Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
♦ Kolejka 2: 4 września 2022 (niedziela) 14.00
Włókniarz Konstantynów Łódzki – PTC Pabianice
W niedzielę 4 września 2022 w klasie A piłkarze KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, u siebie, zagrają z PTC Pabianice.
Po pierwszej kolejce konstantynowianie mają 3 punkty. Pabianicki klub, chociaż zdobył 5 bramek ma tylko 1 pkt.
Bernard Cichosz
♦ Kolejka 2: 4 września 2022 (niedziela) 17.00
Włókniarz Konstantynów Łódzki – Kolejarz Łódź
W niedzielę 4 września 2022 w III lidze piłkarki KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, znów u siebie, zagra teraz z beniaminkiem Kolejarzem Łódź.
Po pierwszej kolejce konstantynowianki mają 1 punkt. Łódzki klub jeszcze nie rozegrał żadnego meczu.
W minionym sezonie oba zespoły nie rywalizowały ze sobą bezpośrednio. Kolejarz grał w IV lidze.
Bernard Cichosz
♦ Kolejka 3: 2 września 2022 (piątek)
KAS Konstantynów Łódzki – Orzeł Parzeczew 1:3
W piątek 2 września 2022 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, u siebie, przegrała z Orłem Parzęczew 1:3.
Bernard Cichosz
Dopiero w przyszłym tygodniu (zapewne w poniiedziałek lub wtorek) powinien ukazać się nr 795/796 konstantynowskich „WIADOMOŚCI - 43bis” [z datą 31 sierpnia / 13 września 2022].
W numerze m.in.:
1/ Od początku bieżącej kadencji Konstantynów Łódzki ponownie mniej zamożny od Lutomierska…
2/ W Rankingu zamożności 2021 Konstantynów Łódzki zniwelował stratę z poprzedniego roku, ale musi również odrobić stratę z roku 2019, aby bieżąca kadencja dorównywała minionej
3/ Mirosław Sobieraj zasłużony dla Konstantynowa Łódzkiego
4/ Robert Szklennik zasłużony dla Konstantynowa Łódzkiego
5/ Wyróżnieni tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Konstantynowa Łódzkiego” (9)
6/ Wyróżnieni tytułem „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego” (47)
7/
■ Inauguracja sezonu 2022/2023 w kasie B:
♦ Kolejka 1: 4 września 2022 (niedziela) 19.00
Włókniarz II Konstantynów Łódzki – Łódzki Klub Sportowy
■ Terminarz spotkań KKS Włókniarz II Konstantynów Łódzki 2022/2023 (runda jesienna) oraz pełne nazwy wszystkich zespołów klasy B (Łódź grupa 1) i miejsca zespołów w minionym sezonie.
■ Pełne nazwy klubów klasy B (Łódź grupa 1).
■ Przypominamy kolejność końcową klasy B 2021/2022.
■ Lokata KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki w ostatnich sezonach.
W sezonie 2022/2023 „nasza” grupa 1 klasy B wystartuje w weekend 3/4 września. To będzie pierwszy, po trzyletniej przerwie, sezon rezerw KKS Włókniarz w tej klasie rozgrywkowej (w sezonie 2018/2019, po wycofaniu się z klasy okręgowej pierwszego
♦ Kolejka 3: 2 września 2022 (piątek) 19.30
KAS Konstantynów Łódzki – Orzeł Parzeczew
W piątek 2 września 2022 w piłkarskiej klasie okręgowej Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, u siebie, zagra z Orłem Parzęczew.
Parzęczewski Orzeł ma 6 punktów i zajmuje 6 miejsce. Konstantynowianie zdobyli dotychczas tylko 2 pkt i są na 13 miejscu.
W minionym sezonie oba zespoły nie rywalizowały ze sobą bezpośrednio. Orzeł został przeniesiony z gr. Piotrków Trybunalski
Bernard Cichosz
II RANKING AKTYWNOŚCI RADNYCH (2018-2023). VIII KADENCJA RADY MIEJSKIEJ W KONSTANTYNOWIE ŁÓDZKIM (2018-2023)
Notowanie 2022/2, stan na dzień 1 lipca 2022
W ostatnich sześciu miesiącach zmiana na czele i na końcu II Rankingu Aktywności Radnych (2018-2023). Teraz rankingowi przewodzi Aneta Malczewska, a klasyfikację zamyka Gabriela Szczepaniak. Największy awans w klasyfikacji odnotował Dariusz Stelmasiak (z poz. 10 na 3). Po drugim półroczu bieżącego roku, w styczniu lub lutym 2023, zamierzamy opublikować NOTOWANIE 2023/1.
Podsumowanie rankingu (notowanie 2022/2)
♦ W VIII kadencji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (2018-2023) według stanu na dzień 1 lipca 2022 wszyscy radni wykazali się inicjatywą uchwałodawczą.
♦ Od drugiej połowy 2021 radni niespodziewanie
■ Od początku bieżącej kadencji radni mają na swoim koncie 214 nieobecności (łącznie na sesjach i posiedzeniach komisji).
■ Najwięcej absencji odnotowali:
43 MŁYNARCZYK Sławomir
29 SZCZEPANIAK Gabriela
28 SUDRA Konrad
Nie ma już radnych, którzy nie mają nieobecności na posiedzeniu komisji. Obecność na wszystkich sesjach ma jeszcze tylko dwoje radnych.
Zanim zaprezentujemy pełny Ranking Aktywności Radnych (notowanie 2022/2, stan na dzień 1 lipca 2022) publikujemy łączną liczbę nieobecności konstantynowskich radnych na sesjach i posiedzeniach komisji.
Zauważmy, że sesje i komisje odbywają się, już od ponad dwóch lat, w trybie pracy zdalnej, a ciągle znacząco rośnie liczba absencji radnych.
Bardzo duża liczba nieobecności na posiedzeniach
Ranking Aktywności Radnych. Notowanie 2022/2, stan na dzień 1 lipca 2022
W ostatnich sześciu miesiącach zmiana na czele i na końcu II Rankingu Aktywności Radnych (2018-2023). Teraz rankingowi przewodzi Aneta Malczewska, a klasyfikację zamyka Gabriela Szczepaniak. Największy awans w klasyfikacji odnotował Dariusz Stelmasiak (z poz. 10 na 3). Po drugim półroczu bieżącego roku, w styczniu lub lutym 2023, zamierzamy opublikować NOTOWANIE 2023/1. Wkrótce pełny RAR.
Bernard Cichosz
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.