Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
Mój Pan powiedział niedawno, że dzięki czytelnikom „43bis” przekonał się, iż lektura oświadczeń majątkowych samorządowców jest niezwykle interesująca…
/bc/
W czerwcu 2022 zaprezentowaliśmy przegląd oświadczeń majątkowych burmistrza Konstantynowa Łódzkiego (2022-06-06) i jego zastępcy (2022-06-07). Teraz czas na oświadczenia konstantynowskich radnych.
Nasza redakcja pominęła rubryki z zapisem „nie dotyczy” i zapis „małżeńska wspólność majątkowa”. Pozostawiliśmy niestaranne zapisy z oświadczeń: brak wpisu jednostki monetarnej „zł” przy podanych kwotach lub nieprawidłowe zastąpienie jej „gr”, niepotrzebne użycie kropki lub przecinka (w podanych kwotach). W niektórych oświadczeniach konstantynowskich samorządowców nastąpiło pomylenie dochodu z przychodem (szczególnie dot. pkt VIII). W przypadku wątpliwości polecamy porównanie z kopią dokumentu w BIP.
Opracowanie Bernard Cichosz
Grafika
■ Spotkanie Rodziny Radia Maryja transmitowały ze Srebrnej TV Trwam i Radio Maryja.
■ Radio Maryja emitowało Rozmowy niedokończone prowadzone w Srebrnej.
■ W portalu wPolityce.pl opublikowano rozmowę z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, proboszczem parafii w Srebrnej.
Wydarzenia religijne, których miejscem 8 sierpnia 2022 była parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w konstantynowskiej Srebrnej okazały się doskonałą promocją całego naszego miasta. O naszym mieście, na przełomie pierwszej i drugiej dekady sierpnia, było głośno nie tylko w mediach katolickich (TV Trwam i Radia Maryja), chociaż to one poświęciły niemal 5 godzin na bezpośrednie relacje ze Srebrnej. Również informacje o tych wydarzeniach umieściły na swoich portalach TV Trwam i Radia
■ 11 sierpnia 2022 portal wPolityce.pl opublikował rozmowę Anny Wiejak z proboszczem parafii w konstantynowskiej Srebrnej (NASZ WYWIAD. Ks. dr Piwowarczyk: Chcemy zrobić pierwszy polski film o odnalezionej Arce Noego. Być może ruszymy już we wrześniu).
Sam tytuł artykułu przekazuje nam sensacyjną zapowiedź nakręcenia filmu o odnalezionej Arce Noego (głównie o jej dzisiejszym umiejscowieniu). Umiejscowienie Arki, przez wiele osób, było dotychczas traktowane, jako legenda. Od niedawna ta „legenda” okazała się rzeczywistością opisaną przez ks. Piwowarczyka w jego książce „Arka Noego odnaleziona”.
Wywiad zaczyna się wprowadzeniem:
<<„Planujemy wyprawę na Ararat, żeby zrobić pierwszy polski film. Jak dobrze pójdzie, to powinno nam się to wkrótce
Musicie aktywnie zabiegać o to, by Ewangelia nie była spychana wyłącznie do sfery życia prywatnego. Nie! Jezus Chrystus musi być głoszony całemu światu i dlatego Kościół musi wejść na rozległe forum środków przekazu z ufnością i odwagą.
(Jan Paweł II do uczestników zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z 1 III 2002 r., w: „L'Osservatore Romano”, wyd. polskie, nr 6/2002, s. 15.)
<ZDJĘCIA>
W poniedziałek 15 sierpnia 2022 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP swoje 30-lecie świętowała parafia Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim. O godz.11:00 uroczystą jubileuszową Mszę św. dziękczynną, odprawił ks. Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś. Po Mszy na placu przykościelnym był koncert i poczęstunek domowym ciastem.
