■ Wprowadzenie
W Konstantynowie Łódzkim działalność sportowa jest prowadzona przez ok. 10 podmiotów (głównie są to kluby sportowe i będące szczególnym rodzajem klubu sportowego uczniowskie kluby sportowe; w tej liczbie mieszczą się też inne podmioty prowadzące działalność sportową). Najstarszy z klubów sportowych powstał w roku 1950, dwa najmłodsze zostały zarejestrowane w roku 2019.
Ważna jest też działalność sportowa grup środowiskowych, które organizują sobie we własnym gronie najróżniejsze formy aktywności fizycznej. Te grupy, podobnie jak kluby sportowe, wspierają gminę w realizacji jednego z jej zadań własnych, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej dotyczącego kultury fizycznej. Na pewno jest to znaczące wsparcie, chociaż trudne do określenia jego zasięgu (brak jest ewidencji grup środowiskowych organizujących sobie aktywność fizyczną, jak również ewidencji ich przedsięwzięć).
Działalność sportowa to istotny element jednego z zadań własnych gminy, do których należy też zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie, m.in. dotyczących kultury fizycznej i turystyki (w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych). Na kulturę fizyczną składają się sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową.
Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
Wychowanie fizyczne jest realizowane przede wszystkim w placówkach edukacyjnych. Rehabilitacja ruchowa mieści się w kompetencjach instytucji ochrony zdrowia.
Turystyka postrzegana z perspektywy ekonomicznej to usługi, ale wyszczególnione elementy tej dziedziny życia, jakimi są tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe, są w naszym mieście przedmiotem działania głównie Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim.
■ Reprezentujące Konstantynów Łódzki kluby sportowe uczestniczące we współzawodnictwie prowadzonym przez polskie związki sportowe
(nazwa klubu* i prowadzone sekcje**, w nawiasie rok powstania lub data wpisania do rejestru):
1. Konstantynowska Akademia Sportu Konstantynów Łódzki, piłka nożna mężczyzn (2014.12.29);
2. Konstantynowski Klub Sportowy Włókniarz Konstantynów Łódzki, piłka nożna mężczyzn, piłka nożna kobiet, piłka ręczna mężczyzn, podnoszenie ciężarów mężczyzn, podnoszenie ciężarów kobiet (rok 1950, 2016.01.19);
3. Stowarzyszenie Klub Sportowy Progres Konstantynów Łódzki, piłka nożna mężczyzn (2019.07.10);
4. Uczniowski Klub Sportowy Lider Konstantynów Łódzki, piłka siatkowa kobiet (rok 2006);
5. Uczniowski Klub Sportowy Piątka Konstantynów Łódzki, pięciobój nowoczesny mężczyzn, pięciobój nowoczesny kobiet, pływanie mężczyzn, pływanie kobiet (rok 1995).
Niektóre podmioty prowadzące działalność sportową nie uczestniczą we współzawodnictwie prowadzonym przez polskie związki sportowe. W bieżącym sezonie (2019/2020 lub 2020)*** należą do nich:
♦ kluby sportowe (2 spośród 7 funkcjonujących):
– Konstantynowskie Towarzystwo Sportowe Konstantynów Łódzki, snooker mężczyzn, snooker kobiet. KTS zostało zarejestrowane pod koniec roku 2019 (2019.12.10). Zawodnicy i zawodniczki szkoleni w tym klubie występowali wcześniej, jako reprezentanci Akademii Snookera TS Lutnia KTS Konstantynów Łódzki (i dalej są kojarzeni z tą nazwą). W roku 2019 praktycznie nie występowali jako KTS w zawodach Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego.
– Uczniowski Klub Sportowy Centrum Sztuk Walki Konstantynów Łódzki, karate tradycyjne mężczyzn, karate tradycyjne kobiet. UKS CSW rejestrację uzyskał w roku 2016 (?). Zawodnicy i zawodniczki szkoleni w UKS CSW reprezentują klub Towarzystwo Sportowe Sokół Aleksandrów Łódzki.
♦ inne podmioty (wszystkie 4 prowadzące działalność sportową):
– Polski Związek Wędkarski Koło w Konstantynowie Łódzkim;
– Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim, kolekcjonerskim oraz sympatyków broni i historii militarnej WROTA 44;
– Szkoła Sportów Walki JUDO (judo mężczyzn, judo kobiet) – ten podmiot znany jest, jako DAN Marian Kaczorowski (nazwa przedsiębiorstwa prowadzącego SSW JUDO). Zawodnicy i zawodniczki szkoleni w SSW JUDO reprezentują klub AZS Łódź;
– Towarzystwo Hokejowe GIGANCI Konstantynów Łódzki – przedmiotem działania tego stowarzyszenia zwykłego jest hokej na lodzie (2016.09.09).
...............................................................
■ Obiekty sportowe w Konstantynowie Łódzkim
1) Pływalnia miejska, ul. Kilińskiego 75a (basen pływacki, strefa fitness);
2) Ośrodek nad Stawem, ul. Łaska 64/66 (miejsca wypoczynkowe: budynki całoroczne, domki kempingowe, teren pod pole namiotowe i kemping; kąpielisko ogólnodostępne; skatepark, boiska do gry w piłkę siatkową plażową);
3) Zespół Boisk Orlik 2012, ul. Zgierska 21b (boiska do gier zespołowych);
4) Obiekty sportowe, pl. Wolności 60 (boiska piłkarskie ze sztuczną i naturalną nawierzchnią trawiastą, hala sportowa wraz z zapleczem, plac zabaw, ogólnodostępne tereny rekreacyjne; skate park, siłownie plenerowe street workout);
5) Siłownia plenerowa, pole do gry w minigolfa, ul. Łódzka 117
6) Miejsko-szkolna hala sportowa, ul. Kilińskiego 75
7) Zespół Boisk Orlik 2012, ul. Sadowa 5/7 (boiska do gier zespołowych);
8) Miejsko-szkolna hala sportowa, ul. Sadowa 5/7;
9) Łowisko Polskiego Związku Wędkarskiego Koło nr 135 w Konstantynowie Łódzki przy ul. Łaskiej.
Administratorzy obiektów:
– Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kilińskiego 75a (1-4).
https://basen-konstantynow.pl/
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi, ul. Łódzka 117 (5)
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Ścibiorka, ul. Kilińskiego 75 (6)
– Szkoła Podstawowa nr 5 im. I Armii Wojska Polskiego, ul. Sadowa 5/7 (7-8)
■ Bieg Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II
Bieg Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II to najbardziej prestiżowe i największe zawody sportowe organizowane w Konstantynowie Łódzkim. Łącznie w biegach na wszystkich dystansach we wszystkich kategoriach wiekowych uczestniczy ok. 1000 zawodników i zawodniczek.
Bieg odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Pabianickiego, Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. Główne biegi (na 1200 m i 5000 m) mają atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizatorem zawodów jest Uczniowski Klub Sportowy Piątka Konstantynów Łódzki. Współorganizatorzy to: Gmina Konstantynów Łódzki, Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim, Starostwo Powiatowe w Pabianicach. Konstantynowskie zawody są włączone do CYKLU BIEGÓW O PUCHAR MARSZAŁAKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.
I Bieg Wdzięczności za Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II (taką nazwę nosiły pierwsze edycje) odbył się w niedzielę 22 kwietnia 2007 (później współzawodnictwo przeniesiono na początek maja). Trasę długości 1 km pokonało ok. trzystu zawodników. Teraz, co roku do zawodów zgłasza się zawsze ok. 1000 uczestników. Za udział w biegu głównym (5000 m) każdy otrzymuje medal. Medale czekają też dla najlepszych uczestników biegów na pozostałych dystansach (1200 m, 200 m, 100 m).
Tradycyjnie w Biegu Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II startują dzieci kilkuletnie i dorośli, nawet w bardzo słusznym wieku. Trasę pokonują również niepełnosprawni. Uczestniczą też rodzice z dziećmi (niekiedy z niemowlętami w wózkach). Konstantynowskie święto biegania to impreza nie tylko dla uczestników Biegu, ale również dla wszystkich, którzy przychodzą na trasę i wspólnie okazują wdzięczność Bogu za pontyfikat Wielkiego Polaka.
Sportową rywalizację zawsze poprzedza Msza św. dla uczestników zawodów sprawowana w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pl. Kościuszki 4/5. Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, co roku przesyła do Watykanu, do Ojca Świętego informację o przeprowadzeniu w naszym mieście Biegu Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II.
■ Wspieranie sportu przez gminę Konstantynów Łódzki
Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim i Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego realizując zadanie własne gminy tworzą warunki, w tym organizacyjne, sprzyjające rozwojowi sportu. Uchwałą rady miejskiej określone są warunki i tryb finansowania wspomnianego zadania własnego wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który gmina zamierza osiągnąć. Co roku nasza gmina przeznacza dla klubów sportowych kilkaset tysięcy złotych. Kwota corocznego wsparcia w ostatnich latach to ok. 400 tys. zł.
Dotacja może być przyznana klubom sportowym działającym na terenie Konstantynowa Łódzkiego realizującym zadania z zakresu sportu w następujących dyscyplinach sportowych (niewłaściwie określanych w gminnych aktach prawnych, jako dziedziny):
– pięciobój nowoczesny (nie istnieje dziedzina sportu o tej nazwie, jest tylko dyscyplina);
– piłka nożna (dyscyplina ta razem z piłką nożną halową/futsal/ i piłką nożną plażową należy do dziedziny sportu: piłka nożna);
– piłka ręczna mężczyzn (nie istnieje dziedzina sportu o tej nazwie, jest tylko dyscyplina);
– piłka siatkowa kobiet (dyscyplina ta razem z piłką siatkową plażową należy do dziedziny sportu: piłka siatkowa);
– pływanie (dyscyplina ta razem z pływaniem synchronicznym, skokami do wody i piłką wodną należy do dziedziny: sport pływacki);
– podnoszenie ciężarów (nie istnieje dziedzina sportu o tej nazwie, jest tylko dyscyplina).
