• KROS
  • wpolsce24.tv
  • https://KAROL NAWROCKI
  • Radio Wnet
  • przegladsportowy
  • wpolityce.pl
  • TV REPUBLIKA
  • MPK Łódź
  • STOP Zielonemu Ładowi
  • transmisja sesji rm
  • transmisja sesji
  • transmisja sesji rp
  • Gazeta Polska Codziennie
  • https://PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNALNE
  • https://Warto pamiętać w roku 2023 Warto pamiętać w roku 2023
  • PAPsamorząd
  • Radio Maryja
  • TV Trwam
  • ERA
  • Baszyński
  • https://SPONSOR PREMIUM Sponsor KAS-y
  • https://KOMUNIKACJAPabianice BUS 3 LINIA ES-KA-ES: Konstantynów Łódzki - Pabianice
  • https://KOMUNIKACJAPabianice BUS LINIA Szadek - Łódź
  • https://NIEDZIELA
  • https://40 lat Solidarności
  • HLI POLSKA
  • Polskie Radio24
  • Prawo dla samorządu
  • portalsamorzadowy
  • WSPOLNOTA
  • BO 2018 III edycja, 2018
  • WSPÓLNOTA RANKING GMIN
  • Do Rzeczy
  • wSieci
  • gazetaprawna.pl
  • Rzeczpospolita
  • Igrzyska Olimpijskie PKOl
  • Dołącz do nas na Facebooku Bernard Cichosz, red. nacz. "43bis"
  • X Bieg Wdzięczności ZDJĘCIA
  • PRO-LIFE
  • www.pzps.pl/
  • http://siatka.org/kategoria/aktualnosci/
  • Rodzina500+
  • chrzest966.pl
  • Telewizyjny Kurier GCI
  • OBLICZA MANIPULACJI
  • Radio Warszawa
  • GRUDZIEŃ 1970 Przemówienie PREZYDENTA Andrzeja Dudy o świcie w Gdyni-Stocznia wejdzie do historii Polski. Każdy patriota powinien go wysłuchać! (Krzysztof Wyszkowski)
  • Klub im. Romana Dmowskiego
  • CitizenGO to społeczność aktywnych obywateli
  • https://Big Ben NIEPLANOWANE
  • niezalezna.pl/
  • http://www.wsieci.pl/
  • Radio Łódź
  • http://www.naszdziennik.pl/
  • Dziennik Łódzki
  • https://Express Ilustrowany
  • KŻ Orzeł
  • www.ordoiuris.pl/
  • www.ordoiuris.pl/
  • IPN
  • SJP Doroszewskiego
  • LIRYKA, LIRYKA… Słowa i muzyka LIRYKA, LIRYKA...
    Słowa i muzyka
  • Szczególna misja europosła Ks. prof. Czesław S. Bartnik Szczególna misja europosła
  • Rodzinny Konstantynów Łódzki
  • Wydawnictwo Bernard Cichosz
  • http://patriotyczna.lodz.pl/
  • Rodzina ma Gďż˝os
  • LO oferta
  • LO oferta
  • LO oferta
  • http://patriotyczna.listastron.pl/
  • http://www.oneofus.eu/pl/
  • JEDYNKI gazet
  • Get Adobe Flash player
  • Mała Ojczyzna
  • PKS
  • KMST
  • PORT LOTNICZY ŁÓDŹ
  • LIVETIMING
Wiadomości
2025-01-01
PATRONI ROKU 2025 USTANOWIENI PRZEZ SEJM I SENAT

PATRONI ROKU 2025 USTANOWIENI PRZEZ SEJM I SENAT

Warto pamiętać w roku 2025 (cz. 5)

Posłowie Sejmu RP zdecydowali, że patronami 2025 roku zostali:
♦ Stefan Żeromski,
♦ Antoni Słonimski,
♦ Olga Boznańska,
♦ gen. Kazimierz Sosnkowski,
♦ Franciszek Duszeńko,
♦ pierwsi królowie Polski,
♦ bohaterowie z Katynia, Charkowa i Miednoje.
Na mocy uchwał Senatu RP patronami 2025 roku zostali:
♦ ks. prof. Józef Tischner,
♦ Maria Pawlikowska-Jasnorzewska,
♦ Władysław Reymont,
♦ Wojciech Jerzy Has.

