Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
Mój Pan, znów zacytował
Wojciecha Młynarskiego
(A wójta się nie bójta):
Wy wójta się nie bójta!
Ej wy, wy ludzie raz
Się w kupę wziąć spróbujta,
Niech wójt nie gnębi was,
Wy same zapanujta tu!
/bc/
■ Wybory samorządowe 2024. Czy w Konstantynowie Łódzkim znajdą się kandydaci do rady miejskiej? Czy potencjalni kandydaci wiedzą, że za kilka godzin aktywności samorządowej będą mogli otrzymać kilka tysięcy złotych miesięcznie? A może nie chcą, będąc już radnym, składać, co roku oraz na początku i na końcu kadencji, oświadczeń majątkowych zawierających, niekiedy lub dla niektórych, niewygodne dane dotyczące ich sytuacji majątkowej?
Warto jednak pilnować gminy sprawując mandat radnego, bo to rada miejska jest ważniejszym organem władzy aniżeli burmistrz.
7 kwietnia 2024 odbędą się wybory samorządowe. Ostatnie, w roku 2018, w Konstantynowie Łódzkim okazały się, przynajmniej pod jednym względem, wyjątkowe. Otóż, zainteresowanie zdobyciem
■ Komitet wyborczy wyborców w najbliższych wyborach samorządowych można zgłaszać do 12 lutego 2024 roku (poniedziałek).
■ Uproszczona jest procedura wyborcza dla komitetów, które zamierzają zgłaszać kandydatów na radnych tylko w jednej gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców (dot. to m.in. Konstantynowa Łódzkiego).
■ W gminach do 20 tys. mieszkańców (dot. do Konstantynowa Łódzkiego)
– nie należy zbierać podpisów poparcia dla tworzonego komitetu wyborczego wyborców;
– zbierać trzeba podpisy poparcia (25 osób) dla kandydata na radnego, ale dopiero po zarejestrowaniu, u właściwego komisarza wyborczego, komitetu wyborczego.
Zgodnie z informacją PKW (ZPOW.600.8.2024) komitet wyborczy wyborców zamierzający zgłaszać kandydatów na radnych tylko
PRZYPOMINAMY:
Sklep MRÓWKA (DOM i OGRÓD) w Konstantynowie Łódzkim znajduje się blisko konstantynowskiego cmentarza przy ul. Łaskiej 43 (droga krajowa nr 71, odcinak Zgierz – Pabianice). Wejście dla klientów od strony parkingu dla klientów.
Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, a w sobotę w godz. 9-17. Została otwarta w pierwszych dniach stycznia 2024.
BC
1/ Wolne terminy na zabiegi z zakresu fizjoterapii w ramach NFZ dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Po więcej informacji prosimy zgłaszać się w rejestracji przychodni lub bezpośrednio w dziale fizjoterapii.
2/ Wolne terminy do lekarzy ortopedów w ramach kontraktu NFZ.
Zapraszamy do zapisów
NZOZ Eskulap Konstantynów Łódzki
Konstantynów Łódzki, ul. Kopernika 23
tel. 42 211 67 50
Po opublikowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą
♦ Informacji o tworzeniu komitetu wyborczego wyborców zamierzającego zgłaszać kandydatów tylko w jednym województwie w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r.(ZPOW.600.6.2024)
została opublikowana kolejna (dot. m.in. Konstantynowa Łódzkiego)
♦ Informacja o tworzeniu komitetu wyborczego wyborców zamierzającego zgłaszać kandydatów tylko w jednej gminie liczącej do 20 000 mieszkańców w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. (ZPOW.600.8.2024),
która dotyczy miast poniżej 20 tys. mieszkańców
Dnia 28 stycznia 2024, w wieku 82 lat, zmarła śp. Eugenia Matynia. Przez lata pracowała w ZPW „Konstilana” w Konstantynowie Łódzkim. Była tam przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Przez dwie kadencje (1992-2995 i 1995-1998) pełniła funkcję członka Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Ostatnio poświęcała dużo czasu działalności w Komitecie Miejskim Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim.
Nabożeństwo żałobne w czwartek, 1 lutego 2024 o godz. 13.30 w kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim ul. Łaska 61. Potem odbędzie się pogrzeb na miejscowym cmentarzu.