Umieszczone powyżej w niniejszym akapicie (w nawiasach) uwagi dot. nomenklatury sportowej (dziedzina, dyscyplina) oparte są na ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 18 stycznia 2001 r. w sprawie wykazu dyscyplin i dziedzin sportu, w których mogą działać polskie związki sportowe, oraz szczegółowych warunków i trybu udzielania zezwoleń na tworzenie polskich związków sportowych.
Poza dotacjami podmioty wykonujące przedsięwzięcia z zakresu sportu od gminy otrzymują nieodpłatne wsparcie organizacyjne i rzeczowe w następującej formie:
1) doradztwo oraz ułatwienie kontaktów podmiotom i zawodnikom wykonującym przedsięwzięcie z zakresu sportu z funkcjonującymi na obszarze innych samorządów takimi podmiotami i zawodnikami;
2) umieszczanie informacji dotyczących przedsięwzięć realizowanych przez kluby sportowe na stronie internetowej gminy.
3) użyczenie nieruchomości lub lokalu, do których gmina posiada tytuł prawny.
Poza klubami sportowymi wsparcie rzeczowe w formie udostępnienia obiektów sportowych na preferencyjnych warunkach przysługuje grupom środowiskowym organizującym sobie we własnym gronie regularnie bądź doraźnie wszelkie formy aktywności fizycznej.
Ponadto zawodnicy konstantynowskich klubów sportowych, którzy osiągają wysokie wyniki w sporcie mogą na wniosek klubu lub burmistrza otrzymać środki finansowe w postaci stypendiów, nagród i wyróżnień sportowych.
■ Konstantynowska Rada Sportu
<stan na: 2020-05-18>
Rada Sportu składa się z członków powołanych spośród przedstawicieli instytucji realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej:
1) Łukasz Napieralski – <przedstawiciel organu gminy oddelegowany przez Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego?> (zastępca burmistrza Konstantynowa Łódzkiego);
2) Krystyna Fudała – < przedstawiciel organu gminy oddelegowany przez Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego?> (sekretarz miasta Konstantynowa Łódzkiego);
3) Robert Bujnowicz – przedstawiciel Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim;
4) Bogdan Kobojek (od 21.05.2019, wcześniej: Artur Ogiński) – przedstawiciel szkół podstawowych w Konstantynowie Łódzkim;
5) Tomasz Kotus – przedstawiciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka Konstantynów Łódzki (sekcja pływania);
6) Robert Żołądek – przedstawiciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka Konstantynów Łódzki (sekcja pięcioboju nowoczesnego);
7) Sławomir Kołcz – przedstawiciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Lider Konstantynów Łódzki;
8) Przemysław Grek – przedstawiciel Konstantynowskiego Klubu Sportowego Włókniarz Konstantynów Łódzki (sekcja piłki nożnej);
9) Eugeniusz Czech – przedstawiciel Konstantynowskiego Klubu Sportowego Włókniarz Konstantynów Łódzki (sekcja piłki ręcznej);
10) Jerzy Jaśniak – przedstawiciel Konstantynowskiego Klubu Sportowego Włókniarz Konstantynów Łódzki (sekcja podnoszenia ciężarów);
11) Jakub Światłowski – przedstawiciel Konstantynowskiej Akademii Sportu Konstantynów Łódzki;
12) Dariusz Stelmasiak, przewodniczący KRS (przewodniczącym został wybrany 31 maja 2019 roku podczas pierwszego posiedzenia Konstantynowskiej Rady Sportu) – przedstawiciel organu gminy wybrany / oddelegowany przez Radę Miejską w Konstantynowie Łódzkim;
13) Dariusz Korczyński – przedstawiciel organu gminy wybrany / oddelegowany przez Radę Miejską w Konstantynowie Łódzkim.
Przy nazwiskach przedstawicieli wielosekcyjnych klubów sportowych podano po nazwie klubu sekcję, która oddelegowała daną osobę.
W akcie powołującym Radę Sportu przy dwóch pierwszych nazwiskach na powyższej liście podano (zaznaczyliśmy to w nawiasie okrągłym) tylko funkcję pełnioną przez te osoby w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim. Nie podano instytucji, której przedstawicielem jest dana osoba. Można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że te dwie osoby, podobnie jak członkowie Rady Sportu, których wyłoniła Rada Miejska to przedstawiciele organów gminy (podaliśmy to ze znakiem zapytania w nawiasie ostrokątnym), bo przecież urząd miejski nie realizuje zadań obejmujących spraw kultury fizycznej. Takie zadania realizuje natomiast gmina. Dziwne byłoby pominięcie przedstawicieli jednego z organów gminy w Radzie Sportu.
