać się na zmiany, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości miasta.
1.WYBORY BURMISTRZA I RADY MIEJSKIEJ
Wyniki wyborów Burmistrza i Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (przeprowadzonych 7 kwietnia 2024) pogłębiły dominację, w naszym mieście, organu wykonawczego (burmistrz) nad stanowiącym i kontrolnym (rada miejska).
2.SPADEK TEMPA ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI I DEWASTACJA PAŃSTWA PRAWA
W 2024 r. nastąpił ogromny spadek tempa rozwoju Polski. Jednocześnie rządząca
♦ 2025-02-01 (sobota) w Konstantynowie Łódzkim
♦ UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola – UKS Lider Konstantynów Łódzki 0:3 (13:25, 15:25, 7:25)
♦ UKS FUKS Sulejów – UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola 1:3 (16:25, 22:25, 25:19; 13:25)
♦ UKS Lider Konstantynów Łódzki – UKS FUKS Sulejów 3:0 (25:10, 25:11, 25:14)
1 lutego 2025 kadetki UKS Lider Konstantynów Łódzki, u siebie, wygrały turniej półfinałowy i wywalczyły awans do turnieju finałowego. W turnieju finałowym (14-16 lutego) w rywalizacji o medale mistrzostw woj. łódzkiego wystartują cztery drużyny: dwie najlepsze po rundzie zasadniczej (UKS Volley 34 Łódź, MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki) oraz zwycięzca drugiego turnieju półfinałowego rozegranego w Łodzi (ŁKS UMED I Łódź).
BC
Ukazał się i od godzin popołudniowych w sobotę 1 lutego 2025 jest dostępny (gratis) w kolportażu nr 853/854 konstantynowskich „WIADOMOŚCI – 43bis”. Pismo ma 16 stron.
W numerze teksty:
1/ Ktoś podpalił kapliczkę w Srebrnej!
Podsycanie nienawiści („opiłować katolików”) skierowanej, w naszym kraju, głównie do katolików prowadzi od słów do czynów. I nie są to już tylko liczne dewastacje, podpalenia mienia, dochodzi także do zamachów na życie ludzkie.
2/ Ranking (NIE)Aktywności Radnych
Na razie III RAR jest Rankingiem (NIE)aktywności radnych. Od początku kadencji do końca 2024 roku (8 miesięcy, 8 sesji rady miejskiej i 19 posiedzeń stałych komisji) w ogóle nie ma inicjatyw uchwałodawczych radnych ani interpelacji do burmistrza. Radnym odnotowano natomiast
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl