Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
■ Na karcie do głosowania na kandydatów do Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim czele znajdą się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości (w 9 spośród 15 okręgów ponieważ w pozostałych PiS nie zgłosiło swoich kandydatów).
O głosy konstantynowian powalczą kandydaci do Rady Miejskiej umieszczeni w następującej kolejności (w poszczególnych okręgach):
♦ Okręg nr 1:
1. PAWLUSIŃSKA Ewelina Urszula
KKW Koalicja Obywatelska
2. CZEKAJEWSKA Jadwiga Teresa
KWW Roberta Jakubowskiego
3. JACH Bartosz Aleksander
KWW Bartosza Jacha
♦ Okręg nr 2:
1. WOŹNIAK Tomasz Paweł
KW Prawo i Sprawiedliwość
2. KOWALCZYK Beata Katarzyna
KKW Koalicja Obywatelska
3. JAKUBOWSKI Jacek Piotr
KWW Roberta Jakubowskiego
♦ Okręg nr 3:
1. STEFAŃSKI Andrzej
KW Prawo i Sprawiedliwoś
■ Na karcie do głosowania na na Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego kandydaci będą umieszczeni w kolejności alfabetycznej ich nazwisk.
O głosy konstantynowian, w I turze, powalczy troje kandydatów na Burmistrza:
1. JAKUBOWSKI Robert
KWW Roberta Jakubowskiego
3. KOWALCZYK Beata Katarzyna
KKW Koalicja Obywatelska
3. SAWOŚCIAN Piotr
KW Prawo i Sprawiedliwość
Wszyscy kandydaci są mieszkańcami Konstantynowa Łódzkiego.
Bernard Cichosz
■ Na karcie do głosowania na kandydatów do Rady Powiatu Pabianickiego czele listy komitetów wyborczych znajdzie się Prawo i Sprawiedliwość.
O głosy konstantynowian (okręg nr 4) powalczą kandydaci do Rady Powiatu Pabianickiego umieszczeni na podanych poniżej listach:
♦ Lista nr 1 – KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
1. KOWALIK Marek Władysław
2. WALIGÓRSKI Krzysztof Maciej
3. BŁASZCZYK Iwona
4. SZYMCZYK Małgorzata Elżbieta
5. PAŁASZ Jakub
♦ Lista nr 5 – KKW KOALICJA OBYWATELSKA:
1. MŁYNARCZYK Sławomir
2. CYBULSKA Dobrosława Edyta
3. PALIŚWIAT Mariusz
4. SUJECKA Dorota Katarzyna
5. ANDERWALD Anetta Maria
6. OWCZAREK Andrzej
♦ Lista nr 13 – KWW TAK DLA POWIATU:
1. NAPIERALSKI Łukasz Krzysztof
2. KACZOROWSKI Marian Stanisław
3. MARSZAŁEK Mirosława
■ Na karcie do głosowania na kandydatów do sejmiku na czele listy komitetów wyborczych znajdzie się Prawo i Sprawiedliwość.
O głosy konstantynowian powalczą kandydaci do sejmiku umieszczeni na listach o podanych poniżej numerach
(nr listy, nazwa komitetu wyborczego, skrót nazwy)
1 – Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (KW Prawo i Sprawiedliwość)
2 – Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)
3 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe (KKW Trzecia Droga-PSL)
4 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica (KKW Lewica)
5 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (KKW Koalicja Obywatelska)
6 – Komitet Wyborczy Stowarzyszenie
■ Prawo i Sprawiedliwość miało najwięcej szczęścia w losowaniu numerów list kandydatów w wyborach samorządowych 2024. W całej Polsce listy PiS do rady każdej gminy, rady każdego powiatu i wszystkich 16 sejmików mają zarezerwowane miejsce nr 1.
Nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta umieszcza się w kolejności alfabetycznej.
■ O głosy konstantynowian powalczą kandydaci umieszczeni na listach o podanych poniżej numerach:
– numery: 1 do 8 (do sejmiku);
– numery: 1, 5 i 13 (do rady powiatu);
– numery: 1, 4, 5 oraz 15-26 (do rady miejskiej).
Najpierw Państwowa Komisja Wyborcza dokonała losowania jednolitych numerów dla list kandydatów na radnych komitetów wyborczych, które spełniały ustawowy warunek zarejestrowania list, co najmniej
To stało się raz jeden jedyny na Kalwarii, w Wielki Piątek. W wieczerniku jednakże to, co miało się dokonać w Wielki Piątek, Pan Jezus ustanowił Najświętszym Sakramentem Kościoła pod postacią chleba i wina.
Gdy więc krwawa Ofiara na krzyżu dokonała się raz i na zawsze, sakrament tejże Ofiary pod postacią chleba i wina ma się spełniać w Kościele stale, z dnia na dzień, i z pokolenia na pokolenie. Pan Jezus powiedział do apostołów w Wieczerniku: „To czyńcie na moją pamiątkę!” (Łk 22, 19). „To czyńcie” — to znaczy: powtarzajcie i odnawiajcie Ofiarę mego Ciała i Krwi pod postaciami chleba i wina.
Źródło: /jp2online.pl/
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.