POLECAMY:
2019-03-25 Rada Sportu niemal w komplecie
<Aktualizacja:2020-05-19>
# MIESZKAŃCY i TERYTORIUM
# MONOGRAFIA
# W ENCYKLOPEDIACH
# HERB
# RYSUNKI
# WIDOKÓWKI
# ZDJĘCIA ARCHIWALNE
# ZDJĘCIA WSPÓŁCZESNE
# TŁUMACZENIA
# DOKUMENTY
# WSPOMNIENIA
Opracowanie całości: Bernard Cichosz
Tu znajdziesz wszystkie dotychczasowe raporty o stanie gminy Konstantynów Łódzki (2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018)
■ RAPORT o stanie gminy Konstantynów Łódzki 2023
■ RAPORT o stanie gminy Konstantynów Łódzki 2022
■ RAPORT o stanie gminy Konstantynów Łódzki 2021
■ RAPORT o stanie gminy Konstantynów Łódzki 2020
Mieszkańcy (tworzący wspólnotę samorządową) i terytorium to gmina. Gmina Konstantynów Łódzki ma status miejski. Miasto o powierzchni 27,25 km˛ leży w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, liczy ok. 17,5 tys. mieszkańców.
SPIS TREŚCI
PRZEDMOWA - Henryk Brzyszcz burmistrz Konstantynowa Łódzkiego
WSTĘP - Redaktor
DZIEJE WSI ŻABICE DO 1821 ROKU - Tadeusz Nowak, Hanka Żerek-Kleszcz
1. Miejsce na mapie – przynależność administracyjna i topografia
2. Majątek ziemski i jego właściciele
3. Mieszkańcy Żabic
POWSTANIE I ROZWÓJ KONSTANTYNOWA DO 1869 ROKU - Eugeniusz Workert
1. Powstanie osady fabrycznej
2. Podniesienie Konstantynowa do rangi miasta. Gospodarka municypalna
3. Szkolnictwo, opieka medyczna
4. Przemysł
5. Cechy
6. Handel
7. Stosunki ludnościowe
8. Życie religijne
9. Konstantynowianie wobec powstań narodowych
OSADA KONSTANTYNÓW W LATACH 1869-1918 - Marta Sikorska-Kowalska
1. Zmiany administracyjne i stosunki ludnościowe w okresie popowstaniowym
2. Obszar i zabudowa o
WIELKA ENCYKLOPEDIA PWN, t. 14, red. J. Wojnowski, Warszawa 2003
Konstantynów Łódzki, m. w woj. łódzkim, w pow. pabianickim, na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Nerem, przy granicy z Łodzią - 17,6 tys. mieszk. (2000). Ośrodek przem.-usługowy w aglomeracji łódzkiej z rozwiniętym przemysłem: włókienniczym, odzieżowym, drzewnym (meble dla firmy IKEA, regały specjalnego przeznaczenia), obuwniczym, spoż.: ponadto wiele różnorodnych przedsiębiorstw, w tym ogrodnicze (m. in. DANKMARK), elektryfikacji ELTOR i in.; siedziby oddziałów banków; działa Stow. Prywatnych Przedsiębiorców; lokalny węzeł drogowy; ośrodek kult.: Stow. Śpiewacze im. F. Chopina, Tow. Śpiewacze "Lutnia"; Galeria Sztuki "CDN", Miejski Ośrodek Kultury, wydawnictwo (książki, prasa); wiele obiektów sport.,
<MONITOR POLSKI nr 150. (z dnia 5 lipca 1937 roku) z Zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 1937 r. w sprawie nadania herbu miastu Konstantynowowi Łódzkiemu.>
"W polu czerwonym dwa półksiężyce złotymi barkami ku sobie zwrócone, między nimi miecz srebrny rękojeścią do góry."
Grzegorz Szafulera (2.08.1946-9.7.2019) urodził się i mieszkał w Konstantynowie Łódzkim (oraz w Łodzi w latach 70.). Przez kilkanaście lat współpracował z redakcją „43bis”. Wiele Jego rysunków wzbogaciło nasze łamy. Specjalne zamówienia składaliśmy Grzegorzowi co roku przed ogłoszeniem wyników rywalizacji o WIELKI BILET „Ex Librisu 43bis” i WIELKI BILET „Wiadomości - 43bis”. Laureaci cenili sobie rysunki Grzegorza Szafulery. Oryginały prac rysownika przekroczyły granice Polski (a nawet Europy), bowiem wśród nagrodzonych niejednokrotnie byli Polacy mieszkający za granicą. Jego prace wykorzystuje w swoich publikacjach książkowych Wydawnictwo Bernard Cichosz.
Grzegorz Szafulera swoim rysowaniem promował i promuje Konstantynów Łódzki. Był nadwornym
Prasa regionalna wytyka Łodzi, że ma mało widokówek. Za wzór stawia nasze miasto, w którym tylko jedno Wydawnictwo Bernard Cichosz w ciągu kilku lat przygotowało blisko dwadzieścia wzorów widokówek.
W internecie odnaleleźliśmy cenne zdjęcia Konstantynowa Łódzkiego. Mieszkańcy naszego miasta też nam pomogli.