BC
Dnia 25 stycznia 2024, w wieku 77 lat, zmarł śp. Józef Szymczak, wieloletni pracownik PEiTOR ELTOR ŁÓDŹ w Konstantynowie Łódzkim.
Nabożeństwo żałobne w środę, 31 stycznia 2024 o godz. 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim ul. Łaska 61. Potem odbędzie się pogrzeb na miejscowym cmentarzu.
BC
Mój Pan, pisząc ten tekst (obok)
zacytował mi Jonasza Koftę
(Naszą rzeczą jest):
Naszą rzeczą jest
Mądrzej chcieć i więcej
Naszą rzeczą jest
Brać to w swoje ręce
/bc/
Naszą rzeczą jest
Ojczyzna
Na próbę życia wystawia nas
Historii sędzia
Dzień powszedni
Przyjdzie potomnym sprawę zdać
Powiemy – myśmy nie zawiedli
Jonasz Kofta
■ Najważniejszym problemem wyborczym jest możliwość wyboru spośród solidnych kandydatów
Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową i podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy. W kwietniu 2024 mieszkańcy wszystkich 2477 polskich gmin będą wybierać osoby piastujące funkcje w organach gminy. Konstantynowianie wybiorą burmistrza i radę miejską w składzie 15 osób.
Pamiętajmy, że kandydat na burmistrza Konstantynowa Łódzkiego musi obsadzić
■ Maleje zainteresowanie zdobyciem mandatu radnego w Radzie Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim. W ostatnich wyborach okazało się ono najniższe spośród wszystkich ośmiu dotychczasowych głosowań. Wskaźnik prezentujący liczbę kandydatów ubiegających się o jeden mandat, w poszczególnych latach, był następujący:
■ 2,875 (1990 rok)
■ 4,833 (1994 rok)
■ 3,250 (1998 rok)
■ 6,533 (2002 rok)
■ 2,733 (2006 rok)
■ 4,067 (2010 rok)
■ 3,533 (2014 rok)
■ 2,267 (2018 rok)
W bieżącym roku będziemy wybierać radnych rady miejskiej już po raz dziewiąty. Od roku 2002 w Konstantynowie Łódzkim (już pięciokrotnie) mieszkańcy wybierali 15 radnych. Każdy z mieszkańców wybiera, tylko w swoim okręgu (tam gdzie mieszka), jednego radnego (w 2010 było
■ Warto brać wybory w swoje ręce zgłaszając i popierając solidnych kandydatów na radnych, bo to rada miejska jest ważniejszym organem władzy aniżeli burmistrz. Najistotniejszym zadaniem radnego wydaje się merytoryczne zaangażowanie i faktyczna aktywność podczas sesji rady miejskiej i posiedzeń komisji, które w Konstantynowie Łódzkim nie są aż tak bardzo czasochłonne.
Wkrótce kolejne dwa teksty o wyborach samorządowych 2024:
Czy w każdym okręgu będzie rywalizacja o mandat radnego?
oraz
Zarejestrowanie nawet kilku kandydatów na burmistrza nie zapewnia rywalizacji, w każdym okręgu, o mandat radnego.
Bernard Cichosz
Grafika via placgrunwaldzki.com/
Jutro (wtorek, 30 stycznia 2024) wchodzi w życie ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Datę wyborów wyznaczono na 7 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że ewentualna II tura wyborów burmistrza nastąpi 21 kwietnia 2024.
Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy, który stanowi załącznik do rozporządzenia.
ROZPORZĄDZENIE opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 109.
BC
■ Prawo do zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz kandydatów do rad gmin powiatów i sejmików mają wyłącznie komitety wyborcze.
Komitet wyborczy partii i organizacji
Prawo do zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz kandydatów do rad gmin powiatów i sejmików mają wyłącznie komitety wyborcze. W przypadku partii politycznych oraz organizacji społecznych funkcję komitetu wyborczego pełni organ danego podmiotu upoważniony do reprezentowania go na zewnątrz. W imieniu koalicji wyborczej partii, czynności wyborcze wykonuje koalicyjny komitet wyborczy utworzony przez organy partii politycznych upoważnione do reprezentowania partii na zewnątrz.