   Posłowie Sejmu RP zdecydowali, że okazją do ogłoszenia roku Stefana Żeromskiego jest przypadająca w 2025 r. setna rocznica śmierci autora "Popiołów". Był on nie tylko wybitnym pisarzem, ale także patriotą, który swoją twórczość literacką i działalność społeczną poświęcił sprawie niepodległości Polski. Żeromski wierzył w misję pisarza jako współtwórcy losów narodu.
przypadająca w 2025 r. 130. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego jest okazja do ogłoszenia 2025 – rokiem tego wybitnego poety, pisarza, tłumacza i publicysty. „Jako prezes Związku Literatów Polskich wykorzystywał swoją pozycję do walki o prawa materialne twórców i bronił wolności słowa”, a jego „List 34” z 1964 roku był pierwszym w powojennej Polsce wspólnym protestem intelektualistów przeciwko komunistycznym represjom w PRL.
W 2025 roku przypada 160 rocznica urodzin i 85. rocznica śmierci Olgi Boznańskiej. Obrazy tej znakomitej malarki należą do najważniejszych dzieł modernistycznych w Polsce i są wystawiane w renomowanych muzeach. Boznańska osiągnęła międzynarodowy sukces, zostając jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek.
140. rocznica urodzin generała Kazimierza Sosnkowskiego jest okazją do ustanowienia przez Sejm RP roku 2025 – rokiem tego znakomitego organizatora Wojska Polskiego i niezłomnego orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. Bliski współpracownik Piłsudskiego i krytyk ustępstw aliantów wobec ZSRR, Sosnkowski zapisał się w historii jako obrońca sprawy polskiej na arenie międzynarodowej.
Setna rocznica urodzin Franciszka Duszeńki to okazja do uhonorowania dorobku tego jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Duszeńko, żołnierz Armii Krajowej i więzień obozów koncentracyjnych, stworzył po wojnie monumentalne pomniki, m.in. w Treblince i na Westerplatte, oraz przyczynił się do odbudowy Gdańska.
Milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta przypomina o początkach polskiej państwowości. Koronacje te symbolizują narodziny dumnej tradycji państwowości.

Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. W uzasadnieniu czytamy, że „zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku, jest bezprzykładnym w historii mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji i elit państwowych”. Bohaterowie ci, będący symbolem wolnej Polski, przypominają o niezłomności narodu w walce o prawdę i suwerenność.


   Senatorowie uchwałając ustanowienie rok 2025 rokiem ks. prof. Józefa Tischnera docenili wybitne osiągnięcia jednego z najważniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów, w związku z 25. rocznicą jego śmierci.
W uchwale o ustanowieniu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej patronką roku 2025 Senat wyraził przekonanie o szczególnym znaczeniu jej dorobku poetyckiego. Jak przypomniano, 9 lipca 2025 roku przypada 80. rocznica śmierci tej wybitnej polskiej poetki, wnuczki, córki i siostry wielkich Kossaków.
Uchwalając rok 2025 rokiem Władysława Stanisława Reymonta Senat podkreśla istotne znaczenie twórczości pisarza dla narodowego i światowego dziedzictwa. Senatorowie przypominają, że w 2025 roku przypada setna rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1924 roku.
Inicjatorami uchwały o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa Senat byli: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Robert Piaskowski. Pretekstem była przypadająca w 2025 r. setna rocznica urodzin tego wybitnego reżysera i scenarzysty, twórcy takich filmów jak "Pożegnania", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" czy "Sanatorium pod klepsydrą".

 

Opracowano na podstawie: sejm.gov.pl i senat.gov.pl

Pozostałe informacje

 
2025-06-22
Najlepszy sezon seniorów KAS. Wreszcie piłkarze wiosną nie grali gorzej niż jesienią

Najlepszy sezon seniorów KAS. Wreszcie piłkarze wiosną nie grali gorzej niż jesienią

PIŁKA NOŻNA Klasa okręgowa seniorów, sezon 2024/2025
 
2025-06-21
W sezonie 2024/2025 piłkarze Włókniarza na 15. miejscu w klasie okręgowej. Spadają do klasy A

W sezonie 2024/2025 piłkarze Włókniarza na 15. miejscu w klasie okręgowej. Spadają do klasy A

PIŁKA NOŻNA Klasa okręgowa (Łódź grupa 1) Podsumowanie sezonu 2024/2025
 
2025-06-21
W sezonie 2024/2025 piłkarze KAS na 6. miejscu w klasie okręgowej. To najwyżej w historii klubu

W sezonie 2024/2025 piłkarze KAS na 6. miejscu w klasie okręgowej. To najwyżej w historii klubu

PIŁKA NOŻNA Klasa okręgowa (Łódź grupa 1) Podsumowanie sezonu 2024/2025
 
2025-06-21
Tabela klasy okręgowej (sezon 2024/2025)

Tabela klasy okręgowej (sezon 2024/2025)

PIŁKA NOŻNA Klasa okręgowa seniorów, sezon 2024/2025
 
2025-06-20
Piłkarze i piłkarki zakończyli sezon 2024/2025

Piłkarze i piłkarki zakończyli sezon 2024/2025

PIŁKA NOŻNA sezon 2024/2025
 
2025-06-17
Czy rekordowa liczba punktów w Rankingu SSM 2024 nie przysłoni, być może zbliżającego się, kryzysu w konstantynowskim sporcie?

