Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
■ Najaktywniejszy radny bieżącej kadencji (2018-2023): Marek Łopaciński
■ Najmniej aktywny radny bieżącej kadencji (2018-2023): Dariusz Stelmasiak
Po zakończeniu minionej kadencji (2014-2018) po raz pierwszy opracowaliśmy końcowe notowanie I RANKINGU AKTYWNOŚCI RADNYCH. W bieżącej VIII kadencji przystąpiliśmy do opracowania II RAR. W ostatnich dniach publikowaliśmy rankingi cząstkowe. Dzisiaj pierwsze notowanie II edycji RAR. Na czele radny niezrzeszony, ale dwóch innych radnych pozostających poza klubami zajmuje już dalsze miejsca. W konstantynowskiej radzie miejskiej są dwa kluby: dziewięcioosobowy WSPÓLNIE DLA KONSTANTYNOWA (WdK) i trzyosobowy NASZ KONSTANTYNÓW (NK). Trzech radnych pozostaje bez przynależności klubowej (bpk).
W Samorządowym Portalu
■ Nieobecność na posiedzeniach komisji (od jednej do nawet dziesięciu) „zaliczyło” już czternaścioro radnych. „Czyste” konto ma tylko Marek Łopaciński.
■ Radny jest obowiązany brać udział w pracach komisji rady gminy.
Punktacja za nieobecność na posiedzeniach komisji rady miejskiej jest najniższa ze wszystkich elementów rankingu (-3), ale członkostwo radnych w licznych komisjach daje im „szansę” na stratę wielu punktów w rankingu ogólnym.
W bieżącej kadencji nieobecność na posiedzeniach komisji (od jednej do nawet dziesięciu) „zaliczyło” już czternaścioro radnych nie uczestnicząc w posiedzeniach komisji łącznie 53 razy. „Czyste” konto ma tylko Marek Łopaciński. Liczba zwołanych posiedzeń to 46 (w tym jedno posiedzenie wspólne
■ Nieobecność na sesjach (po jednej) odnotowało już sześcioro radnych (Robert Bujnowicz, Marek Łopaciński, Aneta Malczewska, Sławomir Młynarczyk, Dariusz Stelmasiak, Michał Szymczak).
■ Radny jest obowiązany brać udział w sesjach rady gminy.
Ustawa o samorządzie gminnym zawiera zapis zobowiązujący radnego do brania udziału, a nie tylko do bycia obecnym na sesjach (i posiedzeniach komisji). Podstawowym przejawem sprawowania mandatu radnych jest ich udział w sesjach rady.
W bieżącej kadencji nieobecność na sesjach (po jednej) odnotowało już sześcioro radnych (Robert Bujnowicz, Marek Łopaciński, Aneta Malczewska, Sławomir Młynarczyk, Dariusz Stelmasiak, Michał Szymczak).
W minionej kadencji wszyscy radni przez 4 lata „zaliczyli” łącznie
■ Złożone nieliczne interpelacje są dziełem tylko czworga radnych (Marek Łopaciński 3, Sławomir Młynarczyk 1, Aneta Malczewska 1, Dariusz Stelmasiak 1).
■ Radny może kierować interpelacje do burmistrza.
W poprzedniej kadencji samorządu terytorialnego (nie obowiązywało wtedy jeszcze ustawowe wzmocnienie rangi interpelacji) burmistrz, nieskory do szybkich i pełnych odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, spowodował wydłużenie czasu dla siebie na odpowiedzi na interpelacje, a radnych zachęcał do pozyskiwania informacji bezpośrednio od urzędników miejskich. Sugerował też, aby radni wyręczali magistrat w przekazywaniu informacji mieszkańcom. Silna wówczas opozycja w radzie miejskiej złożyła dziesiątki interpelacji (w stosunku do poprzednich kadencji
Za dwa miesiące w niedzielę 6 października 2019 w Wieruszowie odbędą się prawybory do parlamentu Polski. Prawybory posłużą do zbadania opinii publicznej i poparcia kandydatów startujących w późniejszych wyborach parlamentarnych. Organizowane są jako sondaż przedwyborczy na terenie miasta i gminy Wieruszów.
Wieruszów, nazwany kiedyś „Polską w pigułce”, podjął inicjatywę zorganizowania prawyborów planowanych w dniu 6 października 2019 r., by powtórzyć wydarzenie, którego organizatorem był już w 1997 r. oraz aby umożliwić partiom przystępującym do wyborów do zaprezentowania swoich programów w formule bezpośredniego spotkania z wyborcami. Tym razem Prawybory 2019 odbędą się droga tradycyjną, ale co będzie novum – także elektroniczną,
8 sierpnia (czwartek) kasa Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim będzie czynna w godzinach 7:00-11:00, natomiast 9 sierpnia (piątek) i 12 sierpnia (poniedziałek) kasa będzie nieczynna.
■ Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 13 października 2019 (niedziela) w godz. 7-21.
We wtorek 6 sierpnia 2019 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał zarządzenie ws. ogłoszenia wyborów parlamentarnych 13 października 2019. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Komitety wyborcze mają czas złożyć zawiadomienie do PKW o utworzeniu komitetu do 24 sierpnia. Podpisy pod listami będzie można zbierać do 3 września.
Marcin Palade przewiduje, że w wyborach weźmie udział rekordowo mała (licząc od wyborów 1991) liczba komitetów ogólnopolskich (od czterech do sześciu).
……………………………..
Zgodnie z konstytucją
■ Nikt nie zdobył punktów za stały kontakt z mieszkańcami (zgodnie z zasadami pierwsza ocena za ten element nastąpi dopiero w połowie kadencji).
■ Radny utrzymuje stały kontakt („stałą więź”) z mieszkańcami gminy.
Internet jest szansą mieszkańców na stały kontakt z radnym. Kontakt w sieci może mieć różne formy: 1/ poprzez wykorzystanie osobistego profilu radnego w internetowych mediach społecznościowych (+10 punktów) lub interaktywną stronę internetową (+10). Maksymalną liczbę punktów (+10) za aktywność w tym obszarze radny może uzyskać również upubliczniając łącznie: 1/ swój „służbowy” e-mail radnego (+5) oraz 2/ nr telefonu (+5).
Warunkiem otrzymania punktów w rankingu jest podanie wspomnianych informacji w Samorządowym Portalu
■ Żaden radny nie zorganizował dotychczas spotkania z wyborcami.
■ Radny odbywa spotkania ze swoimi wyborcami (nie rzadziej niż raz w roku)
Spotkania radnego z wyborcami umożliwiają mieszkańcom aktywne i świadome uczestnictwo w rozstrzygnięciach na rzecz gminy. W okresie między wyborami to uczestnictwo następuje za pośrednictwem organów gminy, a podczas wyborów czy referendum następuje rozliczenie tych organów z realizacji wspomnianego pośrednictwa.
Zgodnie ze Statutem Miasta (§ 73.1.) spotkania ze swoimi wyborcami radni powinni odbywać nie rzadziej niż raz w roku. Punktacja za ten element aktywności jest wysoka (+10), a na dodatek nie ma ograniczeń w ilości organizowanych spotkań.
Przypomnijmy, że w minionej kadencji przez 4 lata tylko trzech radnych spotykało
■ Nowym Komendantem Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim zostanie Waldemar Stegliński. Pracę rozpocznie 2 września 2019.
Nabór na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim został rozstrzygnięty. Od 2 września nowym Komendantem Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim zostanie Waldemar Stegliński. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie (kierunek pn. bezpieczeństwo wewnętrzne). W latach 1991-2019 pracował w Policji. Dowodził blisko stu funkcjonariuszami w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Był również Naczelnikiem Wydziału Prewencji VI Komisariatu Policji KMP w Łodzi. BC
■ Żaden radny nie wykazał się (formalnie) inicjatywą uchwałodawczą.
■ Radny może podejmować inicjatywy uchwałodawcze.
Radni (zgodnie z § 53.1.Statutu Miasta) mogą dysponować inicjatywą uchwałodawczą. W uzasadnieniu żadnej z uchwał bieżącej kadencji nie znaleźliśmy wskazania radnego – inicjatora podjęcia uchwały, co oznacza, że wszystkie zainicjował burmistrz. To może nie być zgodne z prawdą, bo według nieoficjalnych informacji radni Dariusz Korczyński i Marek Łopaciński zapewne byli inicjatorami jednej z uchwał. Podobne przypadki miały miejsce w poprzednich kadencjach.
W konsekwencji żaden radny dotychczas nie wykazał się (formalnie) inicjatywą uchwałodawczą. Ta forma aktywności jest przez nas punktowana najwyżej (+ 30 punktów za inicjatywę
Rozpoczęła się już na dobre VIII kadencja samorządu gminnego. W minionej kadencji po raz pierwszy podsumowaliśmy aktywność radnych Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim. Z tego powstał RANKING AKTYWNOŚCI RADNYCH. Teraz przystąpiliśmy do opracowania II edycji RAR.
Dotychczas (stan na 20 lipca 2019) – w rozpoczętej niemal przed rokiem VIII kadencji (2018-2023) – odbyło się 9 sesji i 48 posiedzeń komisji rady miejskiej. Radni złożyli łącznie 6 interpelacji do burmistrza.