Państwowa Komisja Wyborcza, w swojej uchwale, wskazała:
■ Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem.
Na stronie Konferencji Episkopatu Polski (episkopat.pl/) znajdujemy Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego w kwestii aborcji. W tym oświadczeniu (z dn. 26 stycznia 2024 r.) czytamy m.in.:
Odwołując się do encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae, przewodniczący Episkopatu przypomniał, że „Ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich, poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem
♦ 28 stycznia 2024 r. /niedziela/
61. Lider Konstantynów Łódzki – LO 47-Budowlani 0:3 (12:25, 20:25, 12:25)
W niedzielę 28 stycznia 2024 zakończył się turniej finałowy rozgrywek wojewódzkich juniorek. W ostatnim swoim meczu UKS Lider Konstantynów Łódzki przegrał z LO 47-Budowlani i zajął 4 miejsce. Układ spotkań był taki, że w ostatnim pojedynku turnieju jednemu z zespołów do zdobycia srebra niepotrzebne było zwycięstwo w meczu. Wystarczył tylko jeden zwycięski set…
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA
1. LO 47-Budowlani (3 mecze wygrane)
2. SMS Ostrów Łaskovia (1 mecz wygrany)
3. ŁKS Siatkówka Żeńska (1 mecz wygrany)
4. Lider Konstantynów Łódzki (1 mecz wygrany)
Wszyscy trzej medaliści uzyskali prawo gry w rozgrywkach ogólnopolskich (Ćwierćfinały MP)
♦ 27 stycznia 2024 r. /sobota/
60. SMS Ostrów Łaskovia – Lider Konstantynów Łódzki 3:0 (25:20, 25:22, 25:16)
W sobotę 27 stycznia 2024, w drugim dniu turnieju finałowego, juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki przegrały z SMS Ostrów Łaskovia.
Zespół LO 47-Budowlani odniósł już drugie zwycięstwo. Wszystkie cztery zespoły jeszcze mogą stanąć na podium, ale dla jednego miejsca zabraknie.
WYNIKI spotkań turnieju finałowego (przed nazwami zespołów nr meczu):
♦ 26 stycznia 2024 r. /piątek/
57. SMS Ostrów Łaskovia – LO 47-Budowlani 1:3 (25:20, 20:25, 21:25, 19:25)
58. Lider Konstantynów Łódzki – ŁKS Siatkówka Żeńska 3:1 (25:22, 26:24, 14:25, 25:18)
♦ 27 stycznia 2024 r. /sobota/ od 11.00
59. LO 47-Budowlani – ŁKS Siatkówka Żeńska 3:1 (25:22, 25:23,
<PRZYPOMINAMY:>
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego
Robert Jakubowski
LIST OTWARTY
Szanowny Panie Burmistrzu,
jest parę powodów, dla których wybieram tę formę dialogu z Panem.
Jest Pan osobą publiczną, burmistrzem mojego miasta, posiada pan wykształcenie prawnicze. W ostatnich wyborach burmistrza naszej miejscowości głosowałem na Pana.
Znacząca liczba mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego już niejednokrotnie prosi mnie o opinię na Pański temat przed wyborami samorządowymi 2024, a zatem, by uczciwie ją sformułować zapytam Pana – prawnika o ocenę tego, co dzieje się obecnie w Polsce, po październikowych wyborach do Sejmu i Senatu.
Obserwując Pana w trakcie kampanii wyborczej zauważyłem, że promował Pan, rozdając ulotki na
♦ 26 stycznia 2024 r. /piątek/
Lider Konstantynów Łódzki – ŁKS Siatkówka Żeńska 3:1
W piątek 26 stycznia 2024 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki, rozpoczęły zwycięstwem turniej finałowy rozgrywek wojewódzkich w Ostrowie koło Łasku. Wygrana konstantynowianek z ŁKS Siatkówka Żeńska to miła niespodzianka, albowiem w rundzie zasadniczej dwukrotnie górą były łodzianki, które zdobyły też wyższe miejsce po rundzie zasadniczej.
Na pewno zwycięstwo Lidera przybliża go do podium, ale sytuacja jest skomplikowana, bo uważany za outsidera zespół LO 47-Budowlani pokonał faworyta (zwycięzcę rundy zasadniczej) SMS Ostrów Łaskovia.