…………………………………………
Erygowanie rzymsko-katolickiej parafii Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim, przez ks. Arcybiskupa Władysława Ziółka miało miejsce 15.08.1992. Przedtem, w latach 1945-1992 kościół Świętego Józefa Robotnika był kościołem filialnym w rzymsko-katolickiej parafii Narodzenia NMP. Do roku 1992 kościół należał do parafii ewangelickiej (położenie
<ZDJĘCIA>
15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (tzw. Cudu nad Wisłą) – w Konstantynowie Łódzkim, podobnie jak w całej Polsce – obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Świętujemy również Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w naszym mieście tylko nieliczni mieszkańcy wywiesili flagi naszego państwa. W samo południe przy pomniku Tadeusza Kościuszki delegacje Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim oraz MOEiR NSZZ Solidarność złożyły kwiaty.
………………………………………………
Bitwa Warszawska (tzw. Cud nad Wisłą). Przed 102 laty – cudem modlitwy i bohaterską walką żołnierzy – Polska ocaliła Europę od zalewu bolszewizmu. Armia polska zrealizowała zaakceptowane
W poniedziałek (15 sierpnia) będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Tego dnia mijają też 102 lata od Bitwy Warszawskiej (tzw. Cudu nad Wisłą). Wywieśmy flagi narodowe.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego – ustanowił go papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Bitwa Warszawska (tzw. Cud nad Wisłą) to bohaterska, zwycięska obrona Warszawy i odwrócenie przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
……………………………………………………………………………………………..
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej
W poniedziałek 15 sierpnia 2022 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP swoje 30-lecie świętować będzie parafia Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim. O godz.11:00 uroczystą jubileuszową Mszę św. dziękczynną, odprawi ks. Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś. Po Mszy na placu przykościelnym koncert i poczęstunek domowym ciastem.
…………………………………………
Erygowanie rzymsko-katolickiej parafii Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim, przez ks. Arcybiskupa Władysława Ziółka miało miejsce 15.08.1992. Przedtem, w latach 1945-1992 kościół Świętego Józefa Robotnika był kościołem filialnym w rzymsko-katolickiej parafii Narodzenia NMP. Do roku 1992 kościół należał do parafii ewangelickiej (położenie kamienia
■ Z inicjatywy radnego Michała Szymczaka uhonorowano trenera piłki ręcznej, który tworzył pierwsze męskie i żeńskie sekcje tej dyscypliny w Konstantynowie Łódzkim. Robert Szklennik otrzymał wyróżnienie za wieloletnią pełną zaangażowania działalność sportową oraz wkład w kulturę na rzecz mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Stosowną uchwałę Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim podjęła 11 sierpnia 2022.
Podczas L sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (11 sierpnia 2022) podjęto, zainicjowaną przez radnego Michała Szymczaka, uchwałę nadającą trenerowi piłki ręcznej Robertowi Szklennikowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego”.
Trener, przed laty związany z naszym miastem, został wyróżniony za wieloletnią pełną
PRZYPOMINAMY:
W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. po raz piętnasty konstantynowscy pielgrzymi wyruszą na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę do Częstochowy z Konstantynowa Łódzkiego i przez Okołowice, Górkę Pabianicką udadzą się do Pabianic, gdzie dołączą do 97 Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej.
Zapisy na 97 Pieszą Pielgrzymkę Łódzką tradycyjnie prowadzone będą również w Konstantynowie Łódzkim w parafii Świętego Józefa Robotnika (ul. Jana Pawła II 39). Odbędą się one w środę 17 sierpnia po wieczornej Mszy Świętej rozpoczynającej się o godzinie 17.30.
Dnia 20 sierpnia w parafii Świętego Józefa Robotnika – po rozpoczynającej się o godz. 17.30 Mszy św. (podczas Mszy św. możliwość spowiedzi) – odbędzie spotkanie organizacyjne. Z
Mój Pan mówi, że znani nie tylko w KNZ dwaj bracia, stali się archiwum społecznym dokumentującym najnowsze dzieje miejscowego samorządu. Są poszlaki w Internecie, iż dotarły do nich materiały związane z niedawnym odejściem z pracy persony znanej w środowisku sportowym.