Przez ponad 20 lat Bernard Cichosz wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Większość dokumentuje bieżące zdarzenia, ale są też kadry z różnymi zakątkami miasta.
Eduard Kaiser, KONSTANTYNÓW
O dziewięć wiorst na zachód od Łodzi leży miejscowość Konstantynów, posiadająca dawniej prawa miejskie, ale teraz jako osiedle należąca do gminy Rszew w pow. łódzkim. Aczkolwiek ta miejscowość ma od 1910 roku bezpośrednie połączenie z Łodzią tramwajem elektrycznym, można więc w ciągu 25-30 minut wygodnie do niej dojechać, to jednak wielu łodzian zna ją tylko z nazwy, a mieszkańcy dalszych okolic Królestwa Polskiego nie znają jej niemal zupełnie, albo mało. Podobnie jak Łódź i wszystkie sąsiednie miasta przemysłowe: Zgierz, Pabianice, Tomaszów, Aleksandrów, Zduńska Wola, Ozorków itd., Konstantynów od swojego założenia i powstania, jak też w ciągu swoich dziejów, jest miejscowością interesującą dla Niemca i podobnie
AKT REJENTALNY założenia osady fabrycznej na terenie wsi Żabice Wielkie spisany między posesorem tejże wsi Mikołajem Krzywiec - Okołowiczem i przyszłymi osadnikami
My Aleksander I, cesarz Wszechrosji, król Polski etc. etc. etc., wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, czynimy wiadomo, iż przed Mikołajem Szczawińskim, pow. łęczyckiego pisarzem aktowym, zeznany został akt następujący.
Działo się w Łęczycy dn. 8 m. lutego 1821 r.
Przede mną Mikołajem Szczawińskim, pow. łęczyckiego w województwie mazowieckim pisarzem aktowym, tu w Łęczycy przy ul. Wodnej pod nr 111 kancelarię i mieszkanie mającym, osobiście stanąwszy j. wny Mikołaj Krzywiec-Okołowicz, poseł z pow. szadkowskiego, dóbr klucza rszewskiego w województwie mazowieckim egzystujących,
Józef Piekarski, DAWNYCH WSPOMNIEŃ CZAR
Życie organizacyjno-społeczne w okresie międzywojennym
Konstantynów należy do miast, w których w okresie międzywojennym było bardzo rozwinięte życie organizacyjno - społeczne. Świadczy o tym duża ilość związków i organizacji społecznych, które powstawały i działały na tym terenie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli, ożywiły swoją działalność powstałe stowarzyszenia, na których powstanie i działalność wyraził zgodę okupant oraz nowe organizacje i stowarzyszenia. A powstało wtedy mnóstwo stowarzyszeń o różnych programach działania. Z organizacji, które powstały w czasie zaborów wymienić należy Bractwo Kurkowe powstałe w XIX w. Również z tego okresu pochodziło Towarzystwo
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
e-mail: 43bis@post.pl
Bernard Cichosz tel. 603 44 43 43
Konstantynów Łódzki to miasto nie tylko niskich podatków, przychylne poetom i kulturze. Największą atrakcją dla podróżujących po świecie jest bliskość Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta (9 kilometrów niezatłoczonej drogi do lotniska pokonuje się samochodem w 10 minut, boeingiem do Londynu dolecimy w 8 kwadransów). Fakt, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się w części na terenie Konstantynowa dla ludzi biznesu będzie bardzo ważny przy podejmowaniu decyzji o miejscu inwestowania. Bogata jest oferta obiektów sportowych. Najpierw była nowoczesna kryta pływalnia i ośrodek rekreacyjny nad stawami, potem piękna hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Oddanie do użytku zespołu boisk Orlik 2012 zostało nagłośnione w mediach ogólnopolskich ("pierwszy Orlik w blokowisku"). Dzisiaj w Konstantynowie Łódzkim jest już drugi Orlik, a na stadionie mamy oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią. Nie można zapominać o bliskości łódzkiej Atlas Areny.
Ze wschodu na zachód Konstantynowa biegnie droga wojewódzka nr 710 z linią tramwajową, liniami autobusowymi i mikrobusowymi. Z północy na południe przebiega droga krajowa nr 71 będąca obwodnicą dla Łodzi.
W ostatnich kilku latach odmieniło się oblicze głównych ulic miasta. Dzisiaj ciąg komunikacyjny wschód - zachód stał się centrum inwestycji handlowych. Jeszcze przed kilku laty w całym mieście był jeden bank. Dzisiaj, jak zauważył jeden z bankowców, Konstantynów ma swoją Wall Street. Samorząd terytorialny stwarzając w Konstantynowie korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Banki na to szybko zareagowały, ulokowało się tu ich już 10. Obok nich powstają nowe placówki handlowe i lokują się znaczące instytucje.