Czy rekordowa liczba punktów w Rankingu SSM 2024 nie przysłoni, być może zbliżającego się, kryzysu w konstantynowskim sporcie?

Ranking Systemu Sportu Młodzieżowego 2024
 
2025-06-16
KAS, poza piłką nożną, zaczyna stawiać również na piłkę siatkową (mężczyzn)

KAS, poza piłką nożną, zaczyna stawiać również na piłkę siatkową (mężczyzn)

   Niedawno Konstantynowska Akademia Sportu ogłosiła nabór chłopców do sekcji piłki siatkowej chłopców. Nabór spotkał się z dużym zainteresowaniem (treningi podjęło blisko 50 chłopców), albowiem piłka siatkowa w Polsce ma, zaraz po piłce nożnej, najwięcej kibiców. W najbliższym sezonie 2025/2026 KAS zamierza zgłosić swoje zespoły do rozgrywek mistrzowskich ŁZPS (1 zespół seniorów i 1 drużyna młodzieżowa) .

   W sezonach 2023/2024 i 2024/2025 zespół siatkarzy KAS występował w Łódzkiej Amatorskiej Lidze Siatkówki (IA Liga M) i zajął 7. miejsce wśród 8 zespołów grając na drugim poziomie tych rozgrywek (wszystkie poziomy rozgrywek siatkówki amatorskiej w Łodzi: Ekstraklasa M, IA Liga M, IB Liga M, II Liga M, III Liga M). 

Bernard Cichosz

 
2025-06-13
NR 861/862 „WIADOMOŚCI - 43bis” już dostępny w Konstantynowie Łódzkim

NR 861/862 „WIADOMOŚCI - 43bis” już dostępny w Konstantynowie Łódzkim

Pismo lokalne – ukazuje się od 13 grudnia 1989 roku
 
2025-06-13
 Czy T.K. będzie musiał uciekać do przodu?

Czy T.K. będzie musiał uciekać do przodu?

=======================zasłyszane w Kansas
 
2025-06-11
Posty znikają, ale screeny zostają

Posty znikają, ale screeny zostają

Bisio wyszczekany jak pies

Mój Pan powiedział:

Czytajmy posty – tak szybko znikają…
Na szczęście, screeny zawsze zostają.
Internauci, co mają – nam udostępniają.
I znów wszyscy usunięte posty czytają…

/bc/

 
2025-06-04
Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną małoletniej uczennicy. „Wiadomości – 43bis” otrzymały, z Sądu Rejonowego w Pabianicach, prawomocny wyrok w sprawie T.K.

Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną małoletniej uczennicy. „Wiadomości – 43bis” otrzymały, z Sądu Rejonowego w Pabianicach, prawomocny wyrok w sprawie T.K.

Sygn. akt II K 378/22
 
2025-06-03
Pogrzeb Tadeusza Piątkowskiego w środę 4 czerwca 2025

Pogrzeb Tadeusza Piątkowskiego w środę 4 czerwca 2025

KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI 4 czerwca 2025 (środa) 13:30

Pogrzeb śp. Tadeusza Piątkowskiego odbędzie się w Konstantynowie Łódzkim. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w środę 4 czerwca 2025 o godzinie 13:30 w kaplicy przy kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Cmentarnej 2 (róg Łaskiej 1).

Tadeusz Piątkowski zmarł w dniu 31 maja 2025, w wieku 90 lat.
BC

 
2025-06-03
Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny

Jan Paweł II: Usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny

PIELGRZYMUJĄC Z JANEM PAWŁEM II. Przemówienie powitalne na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, 1 czerwca 1991, Koszalin-Zegrze Pomorskie (IV pielgrzymka)
 
2025-06-02
Karol Nawrocki Prezydentem. Polska wygrała. Dzięki Bogu!

Karol Nawrocki Prezydentem.
Polska wygrała. Dzięki Bogu!

W wyborach prezydenckich 2025 (18 maja, 1 czerwca), zwyciężył Karol Nawrocki.
 
2025-05-31
Odszedł nasz Kolega Tadeusz Piątkowski

Odszedł nasz Kolega Tadeusz Piątkowski

 

 

 

Z wielkim żalem i ogromnym smutkiem 

przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi

 

śp. Tadeusza Piątkowskiego

wieloletniego przewodniczącego

naszej organizacji związkowej.