WYNIKI spotkań turnieju finałowego (przed nazwami zespołów nr meczu):
♦ 26 stycznia 2024 r. /piątek/
57. SMS
■ TERMINY SPOTKAŃ UKS LIDER:
♦ 26 stycznia 2024 r. /piątek/ (45 min. po zakończeniu pierwszego spotkania rozpoczynającego się o 16.00)
Lider Konstantynów Łódzki – ŁKS Siatkówka Żeńska
♦ 27 stycznia 2024 r. /sobota/ od 11.00 (45 min. po zakończeniu pierwszego spotkania rozpoczynającego się o 11.00)
SMS Ostrów Łaskovia– Lider Konstantynów Łódzki
♦ 28 stycznia 2024 r. /niedziela/ 11.00
Lider Konstantynów Łódzki – LO 47-Budowlani
W dniach 26-28 stycznia 2024 juniorki UKS Lider Konstantynów Łódzki, w Ostrowie koło Łasku, zagrają w turnieju finałowym rozgrywek wojewódzkich o awans do rywalizacji ogólnopolskiej. Do awansu do Ćwierćfinałów MP potrzebne jest wywalczenie podium w Łódzkiem. W rundzie zasadniczej konstantynowianki
■ W rundzie zasadniczej rozgrywek wojewódzkich UKS Lider Konstantynów Łódzki, we wszystkich trzech kategoriach młodzieżowych (juniorki, kadetki i młodziczki), już spisał się na medal (tak, jak przed rokiem). Teraz kibice życzą swoim zawodniczkom nawet trzech medali w turniejach finałowych i awansu do rozgrywek ogólnopolskich.
UKS Lider walczy o medale mistrzostw woj. łódzkiego we wszystkich trzech kategoriach młodzieżowych (juniorki, kadetki, młodziczki). Juniorki i kadetki zapewniły sobie już awans do turnieju finałowego (w swoich kategoriach) z udziałem czterech najlepszych drużyn w Łódzkiem. Młodziczki mają jeszcze do rozegrania dwa turnieje rundy zasadniczej, ale praktycznie już wywalczyły awans do turnieju finałowego z udziałem sześciu najlepszych
Mój Pan znów sunie mi cytat
z tekstu Wojciecha Młynarskiego
(A wójta się nie bójta):
Taki z tej bujdy
Morał można brać,
Że nie wiadomo,
Kogo bardziej trza się bać.
Czy tego wójta,
Co na ludzi grzmi,
Czy tych facetów
Z całkiem innej wsi...
/bc/
Kandydaci na burmistrza w wyborach samorządowych 2024. Odcinek IV
■ Przed pięciu laty konstantynowianie mieli do wyboru burmistrza spośród dwóch kandydatów. Trzeci kandydat, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, ostatecznie nie został zgłoszony. PiS poparło Roberta Jakubowskiego. Teraz spłacenie długu wdzięczności mogłoby polegać na udzieleniu poparcia, przez Roberta Jakubowskiego, kandydatowi wystawionemu przez Prawo i Sprawiedliwość (przynajmniej w II turze gdyby do niej doszło).
Tytułowe pytanie może sugerować, że Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza wystawić własnego kandydata. Gorzki (dla PiS) początek rządów obecnego włodarza, na pewno, taki zamiar odsunął w czasie, a późniejszy wzrost rozeznania decydentów w lokalnych sprawach zapewne przesądził,
PRZYPOMINAMY:
W czwartek 25 stycznia 2024 o godz. 18:15 parafia pw. Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na – prowadzoną przez wspólnotę Oazy Rodzin – Adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła parafialnego przy ul. Jana Pawła II nr 31.
Fot. Bernard Cichosz
PRZYPOMINAMY:
LXXII sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim odbędzie się w trybie stacjonarnym w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim (sala obrad na parterze) w dniu 25 stycznia 2024 roku (czwartek) o godzinie 13.00.
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z LXXI sesji Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim.
5. Sprawozdanie Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego z działalności między sesjami i realizacji uchwał Rady Miejskiej.
6. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 dla mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego.
7. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.