PRZEDSIĘBIORCZY KONSTANTYNÓW
Miasto Konstantynów Łódzki usytuowane jest na zachód od Łodzi. Graniczy: od wschodu z Łodzią, od południa z gminą Pabianice, od zachodu z gminą Lutomiersk, a od północy z gminą Aleksandrów Łódzki. Leży w dolinie rzeki Ner w obszarze dopływów rzek Łódki i Jasieńca,. Konstantynów jest gminą o charakterze miejskim z terenami upraw rolnych dawnych wsi Niesięcin, Rszew i Rszewek.
Konstantynów jest jednym z dwóch miast powiatu pabianickiego. Ma dobrą komunikację. Ze wschodu na zachód biegnie przez miasto droga wojewódzka nr 710 z linią tramwajową, liniami autobusowymi i mikrobusowymi. Łączy ona Konstantynów ze stolicą województwa – Łodzią, a właściwie z całą zamieszkałą przez około miliona mieszkańców aglomeracją miejską. Z północy na południe przebiega droga krajowa nr 71 będąca obwodnicą dla Łodzi (w przyszłości równolegle pobiegnie trasa S-14 spinająca aglomerację łódzką z krajowym systemem autostrad). Atrakcją Konstantynowa jest bliskość Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i portu lotniczego w Łodzi.
Już 17 grudnia 1910 roku Konstantynów z Łodzią połączono linią tramwajową. Łódź elektryfikowano w roku 1907, a pierwsze w Łodzi, więcej - pierwsze w Królestwie Polskim - tramwaje elektryczne mamy już od 1898 roku. Były one zasilane z własnej elektrowni. Inne miasta zaczynały od konnych. W latach następnych połączyły one Łódź z Pabianicami, Ozorkowem Aleksandrowem, Konstantynowem. Dzisiaj Aleksandrów nie ma już tramwaju, Niepewna jest przyszłość linii tramwajowej w Pabianicach. Inaczej jest w Konstantynowie. Dla Konstantynowa linia tramwajowa jest niezastąpionym środkiem komunikacji z Łodzią.
Konstantynów kojarzy się z najniższymi w województwie podatkami i ze stabilną władzą samorządową. Tu również stawia się na kulturę.
Na południu miasta nad stawami dla wędkarzy, kajakarzy i amatorów kąpieli znajduje się ośrodek rekreacyjny. W rejonie stadionu i hali - obiektów klubu "Włókniarz" usytuowana jest słynna w całej Łodzi nowoczesna kryta pływalnia miejska.
Nastąpił tu szybki rozwój, bo podatnik nie płaci za dużo. Gazeta z sąsiedniego miasta skomentowała to następująco. Radni z innych gmin powinni brać przykład z Konstantynowa i kierować się najprostszą w biznesie zasadą. Otóż jeśli podatki są niskie, to powstaje więcej przedsiębiorstw, rośnie ilość miejsc pracy, maleje bezrobocie, a do budżetu gminnego wpływa więcej pieniędzy. Samorząd terytorialny stwarzając korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Powstają nowe placówki handlowe i lokują się nowe instytucje.
Tu jest stabilizacja polityczna. W ostatnich kilkunastu latach pod nieprzerwanymi rządami prawicowych środowisk społecznych skupionych później w stowarzyszeniu Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe nastąpił rozwój inwestycyjny miasta. Wybory władz miasta na wszystkie cztery kadencje oznaczają, że wyborcy głosują tak samo. Tu prawica sprawdziła się w działaniu.
Miasto jest przychylne kulturze. O tym dowiadujemy się z podtytułu („Konstantynów Kulturalny”) jednego z wydawanych tu miesięczników („Ex Libris 43bis”).
Od stu lat istnieją: Konstantynowskie Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. Fryderyka Chopina i Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”. Godnym odnotowania jest powstanie przed kilku laty chóru „Cantores Misericordiae Dei”. Tu tętnią życiem Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska dla Dorosłych oraz Biblioteka Miejska dla Dzieci i Młodzieży. Miasto ma Galerię Ogród Sztuki i minimuzeum – Izba Historyczna. Przy każdej okazji możemy posłuchać Miejskiej Orkiestry Dętej, Kapeli Podwórkowej „Konstantynowiacy”, Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Niesięcin” i bawić się wspólnie z Kabaretem Emerytów „Kram”. Oferta dla młodzieży jest jeszcze szersza.
Konstantynowscy poeci mają możliwość publikacji w istniejącej już kilkanaście lat oficynie wydawniczej. Systematycznie wydaje się tu drukiem kilka gazet, a wśród nich, od roku 1989 „Wiadomości - 43bis” oraz miesięcznik kulturalny „Ex Libris 43bis”. Od kilku lat oficyna regularnie edytuje również czasopisma w internecie.