Przygotowujemy rankingowe podsumowanie aktywności radnych w całej VIII kadencji (2018-2023). Uwzględnimy w nim:
1/ inicjatywy uchwałodawcze,
2/ spotkania z wyborcami,
3/ stały kontakt z mieszkańcami,
4/ interpelacje do burmistrza,
5/ nieobecność na sesjach,
6/ nieobecność
Marcin Palade:
Autorska prognoza preferencji do Sejmu w okręgu nr 9 (Łódź)* na koniec lipca 2019
MANDATY:
Preferencje wyborcze w okręgu nr 9 (Łódź) na koniec lipca 2019. Mandaty:
PiS 4-6,
KO 4-6,
LEWICA 1-2.
<Obok prognoza poparcia w %>
Źródło: https://twitter.com/MarcinPalade
* Okręg wyborczy nr 9 (Łódź) do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Łodzi oraz powiatów brzezińskiego i łódzkiego wschodniego (województwo łódzkie). Wybieranych jest w nim 10 posłów.
Marcin Palade:
Autorska prognoza preferencji do Sejmu w okręgu nr 11 (Sieradz)* na koniec lipca 2019
MANDATY:
PiS 7-9,
KO 2-3,
LEWICA 1,
PSL 0-1 (pod warunkiem przekroczenia progu w skali kraju.
<Obok i poniżej prognoza poparcia w %>
Źródło: https://twitter.com/MarcinPalade
.........................................
* Okręg wyborczy nr 11 (Sieradz) do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar powiatów kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, łowickiego, pabianickiego, pajęczańskiego, poddębickiego, sieradzkiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego i zgierskiego (województwo łódzkie). Wybieranych jest w nim 12 posłów.
Jan Paweł II o aktywnym wykorzystaniu wakacyjnego czasu
Pragnę z całego serca, aby turystyka była zawsze sposobnością do owocnych spotkań: do spotkania z Bogiem, który w stworzeniu i w dziełach ludzkich ukazuje nam swoją miłość i opatrzność; do spotkania z sobą samym, w postawie milczącej refleksji i wsłuchania się w głos własnego wnętrza; do spotkania z innymi, które pozwoli budować zgodne współistnienie między ludźmi i narodami.
Orędzie Jana Pawła II na XXI Światowy Dzień Turystyki
Z kolei sam wypoczynek, jeśli nie ma się stać jałową bezczynnością, która wywołuje uczucie nudy, musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewniać większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie. Dlatego spośród różnych form ludzkiej
Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego miasta Konstantynowa Łódzkiego na rok 2020 powołany przez Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego Zarządzeniem nr 147/2019 z dnia 26 lipca 2019 r. składa się z 13 osób. Są to urzędnicy i radni gminni. Razi brak przedstawicieli organizacji pozarządowych np. fundacji, stowarzyszeń (w tym klubów sportowych). Czyżby żadna organizacja nie była zainteresowana udziałem w pracach Zespołu?
■ Samorząd Konstantynowa Łódzkiego przystąpił do realizacji Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2020 r.
W budżecie Konstantynowa Łódzkiego na rok 2020 przeznaczono na realizację zadań budżetu obywatelskiego 400 000 zł. Z Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane zadania możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego i stanowiące zadanie własne gminy. Mogą one mieć charakter inwestycyjny, remontowy lub społeczny (w szczególności z zakresu kultury, sportu i rekreacji). Szacunkowy koszt zgłoszonego zadania nie może być wyższy niż ⅙ kwoty całego budżetu obywatelskiego.
Wnioski można składać do 31 sierpnia 2020 r. Składany projekt musi być poparty, co najmniej przez 10 osób.
Projekt do Budżetu Obywatelskiego
CZĘŚĆ DZIEWIĄTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy dziewiątą, zbiorczą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Jest ona zestawieniem dotychczas opublikowanych ośmiu porcji.
Zawiera następujące opracowania:
1/ 2019-07-30 Medale Piątki 2018/2019
2/ 2019-07-30 Medaliści Piątki 2018/2019
3/ 2019-07-31 „Dorosłe” medale Piątki 2018/2019
4/ 2019-07-31 „Dorośli” medaliści Piątki 2018/2019
5/ 2019-08-01 Medale Piątki w historii klubu
6/ 2019-08-01 Medaliści Piątki w historii klubu
7/ 2019-08-02 „Dorosłe” medale Piątki w historii klubu
8/ 2019-08-02 „Dorośli” medaliści Piątki w historii klubu
Opracowanie: Bernard Cichosz
Źródła: megatiming.pl/ oraz 43bis.media.pl/
CZĘŚĆ ÓSMA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy ósmą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Wyodrębniamy w historii klubu „dorosłych” medalistów Piątki (zdobywających medale w mistrzostwach Polski seniorów). Wcześniej już w części czwartej naszego bilansu osiągnięć prezentowaliśmy podobna zdobycz, ale tylko w ostatnim sezonie. Niestety, ostatni sezon (podobnie jak poprzedni) był bez medali w tej kategorii.