/bc/
W gminie konstantynowianom najlepiej znanej (KNZ) zainteresowanie skateparkiem, wśród dzieci i młodzieży, ustabilizowało się na poziomie kilku do kilkunastu osób. Część z nich hasa w kaskach, część bez tego zabezpieczenia, ale nawet i z tym zabezpieczeniem zęby można stracić…
Rośnie jednak zainteresowanie skateparkiem wśród dorosłych mieszkańców. Przychodzą, oglądają i szukają nie wiadomo, czego. Wszystko już po odbiorze, milion za wykonanie zapewne przelany na konto wykonawcy. Ci ciekawscy jednak zaglądają w każdą szczelinę, coś mierzą, robią zdjęcia. Co z tego mają? Kto im za to płaci?
Mieszkańcy gminy KNZ swoje wiedzą, ale na razie mówią tylko szeptem. Uważni wyławiają z Sieci ciekawostki na pozór niezwiązane ze skateparkiem.
■ Uhonorowano przedsiębiorcę zaangażowanego w liczne inicjatywy na rzecz Konstantynowa Łódzkiego. Mirosław Sobieraj został wyróżniony za wieloletni, pełen zaangażowania wkład w rozwój lokalnej przedsiębiorczości, sportu oraz kultury na rzecz mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Stosowną uchwałę Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim podjęła 11 sierpnia 2022.
■ W roku 2014 Mirosław Sobieraj otrzymał WIELKI BILET, nagrodę honorową redakcji „Wiadomości - 43bis” przyznawaną za inicjatywy i przedsięwzięcia szczególnie cenne dla Konstantynowa Łódzkiego, natomiast w 2020 r. WIELKI BILET otrzymała firma JAMIR Sobieraj i Wspólnicy Spółka Jawna w Bechcicach.
Podczas L sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (11 sierpnia 2022) podjęto uchwałę
■ 11 sierpnia 2022 r. Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim nadała tytuł „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego” Mirosławowi Sobierajowi, przedsiębiorcy związanemu z naszym miastem oraz Robertowi Szklennikowi, trenerowi piłki ręcznej przed laty pracującemu w naszym mieście.
W uchwałach Rady Miejskiej w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego”, podjętych podczas L sesji (11 sierpnia 2022) czytamy, że Mirosław Sobieraj (na zdj. z lewej) został wyróżniony za wieloletni, pełen zaangażowania wkład w rozwój lokalnej przedsiębiorczości, sportu oraz kultury na rzecz mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, natomiast Robert Szklennik otrzymał wyróżnienie za wieloletnią pełną zaangażowania działalność sportową
W zakończonym sezonie 2021/2022 Bartosz Skóra, zawodnik UKS Piątka Konstantynów Łódzki znów zdobył trzy złote medale w jednych zawodach rangi Mistrzostw Polski (Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat; Bydgoszcz, 1-5.12.2021). Tym samym powtórzył sukces z poprzedniego sezonu. Wówczas oznaczało to dołączenie do grona zawodników Piątki, którzy już wcześniej, w latach 2010-2015, zapisali na swoim koncie złoty hat trick.
Konstantynowski klub ma czworo reprezentantów, którzy w rywalizacji na najwyższym krajowym poziomie (mistrzostwa Polski w dowolnej kat. wiekowej) podczas jednej imprezy stawali, co najmniej trzy razy, na najwyższym podium: Milena Karpisz (6 hat tricków), Justyna Burska (4 hat tricki), Bartosz Skóra (2 hat
CZĘŚĆ DZIEWIĄTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy dziewiątą, zbiorczą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Jest ona zestawieniem dotychczas opublikowanych ośmiu porcji (z aktywnymi linkami do nich).