RYS HISTORYCZNY MIASTA
Konstantynów powstał na terenie wsi Żabice Wielkie, o której historia wspomina już w XIV wieku (Pierwszym odnotowanym właścicielem Żabic Wielkich był w r. 1364 Mikołaj z Żabic). Dzisiejsza nazwa miasta została nadana osadzie w 1824r., a prawa miejskie w 1830r. Utrata praw miejskich nastąpiła w r. 1870 i ponowne przywrócenie w 1924r. Rozwój włókiennictwa nastąpił po 1821r. i wieś Żabice Wielkie stała się osadą fabryczną. Właściciel wsi Mikołaj Krzywiec-Okołowicz zapewniał osadnikom bardzo dobre warunki gospodarki. Był on uprzednio szambelanem Stanisława Augusta, kilkakrotnie posłem na sejm, posłował również na sejm Królestwa Kongresowego. W Konstantynowie są ślady grodziska z XIV wieku, w 2002 roku odkryto grobowiec sprzed 2500 lat, wcześniej w 2000 roku kilka kilometrów od północnych granic miasta natrafiono na ślady obozowiska człowieka sprzed 8 tys. lat. W mieście znajduje się neogotycki kościół zbudowany w latach 1832 - 33 (obecnie przebudowany), a także domy tkackie z początku XIX w. Na cmentarzu katolickim są mogiły dzieci z Wielkopolski, zmarłych w obozie przejściowym oraz groby żołnierzy rosyjskich z 1914r.
Akt regulujący gospodarkę miasta i stosunki wewnętrzne jest datowany 30.08.1830r.
[Publikacja aktualnych aktów prawnych dotyczących powtórnego nadania praw utworzenia miasta i zatwierdzenia herbu znajdują się w Dzienniku Ustaw nr 119 z 1923r. (utw.) i Monitorze Polskim nr 150 z 1937r. (zatw. herbu)].
TU PATRZY SIĘ DALEJ
Leżący blisko wielkiej Łodzi Konstantynów to nieduże, ale znane w województwie miasto. Tu stawia się na rozwój gospodarczy i na lokalną samorządność. Jeden z ministrów uczestniczący w odbiorze budynku nowego liceum ocenił, że władze samorządowe pobiły rekord świata w szybkości wykonania inwestycji. Potem pływalnię zrealizowano równie szybko, a nowoczesną ciepłownię wybudowano w kilka miesięcy. Przy głównej, zmodernizowanej równie szybko, arterii komunikacyjnej ulokowało się już kilka banków. Szef jednego z nich podsumował to krótko – konstantynowska Wall Street. Prawicowe środowiska związane z Konstantynowskim Porozumieniem Samorządowym, sprawują władzę w mieście już czwartą kadencję i jak to podkreślił jeden z premierów – potrafią wykorzystać szansę, jaką daje samorządność. Konstantynowskie wybory oznaczają, że wyborcy głosują za niskimi podatkami. A, że miastu w tej sytuacji starcza pieniędzy na racjonalną gospodarkę niech świadczą inwestycje ostatnich lat.
Chwalą nas mieszkańcy Pabianic, Aleksandrowa i co najważniejsze Łodzi. W samym Konstantynowie wszyscy mamy świadomość ile jeszcze zostało do zrobienia. Ale stawianie na inwestycje to na pewno właściwa droga.
SZYBKA REALIZACJA INWESTYCJI
Konstantynów stara się wykorzystać wszelkie możliwości jakie stworzyło wprowadzenie samorządu terytorialnego. W ostatnich kilkunastu latach pod rządami środowisk skupionych dzisiaj w stowarzyszeniu KONSTANTYNOWSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE nastąpił rozwój inwestycyjny miasta. W ciągu niespełna dwóch lat oddano do użytku nowoczesny budynek liceum ogólnokształcącego, a potem w jego pobliżu w dwa i pół roku krytą pływalnię. Najbardziej konieczną w mieście inwestycję - ciepłownię gazowo-olejową udało się zrealizować w trzy miesiące. Całe dziesięciolecie charakteryzuje się znaczną poprawą infrastruktury technicznej. Wybudowano wiele kilometrów sieci gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstało również pogotowie ratunkowe, uruchomiono placówki pomocy społecznej. Przygotowano teren pod rozpoczętą już budowę osiedla mieszkaniowego Konstantynów - Południe. Stoją tam już trzy bloki.
Ostatnie realizowane inwestycje związane są przede wszystkim z gospodarką ściekową i ochroną wód. Będą one kontynuowane.
Teraz najważniejsze dla nas jest podłączenie kanalizacji miejskiej do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.
KONSTANTYNOWSKA WALL STREET
Szybka realizacja inwestycji przez samorząd jest na pewno konieczna. To oszczędność miejskich funduszy i uznanie mieszkańców. Jednak stwarzanie przez samorząd terytorialny innym podmiotom korzystnych warunków do rozwoju gospodarczego jest może największą zasługą obecnych władz miejskich. Konstantynów nie ma dojazdu kolejowego, ale jest lokalnym węzłem drogowym. W ostatnich kilku latach odmieniło się oblicze głównych ulic miasta. Dzisiaj ciąg komunikacyjny wschód - zachód stał się centrum inwestycji. Przed kilku laty w całym mieście był jeden bank. Dzisiaj, jak trafnie zauważył jeden z bankowców, Konstantynów ma swoją Wall Street. Przy głównej trasie w mieście jest kilka banków (większość dysponuje bankomatami). Samorząd terytorialny stwarzając w Konstantynowie korzystne warunki do rozwoju przedsiębiorczości przyciąga kapitał. Banki na to szybko zareagowały. Obok nich powstają nowe placówki handlowe i lokują się nowe instytucje.