Pierwszy w historii klubu medal w kategorii seniorów dla UKS Piątka wywalczyła Justyna Burska 12 maja 2012 roku w Olsztynie (brązowy na 800 m st. dow.). Na tych samych zawodach dzień później (13.05.2012) Dawid Szwedzki zdobył brąz na 400 m st. zm., a Justyna Burska w ostatnim dniu mistrzostw (15.05.2012) wywalczyła
CZĘŚĆ SIÓDMA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy siódmą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. Wyodrębniamy w historii klubu „dorosłe” medale Piątki (zdobyte w mistrzostwach Polski seniorów, chociaż nie tylko przez seniorów). Wcześniej już w części trzeciej naszego bilansu osiągnięć prezentowaliśmy podobną zdobycz, ale tylko w ostatnim sezonie.
Od kilku sezonów w każdym z nich rozgrywa się 3 mistrzostwa Polski seniorów, ale w ostatnim były tylko 2 (w naszym redakcyjnym wykazie mają one numery porządkowe: 1, 6, 11).
W dwudziestoletniej historii UKS Piątka Konstantynów Łódzki zdobył 38 (12-11-15) mistrzostw Polski seniorów. Niestety ostatni sezon, podobnie jak poprzedni, nie powiększył dorobku konstantynowskiego
...nie dajmy zginąć poległym
Zbigniew Herbert
(Trzy wiersze z pamięci, tom Struna światła)
W czwartek 1 sierpnia 2019 w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia – 3 października 1944) również w Konstantynowie Łódzkim obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy wywiesili flagi narodowe, a po godzinie 17.00 – gdy wybrzmiały syreny oznajmiające Godzinę W – w szczególnym miejscu w naszym mieście na pl. Kościuszki przy symbolu Polski Walczącej znajdującym się na monumentalnym kamieniu przed kościołem Narodzenia NMP pojawiły się kwiaty. Złożyli je tam o 17:01 przedstawiciele władz naszego miasta: wiceburmistrz Łukasz Napieralski i przewodnicząca rady
Od 1 sierpnia 2019 r. uległ zmianie rozkład jazdy linii autobusowej 94. Korekta dotyczy tylko pierwszego kursu (po godz. 5.) we wszystkie dni (robocze, soboty, niedziele i święta) oraz drugiego (po godz. 6.) w dni robocze.
Odjazdy z pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim:
od 1 sierpnia 2019:
- dni robocze:
5:09 i 6:09 (do 31 lipca: 5:12 i 6:11)
- soboty:
5:09 (do 31 lipca: 5:23)
Trasa (bez zmian):
PLAC WOLNOŚCI (KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI) – Jana Pawła II, Łaska, 1 Maja, Kolejowa, Łódź: Sanitariuszek, Maratońska, Popiełuszki – RETKINIA
Dodatkowe informacje są dostępne pod całodobowymi numerami telefonów: 42 638 90 20 0-801 301 309
CZĘŚĆ SZÓSTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy szóstą część bilansu osiągnięć pływaków UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. W ponad dwudziestoletniej historii klubu zawodnicy Piątki zdobyli dotychczas (sezony 2008/2009 – 2018/2019) 211 medali (72-65-74) mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Te wszystkie medale zdobyło 16 zawodników. W ostatnim sezonie do tego grona nikt nowy nie wszedł.
Niemal połowa krążków (103+1*+1*) jest zasługą dwóch zawodniczek. Justyna Burska zdobyła ich najwięcej (53+1*), ale Milena Karpisz prowadzi w kolekcjonowaniu medali złotych (26).
Medalowa historia rozpoczęła się dokładnie 23 stycznia 2009 roku. Wtedy w Nowej Rudzie Dawid Szwedzki na w MP (15 lat) zdobył pierwszy medal dla konstantynowskiego
CZĘŚĆ PIĄTA BILANSU OSIĄGNIĘĆ
Prezentujemy piątą część bilansu osiągnięć UKS Piątka Konstantynów Łódzki na mistrzostwach Polski. W swojej historii konstantynowski klub zdobył dotychczas (sezony 2008/2009 – 2018/2019) 211 medali (72-65-74) mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.