Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
♦ 3 lutego 2023 (piątek)
UKS Lider – SMS Ostrów Łaskovia Łask 1:3 (25:17, 21:25, 22:25, 17:25)
W dniu 3 lutego 2023 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki przegrały pierwszy mecz w turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich (3-5.02.2023). Porażka Lidera z SMS Ostrów Łaskovia Łask nie pozbawia konstantynowianek szans na awans do rywalizacji ogólnopolskiej, ale nieco utrudni osiągnięcie tego celu. Do awansu do Ćwierćfinałów MP potrzebne jest wywalczenie podium w Łódzkiem.
Terminy dalszych spotkań UKS Lider:
♦ 4 lutego 2023 (sobota) 18.00
ŁKS Siatkówka Żeńska – UKS Lider Konstantynów Łódzki
♦ 5 lutego 2023 (niedziela) 14.00
UKS Lider Konstantynów Łódzki – UMKS Tuszyn
Turniej odbywa się w Łodzi w hali MOSiR przy ul. ks. Skorupki 21.
Bernard
W dniach 3-5 lutego 2023 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki, w Łodzi, zagrają w turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich o awans do rywalizacji ogólnopolskiej. Do awansu do Ćwierćfinałów MP potrzebne jest wywalczenie podium w Łódzkiem. W rundzie zasadniczej konstantynowianki zajęły drugie miejsce. W turnieju finałowym zagrają cztery najlepsze drużyny województwa łódzkiego.
Terminy spotkań UKS Lider:
♦ 3 lutego 2023 (piątek) 18.00
UKS Lider Konstantynów Łódzki – SMS Ostrów Łaskovia Łask
♦ 4 lutego 2023 (sobota) 18.00
ŁKS Siatkówka Żeńska – UKS Lider Konstantynów Łódzki
♦ 5 lutego 2023 (niedziela) 14.00
UKS Lider Konstantynów Łódzki – UMKS Tuszyn
Turniej odbywa się w Łodzi w hali MOSiR przy ul. ks. Skorupki 21.
Bernard Cichosz
♦ Kolejka 9: 4 lutego 2023 (sobota) 17.00
53. KS Warszawianka – KKS Włókniarz
W sobotę 4 lutego 2023 w I lidze (gr. C) piłki ręcznej mężczyzn KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe, zagra z KS Warszawianka. Konstantynowianie zajmują miejsce 8, a gospodarze są na ostatnim miejscu w tabeli (poszczególne zespoły rozegrały różną liczbę spotkań). Do zakończenia I rundy Włókniarzowi pozostało 1 spotkania (12 lutego, niedziela).
Bernard Cichosz
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2022/2023
KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki
I liga mężczyzn (grupa C)
♦ Kolejka 1: 24 września 2022 (sobota)
1. Włókniarz – KS AZS AWF Warszawa 37:22 (17:8)
♦ Kolejka 2: 1 października 2022 (sobota)
12. KKS Włókniarz Konstantynów – UMKS Trójka Ostrołęka 30:22
■ UKS Lider Konstantynów Łódzki, w rundzie zasadniczej rozgrywek wojewódzkich, spisał się na medal. Teraz kibice mają podstawy oczekiwać nawet na trzy medale w turniejach finałowych we wszystkich kategoriach młodzieżowych (juniorki, kadetki i młodziczki).
■ Tylko ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź (awansując do turnieju finałowego młodziczek) ma szansę dorównać konstantynowskiemu Liderowi w dorobku po rundzie zasadniczej rozgrywek wojewódzkich w kategoriach młodzieżowych.
W bieżącym sezonie UKS Lider Konstantynów Łódzki awansował już do turniejów finałowych rozgrywek wojewódzkich we wszystkich kat. młodzieżowych (juniorki, kadetki i młodziczki). Powalczy, więc o trzy medale w Łódzkiem i awans do rozgrywek ogólnopolskich. W rundzie zasadniczej konstantynowskie
W roku 2022 istotne dla Konstantynowa Łódzkiego, zdaniem redakcji „WIADOMOŚCI - 43bis”, okazały się następujące zdarzenia. Wpływ tych FAKTÓW ROKU może być pozytywny lub negatywny. Efekty tych zdarzeń mogą być natychmiastowe lub składać się na zmiany, które nastąpią w bliższej lub dalszej przyszłości miasta.
1. Bieżące osiągnięcia Konstantynowa Łódzkiego nie dorównują dorobkowi minionej kadencji samorządu. Ocena oparta na analizie 6 najbardziej prestiżowych ogólnopolskich rankingów samorządów – po pełnych trzech latach bieżącej kadencji w porównaniu z odpowiednim okresem kadencji minionej (w odniesieniu do innych gmin w Polsce) – wskazuje, że inne gminy rozwijają się szybciej od naszego miasta.
2. Przez ostatnie 3 lata (2019-2021),
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.