Zawiera następujące opracowania:
1/ 2022-08-02 Medale Piątki 2021/2022,
2/ 2022-08-03 Medaliści Piątki 2021/2022,
3/ 2022-08-04 „Dorosłe” medale Piątki 2021/2022,
4/ 2022-08-05 „Dorośli” medaliści Piątki 2021/2022,
5/ 2022-08-06 Medale Piątki w historii klubu,
6/ 2022-08-07 Medaliści Piątki w historii klubu,
7/ 2022-08-08 „Dorosłe” medale Piątki w historii klubu,
8/ 2022-08-09 „Dorośli” medaliści Piątki w historii klubu,
Opracowanie całości: Bernard Cichosz
Źródła: megatiming.pl/ oraz 43bis.media.pl/
PRZYPOMINAMY:
<PROJEKTY UCHWAŁ >
W czwartek 11 sierpnia 2022 roku o godz. 11.00 odbędzie się w trybie pracy zdalnej, nadzwyczajna, L sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z XLIX sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.
4. Sprawozdanie Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego z działalności między sesjami i realizacji uchwał Rady Miejskiej.
5. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmian budżetu oraz zmian w budżecie gminy Konstantynów Łódzki na 2022 rok,
b) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Konstantynów Łódzki na lata 2022-2038.
6. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, pedagogów
PRZYPOMINAMY:
Posiedzenia komisji przed L sesją Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim odbędą się w trybie pracy zdalnej w następujących terminach i z następującym porządkiem obrad:
■ ■ ■ ■ Terminy:
■ Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
10 sierpnia 2022 roku (środa) o godz. 15.15
■ Komisja Infrastruktury Społecznej:
10 sierpnia 2022 roku (środa) o godz. 15.30
■ Komisja doraźna do rozpatrywania wniosków
11 sierpnia 2022 roku (czwartek) o godz. 10.00
■ Komisja Budżetu i Finansów
11 sierpnia 2022 roku (czwartek) o godz. 10.30
■ ■ ■ ■ Porządek posiedzeń:
■ Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
[10 sierpnia 2022 roku (środa) o godz. 15.15]
1. Otwarcie posiedzenia, przyjęcie porządku obrad oraz Protokołu Nr 17 z posiedzenia Komisji w dniu
<ZAPIS transmisji (od 39:25)>
W poniedziałek 8 sierpnia 2022 odbyło się spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim – Srebrnej. Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radio Maryja (od 17.30 do 20.00).
ZAPIS transmisji telewizyjnej jest obecnie dostępny w Internecie (na portalu TV Trwam), ale tylko do czwartku 11 sierpnia 2022.
■ Materiał filmowy jest zatytułowany (początek zapisu ze Srebrnej od 39:25):
Spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii pw. Nawiedzenia NMP
Transmisja z Konstantynowa Srebrnej
■ ZAPIS transmisji telewizyjnej dostępny w Internecie na portalu Radia Maryja>>>
BC
Rys. kościoła Nawiedzenia NMP w Srebrnej:
CZĘŚĆ ÓSMA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
■ „Dorośli” medaliści Piątki w historii klubu:
39 (12-12-15)
[w tym: basen: 37 (11-12-14) i wody otwarte: 2 (1-0-1)]:
● Justyna Burska 20 (11-6-3)
● Milena Karpisz 13 (1-2-10)
● Bartosz Skóra 1 (0-1-0)
● Dawid Szwedzki 4 (0-3-1)
● Michalina Zbrojewska 1 (0-0-1)
w tym wody otwarte:
● Justyna Burska 2 (1-0-1)
Prezentujemy ósmą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Wyodrębniamy w historii klubu „dorosłych” medalistów Piątki (zdobywających medale w mistrzostwach Polski seniorów). Wcześniej już w części czwartej naszego bilansu osiągnięć prezentowaliśmy podobna zdobycz, ale tylko w ostatnim sezonie.