Pogrążonej w żalu rodzinie, najbliższym

oraz wszystkim jednoczącym się w bólu i żałobie

składamy nasze wyrazy współczucia

 

Miejska Organizacja Emerytów i Rencistów

NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim

 
2025-05-31
Zmarł Tadeusz Piątkowski

Zmarł Tadeusz Piątkowski

31 maja 2025 roku, w wieku 90 lat, zmarł Tadeusz Piątkowski (31.08.1934, Stanisławów – 31.05.2025, Pabianice)
 
2025-05-29
Byle nie Trzaskowski!

Byle nie Trzaskowski!

KAROL NAWROCKI - NAJLEPSZE WYPOWIEDZI Z GODZINY ZERO

Zapraszamy na skrót z najlepszymi wypowiedziami Karola Nawrockiego w Godzinie Zero!
https://www.youtube.com/watch?v=D9AdKfqZIsk

 
2025-05-26
W zielonych oczach Matki świeci wiosenna łąka

W zielonych oczach Matki świeci wiosenna łąka

PRZYPOMINAMY: Dzień Matki, 26 maja

 

Tadeusz Kubiak
Wiersz na dzień matki

 

W zielonych oczach Matki
świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.

 

W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.

 

W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz – Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

 

A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu

 

Źródło:
tekst: zwierciadlo.pl/
zdjęcie: portalsamorzadowy.pl/ 

 
2025-05-24
PRZYPOMINAMY: Nabożeństwo majowe przy kapliczce na polanie [ul. Południowa (Konstantynów Łódzki) / ul. Synów Pułku (Łódź)]

PRZYPOMINAMY: Nabożeństwo majowe przy kapliczce na polanie [ul. Południowa (Konstantynów Łódzki) / ul. Synów Pułku (Łódź)]

 
2025-05-18
Dzięki takim wydarzeniom pamięć o bohaterach walki o naszą wolność nie gaśnie…

Dzięki takim wydarzeniom pamięć o bohaterach walki o naszą wolność nie gaśnie…

♦ Ceremonia oznaczenia mogiły Józefa Sąsiadka tabliczką „Grób weterana” odbyła się 17 maja 2025 w Konstantynowie Łódzkim.
 
2025-05-17
Tragedie nielicznych żyjących więźniów niemieckiego Lager in Konstantinow trwają do dziś

Tragedie nielicznych żyjących więźniów niemieckiego Lager in Konstantinow trwają do dziś

Do tej sprawy powrócimy
 
2025-05-17
Upamiętniono ofiary niemieckiego obozu Lager in Konstantinow

Upamiętniono ofiary niemieckiego obozu Lager in Konstantinow

 
2025-05-17
W niemal 20-tysięcznym Konstantynowie Łódzkim mamy tylko 1160 „miejsc doraźnego schronienia”

W niemal 20-tysięcznym Konstantynowie Łódzkim mamy tylko 1160 „miejsc doraźnego schronienia”

 
2025-05-16
NR 859/860 „WIADOMOŚCI - 43bis” już dostępny w Konstantynowie Łódzkim

NR 859/860 „WIADOMOŚCI - 43bis” już dostępny w Konstantynowie Łódzkim

Pismo lokalne – ukazuje się od 13 grudnia 1989 roku
 
 
  • ZAPRZYSIĘŻENIE
  • najnowsze Wiadomości 43bis
  • https://PIŁKA SIATKOWA WYNIKI NA BIEŻĄCO ŁZPS
  • https://Sprintem po wynik
  • Bez kalendarza ani rusz
  • https://WojciechKorkuc
  • https://TV WIADOMOŚCI - 43bis Zbigniew Macias w TV WIADOMOŚCI - 43bis: Bardzo chętnie wracam do Konstantynowa (mat. arch. z 2006-05-16)
  • Jarosław Daszkiewicz i Grzegorz Palka wyróżnieni przez Wiadomości - 43bis 2004 12 07
  • https://KŁZAMUNDUREM
  • https://WOT
  • https://KRYSZTOPA
  • Przemysław Gintrowski Pamiątkieszcze dzień
  • https://TySol
  • https://SPONSOR PREMIUM # WASZE GROBY W NASZYCH SERCACH
  • https://Warto pamiętać w roku 2021
  • https://POD BIAŁO-CZERWONĄ
  • https://pl-pl.facebook.com/Magdalena-Korzekwa-Kaliszuk-1051043068243338/
  • IPN
  • Katalogi IPN Katalogi IPN
  • Inwentarz archiwalny IPN Inwentarz archiwalny IPN
  • https://KlanMROWISKO
  • Kalendarz
  • https://prognoza POGODY
  • RAPORT