Z KONSTANTYNOWA W ŚWIAT... SAMOLOTEM
W Konstantynowie działalność gospodarczą prowadzi kilka tysięcy podmiotów. Nie jest łatwo to zauważyć ponieważ większość z nich zajmuje się taką produkcją, do której nie potrzeba wielkich hal. W tym mieście jednak produkuje się także samoloty. Niejeden z mieszkańców nie dowierza, że w Konstantynowie Kazimierz Olszewski już od wielu lat "naprawia i buduje płatowce" jak widnieje to na firmowym napisie. W niewielkim warsztacie codziennie pan Kazimierz z dwoma synami montuje kolejne elementy latających maszyn.
Kazimierz Olszewski jest, jednym z kilku w Polsce, prywatnym producentem samolotów. Jego firma, chyba jako jedyne w kraju prywatne przedsiębiorstwo, produkuje samoloty dwuosobowe. Zaczynał od składania modeli, potem ukończył kurs szybowcowy, ale do latania była droga daleka i nie do przebycia dla wszystkich. "Gorsi" zostawali "tylko" mechanikami samolotowymi. Pierwszy swój samolot za trzy pensje zbudował z drewna w stolarni na lotnisku Lublinek. Nazwał go "Aerosportem". "Aerosport" napędzany samochodowym silnikiem mógł rozwinąć prędkość 125 km/godz. Nie polatał nim sobie, musiał go sprzedać ponieważ potrzebował pieniędzy na utrzymanie rodziny, którą właśnie założył. Po powrocie z pracy w Afryce kupił sobie dom i na parterze w pokoju mógł już wybudować następny samolot. "Delfin", którego pomysł powstawał w Egipcie i Sudanie, najpierw miał silnik motocykla WSK. Teraz jeszcze "Delfin" od czasu do czasu wznosi się w powietrze, ale już z silnikiem trabanta. Potem był "Aerosport 2", skuter powietrzny "Skaut" i wreszcie pierwszy samolot z lotniczym silnikiem "Rotax" nazwany "KO-8". Z części dostarczonych przez zleceniodawcę zmontował "Pelikana" - pierwszy samolot z tworzyw, poprzednie były z drewna. Przed upadkiem Centralnej Składnicy Harcerskiej produkował dla niej modele do sklejania. Teraz zajmuje się już tylko budową prawdziwych samolotów. Najnowszym produktem jest "For - You". Na ten ostatni samolot Kazimierz Olszewski zrealizował już kilka zamówień i może liczyć na kolejne. Zainteresowanie okazują Niemcy, Anglicy i Belgowie. Z Polaków atrakcyjny wydaje się on dla sportowców startujących w zawodach w lataniu precyzyjnym, ale jeszcze w większym stopniu dla ludzi interesu, którzy dobrze kalkulują i stwierdzają, że kupno maszyny u Kazimierza Olszewskiego lepiej im się opłaca aniżeli wynajęcie samolotu w aeroklubie.
TU WARTO BYĆ
Konstantynów Łódzki ma bardzo korzystne położenie z racji bezpośredniego powiązania z Łodzią i jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji. Istnieją terenowe warunki lokalizacji nowego programu kubaturowego. W celu aktywizacji gospodarczej miasta przygotowano dla przyszłych inwestorów różnorodną ofertę terenów, od stosunkowo małych położonych w centrum, do dużych zlokalizowanych w sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych. Znane wszystkim Żabiczki niewątpliwie o wspaniałych walorach krajobrazowych nie są jedynym atrakcyjnym miejscem dla budowy domu mieszkalnego czy też rekreacji. Rośnie zainteresowanie terenami umownie zwanymi Józefów, gdzie występuje zieleń leśna i parkowa. Jest to teren o zróżnicowanej rzeźbie, miejscowe wzniesienia są świetnym punktem widokowym na dolinę Neru i okolice. Na Nerze i Jasieńcu mają powstać zbiorniki wodne o czystości wody pozwalającej na uprawianie sportów wodnych, na rekreacje przybrzeżną, na lokalizacje usług. Czeka na zagospodarowanie i przywrócenie do życia wyposażony w infrastrukturę techniczną teren byłej „Konstilany”
Podstawowe atuty, którymi miasto chce zachęcić inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć w Konstantynowie, to korzystne położenie, niemałe tereny rekreacyjne z lasami, dobry klimat dla przedsiębiorczości (bliskość Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i tzw. Podstrefa Nowy Józefów)
Bernard Cichosz
O MIEŚCIE
Dane statystyczne:
Ludność 17,5 tys.
Pow. 27,25 km2
Użytki rolne 19,29 km2
Tereny leśne 2,94 km2
Pozostałe 5,02 km2
Liczba podmiotów gosp. ok. 1500