Pierwszy w historii klubu medal w kategorii seniorów
Spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim – Srebrnej:
poniedziałek 8 sierpnia 2022
(transmisja w TV Trwam i Radio Maryja od 17.30 do 20.00)
17:30 – Powitanie pielgrzymów, radiosłuchaczy i telewidzów – Dorota Wojtczak, animatorka grupy Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, Członek Rady Duszpasterskiej
17:33 – Program Słowno-muzyczny pt.: „Od Liddy do Srebrnej”, w wykonaniu dzieci i młodzieży, w reżyserii: Tomasz Bieszczad
17.55 – Krótka informacja o parafii – ks. Roman Piwowarczyk, proboszcz parafii
18.00 – Anioł Pański – ks. prałat Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii archikatedralnej w Łodzi oraz spotkanie z Ojcem z Radia Maryja
18.20 – Msza święta Przewodniczenie – ks. prałat Ireneusz Kulesza, homilia
Ranking dochodów (zamożności) dwutygodnika WSPÓLNOTA to jedna z czterech prestiżowych klasyfikacji JST (obok rankingu inwestycji tego samego periodyku oraz rankingów zrównoważonego rozwoju dziennika Rzeczpospolita i Politechniki Warszawskiej).
3 sierpnia 2022 WSPÓLNTA opublikowała Ranking zamożności 2021. To pierwsza ze wspomnianych wyżej klasyfikacji za rok 2021. Pozostałe trzy powinny ukazać się w najbliższych miesiącach.
Być może jedynym z czterech prestiżowych rankingów z danymi za następny rok 2022, który zdąży ukazać się przed najbliższymi wyborami samorządowymi będzie ranking zamożności. Czas, więc już na porównywanie bieżącej kadencji z minioną.
Wkrótce opublikujemy artykuły omawiające miejsce Konstantynowa Łódzkiego
CZĘŚĆ SIÓDMA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
■ 39 (12-12-15)
[w tym: basen: 37 (11-12-14) i wody otwarte: 2 (1-0-1)]
Prezentujemy siódmą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Wyodrębniamy w historii klubu „dorosłe” medale Piątki (zdobyte w mistrzostwach Polski seniorów, chociaż nie tylko przez seniorów).
Od kilku sezonów w każdym z nich rozgrywa się 3 mistrzostwa Polski seniorów (w naszym redakcyjnym wykazie mają one numery porządkowe: 1, 6, 11).
W ponaddwudziestopięcioletniej historii UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył 39 (12-12-15) medali mistrzostw Polski seniorów.
Pełny dorobek medalowy UKS Piątka w MP seniorów:
(SEZONY 2011/2012-2021/2022):
39 (12-12-15)
[w tym: basen: 37 (11-12-14) i wody
CZĘŚĆ SZÓSTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
■ Medaliści Piątki w historii klubu
SEZONY 2008/2009 – 2021/2022 (stan na dzień 2022-07-25)
(na basenie i wodach otwartych): 226 medali (79+72+75)
● Gabriela Bakies 12 (1-2-9) + 2* (0-1-1)
● Justyna Burska 53 (24-17-12) + 1* (0-0-1) <4x złoty hat trick>
● Anna Dawidowicz 1 (0-0-1)
● Tatiana Dąbrowska 1 (0-0-1)
● Marta Gruszczyńska 1* (0-0-1)
● Milena Karpisz 50 (26-11-13) + 1* (0-1-0) <6x złoty hat trick>
● Jakub Kraska 21 (5-9-7)
● Karina Łysakowska 1 (0-1-0)
● Anna Nita 9 (2-3-4) + 1* (0-1-0)
● Maria Patora 1 (0-1-0)
● Michał Pierzyński 10 (4-4-2) <1x złoty hat trick>
● Patrycja Romanowska 5 (2-1-2)
● Dawid Romanowski 5 (0-1-4)
● Patrycja Rzońca 1 (0-0-1)
● Bartosz Skóra 19 (9-8-2) <2x złoty
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.