Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
Mój Pan mówi,
że inteligentnej osobie
nie trzeba niczego
długo tłumaczyć,
bo język nieostrożny,
prawdę skrytą wyjawi.
/bc/
■ Na nasze pytanie:
Czy szkoła poinformowała rodziców o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych we wszystkich tzw. dniach dyrektorskich wyznaczonych w roku szkolnym 2022/2023?
uzyskaliśmy odpowiedzi o bardzo zróżnicowanej długości. SP nr 5 odpowiedziała jednym komunikatywnym słowem (zgodnie z logiką pytania rozpoczynającego się słowem „czy”), SP nr 1 udzieliła odpowiedzi jednym wyczerpującym krótkim zdaniem, a SP nr 2 do odpowiedzi potrzebowała ponad 50 słów zawartych w kilku zdaniach próbujących pytającemu „wyjaśnić” problem, a w odczuciu pytającego kamuflujących istotę odpowiedzi.
Wracamy do sprawy poruszonej w naszym artykule (2023-06-01 Brak wiedzy poparty biernością? Podczas sesji RM nie próbowano
W sobotę 3 czerwca 2023 Dariusz Stelmasiak, radny Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim spotka się z mieszkańcami Konstantynowa Łódzkiego. To siódme ze spotkań, które odbywają się o na boisku Orlik w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Zgierskiej 21b (za marketem Biedronka).
Terminy wszystkich spotkań:
♦ 15 kwietnia 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 22 kwietnia 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 6 maja 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 13 maja 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 20 maja 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 27 maja 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 3 czerwca 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 10 czerwca 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
♦ 17 czerwca 2023 (sobota) godz. 17.30-19.00
Podczas spotkań będzie można porozmawiać z radnym o problemach
♦ Kolejka 18: 3 czerwca 2023 (sobota) 16:00
Włókniarz II – GKS II Ksawerów
3 czerwca (sobota), w piłkarskiej klasie B (grupa 1 Łódź), rezerwy KKS Włókniarz rozegrają ostatni mistrzowski mecz w bieżącym sezonie.
Konstantynowianie, wśród 9 zespołów, zajmują 3 miejsce (28 pkt, 9-1-5, 41:39).
Rezerwy GKS Ksawerów są na 4 pozycji (14 pkt, 8-2-3, 38:31).
BC
Mój Pan mówi,
że nie zawsze trzeba,
u kogoś, potępiać brak wiedzy,
ale nie do zaakceptowania jest
bierność osób, które tę wiedzę,
z racji funkcji, powinny mieć.
/bc/
■ Podczas LXIV sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (25 maja 2023) nie próbowano wyjaśnić do końca problemu zgłoszonego przez jednego z radnych. Sprawa dotyczy organizacji roku szkolnego, a szczególnie dodatkowych dni wolnych od zajęć (tzw. dni dyrektorskich). Burmistrz (organ prowadzący szkołę) w ogóle nie zadeklarował wyjaśnienia sprawy w terminie późniejszym (po zakończeniu sesji).
Podczas LXIV sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim (25 maja 2023) jeden z radnych poruszył sprawę organizacji roku szkolnego, a w szczególności dodatkowych dni wolnych od zajęć (tzw. dni dyrektorskich). Poinformował on, że na początku maja, podczas trzech dni dyrektorskich w jednej z konstantynowskich szkół podstawowych, rodzice sami musieli zapewnić opiekę
■ Grupując wpływowych zwolenników obu najsilniejszych partii w Polsce (PiS, PO) Konstantynowskiemu Porozumieniu Samorządowemu, przez niemal 20 lat, udawało się zachować apartyjność. Istotny zwrot nastąpił na początku 2015 roku. Wtedy mający spory wpływ na ówczesnego burmistrza dwaj przedsiębiorcy związani z Konstantynowem Łódzkim – notabene teraz dużo się o nich mówi – zasugerowali mu, że KPS pod szyldem partyjnym PO będzie jeszcze silniejszy. Wtedy zadeklarowany przeciwnik PO sekretarz KPS natychmiast wystąpił z tego stowarzyszenia. W konsekwencji, po 10 zwycięskich wyborach, KPS przegrało po raz pierwszy walkę o fotel burmistrza oraz rywalizację o większość w radzie miejskiej. Do kolejnej porażki nie dojdzie dzięki ucieczce do przodu. Prawomocne samorozwiązanie
♦ Kolejka 28: 2 czerwca 2023 (piątek) 20:30
KAS – Włókniarz Pabianice
2 czerwca (piątek) 2023, w piłkarskiej klasie okręgowej, Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, u siebie, zagra z Włókniarzem Pabianice.
Konstantynowianie, wśród 16 zespołów, zajmują 13 miejsce (24 pkt, 5-9-13, 33:71). Rywale są na 6 pozycji (48 pkt, 14-6-7, 66:33).
Na trzy kolejki przed końcem sezonu konstantynowianie mogą być pewni utrzymania się w klasie okręgowej (do klasy niższej spadają 3 zespoły z miejsc 14-16).
BC
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.